Genel Bebek/Çocuk Bakım
17 Temmuz 2017

Oyun Ablası Olmak İstiyorum

Oyun ablası, bilindiği üzere geleneksel çocuk yetiştirme yöntemlerinden ayrılan ve çok daha verimli bir eğitim süreci sunan yeni ve önemli bir kavramdır. Yalnızca ülkemizde değil, hemen hemen bütün başarılı ülkelerde son derece önemsenen ve dikkat edilen bir gelişim metodudur. Bilindik çocuk bakıcılığı anlayışlarının yanında, günümüz ihtiyaçlarına hitap ederek çocuk gelişiminde çok daha modern ve hızlı; tutarlı ve gelişmiş bir yol izlenmesine yardımcı olan "oyun ablalığı", çocuk gelişimine doğrudan katkı sağlarken, ailelerin işlerini de bir hayli kolaylaştırmaktadır.

Oyun Ablalığı bir yandan da özellikle üniversite öğrencisi ve mezunu olan insanlara da son derece değerli iş imkanları sunmaktadır. Bu noktada kendisini bu tür bir iş için yeterli ve donanımlı gören ve “acaba nasıl oyun ablası olunur” diyen kişilerin, her şeyden önce kendilerine “Oyun Ablası olmak istiyorum” demeleri ve “Oyun Ablası iş başvurusu” ilanlarını tarayıp, Oyun Ablası başvuru formlarını doldurmaları gerekmektedir. 

Açıkça ifadeyle etmek gerekirse, çocuk gelişiminin hem okul öncesindeki sürecinde; hem de okul dönemindeki sürecinde eğitimin tamamlayıcısı niteliğinde olan vazgeçilmez bir parçası olan Oyun Ablalığı için başvuruda bulunan kişilerin de bu tür bir işe hem pedagojik yeterlilik bakımından, hem de çocuklarla olan ilişkileri bakımından hazır ve donanımlı olmaları gerekmektedir. Diğer yandan “Oyun Ablası olmak istiyorum” diyen herkesin sahip olması gereken bir takım özellikler de mevcuttur. Örneğin her aday en az bir spor dalında yetkin bilgiye sahip olmalıdır.

Bununla birlikte çocuk oyunları konusunda son derece bilgili ve öğrenmeye açık olmalıdır. Ayrıca Müzik, sanat, sinema ya da resim gibi sanat dallarında da en azından başlangıç seviyesinde bilgi ve yeterlilik sahibi olması önemlidir. Tüm bunların yanında, “Oyun Ablası olmak istiyorum” diyen adayların yabancı dil bilgileri de iyi olmalıdır. Başka bir ifadeyle, her Oyun Ablası adayının, en azından birkaç ayrı alanda tecrübe bilgi sahibi olması son derece önemlidir. Bu yeterlilikler, adayların seçilmesinden oldukça önemli roller oynayacaktır. Zira her ailenin beklentileri ve bütçeleri farklı olacağı için herkes kendi ihtiyaçlarına göre donanım sahibi olan Oyun Ablaları aramaktadırlar. Özellikle Oyun Ablası iş ilanları İstanbul Avrupa ve Asya olmak üzere son derece yoğun bir şekilde seyretmektedir.

Haliyle her oyun ablasının belirli alanlarda yeterliliklerinin bulunması, kendi açılarından güzle birer referans kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin evde İngilizce başta olmak üzere yabancı dil eğitiminin küçük yaşlardan itibaren, pedagojik formasyonu bulunan, alanında yetkin ve tecrübeli iyi derecede İngilizce bilen Oyun Ablaları tarafından verilmesi bir yandan çocuklarınızın çok hızlı bir şekilde İngilizce öğrenerek öne çıkmasını sağlarken; bir yandan da ailelerin gelecekte İngilizce eğitimi için harcayacakları yüksek maliyetlerin önüne geçecektir. Bu da dil bilen Oyun Ablalarının iş ilanlarında tercih edilmesini sağlamaktadır.

“Oyun Ablası olmak istiyorum”, “nasıl oyun ablası olabilirim” diyen, bunu ciddiyetle isteyen bütün adayların, kendilerini geliştirip gerek tam zamanlı gerekse part time üniversiteli üniversiteli oyun ablası iş ilanlarını kontrol altında tutmaları ve sürekli olarak takip etmeleri son derece önemlidir. 

Oyun Ablası Kime Denir?

Oyun ablası olarak görev yapan kişiler çocuk gelişimi bölümünde eğitimine devam eden ya da bu alanlardan mezun olan kişilerdir. Bu kişilerin oyun ablası olmak için belli yetkinliklere de sahip olmaları gerekmektedir. Özellikle uzun yıllar eğitim görmüş ve kendini geliştirmiş olan kişiler oyun ablası olarak ebeveynler tarafından tercih edilmektedir.

Oyun Ablasının Görevleri

Oyun ablası, çocuklarınız için (örneğin, oyunlar, spor, sanat ve el sanatları vb.) Aktivitelerin planlanmasından veya oyunların denetlenmesinden genellikle sorumludur. Bununla birlikte, bazı katılımcılar ek paralar için ek sorumluluklar (örneğin, yemek pişirme, hafif temizlik, çocukların planlanan etkinliklere ve çocuklara yönelik sürüşleri ve ev ödevlerinde yardımcı olma) almaya istekli olabilirler. Ancak her şeyden önce, bir bakıcı çocuklarının bakımı sırasında çocuklarınızın güvenliği ve esenliğinden sorumludur.

Çocuk Bakıcısı ile Oyun Ablası Arasındaki Farklar

Çocuk bakıcısı bir çocuğun gelişimine ve refahına tam olarak yatırım yapan kişidir. Her iki ebeveyn de çalışırken genellikle bir bakıcı çocuklar ile tam zamanlı ilgilenir. Bir bakıcıların günlük programlarını oluşturma ve baktıkları çocuklarda sağlıklı zihinsel, fiziksel ve duygusal büyümeyi sağlamak için faaliyetlerde bulunma sorumluluğu. Bakıcılar, yemek hazırlamak, ev işlerinde yardımcı olmak (örn. Bulaşıkları, çamaşırları, vb.), Çocukları etkinliklere ve ev ödevlerine yardımcı olmak ve ev ödevlerine yardım etmekle görevlendirilecektir.

Bakıcılar genellikle ailelerin bir parçası haline gelir ve çocuklarla ebeveynlerden farklı bir şekilde bağlar. Bazı aileler, ebeveynlerinin ebeveynleri veya ortaklarını ebeveynlikle ilgili olarak düşünürler, çocuklarının gelişiminden ve çıkarlarından bakıcıdan bilgi alırlar veya çocuklarının annelerinin kayıp ve stresle başa çıkmalarına yardımcı olmalarını sağlamaktadırlar.

Bakıcılar, bir ebeveyne çok benzediğinden, çoğu aile ve dadı, tatil zamanı, hasta günleri ve daha fazlası dahil olmak üzere işin tüm koşullarını ve koşullarını ortaya koyan bir bakıcı sözleşmesi oluşturmak için birlikte çalışır.

Tam Zamanlı Çocuk Bakıcısı Nedir?

Bir tam zamanlı çocuk bakıcısı “tam zamanlı” (haftada beş gün, genellikle 45-50 saat) çalışır ve görevleri yalnızca çocuk bakımına odaklanır (ör. Oyun, banyo zamanı, yemekler, aktiviteler, ödevler, ulaşım, vb. Ailenin evinde oturmuyorlar ve çocuklarla ilgili olmayan temizlik veya temizlik yapmıyorlar. Birçok tam zamanlı hemşire, çocukluk gelişiminde geniş bir eğitime veya eğitime sahip profesyonellerdir ve bu da onları değerli bir varlık haline getirir. Eğer kendi arabalarını bakıcı görevleriyle (okuldan çocukları toplamak gibi) yardımcı olmak için kullanıyorlarsa veya ekstra saatlerde çalışıyorlarsa, bu da oranlarını etkileyecektir. Çoğu tam zamanlı bakıcılar, ilk görüşme sırasında görüşebileceğiniz haftalık veya maaşlı bir ücret karşılığında ödenir.

Yarı Zamanlı Bakıcı Nedir?

Bazı ailelerin çocuk bakıcısı ve oyun ablasından oluşması gerekir. Ebeveynlerin çocuklarına haftada birkaç saat bakım yapacak birine ihtiyaçları vardır. (belki sadece pazartesiden çarşambaya veya sadece okuldan sonra). Ancak, tipik bir çocuk bakıcısından daha fazla yer alacak bir çocuk bakım sağlayıcısı istiyorlar. Yarı zamanlı bir bakıcı ise genellikle iyi bir seçenektir. Bu seçenek, sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan aileler için her iki dünyanın da en iyisini sağlayabilir.

Oyun ablası olarak görev yapan kişiler, bakıcı ile birlikte aynı evde olabilmektedir. Bakıcının bu noktadaki farkı ise annelik görevini üstlenmiş olmasıdır. Oyun ablası ise anne ya da babanın olmadığı; fakat bakıcının bulunduğu saatlerde çocuğun motor becerilerini geliştirmek ya da oyunlar oynamak için çocuğa eşlik etmektedir. Aslında bakıcılar da oyun ablalığı görevini üstlenebilmektedir. Sadece bu noktada yeterli donanıma sahip olması gerekmektedir. Bu sebeple de kişilerin mutlak suretle diğer bakıcılardan farklı özelliklerinin olması gerekmektedir.

Hem bakıcı hem de oyun ablası olarak görev yapmak isteyen kişilerin donanımlarını ve yetkinliklerini ebeveynlere anlatmaları yeterlidir. Böylece çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanmasından sorumlu bir bakıcı olarak görev yapılabilirken aynı zamanda oyun ablalığı da sağlanabilmektedir. Aslında bu durum ebeveynler için de avantajlıdır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar