Genel Yaşlı Bakımı
17 Mayıs 2018

Yaşlı Bakıcı - Hasta Bakıcı Nasıl Bulunur?

"Yaşlı bakıcı - hasta bakıcı nasıl bulunur?" sorusunu pek düşünme gereği duymamış olabilirsiniz. Evinizdeki yaşlı bireyleri düşündüğünüzde, aklınıza ilk gelen görüntü muhtemelen küçük çocukları bakan sevimli figürlerdir. Fakat maalesef bazı durumlardan onların da adeta bir çocuk gibi bakıma ihtiyacı olmaktadır. Bu da yaşlı bakıcısı ile sağlanabilecek bir olgudur. Aslında, çoğu insan bakıcıların yalnızca çocuklar için olduğunu düşünür ve üst düzey bakım için işe alınabileceğine ihtimal vermezler. Bununla birlikte, hemşireler bakım seçeneklerinde son derece farklı olabilir ve kıdemli bakım için bir yaşlı bakıcısını işe almak birçok yönden yararlıdır.

Üst düzey bir yaşlı bakıcısını işe almak size ve ailenin yaşlı bireyine şu konularda yardımcı olacaktır:

Güzel Bir Arkadaşlık Sunar

Birçok yaşlı, arkadaşlığa büyük ihtiyaç duyarlar. Yalnızken sıkılırlar, birileriyle iletişime geçmek onlarla sohbet etmek isterler. Yaşlı bakıcıları yaşlıların yaşamlarına çok fazla katılırlar, çoğu kez sadece işe alınan bir yardımcıdan çok daha fazlası haline gelirler ve genellikle bir çalışandan daha çok aile üyeleri gibi olurlar. Bu, diğer yetişkinlerle etkileşimlerinde sınırlı olan yaşlılar için bir cankurtaran olabilir ve bakıcılar arasından çok iyi bir arkadaş bulabilirler.

Aile yokken yaşlı bireylerin yanında olurlar

Çoğu zaman, aile üyeleri bir işleri gereği bir yerlere gitmek durumunda kalırlar. Bir yaşlı bakıcıyı işe almak, ailelerin herhangi bir acil durumda güvenilir bir bakıcıya sahip olma isteklerine de iyi gelecektir. Bu sayede bir yerlere giderken asla gözleri arkada kalmaz.

Bakıcılar Yaşlıların Hayatının Birçok Yönüne Yardımcı Olabilir:

Bir yaşlı bakıcısı, sadece ilaçları vermekten ya da diğer insani ihtiyaçları denetlemekten daha fazlasını yapabilir. Bakıcılar yemek pişirerek ve bakkala eşlik ederek yaşlılara yardımcı olabilir. Bu, hem yaşlı hem de diğer aile üyeleri için bir rahatlık sağlamaya yardımcı olur.

Yaşlanan Bireyler için, Bakıcı Hizmeti Almak Bağımsız Olarak Yaşamak ve Üst Düzey Bir Bakım Merkezine Taşınmak gibi Seçeneklerden daha İnsanidir…

Özel evlerinde kalmak isteyen ve bu kararı belirten yaşlı aile bireyleri kıdemli bir bakıcı işe alarak iyi bir seçenek seçmiş olurlar. Yaşlı bakıcılar, yaşlılara refakat ve destek sağlamaktan sorumludur. Bireylerin yaşı, giyimi, kişisel hijyeni, ulaşım ve besleyici yemek ve atıştırmalıkların hazırlanması yardım gerektirebilir. Üst düzey bakıcılar, bu yardımı bireyin evinin mahremiyetinde sunabilmektedir. 

Üst Düzey Bakıcılar, Çamaşır Yıkamak, Temizlik Yapmak ve Ampulleri Değiştirmek gibi Temel Ev Bakım İşlerinde Yardımcı Olabilirler. 

Yaşlı bakıcının vasıfları ve yaşlı bireylerin ihtiyaçlarına bağlı olarak ek bakım hizmetleri sağlanabilir. Üst düzey bakıcılar ayrıca tıbbi yardım çağrısında bulunurlar ve tıbbi bir acil durum ortaya çıkması durumunda aile ve doktorlarla iletişime geçebilirler.

Bir bakıcıyı işe alırken aile üyeleri, gerekli destek hizmetlerini kimin sağlayacağını seçer. Bir işveren olarak, planlama ihtiyaçlarına göre çeşitli bakıcıları gönderebilecek bir ajansı kullanmanın aksine, bireyin her gün aynı bakıcı tarafından tutarlı bir şekilde bakım alması daha mantıklı bir karardır.

Güvenilir Olmalı…

Yaşlanan bireyin yaşamında bir fark yaratma arzusu olan şefkatli bireyler için, yaşlı bakımı sağlamak ödüllendirici bir kariyer tercihi olabilir. Yaşlı bakımı sunan bireyler, özel evlerinde savunmasız bir biçimde çalıştıkları için dürüst ve güvenilir olmalıdır. Aynı zamanda yaşlı müşteriyi onurlandırmak ve mutlu etmek için sabırlı olmalılar.

Bir refakatçi olarak, kıdemli bir bakıcı neşeli bir eğilime sahip olmalı ve yaşlı müşterilerle vakit geçirmekten keyif almalıdır. Bireylerin yanı sıra aile üyeleri de sıklıkla yaşlı bakıcıya birincil bakıcı olarak güvenir. Bu nedenle yaşlı bakım hizmeti verenler güvenilir olmak zorundadır. Bu kişileri işe alırken sicilleri mutlaka ama mutlaka kontrol edilmelidir.

Yaşlı bireyler, Yaşlılara Özel Bakım alanında genellikle özel olarak eğitilmiş ve kalifiye bireyler tarafından bakım altına alınmalıdır. 

Yaşlı bakıcıları şu hizmetleri sunmaktadır:

  • Genel ev işi ve çamaşır
  • Yemek yapmak (Basit yemekler)
  • Yaşlı kişinin doktor randevularına veya dükkanlara eşlik etme
  • Basit işleri veya kendi adına alışveriş yapmak
  • Yaşlı kişinin evcil hayvanlarına bakmak
  • Sürüş ile hastaneye götürme ya da gezdirme (eğer bir lisansı varsa ve bir araba verilirse)
  • Yaşlı kişiyle birlikte yürümek ya da onlara rehberlik etmek

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Biliyor musun?

Yaşlıların yüzde sekseni bir veya daha fazla kronik sağlık durumuna veya uzun süreli bakım gerektiren hastalıklara sahiptir.

Nasıl yardımcı olurlar?

Yaşlıların evde yaşaması, sevdiklerinin de konforunu sağlamak için gereklidir, ancak bazen özel yardım gereklidir. Sertifikalı Hemşirelik Asistanları ve Evde Sağlık Yardımları, onlara evde bakım hizmeti sunmaktadır. Özel bakım görevlileri yaşlıların yaşamında uzmanlaşır ve sevdikleriyle beraber mutlu olmaları için uzmanlık, merhamet ve sabır sahibi olurlar. 

Üst Düzey Bakım Örnekleri Şunları İçerebilir:

Hijyen Bakımı: Banyo ve diğer hijyen ihtiyaçları ile yardımcı olur.

Sosyal etkileşim: Bakıcılar sevdikleriyle mutlu ve sosyal olarak çeşitli eğlence aktiviteleri gerçekleştirmelerine yardımcı olabilirler.

Yardım eli: Bir bakıcı temizlik, yemek hazırlama ve ilaç hatırlatmaları konusunda yardımcı olabilir. Ayrıca sevdiklerine ulaşım için hizmet verebilirler ve doktorlarının randevularını almalarına yardımcı olabilirler. Ama her şeyden önce, bir bakıcı onların ihtiyaç duydukları zamanlarda onların arkadaşı olacaktır.

Duygusal destek: Bakıcılar sizi ve sevdiklerinizi mutlu tutmaya yardımcı olabilir.

Kaza önleme: Bakıcılar, kaza riskini azaltmaya odaklanabilir ve güvenli, bağımsız ev yaşamını teşvik edebilir.

Nasıl Bakıcı Bulunur?

Öncelikle bu hizmeti sunan firmaları internet üzerinden araştırmak ve daha sonra beklentileri belirlemek gerekmektedir. Bakıcıların referansları da mutlak surette kontrol edilmelidir.

Firmaların genel olarak bir numaralı önceliği, sizin veya sevdiğiniz birinin ihtiyaç duyduğu ve hak ettiği ev bakımını almanızı sağlamaktır. En iyi ev sağlık hizmetini sağlayacak şefkatli ve deneyimli özel bakım görevlilerinin hizmetlerini bulmak için firmaları incelemek yeterli olacaktır. 

Bakım evlerine gitmek istemezler…

Ailelerimiz, arkadaşlarımız ve sevdiklerimiz yaşlandıkça, geniş bir yelpazedeki koşullar günlük yaşamlarını etkileyebilir. Böyle durumlarda yaşlıların evde bakımı sorunu ortaya çıkar. Yaşlılar da kendi evlerinin konforunu istedikleri için bakım evlerine gitmek istemezler. 

Evde sağlık bakımı sıklıkla yanlış anlaşılan bir kavramdır. Herhangi bir yaşta, terminal kanserli, özürlü veya bedensiz olan, ilaçlarına ayak uydurmakta güçlük çeken veya hatta banyo, yemek hazırlama ve giyinme gibi günlük aktivitelerde yardıma ihtiyaç duyan kişiler için kullanılabilir.

Bir bakıcı, evde bakım gereksinimlerinizi karşılamak için hizmetlerini kişiselleştirebilir ve haftada 7 gün, günde 24 saat size hizmet sunabilir. Bakıcınız, istek ve ihtiyaçlarınızla ilgili talimatlarınızı takip edecektir; Bazı durumlarda sevdiklerinizle doktorunuza, hastanenize, sosyal hizmet uzmanınıza veya bakım evinize danışmanız gerekebilir. 

Biliyor musun?

Alzheimer Hastalığı Nedir?

85 yaşın üzerindeki tüm yetişkinlerin yaklaşık yarısı, bir kişinin belleğini, düşüncesini ve davranışını engelleyen bir çeşit demans olan Alzheimer'le yaşamaktadır. Bu hafıza bozukluğu zamanla kötüleşir ve günlük aktivitelere müdahale edebilecek kadar şiddetli olabilir. Alzheimer sıklıkla hem hasta hem de ailesi üzerinde stres oluşturur ve hastayı izole hissettirir.

Bakıcılar nasıl yardımcı olur?

Sevdiklerinizin hak ettikleri ilgiyi aldığından emin olmak, yapılacaklar listesinin başında bir bakıcı tutmak gelmelidir. Bakıcılar, Alzheimer’in bakımı konusunda uzman olan ve Alzheimer hastalarını aşağıdaki durumların bazılarında destekleme konusunda uzman olan profesyonellerin yardımını sunmaktadır:

Hafıza uyarımı:

Zeka oyunları ve kelime aramaları gibi beyin oyunlarının zihni canlandırmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bir bakıcı, hastayı ilginç ve anlamlı olan konularda konuşturur.

Yemek hazırlığı:

Bakıcılar diyabet, gıda alerjileri ve çiğneme yeteneği dahil olmak üzere diyetle ilgili endişeleri gidermek konusunda deneyimlidirler. Bakıcılar 'hastalarının yemeklerini tam olarak  istedikleri gibi servis edebilir ve yediklerinden de emin olurlar.

Hareketlilik Desteği:

Alzheimer’ın ileri aşamalarında, hastanın yürüyebilme ya da ayakta durma yeteneği engellenebilir. Bakıcılar, hastalara tanıdık bir ortamda, evlerinde kendi ayakları üzerinde durmalarına yardımcı olabilir ve onları bir yerden başka bir yere taşımaya yardımcı olabilir.

Alzheimer’in Eğitimi:

Alzheimer hastalığı yedi aşamada gerçekleşir ve bakıcınız gerçekler ve bilgiler konusunda sizi eğitmeye yardımcı olabilir.

Alzheimer’in bakımının faydaları şunlardır:

Stabilize konuşma becerileri

Azalmış ajitasyon ve stres

Nasıl Seçelim?

İlk önce, evde bulunan ve bakıma muhtaç olan yaşlı birey için bir bakıcıdan ne istediğinizi belirlemeniz gerekir. Bir gün mü, yoksa her gün mü gelmeli? Daha önce sağlık deneyimi olan birisini ister misiniz? Kıdemli deneyime veya daha önce evde bakım deneyimine sahip birini mi istiyorsunuz? Temizliği ve işlerini yürütecek ya da sadece arkadaşlık sağlayacak birini mi istiyorsunuz? Bu soruları yanıtlamak, düşünmek istediğiniz adayların türlerini daraltmanıza yardımcı olabilir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar