Sağlık Bebek/Çocuk Bakım
03 Kasım 2016

Ev Kazalarının Önüne Geçmek için Çocuk Bakıcısı ve Bebek Bakıcısının Yapması Gerekenler

Çocuklu bir evde olmazsa olmaz şeyler vardır; oyuncakların etrafa saçılması, yemek yedirmek için oradan oraya koşan bir anne veya çocuk bakıcısı, ağlayan bir çocuk ve ev kazaları. Ev içinde yaşanılan kazalar çocuk olsun veya olmasın dikkatsiz davranıldığında, yapılması gereken şey ihmal edildiğinde maalesef kendini gösteriyor. Özellikle çocuklu bir evde ev kazalarının olma ihtimali daha da yükseliyor. Ev kazaları sadece evi ilgilendiren yangın, su basması, dağınıklık veya sakarlıkları kapsamıyor çocukların boğazında bir şey kalmasını, çocukların bir yerlere sıkışmasını, bir yerlerden düşmesini veya sağlıklarıyla ilgili olumsuz halleri de kapsayan geniş bir yelpaze. Önlem alındığı takdirde tüm bu kazaların önüne geçmek ve kötü sonuçlanmadan bir şeyleri engellemek her zaman mümkündür. Ebeveynler veya çocuk bakıcısı, gereken hassasiyeti göstererek kazaların oluşmasını engelleyebilir. Annenin olmadığı her yerde çocuk bakıcısı ikinci anne olarak çocuğa anında ulaşmalı ve olası sorunu çözüme kavuşturmalıdır. Peki, ev kazalarının önüne geçmek için bakıcılar neler yapabilir? İnceleyelim.

Yemek esnasında çocuklar tek bırakılmamalı, eşlik edilmelidir: Ev kazaları arasında en sık yaşanan sorunlardan biri çocuğun boğazına bir şey kaçması ve nefes alamamasıdır. Kendi başına yiyebiliyor denmemeli ve çocuğa yemek boyunca eşlik edinmelidir. Çocuğun boğazına bir şey kaçma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle bebeklerde boğaza bir şey kaçma durumu sık yaşandığından ebeveynler veya bebek bakıcısı bu tip durumlarda ne yapması gerektiği konusunda bilgi sahibi olmalıdır. 

Çocuk su ile tek başına bırakılmamalıdır: Mutfak, banyo, ev havuzu gibi sulu alanlarda bebekler ve çocuklar asla yalnız bırakılmamalıdır. Küçük bir dikkatsizlik çocuğun boğulmasına sebebiyet verebilir. Bebekler banyo yaptırılırken bebek bakıcısı mutlak suretle bebeği korumaya yönelmelidir. Kolluk, simit veya benzeri yüzme aksesuarına güvenilip tek bırakılmamalıdır. Bebek bakıcısı, aynı zamanda bebeğin banyo ve yüzme esnasında boğazına su kaçmaması için dikkatli olmalıdır.

Çocuklar ebeveynler ve çocuk bakıcıları tarafından bilinçlendirilmeli: Ebeveynler ve bakıcılar çocukların sağlıklı ve güvenli bir ev ortamında yaşaması için koruyucu görevi görseler de çocuklar daima bir fanus içinde yetişemez. Belli bir yaştan sonra çocuklara tehlikeli durumlarda ne yapabilecekleri öğretilmeli, gerekli telefon numaraları ezberletilmelidir. Oyun ablası aracılığıyla çocuklara, polis-yangın-ambulans vb önemli numaralar öğretilmelidir. Yine oyun ablası tarafından çocukların bilinçaltına ilaçlar hakkında, ateşli aletlerle ilgili gereken mesaj yerleştirilmelidir. Oyun oynarken çocuklara ev kazaları üzerine oyun ablası tarafından hazırlanmış bir mizansen yaratılarak çocukların bilinçlenmesi sağlanmalıdır.

Fiziksel tehlikeler önlenmelidir: Gündüzlü bakıcılar genellikle çocuklara bakmak haricinde küçük ev işlerini de yapar; yer silme, toz alma vb… Bu tip durumlarda çocukların kaygan zeminde düşmemesi için gündüz bakıcısı dikkat etmelidir. Özellikle evin içinde merdiven bulunuyorsa gündüzlü bakıcı bu konuda hassas davranmalı, çocuğun merdivenlerden düşmemesi için önlem almalıdır. Gece kalan yatılı bakıcılar ise aynı şekilde çocukların gece yarı uyanık bir şekilde evin içinde gezme ihtimalini kollamalı ve ortalıkta ayağa takılacak bir şeyler bırakmamaya özen göstermelidir. Yatılı bakıcı ev içi kazaları önlemek için özellikle gece, düşük ayarda bir gece lambası desteği sunmalıdır. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar