Genel Bebek/Çocuk Bakım
08 Ekim 2016

Oyun Ablası Olarak Ek Kazanç Elde Etmeye Ne Dersiniz?

Çocuk bakıcısı, bebek bakıcısı, yatılı bakıcı veya oyun ablası modern zamanın yoğunluğundan orta çıkan bir iş sektörü. Çalışan anne ve babalar, kendileri işteyken güvendikleri kişilere çocuklarını, bebeklerini emanet ederek içleri rahat bir şekilde işlerine gitmeyi tercih ediyor. Ebeveynler; çocuklarını emanet ettikleri kişilerin, tecrübeli ve donanımlı, çocuklarla veya bir bebekle kaliteli vakit geçirip sağlıklı bir gün geçirmesini sağlayacak kişiler olmasını istiyor.

Oyun ablaları ya da bebek bakıcılarının çocukların gelişiminde önemli katkıları bulunmaktadır. Oyun ablaları ya da bebek bakıcıları, çocukların aileleri ile birlikte olamadıkları zamanlarda onların sağlıklı bir şekilde gelişmeleri için gereken desteği sunmaktadır. Özellikle çocukların düzenli yemek yemeleri, uykuları, temel ihtiyaçları ve buna benzer pek çok faktör bu kişiler tarafından sağlanmaktadır. Tüm bunların yanında bu kişiler, motor becerilerin gelişmesi için de donanımlarını kullanarak çocuklara katkı sağlamaktadır.

Evdeki Bakıcım Nasıl Bir Katkı Sunar?

EvdekiBakıcım, bu noktada devreye girerek kişilerin ihtiyaç duyduğu bakıcıları bir araya toplayarak bebekler ve çocuklar için uygun adayların seçilmesini sağlıyor. Çocuk bakıcısı veya bebek bakıcısı tecrübesi olan kişileri kriterlere uygun olması halinde sistemine dâhil eden EvdekiBakıcım, ebeveynlerin en uygun bakıcıyı bulmasını hedefliyor

. Yoğun iş temposunda aileler çocuklarının bakımı için yakınlarından, akrabalarından yardım istemek zorunda kalabiliyor. Bu yardımlar sürekli olamayacağından ve çocuğun tüm ihtiyaçlarına anında müdahale edilmesini sağlayamayacağından en profesyonel ve güvenilir yol bakıcı tutmaktan geçiyor.

EvdekiBakıcım hem ebeveynler hem de çalışan bakıcılar için güvenilir ortamı sunarak ailelerin çocuklarını güvenle teslim edebilecekleri bakıcılar sağlarken, bakıcıların da aynı şekilde güvenilir bir iş bulmasını sağlıyor. Okulların açılmasıyla birlikte çocuk bakıcısı ve yatılı bakıcı ihtiyacı ekstra artış gösteriyor. Özellikle küçük çocukların bakımında sadece yeme – içme ve güzel vakit geçirme değil aynı zamanda eğitim hayatının düzenli ilerlemesi bakımı da ortaya çıkıyor.

Oyun Ablası olmak genelde gençlerin tercih ettiği bir iş koludur.

Bu noktada üniversiteli gençlere imkan sağlayan EvdekiBakıcım; gençlerin istedikleri zamanlarda oyun ablası olmasına imkan sağlayarak çocuklarla hem eğitici hem de eğlenceli vakit geçirmesi için ortam oluşturuyor. EvdekiBakıcım’a başvurarak boş olduğunuz günlerde ve saatlerde çocuk bakıcısı veya bebek bakıcısı olabilir buna ek olarak okul çağındaki çocuklara eğitimli oyun ablası olabilirsiniz. Tamamen özgür bir platform sunan EvdekiBakıcım, kişilerin çalışabileceği boş saatlerini sisteme kaydettirmesini sağlayarak kendilerine iş teklifleri gelmesini sağlıyor. Bu şekilde öğrencilere freelance bir şekilde ek gelir kazanma imkanı tanınıyor.

Evdeki Bakıcım’a semt bazlı kayıt yaptırmak gibi seçenekler mevcut. Böylece o semtte yaşayanlar kısa süreli bakıcı Kadıköy & tam zamanlı bakıcılar Kadıköy ilanlarını odak noktası alarak kendi semtinde yaşayan birini işe alabilir. Semt bazlı ilanlar ebeveyn ve çalışacak olan bakıcı için tamamen kolaylık sağlıyor.

Büyük şehirlerde özellikle İstanbul gibi metropollerde bakıcı bulmak büyük bir sorun haline gelebiliyor. EvdekiBakıcım, ailelerin çocuk bakıcısı taleplerinin semtlere yapılmasını sağlayarak ebeveynler için kolaylık sağlıyor. Kısa süreli bakıcı Ataşehir veya daha uzun süreli bakıcı arayanlar için tam zamanlı bakıcılar Ataşehir gibi ilanlar, talep doğrultusunda semtlere göre açılmaktadır. Sarıyer’de yaşayan bir aile, kısa süreli bakıcı Sarıyer şeklinde bir arama yaptığında anında Sarıyer semtinde yaşayan bakıcı adaylarını bulabiliyor. Aynı şekilde uzun süreli hatta kalıcı bakıcı adayları için tam zamanlı bakıcılar Sarıyer şeklinde arama yaparak istenilen bakıcıyı bulmak mümkün.

Oyun Ablası Nasıl Olunur?

Nasıl oyun ablası olunur? Sorusu pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. Bu mesleğe sahip olan kişiler çocukların hem ruhsal hem de bedensel gelişimine katkıda bulunmaktadır. Burada önemli olan nokta çocuklar ile arkadaş olmak, onların motor becerilerini geliştirmek ve derslerinde de gereken desteği sunmaktır. Oyun ablası olan kişiler genellikle çocuk gelişimi bölümünde okuyan ya da bu bölümden mezun olmuş olan kişilerden tercih edilmektedir. Bu alanda uzmanlaşmış ya da eğitimine devam eden kişiler çocukların gelişimine en iyi katkı sağlayan kişileri oluşturmaktadır.

Oyun ablalığı farklı bölümlerde okuyan kişiler tarafından da yapılabilmektedir; ancak elbette bu kişilerin belli kriterlere de sahip olması gerekmektedir. Çocukların ödevlerine yardımcı olacak, sabırlı, güler yüzlü ve ılımlı kişiler tercih sebepleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda bu görevi üstlenecek olan kişilerin çocuk psikolojisinden de anlayabiliyor olması gerekmektedir. Oyun ablası olmak isteyen kişiler internet kanalları aracılığı ile iş ilanlarına ulaşarak işe başlayabilmektedir. Çocuk bakıcılığından son derece farklı olan bu meslekte kişiler belli saat aralıklarında çocuklara destek olmaktadır.

Oyun Ablasında Olması Gereken Kriterler

Oyun ablasında olması gereken kriterler arasında pek çok farklı faktörden söz etmek mümkündür. Bu detaylar ise aşağıda yer almaktadır.

  • Oyun ablası olacak olan kişinin mutlaka sabırlı olması gerekmektedir.
  • Oyun ablası olarak seçilen kişinin öncelikle çocuğun psikolojisinden anlaması ve onunla iletişim kurabiliyor olması gerekmektedir. Bunun yanında arkadaş olabilecek şekilde de yaklaşım sağlamalıdır.
  • Oyun ablası görevini üstlenen kişilerin eğitimli ve donanımlı kişilerden oluşması gerekmektedir. Bu kişiler genellikle ilgili bölümlerde eğitim gören ya da mezun olmuş olan kişilerdir.
  • Oyun ablalığı çocuklar ile en iyi şekilde iletişim kuran kişilerden oluşmaktadır. Bu nedenle sadece bu tarz kriterleri yerine getirebilen kişiler oyun ablası olabilmektedir.

Oyun Ablası Ne İş Yapar?

Oyun ablası olarak görev yapacak olan kişilerin aslında pek çok görevi bulunmaktadır. Bunların en başında ise çocukların günlük ihtiyaçlarının karşılanması yer almaktadır. Okulda verilen ödevlere oyun ablaları destek sunarken, aynı zamanda onların proje ödevleri için de gereken yönlendirmeleri sağlamaktadır. Tüm bunların yanında onlar ile oyun oynayarak farklı becerilerinin ortaya çıkmasına da katkı sağlamaktadır.

Örneğin resim yaparak ya da belli müzik aletleri çalarak çocukların bu alanda herhangi bir yeteneğinin olup olmadığını da ortaya çıkarabilmektedir. Bu sebeple oyun ablalarının çok yönlü kişiler olması oldukça önemlidir. Hemen hemen her özelliği barındıran ve çocukların farklı yeteneklerini ortaya koyabilecek kişiler, çocukların daha sağlıklı ve faydalı bireyler olmalarına da katkı sağlamaktadır.

Daha detaylı bilgi almak için "Oyun Ablası Ne Yapar?" isimli makalemizi için okuyabilirsiniz.

Oyun Ablalığı Nasıl Yapılır?

Sorusunu soran kişilerin sayısı oldukça fazladır. Hatta bu mesleğe yönelmek isteyen üniversite öğrencilerinin sayısı da her geçen gün artmaktadır. Ancak bu noktada önemli olan kişilerin gerçekten çocuklara vereceği faydadır.

Oyun ablaları günün belli saatlerinde çocuklara eşlik etmektedir. Örneğin öğle saatinde okuldan çıkan ve okula gelen bir çocuğa aynı saat aralıklarında oyun ablası eşlik etmektedir. Çocukların sistemli ve programlı hareket etmelerine de olanak sağlayan bu kişiler, aynı zamanda kendilerini geliştirebilmeleri için teknoloji ile de eğitim sunmaktadır. Son dönemlerde kod yazma ile ilgili pek çok gelişme de gündemde yer almaktadır. Çocuklara temel düzeyde kod yazmayı öğretebilen oyun ablaları, onların ileriki dönemlerde kendilerini çok daha hızlı bir şekilde geliştirebilmeleri için tüm donanıma da sahiptir.

Oyun ablalığı yapmak isteyen kişiler hangi alanda daha başarılı ise bu konuda bakımını üstlendikleri çocuklara gereken desteği sağlayabilmekte ve onların da bu alanda ilerleyebilmelerine olanak sağlamaktadır.

 EvdekiBakıcım üzerinden çocuğunuza üniversiteli oyun ablası bulmak için tıklayınız.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar