Genel Bebek/Çocuk Bakım
05 Ekim 2018

Mersin’de Çocuk Bakıcısı Arayanlar

Annelerin, genellikle ekonomik yetersizlikler nedeniyle iş hayatına atılmasının bir sonucu olarak, çocuk bakıcısı gerekli olmuş ve bakıcılık değer gören meslekler arasındaki yerini almıştır. Mersin’de çocuk bakıcısı arayanlar da diğer büyük şehirlerde olduğu gibi sayıca fazladır.

 

Mersin, coğrafi konumu ve tarihi, kültürel yapısı nedeniyle önemli bir yerleşim yeri olup turizm açısından potansiyeli yüksek bir ildir. Bu durumunda etkisiyle; Mersin ilimiz, çalışan anneler için iyi bir istihdam alanı olmuştur.

Önceki yıllarda, annelerin iş hayatına atılması durumunda çocuğa bakacak olan kişi anneanne veya babaanne olurdu. Şimdiki çağın çocuklarının, teknolojik gelişimleri yüksek ve buna bağlı olarak ilgi alanları da geniştir. Bu durum, aile büyüklerinin çocuk bakımı konusunda yetersiz kalmalarına neden olmuştur.

Aile büyüklerinin çocuk bakımı konusunda yetersiz kalmasının sonucu olarak çocuk bakım endüstrisi de gelişmiştir. https://www.evdekibakicim.com/ da bu noktada devreye girmektedir. Birçok ilde olduğu gibi Mersin’de çocuk bakıcı arayanlar ve çocuk bakıcılığı yapmak isteyenleri buluşturan bu platform sayesinde, çocuklar emin ellerde…

Çocuklar, geleceğin teminatıdır. Onların iyi yetiştirilmesi, bakıcının en önemli görevidir. Çocuğun bedensel ve ruhsal gelişimine özen gösterebilecek, eğitimli ve bilgili çocuk bakıcıları sayesinde annelerin aklı, arkada bıraktıkları çocuklarında kalmayacaktır.

Çocuk Bakıcısı Aranıyor

Çeşitli platformlardaki çocuk bakıcısı aranıyor başlıklı ilanlar incelendiğinde, ailelerin bakıcıda olmasını istedikleri belli başlı özellikler olduğu görülür. Bu özellikler şunlardır;

 • Güvenilir, saygılı ve dürüst

 • Referansı olan

 • Güler yüzlü, pozitif ve enerjisi yüksek

 • Ev işlerine destek sağlayabilen

 • Sağlık kurallarına özen gösteren

 • Çocukları seven ve işini ciddiye alan

 • Ailenin koyduğu kurallara saygı gösterip uyabilen

 • Sigara kullanmayan

 • Tercihen çocuk gelişimi mezunu

 • Sabırlı, sorumluluk sahibi

Son zamanlarda medyaya yansıyan haberlerde bakıcılar çocuğa kötü davranmakta veya cinsel yönden istismar etmektedir. Bu durum bakıcı konusundaki hassasiyeti artırmış, bakıcı kamerası konusunun bakıcı arayan aileler tarafından gündemde olmasına neden olmuştur. Nitekim, bir ailenin çocuğunu bir yabancı ile yalnız bırakması kolay bir durum değildir.

Bakıcı seçimi esnasında yaptığınız mülakat, yeterli olmadıysa, aranızda güven sağlanamadıysa bakıcı kamerası iyi bir çözümdür. Birçok aile bu yöntem sayesinde çocuklarının güvenliği konusunda emin olmuştur.

Bakıcıların kamera ile izlenmesi konusunda hem bakıcılar hem de aileler arasında görüş ayrılıkları vardır. Bazı bakıcılar kamera ile izlenmekten rahatsız olarak bu şekilde çalışmak istemezler. Bunun nedeni olarak güvenilmemenin motivasyonlarını olumsuz etkilemesini gösterirler.

Bakıcının çocuğa iyi davrandığını anlamanın tek yolu elbette kamera değildir. Bakıcı, önceden netleştirmiş olduğunuz beklentileri karşılamıyorsa, çocuğu ortaklaşa belirlemiş olduğunuz kurallar çerçevesinde yönetmiyorsa, yeni bir bakıcı bulmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun bakıcı ile yan yana durmaktan kaçınıp, onun yanındayken mutsuz ya da korkmuş gibi görünmesi bakıcının çocuğunuza iyi davranmadığı anlamına gelebilir. Bir şeylerde yanlışlık olduğunu hissediyor ve güven konusunda emin olamıyorsanız içgüdülerinize uygun davranmanız önerilir. Bu durum, bakıcının merhametli ve sevecen bir insan olmasının, bu mesleği yapabilmek için ilk sahip olması gereken özellik olduğunu gösteriyor.

Bakıcı seçiminde yapılan bir hatanın ortaya çıkardığı sorunlar neticesinde veya başka bir nedenle bakıcının sık değişmesi, çocuğu yıpratan, psikolojisini bozabilen bir durumdur.

Bir çocuğun, fiziksel ihtiyaçlarının dışında karşılanması gereken en önemli ihtiyaçları sevgi ve bağlanmaktır. Çocuklar;  beslenme, temizlik, sevgi ve ilgi gibi ihtiyaçlarını karşılayan kişilere ister istemez bağlanır. Bu bağ sayesinde psikolojik gelişimini tamamlar.

Çocuğun sürekli bir ilişkiye ihtiyacı vardır. Birinin kendisiyle bir süre ilgilendikten sonra ortadan kaybolması, çocuğu yaşamı güvenilmez hissetmesine neden olur. Güvensiz bağlanma olarak adlandırılan bu durumun yaşanmaması için, çocuğun uzun süreli birlikte olduğu bakıcının ayrılması durumunda,  mümkünse çocuk ile belirli aralıklarla görüşmesi sağlanmalıdır.

Bazen, bakıcının ayrılması durumu söz konusu olmadığı halde, çocuk bunun olması için bakıcıya kötü davranabilir. Çocuğun bu davranışının altında yatan temel neden, çocuğun annesinin kendinden uzaklaşmasına tepki göstermek istemesidir. Bakıcıyı kabul ettiğinde annesini kaybedeceğini, onunla az vakit geçireceğini düşünür.

Çocuklar, iyi birer taklitçidir. Anne ve babasının, bakıcıya  sert ve eleştiren bir tutumla yaklaşıp olumsuz tavır takındığını gören bir çocuk, aynı tutum içinde olabilirler. Bu durumun çözümü, tüm olumsuz tepkilerinin kaynağı olan duyguları anlamaya çalışmaktır.

Yatılı Çocuk Bakıcısı Arayan Aileler

Anneler, çalışma hayatına atıldıklarında çocuklarından uzak kaldıkları için işten eve geldiklerinde kalan zamanı çocuklarıyla oyun oynayarak geçirmek isterler. Ancak tüm gece çocuğun bakımı için uykusuz kalmaları iş hayatlarındaki verimi etkiler. Bu nedenle en uygun olan güvenilir bir yatılı çocuk bakıcısı bulmak olur.

Yatılı çocuk bakıcısı arayan aileler, bakıcının kalabileceği bir yaşam alanı sağlayabileceklerinden emin olmalıdır. Yatılı bakıcı için ayrılacak olan odanın, çocuğun odasına yakın olması  kontrolün ve gözetiminin kolay olması açısından önem taşır.

Yatılı bakıcı seçimi, günlük bakıcı seçimi ile aynı kriterler doğrultusunda yapılmalıdır. Ancak farklı olarak yatılı bakıcı aileden biri gibi olacaktır. Bu nedenle karşılıklı güven sağlayabilmek çok önemlidir. Yatılı bakıcı, aile akşam çocuk ile ilgilendiği sırada ev işlerine de yardımcı olması gereklidir. Bu konuda önceden işbirliği sağlanmış olmalıdır.

Filipinli Çocuk Bakıcısı

Yabancı çocuk bakıcısı, son yıllarda ebeveynlerin bakıcı seçimindeki kriterlerinin başında gelmektedir. Bunun sebebi genellikle yabancı bakıcıların daha ekonomik çalışmalarıdır.

Yabancı bakıcı konusundaki en önemli tedirginlik, dildir. Çocuk, kendi ana dilini yeni öğrendiği için bakıcının çocuğun ana dilini anlayabiliyor ve iyi konuşuyor olması önemlidir.

Yabancı bakıcılar genel olarak; Gürcü, Azeri, Türkmen ve Filipinlilerdir. Yabancı uyruklu kişiler arasında özellikle Asya kültürünün tüm inceliklerini taşıyan Filipinli çocuk bakıcısı tercih edilir. Bunun nedenleri şöyledir;

 • Filipinli dadı ve yardımcılar, yatılı çocuk bakıcılığı yapmayı kabul edebilir

 • İleri seviyede İngilizce biliyor olmaları, hem çocuğun hem de ailenin yabancı dillerini geliştirme imkânı bulmaları

 • Öğrenmeye açık, konuksever ve uyumlu kişiler olmaları

 • Ev işleri konusunda çok becerikli olmaları

 • Çocuklara karşı sabırlı, nazik, sevecen ve anlayışlı davranması

 • Hem disiplinli hem neşeli ve enerjik olabilmeleri

 • Sosyal etkileşimin çocuklar üzerindeki olumlu etkisi

 • İlk yardım konularında bilgi sahibidirler ve soğukkanlıdırlar.

 • İş ahlakları yüksektir.

Filipinliler, ülkemize kolayca uyum sağlamışlar ve bizlerle iyi iletişim sağlayabilmişlerdir.  Sanat camiasının ve sosyetenin önde gelen isimleri, tüm bu nedenlerden dolayı Filipinli bakıcı tercih etmektedirler.

Part-time Çocuk Bakıcısı

Part-time çocuk bakıcısı, günün belirli saatlerinde genellikle ev işlerinin dışında çocuk ile işlerden sorumlu olan kişidir. Oyun ablası/ abisi olarak da adlandırılan bu kişiler, üniversite eğitimi gören gençlerdir. Güvenilir ve kültürlü bir gencin, çocuğun rol model olarak aldığı kişi olmasının birçok faydası olacaktır.

Eğitimli gençler sayesinde, çocukların el becerileri ve yaratıcılıkları gelişir.  Oyun ablaları, özellikle  zihinsel sorunları olan çocuklara çok faydalı olur. Örneğin otizmli bir çocuğun yoğun bir özel eğitim alması gereklidir. Bu noktada devreye giren bilgili ve yetenekli oyun ablasının, çocuğun normal durumdaki akranları ile aralarındaki açığın kapanması konusunda aileye yardımı olacaktır.

https://www.evdekibakicim.com/ yatılı, part-time, yerli, yabancı her türlü bakıcı ihtiyaçlarınızı veya gelişimine katkı sağlayabileceğiniz bir çocuğun bakımını üstlenmek için aile bulma ihtiyacınızı karşılamaktadır. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar