Bebek/Çocuk Bakım
17 Temmuz 2017

Oyun Ablası Olmak İstiyorum

Oyun ablası, bilindiği üzere geleneksel çocuk yetiştirme yöntemlerinden ayrılan ve çok daha verimli bir eğitim süreci sunan yeni ve önemli bir kavramdır. Yalnızca ülkemizde değil, hemen hemen bütün başarılı ülkelerde son derece önemsenen ve dikkat edilen bir gelişim metodudur. Bilindik çocuk bakıcılığı anlayışlarının yanında, günümüz ihtiyaçlarına hitap ederek çocuk gelişiminde çok daha modern ve hızlı; tutarlı ve gelişmiş bir yol izlenmesine yardımcı olan "oyun ablalığı", çocuk gelişimine doğrudan katkı sağlarken, ailelerin işlerini de bir hayli kolaylaştırmaktadır.

Oyun Ablalığı bir yandan da özellikle üniversite öğrencisi ve mezunu olan insanlara da son derece değerli iş imkanları sunmaktadır. Bu noktada kendisini bu tür bir iş için yeterli ve donanımlı gören ve “acaba nasıl oyun ablası olunur” diyen kişilerin, her şeyden önce kendilerine “Oyun Ablası olmak istiyorum” demeleri ve “Oyun Ablası iş başvurusu” ilanlarını tarayıp, Oyun Ablası başvuru formlarını doldurmaları gerekmektedir. 

Açıkça ifadeyle etmek gerekirse, çocuk gelişiminin hem okul öncesindeki sürecinde; hem de okul dönemindeki sürecinde eğitimin tamamlayıcısı niteliğinde olan vazgeçilmez bir parçası olan Oyun Ablalığı için başvuruda bulunan kişilerin de bu tür bir işe hem pedagojik yeterlilik bakımından, hem de çocuklarla olan ilişkileri bakımından hazır ve donanımlı olmaları gerekmektedir. Diğer yandan “Oyun Ablası olmak istiyorum” diyen herkesin sahip olması gereken bir takım özellikler de mevcuttur. Örneğin her aday en az bir spor dalında yetkin bilgiye sahip olmalıdır.

Bununla birlikte çocuk oyunları konusunda son derece bilgili ve öğrenmeye açık olmalıdır. Ayrıca Müzik, sanat, sinema ya da resim gibi sanat dallarında da en azından başlangıç seviyesinde bilgi ve yeterlilik sahibi olması önemlidir. Tüm bunların yanında, “Oyun Ablası olmak istiyorum” diyen adayların yabancı dil bilgileri de iyi olmalıdır. Başka bir ifadeyle, her Oyun Ablası adayının, en azından birkaç ayrı alanda tecrübe bilgi sahibi olması son derece önemlidir. Bu yeterlilikler, adayların seçilmesinden oldukça önemli roller oynayacaktır. Zira her ailenin beklentileri ve bütçeleri farklı olacağı için herkes kendi ihtiyaçlarına göre donanım sahibi olan Oyun Ablaları aramaktadırlar. Özellikle Oyun Ablası iş ilanları İstanbul Avrupa ve Asya olmak üzere son derece yoğun bir şekilde seyretmektedir.

Haliyle her oyun ablasının belirli alanlarda yeterliliklerinin bulunması, kendi açılarından güzle birer referans kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin evde İngilizce başta olmak üzere yabancı dil eğitiminin küçük yaşlardan itibaren, pedagojik formasyonu bulunan, alanında yetkin ve tecrübeli iyi derecede İngilizce bilen Oyun Ablaları tarafından verilmesi bir yandan çocuklarınızın çok hızlı bir şekilde İngilizce öğrenerek öne çıkmasını sağlarken; bir yandan da ailelerin gelecekte İngilizce eğitimi için harcayacakları yüksek maliyetlerin önüne geçecektir. Bu da dil bilen Oyun Ablalarının iş ilanlarında tercih edilmesini sağlamaktadır.

“Oyun Ablası olmak istiyorum”, “nasıl oyun ablası olabilirim” diyen, bunu ciddiyetle isteyen bütün adayların, kendilerini geliştirip gerek tam zamanlı gerekse part time üniversiteli üniversiteli oyun ablası iş ilanlarını kontrol altında tutmaları ve sürekli olarak takip etmeleri son derece önemlidir. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar