Genel Bebek/Çocuk Bakım
28 Ağustos 2018

Bebek Bakıcınız Kaçarsa Yapmanız Gereken 7 Şey

Bebek bakıcınız kaçarsa ne yapmanız gerektiğini hiç düşündünüz mü?

Ekonomik koşullar, aile yapıları gibi sebepler çalışan anne sayısını ve buna bağlı olarak bebek bakıcısı ihtiyacını artırmıştır. Aileler için çocuklarını emanet edecekleri güvenilir, iyi bir bebek bakıcısı bulmak önemli olduğu gibi bebek bakıcıları için de hak ettikleri saygıyı ve emeklerinin karşılığını alabilmeleri önemlidir. Bakıcının mutlu olması çocuğun da mutlu olmasını sağlar. Dolayısıyla aileler bakıcıya saygı duymalı, değer vermeli ve ihtiyaçlarına karşı duyarlı olmalıdır. Aksi halde bakıcının tabiri caizse kaçması ve bebek bakıcınız kaçarsa yapmanız gereken 7 şey hakkında bilgi edinmek zorunda kalmanız muhtemeldir.

Çocuğun gelişimi ve bakımı için önemli görev üstlenen kişinin aldığı “bakıcı” unvanı bu işin uzmanlık gerektirmeyen basit bir iş olduğunu düşündürebilir. Ancak bu ciddi bir eğitim ve sorumluluk gerektiren bir iştir. Çocuk bakıcısı çocuğun sosyal hayatında iyi iletişimler kurarak sosyal zekâsını ortaya koymasını, eğitim hayatını etkileyecek kararları hızlı bir şekilde vererek başarıya ulaşmasını, paylaşmayı öğrenmesini sağlar.

Çocuğunuzla ilgilenerek çocuğunuzun sağlıklı ve ahlak kurallarına uygun doğal bir birey olarak yetişmesini sağlayacak kişinin hayatınızdaki önemi büyük olmalıdır. Bakıcınız kaçtığında zor durumda kalabilirsiniz. Böyle bir durumda yapmanız gereken yeni bir bebek bakıcısı bulmak ve öncesinde bebek bakıcınız kaçarsa yapmanız gereken 7 şey hakkında bilgi sahibi olmaktır.

Bebek bakıcısı seçimi ve bakıcının sürekliliğini sağlamak oldukça hassas bir konudur. Bakıcının kıyafetleri temiz mi, konuşması düzgün mü, sorulara güler yüzlü ve açık cevaplar verebiliyor mu, söz verdiği saatte geliyor mu, ne kadar zamandır bu işle ilgileniyor ve neden bu işi yapmayı tercih ediyor gibi pek çok sorunun cevaplanması gereklidir. Bebek bakıcınız kaçarsa yapmanız gereken 7 şey ile kafanızı kurcalayıp sizi strese sokan sorunlardan kurtulabilirsiniz.

1. Bebek Bakıcısı Seçiminde Öncelikler

Bakıcıya olan yaklaşım konularında anne ve babanın hemfikir olması gereklidir. Bebek bakıcısı seçiminde öncelikler belirlenmelidir. Bebekler bir kayıt cihazı gibi çevrelerinden gördüklerini kaydederler. Bu nedenle sağlıklı bir iletişim kurmanın ilk kuralı önce ebeveynleriyle daha sonra çevresindeki diğer insanlarla güvenli iletişim kurmasıdır. Dolayısıyla çocuğunuzla en çok vakit geçiren kişi bebek bakıcısı olacağından bakıcıdan beklentiler önceden belirlenmelidir. Hatta bakıcı görüşmelerinin öncesinde ortak kararlar ile belirlenen bir liste yapılmasında fayda vardır.

Bebek bakıcısı seçerken dikkat edilmesi gereken onlarca konunun ilki bakıcı adayının çocuklara karşı olan sevgisidir. Ne kadar iyi eğitim almış olursa olsun ilk izleniminiz olumsuz olduğunda o kişiyi bebek bakıcısı olarak tercih etmemelisiniz. Çocuğunuzun 0-2 yaş arasındaki dönemi için bakıcı ihtiyacınız varsa bakıcının eğitimi ikinci planda kalır. Eğitimli olmasa bile anlayışlı, sevgi dolu ve anne hassasiyetini gösterebilecek biri olmalıdır. Sonraki süreçte eğitim önem kazanacaktır.

Psikolojisi bozuk olan bir bakıcıdan hem siz etkilenebilirsiniz hem de çocuğunuz psikolojik olarak olumsuz etkilenebilir. Ailesinde sorunlar yaşamayan, güven veren, mutlu ve pozitif enerjiye sahip bir bakıcı çocuğunuzun mutluluğu anlamına gelir. Bu nedenle psikolojik durum en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir.

Çocuğunuzun bakımı için evinize alacağınız kişiyi en iyi gözlemleme yolu onunla zaman geçirmektir. Onu bir gün boyunca evinizde ağırlayarak çocuğunuzla nasıl ilgilendiğini görebilir, sizinle iletişim kurma becerisine dikkat edebilirsiniz. Sağlıklı iletişim kurabildiğinizde çocuğunuzun ihtiyaçlarına da sağlıklı bir şekilde cevap verebileceğinin sinyalini almış olursunuz. Tabi bu deneme sürecinde ücretini mutlaka ödemelisiniz. Bakıcıyı evinde ziyaret ederek kendi çocukları varsa onlarla nasıl ilgilendiğini kontrol edebilirsiniz.

Bakıcı seçimi yaparken yapılan yanlışlardan en önemlisi adayı sadece referansı bulunmadığı için değerlendirmeye almamaktır. Önemli olan bakıcının çocuk sevgisindeki samimiyetine, aldığı eğitime, gittiği kurslara göre nitelendirmektir. Bu konuda sezgilerinizle hareket edebilir veya kişilik testleri uygulayan veya bebek bakıcılarıyla görüşmeler yapan bir psikologdan destek alabilirsiniz.

2. Eğitimli ve Deneyimli Bir Bakıcı

Çocukların 0-6 yaş arasındaki dönemi zihinsel gelişimine dikkat edilmesi gereken evrelerden biridir. Bu süreçte bakıcının mutlaka bu konuda bilgili biri olması gerekir. Bu nedenle bu işin eğitimini almış kişilerle çalışmayı tercih edin. Eğitimli ve deneyimli bir bakıcı, çocuğun gelişimi için önemli katkı sağlar. Ayrıca ilk yardım eğitimi almış bir bakıcı acil durum ve yaralanmalarda doğru bir şekilde müdahale edebilir.

3. Hak Ettiği Ücreti Zamanında Ödemeye Dikkat Etmelisiniz

Çocuk bakıcınız ile ilk görüşmenizde anlaştığınız gibi hak ettiği ücreti zamanında ödemeye dikkat etmelisiniz. Bakıcınıza hak ettiği parayı vermediğiniz ve sigortasını yapmadığınız zaman bakıcınız çocuğunuzla ilgilenirken yeteri kadar dikkatli olmayacaktır.

4. Bakıcıya Kendisine Zaman Ayırması İçin İzin Verin

Çocuğunuz, sürekli bakıcının gözetimi altında olduğunda annelik bağını kurmanız güçleşebilir. Bu nedenle bakıcı çocuğunuzla hangi süreçlerde ilgilenmek zorunda olursa olsun, hiçbir fırsatı kaçırmamalı, çocuğunuzla ilgilenmek için zaman ayırmalısınız. Siz çocuğunuzla ilgilenirken bakıcıya kendisine zaman ayırması için izin verin. Böylece bakıcıyı motive etmiş olursunuz. İşini severek yapan bir bakıcı çocuğunuzun gelişimine daha olumlu katkılar sunar.

5. Bakıcı Olarak Değil, Çocuk Bakım ve Eğitim Uzmanı Olarak Bakmak

Bebek bakıcısı seçimi yapılıp yaş, tecrübe, eğitim kriterleri belirlendikten sonra önem verilmesi gereken konulardan biri de karşınızdaki kişiye bakıcı olarak değil, çocuk bakım ve eğitim uzmanı olarak bakmak olmalıdır. Bakıcının tüm hayatını çocuğunuza göre şekillendireceği düşüncesi yanlıştır. Bakıcı, sadece sizin belirlediğiniz zaman zarfı içerisinde çocuğunuzla ilgilenmekle yükümlüdür.  Daha fazla görev ve sorumluluk yüklemek bakıcının çocuğunuzla ilgilenmek istememesine neden olabilir ve bu sebeple istenmeyen sonuçlar oluşabilir.

6. Birlikte Karar Alın

Sizin iş hayatında aktif yer almanız nedeniyle çocuğunuz bakıcıyla sizden daha çok zaman geçirebilir. Bu durumda bakıcınız çocuğunuzu daha iyi gözlemlemiş olur. Bu nedenle çocuğunuzun ihtiyaçlarının ve ilgilerinin belirlenmesinde bakıcı ile birlikte karar alın. Bakıcınıza fikir danışmanız onun işine saygı duyduğunuzu da gösterecektir.

7. Değer Verdiğinizi Gösterin

Çocuğunuzun bakımını üstlenen kişiye değer verdiğinizi gösterin. Bakıcınızın işini severek yapmasını ve çocuğunuzla ilgilenmekten keyif almasını sağlamayı amaçlıyorsanız bakıcınızın sorunlarıyla ilgilenmeye dikkat etmeli, ihtiyaçlarını karşılamalı ve ailenin ferdi olarak görmelisiniz. Bakıcınızı çevrenizdekilere tanıtırken çocuğunuzun bakıcısı değil, özel öğretmeni olarak takdim etmeniz ona daha iyi hissettirir.

En değerli parçanızı emanet ettiğiniz bakıcıya jestler yapmanız, onu takdir etmeyi ve teşekkür etmeyi ihmal etmemeniz onun çalışma hevesini arttıracaktır.

Her insan hata yapabilir. Bakıcınız da olumsuz davranışlar ve hatalar yapmış olabilir. Bu tür durumlarda yargılayıcı olmak yerine anlayışlı olmalısınız. Onu eleştirip “Bir daha sakın yapma” demek yerine “Bu davranışın beni çok üzdü” demeniz daha doğru olacaktır.

Bakıcınız ne kadar kendini geliştirebilirse çocuğunuz da o kadar sağlıklı gelişim gösterir. Bu nedenle bakıcıyı çocuk gelişimiyle ilgili kurslara göndermeniz hem onu motive eder hem de çocuğunuz için daha sağlıklı olur. Bu konuyla ilgili örnek bir kursa buradan ulaşabilirsiniz.

Hiç kimse sizin bebeğinize sizin kadar iyi bakamaz ve kendi bebeklerine davrandığından daha vicdanlı ve merhametli davranamaz. Ancak çalışan bir anneyseniz bebeğinizden kısa süreli ayrılmak zorunda kalabilirsiniz. Bebek bakıcınız kaçarsa yapmanız gereken 7 şey konusunda özenli olursanız bu kısa ayrılık sizin için endişeli bir bekleyiş olmaktan çıkar ve işinize odaklanabilirsiniz. Bebek bakıcılığının en kutsal mesleklerden biri olduğunu unutmayın ve herkese hatırlatın.

"Aile ile Çocuk Bakıcısı Arasındaki İletişim Nasıl Olmalıdır?" sorusuna yanıt arıyorsanız buradan bu konuyla ilgili makalemize ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar