Yaşlı Bakıcısı

Ailenizde bakıma ihtiyacı olan yaşlı bireyler varsa onların ihtiyaçlarının profesyoneller tarafından giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Lisanslı ve Güvenilir

Bakıcılar

Bakıcıları

Şahsen Tanıyoruz

Güvenilir Bilgi

ve Destek

Yaşlı Bakıcısı

Ailede özel bakıma ihtiyaç duyan yaşlılar için aile üyeleri yetersiz kaldığında, profesyonel yaşlı bakıcısı desteği almanız gerekir.

İlerleyen yaşla birlikte, kişisel bakımın da zorlaştığı yaşlı insanlar, yatalak ya da yarı hareketsiz olduğunda profesyonel destek şarttır. Sadece ilgi değil, bununla birlikte sevgi ve arkadaşlık da önemlidir. Yaş ilerledikçe kendini yalnız hisseden ve güçsüz hisseden bireyler birinin desteğini beklerler. Bu destek için çocuklar çalışıyorsa ya da aile bireyine bakmak istemiyorsa en iyi çözüm olan yaşlı bakımıyla mümkün olacaktır.

Yaşlı bakımı herhangi bir hastalık söz konusuysa farklı, rutin bir bakım söz konusu olduğunda farklı şekilde değerlendirilir. Bu nedenle yaşlı bireyin durumu dikkate alınarak gerekli plan gerçekleşir.

Alzheimer ya da Parkinson Hastalıkları için Bakıcı

Çağımızın en büyük sorunlarından olan Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların tedavisinde hastane koşulları gibi düzenli bir tedavi gerekir.

Ancak bu durumu aile üyeleri kolay bir şekilde yönetemeyebilir. Bazı yaşlı bireyler ise çocuklarına yük olmamak için imkanları varsa yatılı bakıcılardan hizmet alabilirler. Yaşlı bireylerin en iyi şekilde bakılmaları için aile ortamında olmaları gerekir.

Ailelerine yük olmak istemeseler bile, en çok mutlu olacakları yerler ailelerin yanı olacaktır. Sabaha kadar çocuklarının başında bekleyen ve yıllarca onlara bakan anne ve babalar, yaşlandıkları zaman çocukları aynı bakım ve ilgiyi yapmazlarsa üzülürler.

Günümüzde birçok insan huzur evleri ya da evde yaşlı bakım hizmetleri veren kişilerle çalışmayı tercih ettiklerinden, bu kişilerin yaşlılarla iletişimleri ve ilgileri üst düzeyde olmalıdır.

Yatalak Hastalar için Bakıcı

Yatalak hastalar için daha sabırlı ve özenli bir bakım gerekir. Temizlik ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanması, ilaçların düzenli olarak verilmesi, 2 saatte bir yatak yarası oluşmaması için hastanın çevrilmesi gibi işler oldukça önemlidir.

Genelde yatalak hastalar için belirli zaman dilimlerinde hemşireler gelerek daha kontrollü bir şekilde bakıma destek olmaktadır. İlaç saatinin düzene girmesi, rutin bakımların yapılması, kitap okuma gibi aktivitelerin yapılması için bir bakıcı en iyi çözümdür. Genelde yaşlıların maaşlarını vererek bakımlarını yapacak kişilerin yatılı olarak çalıştırılması söz konusu olduğundan, bu tür hizmetler için yatılı bakıcılar görev yapar.

Yatalak hasta bakmak, yeni doğan bebek bakmak gibidir. sürekli kontrol edilmesi gereken hastanın yatak yaralarının oluşmaması için çevrilmesi, ağız, burun gibi bölgelerinin belirli aralıklarla temizlenmesi gerekmektedir.

Yerli olduğu gibi yabancı yaşlı bakıcısı tercihi de yapılır. Ucuza mal etmek için yabancı çalıştırmayı tercih edenler vardır. Ancak günümüzde ev bakım hizmetleri için de sigortalı işçi çalıştırmak gerektirdiğinden çeşitli teşvikler verilmektedir. Biz de profesyonel bir kurum olarak Evdekibakicim ekibimizle birlikte tüm yasal gereklilikleri ve belgeleri bulundurmakla birlikte sizler için ihtiyacınız olacak hasta bakıcısını yüzyüze yaptığımız mülakatlar ile tüm titizliğimizle seçmeye çalışıyoruz.

Yaşlılar için Aktiviteler

Yatalak olmayan yaşlılar için sosyal etkinlikler oldukça önemli ve gereklidir. Hem hafızayı güçlendirmek hem de yaşam boyu eğitim almak için belediyelerin ücretsiz etkinliklerinden yararlanmak için, yaşıtlarıyla sosyalleşme imkanı bularak hayatlarına daha keyifli bir şekilde devam edebilirler.

Her şeyden haberdar olan ve ölümü bekleyecek kadar umutsuz olmayan yaşlılarımızın bakımında aile ortamının önemi ciddi bir önem taşır. Kendini toplumdan ve ailesinden dışlanmış hissetmemesi gereken yaşlılar, hayata devam edebilmek için bir işin ucundan tutabilmeyi isterler.

Bu yüzden bakıcılarla yapılacak aktiviteler ya da öğretici etkinlikler gibi, sinema, tiyatro gibi aktiviteler de tercih edilmektedir. Bunları tek başına yapmak istemeyen yaşlılara bakıcıları eşlik edebilir.

Yaşlı Bakımında Nelere Dikkat Edilir?

Yaşlı bakımında temizlik ve hijyen oldukça önemlidir. Yıkanması ve tuvalet ihtiyacının karşılanması gereken hastalara özenli davranılması gerekmektedir. Bu konuda hizmet verecek olan kişinin deneyimli olmasından ziyade psikolojik olarak da bu işi yapabilecek yeterlilikte olması gerekir.

Yaşlıların bakımını üstlenen kişiler, yatılı yaşlı bakımı hizmeti vererek, sürekli bir bakım verebilir. Böyle durumlarda hastanın günlük aktivitelerini hızlandırarak, daha sosyal olmalarına destek olabilirler. Birçok kişi sosyalleşme sayesinde daha rahat bir yaşlılık süreci geçirmektedir.

Gençliklerinde yapamadıkları birçok şeyi yaşlılıkta yaparak, kültürel etkinliklere yönelebilen yaşlıların deneyimlerini dinlemek bile, birçok kişi için vazgeçilmezdir. Bu yüzden yaşlı bakımı yapan kişilerin yaşlının genel sağlık durumuna uygun aktiviteler yapması mümkün olabilir.

Sağlık Sorunu Olanlar için Bakım

Sağlık sorunu olan yaşlıların bakımı için hasta bakıcılar eğitim alır. İlaçların uygulanışları, fizik tedavi gerektiren eğitimlerin verilmesi sonucu yaşlının sağlığının da en iyi şekilde kontrol altında tutulması sağlanır.

Ekibimizdeki yaşlı bakımıyla görevli personellerimizin tamamı, özenli ve titiz davrandıkları bu durumlar hakkında eğitimden geçmiş titiz personellerdir. Bu yüzden aradığınız kişiyi bulmanın yolunu bizim sayemizde öğrenebilirsiniz.

Her insanın farklı bir eğilimi vardır ve bu durum yaşlılıkta da aynı şekildedir. Kimi insan resim yapmak isterken, kimi de tiyatro ve sinema gibi kültürel etkinliklere yönelir. Bu da psikolojik açıdan daha özgür zamanlar yaşayan yaşlılar yaratacaktır.

Evde Yaşlı Bakımı Nasıl Olmalı?

Sağlık açısından sorunlu olan yaşlılar için hasta yataklarının kullanılacağı birçok alternatif bulunur. Yaşlının özel hayatının olduğu unutulmadan ayrı bir odasının bulunması gerekir.

Birçok kişi yaşlı bakıcısı seçerken nerelere dikkat etmek gerekir bilmez. Bu yüzden işe alacağınız kişiyi seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu iyi bir danışmanlık firması seçmek olacaktır. Bunun dışında:

  • Daha önceki işvereninden referans alma imkanı bulunup bulunmadığı,
  • Yaşlı aile üyenizin bakıcıdan hoşlanıp hoşlanmadığı,
  • Yatılı mı yoksa gündüzlü mü hizmet vereceği,
  • Eğitim ve deneyim durumu,
  • Bağlı bulunduğu danışmanlık firmasının sektördeki deneyim ve bonservislerine dikkat etmeniz gerekecektir.

Yaşlı bakımı için tercih edeceğiniz eleman seçimini yaparken uzun bir mülakat süreci de göz önünde bulundurulur. Bu nedenle hem yazılı hem de sözlü mülakatlarla alacağınız bakıcıyı değerlendirebilirsiniz.

Yaşlı Bakımı için Huzurevi

Günümüzde birçok kişi yaşlı anne ve babalarını huzurevlerine yerleştirmektedir. Gerekçe olarak yaşıtlarla sosyalleşme imkanı bulunması ve lüks huzurevleri olmasını gösterseler de, her yaşlı için en uygun ortam ailesinin yanıdır.

Aile ortamında güvende hisseden yaşlılar, her zaman daha rahat ederler. Eğer gerekiyorsa yaşlı bakımı için bir personelle birlikte çalışabilirler. Her insan bir gün yaşlanacaktır ve bu nedenle empati yaparak en doğru kararın verilmesi mümkün olur.

Yaşlı büyüklerimizin her zaman kendilerini güvende hissetmesi ve kendi başlarına gideremedikleri ihtiyaçlarını gidermeleri için destek veren yaşlı bakıcılarıyla huzurevlerine hapsedilmeyen ve mutlu hisseden yaşlılar var olacaktır.

Yaşlıların sağlıklı bir gelişim süreci içinde olmaları için evlerde de, huzurevlerinde de sosyal olmaları gerekmektedir.

Yaşlı Yardımcılığı

Yaşlı bakıcılığının dışında yaşlı yardımcılığı da vardır. Bu eleman günlük getir götür işlerini yaparak, yaşlı bireye yardımcı olur.

Yaşlı bireylerin faturaları ödeme ya da ev işlerini tek başına yapamadıkları zamanlar için yardımcılığını üstlenecek ve onlara arkadaşlık edecek olan kişiler de tercih edilmektedir. Eğitimli ve bu konuda deneyimli kişiler, yaşlı bireylerin sosyalleşebilmesi için destek vermektedir.

Artık eğitimli elemanların görev yaptığı bakıcılık sektöründe birçok kişinin sahip olduğu bilgi birikiminden yararlanarak daha farklı sosyal aktivitelerle daha keyifli bir bakıcı-yaşlı yardımcısı ilişkisi kurulabilir.

Bebek bakımı, oyun ablası ya da yaşlı yardımcısı ihtiyaçlarınız için her zaman güvenilir bir hizmet alabileceğiniz firmamız, sizin için en iyi hizmeti verecek güvenilir ekipleriyle İstanbul’un her bölgesinde yatılı ya da gündüzlü yaşlı yardımcısı ve bakıcısı temin etmektedir.

Siz de gözünüzün arkada kalmaması için bizimle çalışabilirsiniz ve hayatın yükünü biraz omuzlayabilirsiniz.

Anlaşmalı Kurumlarımız

Bakıcınız için check-up istiyorsanız iş ortağımız Acıbadem Mobil size bu hizmeti sağlayabilir.

Eğer yakınınız için konaklamalı bakım hizmeti düşünüyorsanız anlaşmalı kurumumuz olan ALIFE hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.