Genel Bebek/Çocuk Bakım
15 Ağustos 2017

Part Time Oyun Ablası İş İlanları

Oyun ablası; çocuklara fiziksel ve zihinsel aktivitelerinde yardımcı olan, ebeveynlerin isteği doğrultusunda çocuklara evde piyano, drama İngilizce eğitimi veren bakıcılık hizmetidir. Oyun ablalığı ekseriyetle üniversiteli, eğitimli gençler tarafından verilen biri ş olup; kısa ve uzun süreli bir zaman diliminde verilebiliyor. Aileler belli bir süre boyunca düzenli olarak ablalık hizmeti talep edebildiği gibi işleri olduğu anlarda çocuklarına eşlik edecek abla desteği de alabiliyorlar. Oyun ablası saatlik ücretler ile tutulduğundan aileler son derece ekonomik abla hizmeti satın alabiliyorlar. 

Oyun ablaları sadece derslere yardımcı olan, yabancı dil eğitimi veren veya çocukları parka götürüp, oyunlar oynayan kişiler değildir. Dikkat eksikliği yaşayan, disleksi problemi olan, içine kapanık bir yapıya sahip olan veya konuşma yetisinde sorun yaşama gibi psikolojik ve fiziksel rahatsızlıkları olan çocuklar için oyun ablaları iyileştirici bir güçtür. İçine kapanık yaşayan, yeni kişilerle bağ kuramayan çocuklar oyun ablasının bilinçli yaklaşımı ile bir süre sonra sosyalleşebiliyor.

Çok Hareketli Çocuklara Oyun Ablası…

Öte yandan hiperaktif çocuklar oyun ablası desteği ile enerjilerini doğru bir alanda harcayarak hem yeni şeyler öğrenebiliyor hem de onu rahatsız eden enerjisini boşaltabiliyor. Sosyal, psikolojik ve fiziksel her türlü probleme karşı alanında uzman eğitimli ablalar müdahale ediyor. Bakıcılık hizmeti arayan kişiler için tam veya kısa süreli bakıcı bulmak çoğu zaman zahmetli ve pahalı olabiliyor. Aileler bu soruna maddi – manevi çözüm getirmek için part time oyun ablası iş ilanları arasından üniversiteli oyun ablası bulabiliyor. Aynı şekilde bu işi yapmak isteyen öğrenciler ilan oluşturarak abla arayan kişilere profesyonelce ulaşabiliyor.

Eğitimli oyun ablası arayanlar sadece aileler değildir. Kreşler, anaokulları, çocuk bakımevleri, küçük yaşta çocukların eğitimi için açılmış olan etüt merkezleri gibi çocuklarla ilgili her iş ağında abla, yardımcı ilanı vardır. Özellikle anaokulu oyun ablası iş ilanları daima günceldir, zira anaokulu çağındaki çocuklar için yıl boyunca eğitim verildiğinden, eğitimli oyun ablası ihtiyacı yıl boyunca aktiftir.

Oyun Ablası Ne Yapar?

Oyun ablası çocuğa akla gelebilecek her alanda arkadaşlık eder, eğitim verir; kişisel gelişimini destekler. Bu anlamda üniversiteli oyun ablaları yeri geldiğinde ödevleri olan bir çocuk için öğretmen, sosyalleşen çocuk için arkadaş, konuşma problemi olan bir çocuk için konuşma terapisti gibi çeşitli alanlarda yardımcı olur. Oyun ablası ailelerin hayatını kolaylaştırdığı gibi çocuklarınkini de olumlu yönde şekillendiriyor. Zira eğitimli, çeşitli alanlarda uzmanlığı olan ablalar, çocuklara son derece bilinçli şekilde yaklaşır, problemleri çocuğa hissettirmeden eğlenceli bir oyunmuşçasına çözer. 

Oyun Ablası Seçiminde Dikkat Edilecekler

Oyun ablası seçiminde aceleci davranış göstermek doğru değildir. Yanlış kişiyi seçmeniz halinde çocuğunuzun mutsuz olmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle bazı kriterlere dikkat edilerek seçim gayreti içerisinde olunmalıdır. İşte bazı kriterler…

1. Tecrübeli mi?

Elbette ki yüksek bir deneyimden ve tecrübeden söz etmiyoruz. Ama en azından ne yaptığının farkında olan birisini seçmelisiniz. Daha önce oyun ablalığı yapan biri için çocukla çocuk olmak çok daha kolay ve eğlenceli bir hal alabilir.

2. Neden oyun ablalığı?

Evinize gelecek kişinin neden oyun ablası olarak çalıştığını bilmelisiniz. Zorunluluktan mı, yoksa severek yaptığı bir iş mi? Kişinin geçimini sağlaması için birden fazla iş modeli var. Neden bir satış temsilcisi değil de, oyun ablalığının tercih edildiğine dair fikirlerin alınması lazımdır.

3. Sigara gibi kötü alışkanlıklar var mı?

Bir oyun ablasından çocuğa örnek olması beklenir. Zaten çocuk ister istemez sevdiği bir kişiyi rol model alacaktır. Bu nedenle oyun ablasının özel hayatı ve tercihleri çocuğun ailesini de doğrudan ilgilendirir. Bu özel hayatın ihlali değildir, tamamen kendi çocuğunuzun özel hayatını korumaktır. Karşı tarafından anlayış gösterip, sigara ve alkol gibi maddeleri kullanmadığını belirtmesi lazımdır. Özellikle alkol gibi maddeleri kullanan oyun ablalarına dikkat edilmelidir.

4. Sağlık durumu nasıl?

Bazı anneler oyun ablalarından sağlıkla ilgili birtakım raporlar isteyebilir. Bu gayet anlaşılır bir durumdur. Kişinin bulaşıcı birtakım hastalıklara sahip olması halinde hem çocuk hem de çocuğun anne ve babasının risk altında kalması söz konusudur. Sağlık raporu istenmesi ve herhangi bir hastalığa sahip olunmadığının öğrenilmesi elzemdir.

5. Ne kadar maaş talep ediliyor?

Talep edilen maaşın da öğrenilmesi icap ediyor. Talep edilenin çok altında bir maaşın teklif edilmesi kabul edilmeyebilir. Kabul edilmesi halinde ise, motivasyon eksikliğine neden olabilir. Mümkünse, istenilenin verilmesi lazımdır. Değil ise, çok altında bir rakamın söylenmemesi gerekiyor.  

6. Sabıka kaydı istediniz mi?

Genel olarak oyun ablalarından sağlık raporu istenmesi gibi bir eğilim var. Ama çoğu zaman sabıka kaydı arzu edilmez. Bazen akıl bile edilmez. Sebebi ise, hiç kimsenin suça karışma ihtimali düşünmemizdir. Ancak mevzu bahis çocuk olunca sabıka kaydı talep edilmesinde de bir mahzur yoktur.

7. Kişi öğrenci mi, mezun mu?

Oyun ablalığı yapan kişilerin bazıları öğrenci, bazıları da mezun durumundadır. Ancak bunların kanıtlanması için resmi belge talep edilmesi gerekiyor. kişi, kendisini öğrenci olarak tanıtabilir veya mezun olduğunu ifade edebilir. Öğrenci belgesi ve diploma fotokopisi talep edilebilir.

8. Kişiyi tanımak için araştırdınız mı?

Oyun ablasının kendisiyle yapılan sohbetten sonra kısa bir araştırma sürecine de başlayabilirsiniz. Bunun için referanslarının aranması ilk akla gelen tercihtir. Öğrenci ise, danışmanını aramak da doğru olabilir. Ya da, sosyal medya profillerine bakılabilir. Nerelerde, kimlerle ve nasıl paylaşımlar yaptığına dair bilgiler kişi hakkında kanaat sahibi olmanızı sağlayabilir.

9. Nerede oturuyor?

Oyun ablasının ikamet ettiği muhitin de önemli olduğunu unutmayın. Adresinize oldukça uzak bir yerde bulunan oyun ablasının iş saatlerini aksatabilmesi mümkündür. Bu nedenle daha yakın çevrede birine bakabilirsiniz.

10. Ev işlerinde yardımcı oluyor mu?

Bazı oyun ablaları ev işlerinde yardımcı olabilir. Ama bazıları bu konuda biraz daha ketum davranabilir. Asıl işleri, çocuklarınızla ilgilenmektir. Bu nedenle ev işleriyle ilgili baskı yapılmaması en doğru davranıştır. Ancak iş öncesinde kendisine sormanızda bir beis yoktur. Olumlu yaklaşanlar da olabilir.

Sonuç olarak şunu belirtmek gerekiyor: Gelişigüzel bir seçim yapmanız halinde oyun ablasından memnun kalmayabilirsiniz. Bu nedenle inceden inceye araştırma yapmanız ve en doğru adayı tercih etmeniz lazımdır. Bunun için birden fazla aday profilini inceleyerek, aralarından eleme yapabilirsiniz.

Anaokulu Oyun Ablası İş İlanları isimli makalemizi okuyarak daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar