Bebek/Çocuk Bakım Yaşlı Bakımı
01 Eylül 2016

Yaşlı ve Bebek Bakıcısı ile Ailenin Evinin Yakın Olmasının Avantajları

Hayatın hızlı bir tempoyla akıp geçiyor olması çoğu zaman önemli işlerin yarım kalmasına veya bizler için önemli olan kişilerin ilgimizden mahrum kalması sonucuyla bizi karşı karşıya getiriyor.

Çalışan anne babalar henüz birkaç aylık olan bebeklerini, ortalıkta bıcır bıcır dolaşan çocuklarını, okula yeni başlayan özel olarak ilgilenilmesi gereken çocuklarını, hayatın yoğun temposu içerisinde ihmal edebiliyor veya çocuklarına gereken hassasiyeti gösteremiyor olabilirler.

Sevdiklerinin ilgisinden mahrum kalan diğer bir gurup da yaşlılar ve hastalar. Hayatın temposu için koşuşturan bireyler için, evde hastası olma durumu hayatı daha da zorlaştırıyor, yoğun tempoya bir de hastalık stresi ekleniyor.

Modern hayatın sonucu, çocuklarına ya da hastasına bakım güçlüğü çeken ailelerin çoğalması, bebek bakıcısı, hasta bakıcı gibi mesleklerin yaygınlaşması sonucunu doğuruyor.

Bakıcılar; her ikisi de çalışan eşlerin elinden tutuyor. Çocuklara şefkatle yaklaşarak ihtiyaç duydukları hizmetleri gerçekleştiriyorlar. Yaşlı ve hasta bakımı konusunda uzman bakıcılar ise ailelerin bakım hizmetlerini daha profesyonelce gerçekleştirmesini temin ediyorlar.

Çalışan ebeveynler için tam bir aile şefkatiyle çalışan bakıcılar; bebekler, çocuklar ve hastalar için ihtiyaç duyulan tüm bakımı profesyonelce gerçekleştiriyorlar.  İstatistiklere bakıldığında çalışan her üç kadından ikisi bakıcı tutmayı tercih ediyor. Bu da bakıcı olan bireylere ne kadar çok ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.

Mega kent olan İstanbul’da bakıcılık hizmetleri bölgelere ayrılmış bir şekilde sağlanarak pratik bir iş ağı oluşturuluyor. Bakım hizmetine ihtiyaç duyan, bakıcı arayan aileler bu konuda hizmet veren internet siteleri ve şirketler vasıtasıyla ya da dost tavsiyesiyle bakıcı buluyorlar.  En yoğun bakıcı taleplerinin olduğu bölgeler olarak Kadıköy ve Ataşehir ön plana çıkıyor.

Aileler bakıcının kendi evine veya muhitine yakın olmasını istiyor ve taleplerini buna göre oluşturuyorlar.

Bebek bakıcısı arıyorum” diyerek ilan veren bir kişi, açıklama bölümüne “Kadıköy ilk tercihim” gibi bir açıklama ekleyerek ilan verebiliyor. Bu ilanlar, bakım hizmeti talep eden ailelerin, aradıkları bakıcının kendi evlerine yakın olmasını istediklerini gösteriyor. Yani bakıcının yakın olmasının faydalı sonuçları olacağını düşünüyorlar.

Genel planda bakıldığında; bakıcılık yapacağı eve yakın olan bakıcılardan, psikolojik olarak daha verim elde edileceği düşünülebilir. Kadıköy’de yaşayan birinin, elbette "Yaşlı bakıcısı Kadıköy" veya çocuk aktiviteleri için "Oyun ablası Kadıköy" tarzı ilanlar açması oldukça mantıklı gözüküyor. Çünkü, büyükşehirdeki trafik, şehir gürültüsü, yol yorgunluğu gibi sebeplerden kaynaklı stres, evlerin yakınlığıyla beraber ortadan kalkacaktır. Bakıcı hizmet vereceği eve daha hızlı ve rahat uluşacağı için işine daha fazla odaklanabilecektir. Ayrıca bakıcının kaldığı yerin yakın olması, mevsimsel olaylardan daha az etkilenmesini sağlayarak hizmetin zamanında ve tam kapasite ile verilmesini sağlayacaktır.

Acil durumlarda bakıcının aynı semtte olması büyük kolaylık sağlıyor.

Aynı semtte bakıcı aramak özel ve acil hallerde de avantaj sağlıyor. Örneğin Kadıköy’de yaşayan ve günübirlik olarak bakıcı arayan birisi  "Kısa süreli bakım Kadıköy ve civarı” şeklinde arama yaparak gerekli hizmeti alabiliyor.   Bebek bakıcısı bulmak için ilan vermek Kadıköy sakinleri için bu kadar pratik ve hızlı sonuçlar sağlıyor.

Bir diğer talep yoğunluğunun olduğu Ataşehir’de de sıklıkla "Bebek bakıcısı arıyorum Ataşehir" gibi ilanlar görmek mümkün. Ebeveynler ve aileler; bebeklerini, çocuklarını veya yardıma muhtaç hasta ve yaşlılarının bakımını, kendilerine yakın bir konumdaki birine emanet etmeyi tercih ediyorlar. Ataşehir’de yaşayan, evde yaşlı ve hastası olan bir aile için, hasta bakıcısını Ataşehir bölgesinden bulması mantıklıdır. Acil bir durum meydana geldiğinde bakıcı eğer Ataşehir veya civarında değilse; aliler mağduriyet yaşayabilir. Bu nedenle “eve yakınlık”, bakıcı tercihinde önemli bir kriter olmaya devam ediyor.

Bakıcı arayanlar ne tür ilanlar veriyorlar?

Bakıcı ilanları incelendiğinde sıklıkla görülen tablo şu yöndedir:

 Çalışanlar için "Tam zamanlı bakıcılar Ataşehir", “tam gün bakıcı Kadıköy”;

 çocuklar için "Oyun ablaları Maltepe”, “oyun ablası Çiğli”

 özel durumları kurtarmak için "Kısa süreli bakıcı Karşıyaka",

ekstra son dakika çıkan işler için "Acil çocuk bakıcısı çankaya "

ve benzeri şekilde ilanlar ile insanlar bakıcı aramaktadır. Burada dikkat çekici nokta bakıcı arayanların genelde ilçe bazında da bir takım kayıtlarla arama yapmasıdır.

Bakıcı hizmeti veren bir sürü ilan arasından size tam da lazım olan bakıcıyı bulmak için; bu arama sonuçlarını süzmek, zaman kaybını önlemekte, hizmet alacağımız kişiye daha hızlı ulaşmamızı sağlamaktadır.

Uzman psikologlar, ailelerin çocuklarına iş sebebiyle yeterli vakit ayıramadığı zamanlarda, bakıcı desteği alması gerektiğini belirtmektedirler.  Bakıcılar eve, dolayısıyla çocuklara ne kadar yakın olursa o kadar iyi olabileceğini vurguluyorlar. Bakıcısıyla uyum içinde yaşayan çocuk, acil durumlarda bakıcının desteğine ihtiyaç duyabilir, bu durumda oyun ablasının eğlenceli motivasyonundan güç almak isteyebilir. Bu sebeple bulunduğunuz semtte yaşayan bir çocuk bakıcısı, oyun ablası veya hasta bakıcısı bulmanızda fayda var.

Özellikle yaşlı ve hasta bakımında,  bakıcının yakın olması çok önemlidir. Çünkü bu bakım hizmeti süreklilik arz ediyor.

Yaşı ilerleyen bireyler yatalak iseler ya da çok zor hareket edebiliyorlarsa, profesyonel destek alınmasında fayda vardır. Ve bu destek tam zamanlı olmak durumundadır. Örneğin çağımızın hastalığı Alzheimer ve Parkinson hastalıkları için düzenli bir tedavi ve bakım süreci,  dikkat gerekir. Eğer bu bakım için bir yaşlı bakıcısından yardım alınacaksa, her an yakında bulunan birinden faydalanmak gerekecektir.

Yatalak hastalar için bakım da özel bir meşgaledir. Temizlik ihtiyaçlarının düzenli bir şekilde karşılanması, ilaçlarının takip edilmesi gerekir. Her iki saatte bir de hastanın çevrilmesi gerekir. Bu yapılmazsa yatak yaraları oluşabilir. Bu tip bakımda eğer bir aile ferdi işin içindeyse yakında bir bakıcının olması yeterli olmaktayken, çoğunlukla bu bakımda, yatılı bakıcılar ve hemşireler tercih edilmektedir.

Bakıcılar yaşlılarla ne tür aktiviteler yapıyorlar?

Yatalak olmayan yaşlılar için de bakıcı tutulabilir. Bu bireylerin hafızalarının mümkün olduğu kadar dinç tutulması gerekir. Bunun da yolu etkinliklerden geçer. Yaşlıların toplumla bağlarını devam etmesi gerekir. Onların insanlarla konuşmaya devam etmesi, park ve bahçelere götürülmeleri gerekir. Ailesinden dışlanmış ve yalnız kalmış hissetmeleri psikolojilerini bozabilir. Bu sebeple eğer aile bireyleri yeterli zamanı ayıramıyorlarsa, yaşlı birey aktivitelere bakıcı refakatinde katılabilir. Sosyalleşme imkânı bulabilir.

Bebek bakıcıları çocuğa nasıl bakarlar?

 Bebeğin bakımında onun beslenmesi, bonyo ihtiyacı ve oyun ihtiyacı öncelik arz etmektedir. Bebek kendisine bakan kişiye bağlanır. Bakıma muhtaçtır. Kucağa alınmak ister. Güven ve sevgiye ihtiyacı vardır. Aile büyükleri yoksa ve eşler çalışıyorsa bir bakıcı ihtiyacı gündeme gelir.

Bebek bakıcıları bebeğin beslenmesi, gelişimi, hastalıkları, psikolojik gereksinimleri hakkında bilgi sahibi kimselerdir. Çocukla oynanacak oyun ve eğitici aktiviteler konularında da deneyim sahibi olmaları beklenir. Çocuk bakıcısı çocuğun bu ihtiyaçlarını giderirken aile ile de iyi bir iletişim kurarak sağlıklı bireylerin yetişmesini sağlar.

Aileler bebek bakıcısı, çocuk bakıcısı veya  yaşlı bakıcısı bulduktan sonra ona ulaşımın rahat olmasını isterler. Bir ihtiyaç olduğunda hemen gelecek uzaklıkta olmasını önemserler. Normal işlerine devam edebilmek için, bakım hizmetinin başlama zamanı konusunda bir gecikme olmamasını önemserler. Bu sebeple bakıcının aile ile mekânsal olarak yakın olması çok önemli bir tercih sebebidir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar