Genel Bebek/Çocuk Bakım
24 Ocak 2018

Çocukların Görsel Hatırlama Yeteneklerini Arttırmak İçin 3 Sanat Oyunu

Çocuklarının sanata ve sanatçıya ilgi duymasını, bir sanat ile meşgul olmasını isteyen anne babalar, küçük yaşlardan itibaren çocuklarına bu sevgiyi aşılamalılar. Atalarımız “ağaç yaşken eğilir” sözünü bu tip durumlar için söylemişlerdir. Her işin öğrenilmesinin kritik bir zamanı vardır. Özellikle el sanatlarını öğrenilmesi için çocukluk evresi önemlidir. Ergenlik çağına ulaşıp geçtikten sonra insanın yeni bir zanaat öğrenmesi hakikaten güç olmaktadır. 

Sanata ilgi de eğer küçük yaşta filizlenirse daha sondaki kişisel tercihler üzerinde bir nebze etkisi artar. Çocuğunuzun meslek tercihini etkileyebilir. Ya da bir hobi olarak hayatındaki yerini alır.

Küçük çocuklar ve sanat derken tabi ki eline fırçayı ve tuali alıp resme başlamasını ya da çamurdan heykel yapmasını kastetmiyoruz. Onu sanata yönlendirecek, hayata farklı bakmasını sağlayacak düşünce iklimini yaratmaktan bahsediyoruz.

Çocukta sorun çözme yeteneğini geliştirecek, görsel hafızasını güçlendirecek birkaç oyun örneği vererek bu konuda sizin de bu konuda düşünmenizi sağlamak istiyoruz. 

Üç Tane Farklı Sanat Oyunu Örneği

Bir dakikanız var mı?

Bir pazartesi günü kahvaltı sofrasından kalkmak üzeresiniz. Henüz bir fincan kahve içtiniz ve çocuklarınızı okula götürmek zorundasınız. Onların hem sizi rahatsız etmemelerini hem de daha iyi düşünmelerine yardım edecek bir iş yapmalarını istiyorsunuz. Ne yapabilirsiniz? 

Bir sanat etkinliği! Şimdi siz, "sanat etkinliği" nedir?” diye soruyorsunuz. Bu, çocukların sanatla çevrelenmesini sağlayan bir şey olacak.  Peki nasıl başlıyoruz? 

2. Kahvenizi doldurun, zamanlayıcıyı 1 dakikaya ayarlayın ve aşağıdakilerden birini yapın:

OYUN 1:

Çocuğunuza kaşıklarla neler yapabileceğini sorun. Şimdi biraz bekleyin. Eğer çocuğunuz kahvaltısını yapmadıysa “bilmiyorum” diyecektir. Yine de çocuğunuz bir kâse şeker tatlığına sahipse cevap şu olabilir “Kaşıklarla yemek yiyebilirsin, çukur kazabilirsin...Immm

Muhtemelen çocuğunuz sessizleşebilir. Bir şey söylemeden yüzünüze bakar. Bu noktada siz “devam et...başka….” dersiniz. Çocuğunuz “kaşığı fırlatabilirsin” gibi bir cevapla daha gelebilir.

Bir dakika biter. Cevap nedir? 

Kaşıklarla sayılamayacak kadar çok şey yapılabilir. Bir kutunun dışını ya da bu durumda çatal kaşık çekmecesini düşün. Bu fikir çocuğunuzun görünenin ötesinde hayal etme becerisini geliştirir. Hayal gücü çözümlere yol açar. Kaşıklara geri dönelim. 

Kaşıkları bir araya getirdiğinizde gökyüzü ya da duvar inşa edebilirsiniz ve kaşıklardan bir ev yapabilirsiniz (Hayır, bu hile değil, ben asla bir kaşık ya da kaşıkların orijinal şeklinde kalması gerektiğini söylemedim). Bu soru, çocuğunuzu ve sizi karışıklığı çözmek için stratejik düşünmeye yönlendirir. 

Bu düşünme metodu yaratıcı bir şekilde zihninizi, var olmayan fikirleri tasarlamak, hayal etmek ve inşa etmek için özgür bırakır. Sanat böyle başlar. Bir dakika geçirdiniz ve stratejik düşünmeye başladınız.

OYUN 2:

Elinize bir kalem ve bir kâğıt alın. Çocuktan, daireler ve çizgilerle bisiklet çizmesini isteyin. Zamanlayıcıyı bir dakikaya ayarladınız mı? Kahve etkisini gösterdiyse, deneyebilirsiniz. 

Bu oyun çocuk için ne işe yarar?  Onların, pratik kullanım için şekillerin nasıl bir araya geldiğini gösteren tasarım ilkelerini düşünmelerini sağlar. Bir ipucu istiyorsanız, 5 daire ve 11 satırla çok basit bir bisiklet çizebilirsiniz.  Sanat şekiller ve hatları organize etmeyi ve bir tasarım yaratmayı gerektirir. Böylece problemi çözmeye uygun tasarımı tamamladınız.

OYUN 3:

Dolabı açın ve çocuğunuzun 8 saniye boyunca göz atmasına izin verin. Şu anda kahvaltılık gevreklerdeki yüksek mısır şurubuna takılmanın zamanı değil. Dolabı kapatın. Çocuğunuza, "dolabın içindeki kutuların rengiyle hangi renkler yapılabilir?" diye sorun. Muhtemelen şu cevabı alacaksınız "Bilmiyorum." Kim gevrek kutularıyla sanatın ilgili olduğunu düşünürdü ki. 

Çocuğunuza dolabı açmasını ve kırmızı, sarı ve mavi renklerin olup olmadığını kontrol etmesini isteyin. Tüm renkler üç ana renkten yapılabilir. Bir renk ekleme oyunu oynayın (devam edin, ilk bölüm 20 saniye kadar bile sürmüyor). Kırmızı ile sarıyı birleştirince ne olur? Turuncu. Rafında sarı bir kutu var mıydı? Peki ya mavi? Elbette vardı, herkesin ikinci rafında mavi makarna kutusu vardır. Öyleyse şimdi sarı ile maviyi karıştırınız. Yeşil rengi elde ettiniz. Şimdi görsel hafıza tekniklerini kavradınız.

3. kahvenizden önce görsel hatırlama, problem çözme ve stratejik düşünme becerilerini tamamladınız. Çocuğunuz sanat hakkında düşünmeyi dersten önce öğrendi.

Sanat hakkında düşünmek, sizi matematik, bilim ve dil gibi diğer çalışma alanlarına itecektir. Sonuçta sanat, bireylerin bir problemi stratejik olarak analiz edip çözerek sıfırdan bir şeyler yaratmalarını sağlar. 

Beş dakikanız varsa dünyanın en büyük müzelerini çevrimiçi ziyaret edin. Bu sizi sanatın yaratıldığı tarihi bağlam hakkında sohbetlere yönlendirecektir. Çocuklara, baktıkları bir tablo hakkında ne düşündüklerini sorarsanız, "Bilmiyorum" diyebilirler. Doğru; okul, çocuklarımızı diğer olasılıkları düşünme konusunda eğitmez, çocuklara sadece cevap vermeyi öğretir.

 Çocuğunuzun düşünmesini sağlayın. Onlar tüm yaşamsal durumlara çözümler üretecektir.  Bir dakikalık sanat oyunları, çocuğunuzu stratejik düşünme, problem çözme, görsel hatırlama becerilerini geliştirdi ve siz hepsini 4. kahvenizi içmeden başardınız.

Bu oyunlar çok zamanınızı almadı. Ama çocuğunuzun bu ve benzeri oyunları daha uzun sürelerle ve işinin ehli biriyle beraber oynamasını istiyorsanız, bir oyun ablası bulmanız akıllıca olabilir.

Oyun ablası da nedir, diyenlerdenseniz hemen açıklayalım.

Çocuklarla oyun oynayarak eğitici aktiviteler yapan üniversite öğrencilerine oyun ablası denilmektedir. Oyun ablaları genelde üniversitelerin çocuk gelişimi ya da psikoloji bölümlerinde okuyan öğrencilerdir. Oyun ablaları çocuğun boş zamanlarını en verimli şekilde değerlendirmesini sağlamak için çoğunlukla günde birkaç saatten fazla çalışmazlar.

Oyun ablası çocuk bakıcısı ile karıştırılmaması gereken bir çalışandır. Çocuğun daha ziyade psikolojik ve sosyal gelişimi ile ve ödevleri ile ilgilidir. Onun ödevlerine yardımcı olan, onunla sohbet eden, eğitici oyunlar oynayan bir nevi yetişkin arkadaş, abla gibidirler.

Bu tabi ki, oyun ablası çocuğa bakım hizmeti asla vermez demek doğru değildir. Aile kendisine bu konuda bir talebi olduğunu ilettiğinde, eğer zamanı müsaitse, sizin evde olmadığınız saatlerde bu konuda da yardımcı olacak oyun ablası bulunabilir.

Oyun Ablası Çocuğunuza Ne Tür Katkılarda Bulunur?

  • Çocuk gelişimi konusunda bilgi sahibi olduğu için çocuğun yaşına uygun oyun tercihleri yapar. Oyun oynayarak çocuğun zihinsel ve bedensel gelişimine katkı sağlar.
  • Gayesi çocuğu eğitmek olduğu için zamanı iyi kullanır. Çocuğun kaliteli zaman geçirmesini sağlar. Oyun ablası işini severek yaptığı için, hem çocuğun hem de ebeveynin memnuniyetini kazanır.
  • Genelde üniversite öğrencileri tercih edildiği için, çocuğa nasıl davranması gerektiğini bilir. Çocuğun sosyalleşmesine katkı sağlar. Onu kültürel ve sanatsal etkinlikler için destekler.
  • Okul sonrası çocuğun ders tekrarına ve ödevlerine yardımcı olurlar.
  • Oyun ablası özel ders verebilir. Yabanca dil, matematik veya fen bilimlerine ilişkin konularda çocuğunuzun eksiklerini gidermek için onlardan yardım alabilirsiniz.

Oyun ablası ve abisi son dönemde aileler tarafından daha sık tercih edilen kişiler olmuşlardır. Aileler çocuklarının maddi ihtiyaçlarının bakıcılar tarafından karşılandığını düşünüyorlar. Ancak çocuklarının eğitimli bir abla ya da abi ile beraber olmasını da önemsiyorlar.  Bu çocuğun zihinsel gelişimi için çok daha avantajlı fırsatlar sunuyor.

Siz de bir oyun ablası veya abisi ile tanışmak istiyorsanız sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar