Bebek/Çocuk Bakım
03 Eylül 2016

Mevsim Değişikliğine Karşı Yaşlı ve Bebek Bakıcısının Dikkat Etmesi Gereken Durumlar

Bünyeyi etkisi altına alan ve direncini kıran etkenlerden en büyüğü şüphesiz mevsim geçişlerinde yaşanan sıcaklık dalgalanmaları oluyor. Aniden değişen havalar, birden soğuyan veya sıcak bir atmosfere bürünen havada kişilerin bedeni hızlı geçişlere ayak uyduramayarak reaksiyonlar gösterebiliyor. Özellikle bebekler, çocuklar ve yaşlı kişilerde sık görülüyor. Küçüklerin vücut direnci henüz tam gelişmemişken, yaşlıların zayıflayan direnci sebebiyle hastalık kolayca bedeni ele geçirebiliyor. Bu kişiler için mevsim geçişlerinde ekstra özen gerekiyor. Zira ani hava değişimlerine ayak uyduramayan kişi kolayca soğuk algınlığı yaşayabilir. Bakıcı kontrolünde olan bebekler, yaşlılar veya çocuklar için mevsimsel rahatsızlıkların tespiti bebek bakıcısı veya uzman yaşlı bakıcısı tarafından gözlemlenerek yapılması tercih edilir.

Uzman hasta bakıcısı mevsim dalgalanmalarına karşı kişilere vücut direncini artıran içecekler, çorbalar ve vitamin desteği sağlayabiliyor. Yaşlıların hastalık süreci daha ağır ve zahmetli olduğundan tecrübeli aynı zamanda güvenilir refakatçi desteğine ihtiyaç duyuluyor. Güvenilir refakatçiden profesyonel yatılı bakıcı desteği alınarak kişilerin hastalanması önlenebilir, olası hastalık süreçleri tecrübeli bakıcılar ile daha çabuk atlatılabilir.

Bebek ve çocuklarda ise yine aynı hassasiyet gösterilmeli. Zira bebekler ve çocuklar hareketli bir yapıya sahip olduğundan çevrelerindeki her nesneyi elleyerek mikrop kapma potansiyellerini artırıyorlar. Özellikle iklim geçişlerinde sokakta vakit geçiren çocuklar veya vücut direnci zayıf olan bebekler çabucak hastalanabiliyorlar. Hastalıkların çocukları teğet geçmesi için bebek bakıcısı, hatta yatılı çocuk bakıcısı ile koruma sağlanabilir. Ebeveynlerin çalışma temposunda yetişemedikleri durumlar için avantaj sağlayan bakıcılar çocukların hem sağlığına hem de günlük yaşamına eşlik ederek kaliteli vakit geçirmesini sağlıyor. Çocuklar hareketli ve zayıf bünyeye sahip olduğundan çabuk terleyip hava değişikliğinden hızlıca etkilenebiliyorlar. Çocuk bakıcısı bu tip durumları saptayarak gribal enfeksiyonlara karşı önlem almalıdır. Çocuk aktiviteleri temposu yüksek, hareketli oyunlar olduğu için gündüz bakıcıları, çocukların terini kontrol etmeli, sıvı tüketimini sağlamalıdır. İçine kapanık, sessiz çocuklar için hastalıklar psikolojik etkiler bırakır. Bu durumda çocuğun moral seviyesi yüksek tutulmalı oyun ablaları ile eğlenceli fakat yormayan aktiviteler gerçekleştirilmelidir.

Çocuk bakıcısı, çocukların sadece yeme içme ve oyun zamanını kontrol etmez aynı zamanda bir anne şefkati ve ilgisiyle çocukların sağlık durumlarını takip etmelidir. Oyun ablaları ise çocukların özel günlerinde, psikolojik problemlerin baş gösterdiği durumlarda ortaya çıkarak çocuğun ruh halini dengede tutmalıdır. Gündüz bakıcıları ebeveynler gelene kadar çocukla tüm şefkatiyle ilgilenerek çocuğun kaliteli vakit geçirmesini sağlamalıdır.

Bebekler ve çocuklar için yatılı çocuk bakıcısı, yaşlılar için ise tecrübeli tercihen yatılı bakıcılar seçilerek her an ihtiyaç duyulan bakım sağlanabilir.   

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar