Genel Bebek/Çocuk Bakım
17 Mayıs 2018

Aile ile Çocuk Bakıcısı Arasındaki İletişim Nasıl Olmalıdır?

Aile ile çocuk bakıcısı arasındaki iletişim çocuğun gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Fakat çocuklarını bakıcıya emanet etmek aileler için zor bi süreçtir. Özellikle annelerin çocuklarından ayrılacaklarını düşünmesi ve ailelerin kendi ebeveynlerinin çocuğa bakma baskısı bu sürecin zorlaşmasında etkili olur. Süreç boyunca her kafadan ayrı bir ses çıkarken işini kötü ve özensiz yapan bakıcı hikayeleri de ailelerin burnunun ucuna kadar gelir. 

Doğru bakıcı çocuk gelişimi için etkili olacaktır.

Aslında çocuklar için doğru gelişimin anahtarı olan bakıcılar güçlü bir iletişim ve güven ortamı ile birlikte sizi şaşırtacak sonuçlar almanızı sağlayabilir. Çocuk bakıcısı ile doğru iletişim kurmayı başarırsanız hem kötü hikayelerin ürpertici etkisinden kurtulur hem de çevre baskılarının zamanla azaldığını görebilirsiniz. 

Çocuk Bakıcısı ile İletişim Kurmadan Önce Düşünmeniz Gerekenler

Çocuk bakıcısı ile çalışma kararınızı iyice gözden geçirmeniz her şeyin başında gelir. Aileler ile bakıcı arasındaki iletişimin stabil olması açısından doğru kararı vermeniz çok önemlidir. Bazı aileler bakıcı seçiminde kararsız kaldıkları için iletişim yollarını doğrudan yanlış planlarlar ve bunu yaptıklarından çoğu zaman haberleri bile olmaz

İşin özünde ihtiyacınız olan hizmeti netleştirmek kararınızı netleştirmeniz açısından önemlidir. 

Belirli günlerde ve belirli saatlerde bakıcı ihtiyacınız oluyorsa seçiminizi bu doğrultuda yapmalı, tam zamanlı bir çalışan sizin için uygunsa şartlarınızı da baştan konuşmalısınız. Kararınızı ve taleplerinizi ne kadar keskin çizgilerle belirlerseniz alacağınız sonuçtan o kadar memnun kalırsınız. 

Bakıcı İhtiyacı İçin Doğru Kararı Vermek 

Güçlü bir iletişim kurmak için karşılıklı beklentileri en iyi şekilde belirlemek her zaman tercih etmeniz gereken yöntemdir. Bu sayede gereksiz gerginlikler ve olumsuz durumlar yaşanmamış olur. 

Pek çok insan çocuk bakıcısı ile ev yardımcısı arasındaki farkı görmezden gelir.

Siz tamamen çocuğunuz ve onun ihtiyaçları ile ilgilenecek bir çocuk bakıcısı talep ediyorsanız kesinlikle tezgahınızdaki tek bir bardağın bile yıkanmasını talep etmemelisiniz. 

Çevrenizdeki insanların da çocuk bakıcısında görevleri dışında taleplerine izin vermemek önemlidir

Eğer amacınız hem ev işlerine yardım edecek hem de kalan zamanında çocuğunuzun başında durup sadece güvenliğinden emin olacak birisini işe almaksa bu sefer de kişinin çocuk bakımı ile ilgili deneyimin ve bilgi birikimine güvenemeyebileceğinizi aklınızdan çıkarmamalısınız. Çocuk bakısı bulmak için bu tür ihtimalleri göz önünde bulundurmak ve kararınızı verdikten sonra da çok ciddi değişimler talep etmemek önemlidir. 

Çocuk bakımı için destek almaya karar verdiğiniz zaman karşınıza çocuğuna bakmak için kariyerinden vazgeçen anneler, çocuğunuza bakmak için can atan akrabalarınız belki de çocuk sahibi olmasa bile bir çocuğun mutlaka anne bakımına ihtiyaç duyduğunu söyleyen insanlar çıkacak. Aslında çocuk bakımı ile ilgili ön yargılara kapılmayıp kendinizden emin bir karar vermeyi başarırsanız sonuçtan hiçbir zaman pişmanlık duymazsınız. 

Bakıcınız ile İletişiminizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Net Davranın 

Çocuğunuz ya da çocuklarınız için bakıcı hizmeti almaya başladığınız zaman net davranmanız çok önemlidir. Bu davranış netliğini de ailedeki herkesin kazanması gerekir. Eşinizin bakıcınızla arası çok iyi olduğu için onun hatalarını görmezden gelmek; bakıcınızı kaybetmemek için taviz verecek davranışlarda bulunmak netliğinizi kaybetmenize ve uzun vadede çocuk bakıcısı ile aranızdaki iletişiminizin bozulmasına neden olur. 

Önceliklerinize dikkat edin

Bakıcınızı seçerken önceliklerinizi, isteklerinizi, ödeme gücünüzü ve beklentilerinizi net bir şekilde belirleyin. Günün sonunda siz tezgahtaki bulaşıklar yüzünden surat asmazsınız, bakıcınızda sizin asık suratınızdan dolayı düşük bir motivasyonla çalışmak zorunda kalmaz. 

 

İletişim Düzeyinizi Belirleyin 

Aileler çocuklarının bakıcıları ile samimi bir iletişim kurmak isterler. Bunun en temel nedeni de çocuklarını emanet ettikleri insanı yakından tanımak, bu insanın hayatında herhangi bir olumsuzluk olup olmadığını bilmektedir. Bu sayede çocuklar için daha güvenilir bir ortam yaratacağına inanan aileler bir süre sonra kurdukları samimi ilişkinin aslında zararlı olduğunu tecrübe ederler.

Bakıcı ile Aranızdaki İlişkinin Sınırlarını Net Çizin

Elbette her insan çocuğunun saatlerini geçirdiği insanı daha yakından tanımak ister ve bu hakka sahiptir. Ama siz günün sonunda bakıcınızın erkek arkadaşı ya da eşi ile ilgili sorunlarını dinlemeye başladıysanız aranızdaki bağ iş ilişkisinden arkadaşlığa evrilen garip bir durum içerisinde kalabilirsiniz. İletişimde sınırlarınızı belirlerken bir yandan da sizin için mutlaka soru işareti olacağından emin olduğunuz konuları önceden konuşun. 

Ortak Kararları Belirleyin 

Aile ile çocuk bakıcısı arasındaki iletişimin doğru bir şekilde ilerlemesi ve bu iletişimin çocuğun hayatını en doğru şekilde etkilemesi için ortak kararların alındığı görüşmeler yapmak önemlidir. Çocuk bakıcısı bulmak ne kadar zorsa bakıcınızla doğru iletişimi kurup, uyumlu hareket etmek de zaman ister.

Öğretmen görüşlerini, doktor tavsiyelerini bakıcı ile paylaşın.

Bu nedenle çocuğunuzla ilgili aldığınız kararları, öğretmen görüşlerini, doktor tavsiyelerini mutlaka bakıcınızla net bir şekilde paylaşmalısınız. Bu sayede çocuğunuzla ilgili en doğru kararları ile belirlemenin yanı sıra kararlarınızın sürekliliğini de sağlamış olursunuz. Yemek düzeni, ara öğünler, aktiviteler ve çok daha farklı konularda almış olduğunuz kararları çocuk bakıcısı ile paylaşırsanız hem iletişiminiz güçlenir hem de çocuğunuzun gelişiminde daha net ilerleme kaydedebilirsiniz.

Güven İhtiyaçlarınızı Talep Edin 

İnsan ilişkilerinde güven kurmak ne kadar zor olsa da güveni kaybetmek kolaydır. Söz konusu çocuk bakımı olduğu zaman ise güveni kurmak daha da zorlaşabilir. Bu nedenle çocuk bakıcısı ile güven odaklı bir iletişim için taleplerinizi belirlemeniz uzun vadede sorun yaşamanıza engel olur. 

Çoğu Zaman Kolayca Güvenebileceğiniz veya İçinize Tam Anlamıyla Sinen Bir Çocuk Bakıcısı Bulmak Zordur

Sizin de güven sorunlarınız varsa bakıcınızı bulduktan sonra değil bulma aşamasında bu sorunları çözmeniz en doğru davranış olur. Bakıcınız ile anlaştıktan ve bir süre zaman geçtikten sonra sabıka kaydını, sağlık raporunu sorgulamaya başlamanız iletişiminizin bozulmasına neden olabilir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için karşınızdaki insana güvenmek için ihtiyaçlarınızı belirlemeniz, iş görüşmesi esnasında taleplerinizi sakin bir dille iletmeniz uzun vadede güven odaklı sağlam bir iletişim kurmanızda yardımcı olur. 

İletişim Rollerinizi Belirleyin 

Ailelerin çocuk yetiştirme konusundaki en büyük sıkıntısı çevredeki herkesin kafasından ayrı bir ses çıkmasıdır. Yakın ya da uzak fark etmeksizin tüm akrabalar ve arkadaşlar çocuk yetiştirilmesi hakkında fikirlerini iletmekten geri kalmazlar. Elbette herkesin doğru bildiği olsa da çocuğunuzun hayatı ve gelişimi ile ilgili son karar her zaman sizindir. 

Bakıcıya sözünüz geçmeli

Çocuk bakıcınız ile doğru bir iletişim kurmak istiyorsanız kimin sözünün geçerli olduğunu, bir karar anında ilk olarak kimin kurallarına uyulması gerektiğini açıkça belirtmelisiniz. Bu durum  bakıcınızla iletişim soru yaşamamanız için önemlidir. Eğer kendinizi ne kadar açık ifade ederseniz o kadar etkili iletişim kuracağınızı asla unutmayın. 

Dürüst Davranın 

Bakıcınız ile iletişiminizde dürüstlük çok önemlidir. Eğer bakıcınızdan ekstra bir talebiniz varsa bunu ima etmek yerine doğrudan söylemeyi tercih edin. Davranışınız her zaman doğrudan söyleme odağında olursa karşınızdaki insanın da sizinle doğrudan iletişime geçeceğini daha kolay düşünebilirsiniz. İnsanların birbirileri ile iletişiminde de oldukça önemli olan dürüstlük esası söz konusu çocuk bakımı olduğu zaman çok daha önemlidir. Bu durumu atlamamak ve içiniz rahat bir şekilde çocuk bakıcınızla iletişim kurmak için mutlaka aklınızdan geçenleri karşınızdaki kırmadan ve doğrudan aktarın. 

Herkesin Bir Kalbi Vardır 

Çocuk bakıcılığı yapan kişiler çoğu zaman dünyanın en anlayışlı, sakin ve enerjisi yüksek insanlarıdır. Meslek gereği farklı yaş gruplarından çocuklar ile iletişime geçmenin yüksek empati kurma ihtiyacını ortaya çıkarması bakıcılık mesleğindeki kişilerin çok daha duyarlı insanlar olmasına neden olur. Bakıcınız ne kadar anlayışlı ve güler yüzlü olursa olsun onun da bir kalbi olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. 

 

İletişimde Dinlemenin Önemi 

Çocuk bakıcısı bulmak ne kadar zorsa doğru iletişimi kurmak da en az o kadar zordur. Kurduğunuz iletişimde dinleyen taraf olmak size çok fazla şey kazandırır. Öncelikle aileler çocukları için her zaman en iyi olanı ister. Bu noktada tek atlanılan çocuk bakıcısının da çocuğunuz için en iyiyi isteyeceğini ve hatta bu konuda eğitim aldığı gerçeğidir. 

Ebeveynler söz konusu çocukları olduğu zaman en iyiyi istiyorlarsa bu alanda eğitim alan bakıcılarını daha çok dinlemeye önem vermelidir. Çocukların sağlıklı bir şekilde gelişmesi için fikir birliğinde olmak çok önemlidir. Karşılıklı desteklemenin olduğu bir bakıcı ebeveyn iletişimi çocuk için her zaman en sağlıklı iletişim şekli olacaktır. 

Amacınızdan Uzaklaşmayın

Çocuk bakıcısı ile konuşmadan önce ne amaçla konuştuğunuzu belirleyin. Amacınızı belirlerken suçlayıcı davranmaktan uzak durun ve konuya odaklanın. Konuşurken ne kadar amacınız odağında kalır ve sakin davranırsanız karşınızdaki kişi iyi niyetinizden o derece emin olur. Eğer bakıcınızda bu duyguları uyandırmayı başarabilirseniz konuşmadan olumlu sonuç alırsınız. Aksi takdirde amacından uzaklaşan, öfke seviyesi yükselen bir insan sadece çok daha korkutucu ve güvenilmez gözükeceği için iletişiminizde sorunlar yaşamanız kaçınılmazdır. 

Suçlayıcı Davranmayın

Doğru iletişim kurmak için her zaman ihtiyacınızı olan bilgiler elbette çocuk bakıcısı ile de doğru iletişim için vazgeçilmezdir. Tartışma ya da fikir beyanı esnasında “Sen” dili kullanmak yerine “Ben” dili kullanmak her zaman daha etkili sonuçlar almanıza yardımcı olur. Çocuk bakıcınıza “Sürekli geç kalıyorsun?” demek yerine “Geç geldiğin zamanlarda ben de işe geç kalıyorum ve toplantılarım aksıyor” demek aynı söylemi ve talebi içerse bile daha yapıcı ve sakindir. 

Konuşma dilinizde seçtiğiniz her kelimenin çok değerli olduğunu zaten biliyorsunuz ancak söz konusu çocuklar olduğu zaman ailelerin anlayışlı olma seviyesi oldukça azalır. 

Sakinleşmeden İletişim Kurmayın

Çocuk bakıcınız ile iletişime geçmeden önce eğer sinirli ya da stresli hissediyorsanız konuşmayı erteleme yoluna gidin. İlk anda aklınıza gelen kelimeler bir süre sonra farklılaşacaktır. Öfke ile karar vermek ve hareket etmek yerine kendinize zaman vermek pişmanlık duyacağınız sözleri söylemenize engel olur.

Siz insan ilişkilerinden ne kadar iyi bir birey olursanız olsun söz konusu çalışanınız ve çocuğunuz olduğu zaman tepkileriniz tamamen değişebilir. 

Her insan patron olamayacağı için de çocuk bakıcıları ve işverenleri arasında sürtüşme diğer mesleklere göre daha fazladır. Bu tür sürtüşmeler ev huzuruna, aileye, çocuğa ve bakıcıya zarar vereceği için sakin davranmak veya sakinleşmeyi beklemek sizin için kurtarıcıdır.

Ek Önlemleriniz Hakkında Bilgi Verin 

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte aileler çocuklarının daha fazla güvende olması için görüntü ve ses sistemlerinden faydalanırlar. Ama bu tür sistemleri evinizde kullanacağınız zaman amacınızın bakıcınızı izlemek olmadığını en başından belirtmeniz gerekir. Ne kadar iyi saklanırsa saklasın bu tür cihazları bulan çocuk bakıcısı hem kendi güvenliğinden endişe duyar hem de çalıştığı insanlara karşı ciddi bir güven kaybı yaşar. 

Bakıcıya Kendini Güvende Hissedebileceği Bir Ortam Yaratın

Çocukların sık bakıcı değiştirmesinin olumsuzluğu ve çocuk bakıcısı bulmak için harcayacağınız enerji bile bu konuda bilgi vermeniz için yeterli nedenlerdir. Ayrıca bakıcınızın kendini güvende hissetmesini sağlamak da çocuğunuz için çok daha verimli olmasını sağlayacağı için mutlaka bu tür durumlarda sessiz kalmak yerine açıkça iletişim kurmayı tercih etmelisiniz. 

Çocuk bakıcısı bulmak, seçmek ve uzun vadeli bir şekilde iletişim sağlamak her ebeveyn için zordur. Bu zorlu süreçte gerçekten güvenebileceğiniz çocuk bakıcıları ile iletişime geçmenizi sağlayan ve tüm bakıcı adayları ile birebir görüşerek sizin için en güvenilir adayları bir araya getiren EvdekiBakıcım’da içinizi rahat ettirecek bakıcı adayları sizi bekliyor.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar