Genel Bebek/Çocuk Bakım
24 Ocak 2018

Çocuklarınızın Stratejik Düşünme, Sorun Çözme ve Görsel Hatırlama Yeteneklerini Arttırmak İçin 3 Sanat Oyunu

Bir dakikanız var mı?

Bir pazartesi günü. Henüz bir fincan kahve içtiniz ve çocuklarınızı okula götürmek zorundasınız. Onların sizi rahatsız etmemesine ve daha iyi düşünmesine yardım edecek ne yapabilirsiniz? Bir sanat etkinliği! Şimdi siz, "sanat etkinliği" nedir?” Diye soruyorsunuz. Bu, çocukların sanatla çevrelenmesini sağlayan bir şey.  Nasıl başlıyoruz? 2. Kahvenizi doldurun, zamanlayıcıyı 1 dakikaya ayarlayın ve aşağıdakilerden birini yapın:

OYUN 1: Çocuğunuza kaşıklarla neler yapabileceğini sorun. Şimdi bekleyin. Eğer çocuğunuz kahvaltısını yapmadıysa “bilmiyorum” diyecektir. Yine de çocuğunuz bir kâse şeker tatlığına sahipse cevap şu olabilir “Kaşıklarla yemek yiyebilirsin, çukur kazabilirsin...” Immm… Muhtemelen çocuğunuz sessizleşebilir. Burada siz “devam et...” dersiniz. Çocuğunuz “kaşığı fırlatabilirsin” gibi bir cevapla daha gelebilir. Dakika biter.
 
Cevap nedir? Kaşıklarla sayılamayacak kadar çok şey yapılabilir. Bir kutunun dışını ya da bu durumda çatal kaşık çekmecesini düşün. Bu fikir çocuğunuzun görünenin ötesinde hayal etme becerisini geliştirir. Hayal gücü çözümlere yol açar. Kaşıklara geri dönelim. Kaşıkları bir araya getirdiğinizde gökyüzü ya da duvar inşa edebilirsiniz ve kaşıklardan bir ev yapabilirsiniz (Hayır, bu hile değil, ben asla bir kaşık ya da kaşıkların orijinal şeklinde kalması gerektiğini asla söylemedim). Bu soru çocuğunuzun ve sizin karışıklığı çözmek için stratejik düşünmeye yönlendirir. Bu düşünme metodu yaratıcı bir şekilde zihninizi, var olmayan fikirleri tasarlamak, hayal etmek ve inşa etmek için özgür bırakır. Sanat böyle başlar. Bir dakika geçirdiniz ve stratejik düşünmeye başladınız.

OYUN 2: Elinize bir kalem ve bir kâğıt alın. Çocuktan, daireler ve çizgilerle bisiklet çizmesini isteyin. Zamanlayıcıyı bir dakikaya ayarladınız mı? Kahve etkisini gösterdiyse, deneyebilirsiniz. Bu oyun çocuk için ne işe yarar? Onların, pratik kullanım için şekillerin nasıl bir araya geldiğini gösteren tasarım ilkelerini düşünmelerini sağlar. Bir ipucu istiyorsanız, 5 daire ve 11 satırla çok basit bir bisiklet çizebilirsiniz.  Sanat şekiller ve hatları organize etmeyi ve bir tasarım yaratmayı gerektirir. Böylece problemi çözmeye uygun tasarımı tamamladınız.
 

OYUN 3: Dolabı açın ve çocuğunuzun 8 saniye boyunca göz atmasına izin verin. Şu anda kahvaltılık gevreklerdeki yüksek mısır şurubuna takılmanın zamanı değil. Dolabı kapatın. Çocuğunuza, "dolabın içindeki kutuların rengiyle hangi renkler yapılabilir?" diye sorun. Muhtemelen şu cevabı alacaksınız "Bilmiyorum." Kim gevrek kutularıyla sanatın ilgili olduğunu düşünürdü ki. Çocuğunuza dolabı açmasını ve kırmızı, sarı ve mavi renklerin olup olmadığını kontrol etmesini isteyin. Tüm renkler üç ana renkten yapılabilir. Bir renk ekleme oyunu oynayın (devam edin, ilk bölüm 20 saniye kadar bile sürmüyor). Kırmızı ile sarıyı birleştirince ne olur? Turuncu. Rafında sarı bir kutu var mıydı? Peki ya mavi? Elbette vardı, herkesin ikinci rafında mavi makarna kutusu vardır. Öyleyse şimdi sarı ile maviyi karıştırınız. Rengi elde ettiniz. Şimdi görsel hafıza tekniklerini kavradınız.

3. kahvenizden önce görsel hatırlama, problem çözme ve stratejik düşünme becerilerini tamamladınız. Çocuğunuz sanat hakkında düşünmeyi dersten önce öğrendi. Sanat hakkında düşünmek, sizi matematik, bilim ve dil gibi diğer çalışma alanlarına itecektir. Sonuçta sanat, bireylerin bir problemi stratejik olarak analiz edip çözerek sıfırdan bir şeyler yaratmalarını sağlar. Beş dakikanız varsa dünyanın en büyük müzelerini çevrimiçi ziyaret edin. Bu sizi sanatın yaratıldığı tarihi bağlam hakkında sohbetlere yönlendirecektir. Çocuğa, baktıkları bir tablo hakkında ne düşündüklerini sorarsanız, "Bilmiyorum" diyebilirler. Tamam, okul çocuklarımızı diğer olasılıkları düşünme konusunda eğitmez, çocuklara sadece cevap vermeyi öğretir. Çocuğunuzun düşünmesini sağlayın. Onlar tüm yaşamsal durumlara çözümler üretecektir.  1 dakikalık sanat oyunları çocuğunuzu stratejik düşünme, problem çözme, görsel hatırlama becerilerini geliştirdi ve siz hepsini 4.kahvenizi içmeden başardınız.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar