Bebek/Çocuk Bakım
09 Mayıs 2017

Oyun Ablası Gülnaz ve İnci Bebek

Merhaba, bugün size şirin oyun ablası Gülnaz ve şirin mi şirin İnci bebeğin karşılaşmaları ve nasıl vakit geçirdiklerini anlatacağız. www.evdekibakicim.com ‘un sevilen oyun ablarından biri olan Gülnaz ve İnci bebek arkadaş olmuşlar. İki güler yüzlü hayatın içinde yürüyüp gülüşüyor. Gelin bakalım bu iki şirine nasıl vakit geçiriyor?

GÜLNAZ, EVDEKİ BAKICIMLA OYUN ABLASI OLUYOR

Merhaba, ben Gülnaz. Yaklaşık bir senedir Evdeki Bakıcım aracılığı ile oyun ablası olarak keyifle çalışıyorum. Bu süre zarfında 5 farklı aileye destek verdim. Yazacağım yazılarda size çocuk bakımı ile ilgili deneyimlerimden bahsedeceğim.

Çocuk Gelişimi eğitimim bittikten sonra iş arayışına giriştim. İnternette araştırma yaparken Evdeki Bakıcım web sitesine denk geldim. Çok güzel bir iş yapıyorlardı. Bebek bakıcısı , çocuk bakıcısı kısacası her türlü bakıcı ihtiyacı olan insanları , eğitimli, tecrübeli , sevgi dolu bakıcılarla buluşturuyorlardı. Kendi kendime, bende ikisi var, biri yok, dedim. Seviyordum çocukları, eğitimliydim ama tecrübem yoktu. İçimden çocuk sevebilmenin en büyük değer olduğunu söyleyerek üye oldum ve her şey güzel oldu. Gerçekten sevgi en önemlisiymiş.,

BAKICI GERÇEKTEN SEVİYORSA BEBEK GÜLER

İlk bakıma gittiğim zaman çok heyecanlıydım, çünkü çocuk gelişimi okumama rağmen ilk defa tanımadığım birine oyun ablalığı yapacaktım. Dedim ki, ya çocuk yaramaz çıkarsa? Kendime cevabım: Beraber yaramazlık yaparız o zaman, olduJ Bunun yanında, okulda öğrendiğim teorik bilgilerin pratiğini yapma şansım da olacaktı. Tabii çocuk bakıcısı olmak , oyun ablalığı ne kadar öğretilebilirse. Bunu şu yüzden söylüyorum, elbette eğitim, bir şeyleri teorik

olarak bilmek çok önemli ama eğer çocuk bakıcısıysanız çocukların esnek zihinlerinden dolayı devamlı yeni durumlar oluşur ve öğrenmek, uyum sağlamak zorundasınızdır. Her çocuk üstün zekâsıyla en az bir kez sizi şaşırtır ve size bir şey öğretir. Bakıma gittiğim ilk an çocuğun ve ailesinin benim gözlerimin içine nasıl baktıklarını gördüm. Ebeveynler hayatta en çok değer verdikleri şeye, onlar kadar iyi bakılmasını istediklerini gözleriyle anlatırlar size. Bu bakımı, yapmacık yapamazsınız, eğer bir bebek bakıcısı bebeğe gerçekten iyi bakıyorsa gerçekten o bebeği annesi ile eşdeğerde seviyordur. Buradan sağlamasını yapabilirsiniz, çünkü dediğim gibi bu işi “mış gibi” yapamazsınız. Buna ne aile ne bebek inanır. Kısacası güvenin ve sevginin kesinlikle samimiyetle olması gereken bir iş bu. Bir işi samimiyetle yapmak benim karakterime uygun olduğu için, ebeveynlerle ilk karşılaştığım ve ebeveynlerin gözünde bunları gördüğümde, “Evet, ben doğru bir iş yapıyorum.” diye düşündüm.

OYUN KAPLARI İNCİ BEBEĞİN HUNİSİ OLDU

İlk göz ağrım İnci bebekle ilgili hoş bir anımı paylaşmak istiyorum sizinle. Hiç unutamam İnci bebeğin iç içe geçen kutuları vardı zekâsı gelişsin diye. Hoş zaten bebek şimdiden süper zekâydı. Kutular boyutlarına göre farklı farklıydı. Normalde küpleri boyutlarına göre üst üste dizip oyununu oynaması gerekirken, İnci bebek en büyük küpü seçip kafasına koydu. 😊 Fıstık o hali ile o kadar tatlı ve neşeliydi ki bu anı bozmak istemedim, fotoğrafını çekip annesine gönderdim ve çıktısını alıp duvarıma astım. Dedim boş ver zekâyı ve hemen müzik açtım. İnci Bebek, müziği duyunca kendi kendine etrafında sallanıp dans etmeye başladı.

Onun sevimliliği ve neşesi inanın görülmeye değerdi, hayatın mucizesiydi. İnci bebek müzikle ritim duygusunu geliştirmiş oldu ve oyuncakları kendi işlevinin dışında kullanarak yaratıcılığını geliştirmiş oldu. Hani dedim ya, her an yeni bir şey gelişebiliyor diye. Ben inat edip kutuları üst üste dizmesini isteseydim, muhtemelen yapmayacak ya da kutuları devirecekti. Huysuzlanacak ve zihninde kutu oyunu tatsız bir anı olarak kalacaktı. Bu süreçte en önemlisi de inanılmaz derecede eğlendi. İnci bebek dans edince bu sefer hareketli ve halini videoya çekip annesine gönderdim. Sanırım annesini güven isteyen bakışlarının karşılığını ve işimin hakkını verdim. Siz de bebek aktiviteleriyle ilgili buradan örneklere bakabilirsiniz.

TECRÜBE BEBEĞİ İZLEMEKTİR, O SİZE ÖĞRETİR

Farklı bakımlara gittikçe her çocukta daha farklı şeyler gördüm, her çocuk bir dünya gerçekten ve bu öğrenmenin sonu yok, tecrübe buymuş demek. Çocukların yaşına ve gelişimine uygun olan oyunları ve yöntemleri daha çabuk belirlemeye başladım. Böylece hem kendi alanımda kendimi yetiştirmiş oldum, hem de çocuklarla eğlenceli vakitler geçerek harçlığımı çıkardım. Daha önce insan hem eğlenip hem de para kazanabilir mi diye düşünüyordum ve bunun Evdeki Bakıcım sayesinde mümkün olduğunu gördüm. Teşekkürler EvdekiBakıcım. :). Bu arada geçtiğimiz yaz İnci Bebek ve aile ile tatile gidip, tatilde oyun ablalığı yaptım. Bir sonraki yazımda size beraber gittiğimiz tatili anlatacağım.

Sevgiler,

Gülnaz K. Oyun ablamız Gülnaz'a bu güzel yazısından dolayı çok teşekkür ediyoruz. Diğer oyun ablalarımızın profiline ulaşmak ve rezervasyon yapmak için buraya tıklayınız.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar