Genel Bebek/Çocuk Bakım
13 Şubat 2018

6 Aylık Bebeklerin Gelişimine Katkıda Bulunacak En İyi 13 Oyuncak

Bebeğiniz hala çok küçük görünse de, oynamaya hazır! Onu eğlendirmek için seçtiğimiz oyuncak tavsiyelerine mutlaka kulak vermelisiniz. Bu yazımızda 6 aylık bebekler için en iyi 13 oyuncak hangileridir, ayrıntısı ile anlatacağız.

3 ila 6 ay arasında, çocuğunuz artık odasında yatıp, sevgi dolu yüzüne bakmaktan memnun değildir. O artık hareket etmek, enerjisini dışarı atmak ister. Peki ama 6 aylık bebekler için en iyi oyuncaklar hangileridir? Gelin bu sorunun cevabını birlikte verelim.

Biz yetişkinlerin oyuna verdiği anlam, temel insan öğrenme dürtüsüdür. Çocukluk uzmanı ve aynı zamanda “Toxic Childhood” kitabının yazarı Sue Palmer, oyuncak eğitiminin, 6 aylık bebekler açısından işlerin nasıl yürüdüğünü keşfetmekle ilgili olduğuna dikkat çekiyor. 6 aylık bebeklerde oyun oynamak, bebeğinizin için doğru oyuncakları seçmek kadar önemlidir.

Hadi gelin 6 aylık bebekler için en iyi oyuncaklara bakalım.

6 Aylık Bebekler İçin En İyi 13 Oyuncak Hangileridir?

Aslında burada 13 oyuncakla yetinmemizin nedeni, temel olarak bebeklerinizin oynayabileceği ve tam olarak adapte olacakları oyuncakları tanıtmaktır. Yoksa tabi ki günümüzde birçok yaratıcı oyuncak, bebekler ve çocuklar için üretilmiştir. Ancak biz burada hepsini saymak yerine, sadece en önemlilerini saymayı ve açıklamayı uygun gördük.

1. Diş Kaşıyıcı

Bebeğiniz diş çıkartma periyoduna girdiğinde ona bir diş kaşıyıcı gerekmektedir. Diş kaşıyıcıyı ısırarak ve çiğneyerek, bu zorlu periyodu daha rahat geçirecektir. Diş kaşıyıcının yararlarından bir tanesi de, bebeğinizin yabancı cisimleri ısırmasını engellemesidir. Ebeveynler bazen dikkatsiz olabilir ve bebeklerinin ağızlarına yabancı cisimleri atmalarını fark etmeyebilirler. Ancak bebek diş kaşıyıcı ile oynadığında bu risk en aza inmektedir.

2. Oyun Halısı

Özellikle ilk 3 aydan sonra bebeğinizi içine koyabileceğiniz yumuşak yorgan özelliğini taşıyan bir oyun halısıdır. Üzerinde ve yanlarında farklı hayvan figürleri ya da oyuncak objeleri ile donatılmış olması, yeni dünyaya alışmaya başlayan bebeğiniz için çok dikkat çekici ve oyalayıcı olacaktır. Bebekler bu yaşlarda yeni nesnelere karşı meraklıdırlar. Özellikle ağızları ile nesneleri öğrenmeye bayılırlar. Ayrıca renkli ve parlak nesnelere karşı da oldukça meraklıdırlar. Günde en az yarım saat ve iki kez yatıracağınız bebek halısında ne kadar mutlu olduğunu ve yavaş yavaş neleri başardığını gözlerinizle göreceksiniz.

3. Ayna

Ayna bebeğinize kendini ilk kez görme fırsatı verir. Ayrıca bireysellik ve benlik duygusu geliştirmesinde ona yardımcı olur. Aslında aynanın yetişkinler üzerinde de olumlu etkileri vardır. Kaybolmuşluk hissi yaşayan ve hayatlarının belirli bir döneminde, kendilerini sevemeyen yetişkinlere, ayna terapisi uygulanır. Kendisini aynada uzun bir zaman seyreden yetişkinler böylelikle, kendilerinde olan iyi şeyleri fark etmeye başlarlar. Bebeklerde durum tabi ki farklıdır. Bebekler sürekli öğrenme faaliyeti içerisinde olduklarından, aynadaki yansımalarını merakla incelerler.

4. Çıngıraklı Top

Bu topun etrafı açık olduğu için tutup kavramaları ve topu atmaları bebekler için oldukça kolaydır. Ayrıca içinde bulunan çıngırak sayesinde çıkan ses, onların daha fazla dikkatini çeker ve daha fazla hareket ederek enerjilerini boşaltmalarına yardımcı olur.

5. Çıngırak

Tüm insanlık tarihi boyunca kullanılmış olan bu oyuncak, çocuklara hareket etme ve tepki verme şansını verir. Ayrıca 6 aylık bebekler sese karşı oldukça duyarlıdırlar. Tıpkı renkli ve parlak nesnelerde olduğu gibi, çıngırak gibi ses çıkaran oyuncaklar da bebeklerin ilgisini çeker.

6. Battaniye

Bir battaniyeyi oyuncak olarak düşünemeyebilirsiniz, ancak bu bebekler için önemli bir oyuncaktır. İster saklambaç olsun, ister bir oyuncağı saklamak olsun, bebeklerin göremediklerinde bile varlıkların devam etmesi fikrini geliştirmelerinde yardımcı olur.

7. Banyo oyuncakları

Bebekler suyun içerisinde kayan bu oyuncakları yakalamaya çalışırken, motor becerilerini geliştirmeye fırsat bulurlar. İlk defa suyu gören ve içine giren bebeğin, bu şoku atlatmasında banyo oyuncaklarının rolü büyüktür. Bebeğin dikkati tamamen bu oyuncaklara kaydığında, suda olduğunu bile unutabilir.

8. Yığın Halkaları

Bu oyuncakla birlikte bebeğiniz motor becerilerinin üzerinde çalışıyor ve yeteneklerini keşfediyor demektir.

9. Top

Çıngıraklı topun aksine, daha büyük bir lastik top bebeğin yakalamak ya da geri almak için iki elini kullanmasını gerektirir. Bebeğin daha kolay tutmasına yardımcı olacak bir dokuya sahip olan bir top seçmeniz, motor becerilerin gelişiminde daha etkili olacaktır. ayrıca sakın bebeğinizi bu top ile yalnız bırakmayın ve topun hijyenik olduğundan da emin olun.

10. Sıçrama Koltuğu

Bebeğiniz oturur ve oturduğu bu koltukta sıçrayarak bacak, omuz ve sırt egzersizleri yapar. Ancak sıçrama koltuğunda oynarken bebeğinizi kontrol altında tutmalısınız. İstenmeyen sakatlanmalara yol açmamak için kontrollü gitmek en iyisidir.

11. Tahta Kitaplar

Bu sağlam ve ahşap özelliği sergileyen kitaplar, bebeğinizin harika edebiyat dünyasına ilk defa adım atmasını sağlayacaktır. Ancak bebekler diğer oyuncaklarda olduğu gibi bu oyuncağı da ağız yoluyla öğrenmeye çalışabilir. Özellikle sert cisimler ile oynarken bebeklerinizi sürekli olarak gözlemlemeniz faydalı olacaktır.

12. Bloklar

Çocuğunuz bir blok setini başka blokların üzerine koyarken, ince motor becerilerini kullanma ve geliştirme şansı elde eder. Ayrıca yaratıcılığını geliştirmek için ilk adımı atmış olur.

13. Doldurulmuş Oyuncaklar

Bazen bebeğiniz kadar büyük doldurulmuş oyuncaklar çocuğunuza yüz özelliklerini ve kendi gücünü keşfetme şansını verir. Ayrıca pelüş oyuncak olarak da bilinen bu oyuncaklara bebekler sıklıkla sarılırlar. Ait olma hissi veren pelüş oyuncaklar genelde hayvan figürlerini barındırdığı için aynı zamanda çocuğunuza hayvan sevgisini de öğretecektir.

6 Aylık Bebek Oyuncakları Nasıl Olmalı?

Yukarıda saydığımız oyuncakları referans alarak, bebeğinize ne tür oyuncaklar almanız gerektiği hakkında sanırız bir fikir sahibi oldunuz. Bu saydığımız oyuncakların yanı sıra, bebeğinize oyuncak alırken de bazı kriterleri sizlere anlatmamız yararlı olacaktır.

Genelde yumuşak ve keskin ucu olmayan oyuncakları tercih etmeniz yararlı olacaktır. Bebeğiniz sıklıkla 6 aylıkken ağzı ile öğrenmeye çalışır. Bu yüzden satın alacağınız oyuncağın, sağlığa zararlı maddeler içermemesine özen göstermelisiniz.

Genelde piyasada satılan ve kaliteli olan oyuncaklar, CE belgesine sahiptir. Bu belgeye sahip olmayan oyuncakları satın almamanızı öneririz.

Sevimli yüz hatlarına sahip olan oyuncakları tercih etmelisiniz. Bunun nedeni bebeklerin öğrenme aşamasında oyuncakları benimsemeleridir.

Ayrıca 6 aylık bebeklerinize sıklıkla kitap okumanız faydalı olacaktır. Özellikle el işaretleriniz, sesinizi takip etsin ve kitap okuma sürecini bu şekilde tamamlayın.

Bebeğinizin takip edeceği sesli oyuncakları tercih edin. Bu tür oyuncaklar, bebeğin kaybolan nesneyi bulma konusunda oldukça eğitici niteliktedir.

Üç boyutlu, ışıklı ve renkli kitaplar bu yaşlarda bebekler için oldukça faydalı oyuncaklardır. Bu oyuncaklar bebeklerinizin zekasını geliştirmesinin yanı sıra, dikkatini bir noktaya toplama konusunda da yardımcı olacaktır.

Küçük parçalara sahip olan oyuncakları asla almayın. Bunun nedeni bebeklerinizin bu küçük parçaları ağızlarına götürmeleri ve boğulma riski ile karşı karşıya gelmeleridir.

Küçük yumuşak toplar da bebekler için idealdir. Ancak bu tür oyuncakların temiz olmasına dikkat edin.

Yukarıda saydığımız ve 6 aylık bebekleriniz için faydalı olabilecek oyuncak türleri hakkındaki açıklamalarımızı umarız yararlı bulmuşsunuzdur. Bu bilgiler sayesinde bebekleriniz için en doğru oyuncak seçimini yapabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar