Bebek/Çocuk Bakım
03 Eylül 2016

Mevsim Değişikliğine Karşı Yaşlı ve Bebek Bakıcısının Dikkat Etmesi Gereken Durumlar

Mevsim Değişikliğine Karşı Yaşlı Bakıcısı Ve Bebek Bakıcısı Nelere Dikkat Etmeli?

Merhaba, bu yazımızda size insan vücudunu etkisi altına alan ve direncini kıran etkenlerin içinde belki de en önemlisi olan, mevsim geçişlerinden bahsedeceğiz. Mevsim geçişlerindeki sıcaklık dalgalanmaları, sıcaklığın sağlıklı olması için çok önemli bir etken olduğu insan vücudunu, derinden etkiler.

Bu konuda size, mevsim değişiklerinde nelere dikkat edilmesi ve nasıl önlemler alınması gerektiğini, ayrıca bebek bakıcısı veya yaşlı bakıcısı ile mevsim değişikliği ile ilgili hangi noktaları konuşmanız gerektiğini anlatacağız.

Yazımızı okumayı bitirdiğinizde, mevsim değişikliğine karşı yaşlı ve bebek bakıcısının ne kadar dikkatli olması gerektiği konusunda bilgi sahibi olacak. Bebek bakıcısı ile çalışmak konusuna ekstra önem vermeniz gerektiğini anlayacaksınız.

 

MİNİK BEBEKLER, BEBEKLEŞEN YAŞLILAR

Bebekler ve yaşlılar, erişkin insanlara göre çok daha hassas ve dış etkilere açıktır. Bir bebek, hayatının ilk yıllarında bize olağan gelen şeylerle ilk defa karşılaşır. Örneğin, biz bir virüse dayanıklıyızdır, bağışıklığımız oluşmuştur ama onun minicik bedeni, o virüsle ilk defa karşılaşıyordur ya da biz bir duruma aşinayızdır ama o ilk defa karşılaştığı bir durumda korkabilir ve stres düzeyi yükselebilir. Bu da, bağışık sisteminin zayıflamasına, dolayısıyla dış etkilere daha açık olmasına neden olur. Bebek bakıcısı bebeğinize sevgiyle özen göstererek bunlardan etkilenmesini en aza düşürebilir.

Yaşlılara gelince, evet onlar görmüş geçirmiştir. Vücutları zamanında birçok hastalıkla karşılaşmış, bu hastalıkları alt etmiştir. Hayatta psikolojik zorluklar yaşamış, bunların da üstesinden gelip yaşlılığa ermişlerdir. Tüm bunlara alışkın olsalar da, onların da güçleri azalmıştır. Böylece onlar da dış etkenlere açık duruma gelmişlerdir. Bu durumda, yaşlı bakıcısı çalıştırmak iyi bir çözüm olabilir

Bu iki hassas grubun hasta olmasının sebebi, temelde bağışıklık sistemlerinin tam olarak çalışmamasından kaynaklanmaktadır. Bebekte küçük olduğundan, yaşlıda güç tükenmişliğinden kaynaklanır. İşte, bunun üstüne bir de mevsim değişikliğindeki sıcaklık farklarından dolayı bağışıklık sisteminin daha da zayıflaması gelince hastalık kapıyı çalar. Siz de minik yavrunuz ya da yaşlı anneniz hasta olduğu ve onları acı çekerken sıkıntılı gördüğünüz için üzülürsünüz. Bu yüzden bebek bakıcısı ve yaşlı bakıcısı çalıştırmak sizin de rahat etmenizi sağlayacaktır.

BEBEK BAKICISI VE YAŞLI BAKICISI KRİTİK ZAMANLARDA SİZİN TAMAMLAYICINIZDIR

Dediğimiz gibi, mevsim geçişlerinde aniden değişen havalar, birden soğuyan veya sıcak bir atmosfere bürünen havada, bebeklerin ve yaşlıların bedeni hızlı geçişlere ayak uyduramayarak reaksiyonlar gösterebilir. Özellikle bebekler, çocuklar ve yaşlı kişilerde sık görülen bu durum, ciddiye alınmadığında daha büyük sorunlara neden olabilir. Üstüne düşülmeyen bir öksürük zatürreye; önemsenmeyen bir nezle, sinüzite dönüşebilir. Kronikleşen hastalık bireyin hayatı boyunca da yakasını bırakmaz. Bu gibi durumlarda, özellikle bebek bakıcısı veya hasta bakıcısı ile çalışmak önemlidir. Küçüklerin vücut direnci henüz tam gelişmemişken, yaşlıların zayıflayan direnci sebebiyle hastalık kolayca bedeni ele geçirebilir. Bu kişiler için mevsim geçişlerinde ekstra özen gerekmektedir. Zira ani hava değişimlerine ayak uyduramayan kişi, kolayca soğuk algınlığı yaşayabilir. Bakıcı kontrolünde olan bebekler, yaşlılar veya çocuklar için mevsimsel rahatsızlıkların tespiti, bebek bakıcısı veya uzman yaşlı bakıcısı tarafından gözlemlenerek yapılması tercih edilir.

 

BEBEK BAKICISI VE YAŞLI BAKICISI UZMAN, EĞİTİMLİ VE TECRÜBELİ OLMALI

Uzman bebek bakıcısı ve yaşlı bakıcısı, mevsim dalgalanmalarına karşı kişilere vücut direncini artıran içecekler, çorbalar ve vitamin desteği sağlar. İnsan vücudu ve mevsim geçişlerindeki dezavantajlar konusunda bilgi ve tecrübe sahibi olan bakıcılar, doğru zamanda doğru desteği vererek ileride sorun olacak bir hastalığı daha ortaya çıkmadan engellenmesine yardımcı olur. Mevsim geçişlerinde dikkat edileceklerle ilgili bir videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Yaşlıların hastalık süreci daha ağır ve zahmetli olduğundan, tecrübeli ve aynı zamanda güvenilir refakatçi desteği, hem hastanın hem sizin rahat etmenizi sağlar. Sizin hastanız konusunda gönlünüzün rahat olması, hasta bakıcısı açısından önemlidir. Bu yüzden hastanızın bakımına azami derecede dikkat eden bir bakıcıyla çalışmanız gerekir. Hasta bakıcının gerekli teknik bilgiye ve uygulama bilgisi sahip, hasta ve hasta yakınıyla iletişimi kuvvetli olması gerekir. Hastanın sağlığındaki değişiklikleri, anlık olarak size bildirmesi hızlı önlem alınması adına önemlidir. Güvenilir refakatçiden profesyonel yatılı bakıcı desteği alınarak kişilerin hastalanması önlenebilir, olası hastalık süreçleri tecrübeli bakıcılar ile daha çabuk atlatılabilir. Tüm bunların yanında, hasta bakıcısı hastaya şefkatli davranan biri olmalıdır. Unutulmamalıdır ki, sevgi, şefkat ve ilgi  en etkili ilaçtır.

BEBEK, ÇOCUK, YAŞLI HASTA FARETMEZ, İLGİ VE BAKIM GEREKLİDİR

Bebek ve çocuklarda ise yine aynı hassasiyet gösterilmelidir. Zira bebekler ve çocuklar hareketli bir yapıya sahip olduğundan çevrelerindeki her nesneyi elleyerek mikrop kapma potansiyelleri vardır. Bebekler ve çocuklar dikkatle izlenmeli, bebeklerin hijyenik olmayan objelere dokunması engellenmelidir. Çocuklara ise özgürlükleri kısıtlamadan, dengeli bir şekilde hijyen eğitimi verilmelidir. Sokaktan her geldiğinde ellerini yıkaması, terlediğinde duş alması gibi hijyen kuralları öğretilirse bu, çocuğun sadece o an değil hayatı boyunca sağlığını korumasına yardımcı olacaktır.  Özellikle iklim geçişlerinde sokakta vakit geçiren çocuklar veya vücut direnci zayıf olan bebekler çabucak hastalanabilirler. Hastalıkların çocukları teğet geçmesi için bebek bakıcısı , hatta yatılı çocuk bakıcısı ile koruma sağlanabilir. Bulaşıcı hastalık anlık dikkat gereken bir konudur. Ne zaman bulaşacağını bilemezsiniz. Ebeveynlerin çalışma temposunda yetişemedikleri durumlar için, avantaj sağlayan bebek bakıcısı , bebeklerin hem sağlığına hem de günlük yaşamına eşlik ederek sıkılmamasını ve kaliteli vakit geçirmesini sağlar. Çocuklar hareketli ve zayıf bünyeye sahip olduğundan çabuk terleyip hava değişikliğinden hızlıca etkilenebilirler. Hastalık ve tedavisi konusunda koruyucu bilgiye sahip olan bakıcı, bu tip durumları saptayarak gribal enfeksiyonlara karşı önlem almalıdır. Düzenli ve yeterli beslenme, uyku en iyi koruyucu ilaçtır. Bunun yanında masaj da çocuğun korunmasında yardımcıdır. Bebek bakıcısının yaptığı bir masajla ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Çocuğun hayatında bunların yerli yerinde olması kolay hastalanmasını engeller. Buna bakıcının bilinçli kararları eklenince zaten tedbir alınmış olur. Çocuk aktiviteleri temposu yüksek, hareketli oyunlar olduğu için gündüz bakıcıları , çocukların terini kontrol etmeli, sıvı tüketimini sağlamalıdır. İçine kapanık, sessiz çocuklar için hastalıklar psikolojik etkiler bırakır. Bu durumda çocuğun moral seviyesi yüksek tutulmalı, oyun ablaları ile eğlenceli fakat yormayan aktiviteler gerçekleştirilmelidir.

Yine de hastalanan çocuklara hemen ilaç vermeden bazı bitkisel ve geçmişten gelen güvenilir bilgilerle oluşturulmuş destekler verilebilir. Unutulmamalıdır ki, bazı hastalıklarla çocuğun mücadele etmesi ve onları yenmesi gerekmektedir. Bu bilince sahip bir bebek bakıcısı ,durumu iyi değerlendirir ve kritik noktada müdahale eder.

Çocuk bakıcısı , çocukların sadece yeme içme ve oyun zamanını kontrol etmez aynı zamanda bir anne şefkati ve ilgisiyle çocukların sağlık durumlarını takip etmelidir. Oyun ablaları ise çocukların özel günlerinde, psikolojik problemlerin baş gösterdiği durumlarda ortaya çıkarak çocuğun ruh halini dengede tutmalıdır. Gündüz bakıcıları ebeveynler gelene kadar çocukla tüm şefkatiyle ilgilenerek çocuğun kaliteli vakit geçirmesini sağlamalıdır.

Bebekler ve çocuklar için yatılı çocuk bakıcısı , yaşlılar için ise tecrübeli tercihen yatılı bakıcılar seçilerek her an ihtiyaç duyulan bakım sağlanabilir.   

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar