Genel
20 Mayıs 2016

Yaşlılarımızın Su Tüketimlerini Arttıracak 6 Öneri

Vücudun susuz kalması yaşlılarda sık rastlanan ve çok ciddi bir sorundur. Bu durumda yapılacak en doğru şey, problemin oluşmasını en baştan önlemeye çalışmaktır. Alınacak sıvıların miktarını arttırın demek yerine bunu nasıl yapacağınıza dair size yardımcı olabilecek bazı yaratıcı fikirler geliştirdik.

 

Vücudun Susuz kalması ölüme bile sebep olabilir!

 

Vücudun susuz kalmasını önlemek hayati önem taşır. 65 yaş üzeri insanlarda hastaneye yatırılmalarına ve hatta ölüme bile sebep olabilecek sık rastlanan bir nedenden bahsediyoruz. Bu aynı zamanda böbrek problemleri, pıhtı oluşumu, bayılma, düşük nabız, tansiyon düşmesi gibi birçok ciddi sağlık sorunlarına da neden olabilir. Vücutta yeteri kadar su olması, aynı zamanda, birçok ilacında daha etkili olmasını sağlar.

Alttaki önerilerimizden tamamı ya da en azından birkaç tanesini denemenizi öneriyoruz.

 

Su haricinde değişik birçok sıvı kaynağı olduğunu unutmayın

 

Yaşlılarımız vücut su seviyesini korumak için sadece su içmek zorunda değiller. Meyve ve sebzelerin kendileri de yüksek oranda su ihtiva ederler. Eğer büyüklerimiz sıvı içmekten hoşlanmıyorsa, dengeyi sağlayacak, yüksek su içeren bu tip gıdalardan faydalanılabilir. Aşçı sertifikasılı güvenilir bakıcılarımızla sizlere ideal yemekleri sunmaktan gurur duyarız.

 

Suyu kolay erişebilinir bir yerde bulundurun

 

Bazen büyüklerimizin kendi işini kendisinin yapması onlara daha kolay gelir ve daha sık su içmeleri için cesaretlendirir. Oturmayı en sevdikleri yerin yakınlarında bir yere hafif bir sürahi ve bardak koymanız su içme alışkanlıklarında olumlu etki edecektir. Eğer kendisine refakat eden bir tecrübeli yaşlı bakıcısı varsa bu hususa önem vermesini hatırlatmayı unutmayınız. 

Değişik sıcaklıklardaki sıvıları deneyin

 

Herkesin içecek tercihi farklıdır. Yaşlınızı ne tip bir içeceğin daha mutlu edeceğini deneyip bulun. Soğuk ya da sıcak olarak meyve suları, kafeinsiz kahve, çay, maden suları gibi alternatifler sıvı tüketimi alışkanlığı kazandırmak için birebirdir.

 

Eski alışkanlıklarını dinleyin

 

Her dönem popüler olan içecek farklılaşır. Çok değerli yaşlılarımızın gençlik dönemlerinde en çok ne içmekten keyif aldıklarını öğrenip onları geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarmaya ne dersiniz?

 

Ev yapımı komposto ve şerbetler hazırlayın

 

Ev yapımı meyve suyu veya şerbetler yaz için ideal içecekler olmakla birlikte aynı zamanda sevdiklerimiz için de sağlıklı bir sıvı kaynağıdır. Ayrıca birbirinden becerikli bakıcılarımız sizlere ideal içicekleri sunmaya hazırdır. 

 

Hoşlarına gideceğini düşündüğünüz hediyeler alın

 

Sıvı tüketimini arttırmak için zevklerine uygun bardak ya da pipetler alabilirsiniz. Direnç gösterdikleri sıvı tüketimini aslında eğlenceli bir hale sokabilirseniz, bardaklarını kendileri dolduracak ve bu hareketten keyif alacaklardır. Evdekibakıcım ile değişik yöntemleri uygulayan yenilikçi ve çözüm odaklı yaşlı bakıcılarımız ile sizlerin hizmetinizdeyiz.

Bunlar çok değerli sevdiklerimize daha fazla sıvı alması için yardımcı olacak birkaç fikir. Önemli olan; yaratıcı olmanız ve tercihlerine uygun olarak yeni fikir ve yollar üretebilmeniz. Sırf sizin uğraşınız bile takdir görecek ve amacınıza daha fazla yaklaşacaksınız.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar