Bebek/Çocuk Bakım Yaşlı Bakımı
01 Eylül 2016

Yaşlı ve Bebek Bakıcısı ile Ailenin Evinin Yakın Olmasının Avantajları

Hayatın hızlı bir tempoyla akıp geçiyor olması çoğu zaman önemli işlerin yarım kalmasını veya bizler için önemli olan kişilerin bizim ilgimize mahrum kalmasıyla sonuçlanabiliyor. Çalışan anne babalar henüz birkaç aylık olan bebeklerini, ortalıkta bıcır bıcır dolaşan çocuklarını, okula yeni başlayan özel olarak ilgilenmesi gereken çocuklarını yoğun tempo içerisinde ihmal edebiliyor veya çocuklarına gereken hassasiyeti gösteremiyor olabilir. Özellikle evde hastası olan kişiler için hayat daha da zorlaşıyor, yoğun tempoya bir de hastalık stresi ekleniyor. Modern hayatın sonucu olan bu durum bebek bakıcısı, hasta bakıcı gibi mesleklerin yaygınlaşmasını sağlıyor.

Çalışan ebeveynler için tam bir aile şefkatiyle çalışan bakıcılar bebekler, çocuklar ve hastalar için ihtiyaç duyulan tüm bakımı profesyonelce gerçekleştiriyor. İstatistiklere bakıldığında çalışan her üç kadından ikisi bakıcı tutmayı tercih ediyor. Mega kent olan İstanbul’da bakıcılık hizmetleri bölgelere ayrılmış bir şekilde sağlanarak pratik iş ağı oluşturuluyor. En yoğun bakıcı taleplerinin olduğu bölgeler Kadıköy ve Ataşehir oluyor. Bebek bakıcısı arıyorum Kadıköy ilk tercihim gibi ilanlar ebeveynlerin bakıcılarının kendi evlerine yakın olmasını istediklerini gösteriyor. Bakıcılık yapacağı eve yakın olan bakıcılar, psikolojik olarak daha verimli sonuçlar elde ediyor. Kadıköy’de yaşayan birinin elbette "Yaşlı bakıcısı Kadıköy" veya çocuk aktiviteleri için "Oyun ablası Kadıköy" tarzı ilanlar açması hızlı sonuçlar verecektir. Trafik stresi, şehir gürültüsü, yol yorgunluğu gibi sebeplerin ortadan kalkmasını sağlayan durum aynı zamanda bakıcının mevsimsel olaylarda fazla etkilenmemesini sağlayarak tam kapasite çalışmasını sağlar. Aynı semtte bakıcı aramak özel haller için dahi avantaj sağlıyor. Örneğin Kadıköy’de yaşayan ve özel hallerde günübirlik durumlar için "Kısa süreli bakım Kadıköy" ve civarı şeklinde bakıcı araması yapmak işleri kolaylaştırıyor.  Bebek bakıcısı bulma Kadıköy sakinleri için bu kadar pratik ve hızlı sonuçlar sağlıyor.

Bir diğer talep yoğunluğunun olduğu Ataşehir’de sıklıkla "Bebek bakıcısı arıyorum Ataşehir" gibi ilanlar görmek mümkün. Ebeveynler ve aileler; bebeklerini, çocuklarını ve yardıma muhtaç hasta ve yaşlılarının bakımını kendilerine yakın bir noktada oturan birine emanet etmeyi tercih ediyor. Ataşehir’de yaşayan, evde yaşlı ve hastası olan bir aile için hasta bakıcısı Ataşehir bölgesinden olması mantıklıdır. Acil bakıcı Ataşehir veya civarında olmadığı sürece acil durumlarda kişiler mağduriyet yaşayabilir. Bu nedenle eve yakınlık önem teşkil ediyor.

Bakıcı ilanları incelendiğinde sıklıkla görülen tablo şu yöndedir: Çalışanlar için "Tam zamanlı bakıcılar Ataşehir", çocuklar için "Oyun ablaları Ataşehir, özel durumları kurtarmak için "Kısa süreli bakıcı Ataşehir", ekstra son dakika çıkan işler için "Acil çocuk bakıcısı Ataşehir" ve benzeri ilanlar şeklinde sıralanıyor.

Uzman psikologlar, ailelerin çocuklarına iş sebebiyle yeterli vakit ayıramadığı sürelerde bakıcı desteği alması gerektiğini belirterek bakıcıların eve dolayısıyla çocuklara ne kadar yakın olursa o kadar iyi olabileceğini vurguluyor. Bakıcısıyla uyum içinde yaşayan çocuk acil durumlarda bakıcının desteğine ihtiyaç duyabilir, bu durumda oyun ablasının eğlenceli motivasyonundan güç almak isteyebilir. Bu sebeple bulunduğunuz semtte yaşayan bir çocuk bakıcısı, oyun ablası veya hasta bakıcı bulmanızda fayda var.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar