Genel Bebek/Çocuk Bakım
08 Ağustos 2016

Çocuk Gelişiminde Bakıcının Rolü

Günümüzde bir çok ailede hem kadın hem erkek çalıştığı için göze çarpan sorunlardan bir tanesi de çocuğa güvenilir çocuk bakıcısı bulmaktır. Şayet çalışan annelerin ailesinde bu konuda kendilerine yardımcı olacak kimse yok ise, aile çözüm olarak çocuk bakıcısı firmaları aratarak isteklerine uygun bakıcı aramaktadırlar.

Anne ve babalar genelde hafta içi çocuklarına yeterince zaman ayıramamaktadırlar. Bu durumda çocuk günün büyük bir kısmını bakıcı ile geçirmekte ve bakıcının davranışı çocuğu olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Çocuğun bakıcı ile uyumu, güzel zaman geçirebilmesi ve aynı anda yaş grubuna ilişkin konuları öğrenebilmesi bakıcı seçiminde çok önemli bir faktördür.

Çocuk Bakıcısının Sürekliliğinin Önemi

Görevini tam anlamıyla yapmayan çocuk bakım elemanları yüzünden aileler oldukça tedirgin olmaktadır. Aile, bakıcı adayı ile anlaştığı halde daha ilk haftadan itibaren çıkan sorunlar nedeniyle iş uzun süre devam etmemektedir. Bu tip durumlar aileyi haklı olarak tedirgin etmektedir.

Bu konuda elbette ki, deneyimli bakıcılar ile çalışmak daha doğru ve güvenli olacaktır. Günümüzde bakıcı hizmeti sağlayan bebek bakıcı firmaları bu konuda ailelere destek olmakta gündüzlü bakıcı veya yatılı bakıcı hizmeti sunmaktadırlar. Çocuğun gelişiminde büyük rolü olan çocuk bakıcıları gerek internet ortamında yer alan bebek bakıcı iş ilanları üzerinden gerek bu iş için hazırlanmış ve hizmet veren siteler üzerinden bulabilmektedirler. Bazı durumlarda anne ve babalar tam zamanlı bakıcı, yarı zamanlı bebek bakıcısı veya oyun ablaları şeklinde farklı bebek ve çocuk bakım elemanlarına da ihtiyaç duyabilmektedir.

Güvenilir Çocuk Bakıcısı Bulmanın Yolları

EvdekiBakıcım, çocuk gelişimi için bakıcının rolünün önemini benimsemiş ve bu anlamda İstanbul’un birçok bölgesine kaliteli bir hizmet vermektedir. Kadıköy bölgesinde acil bakıcı hizmetlerinden tutun da, Sarıyer’de kısa süreli çocuk bakıcısı, Ataşehir’de tam zamanlı bakıcılar ve oyun ablaları hizmetleri de sağlanmaktadır. EvdeBakıcım bebeklerin erken dönem psikolojik gelişimleri üzerinde önemli etkileri olan bakıcıların seçilmesinde nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda ebeveynlere yol göstermektir.

Çocuk Bakıcısı Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Çocuk bakıcısı, belirlenmiş olan zaman çerçevesinde, çocuğa bakmak ile görevli olan yardımcıdır.

Çocuk bakıcısı ev işlerine karşı sorunluluğu olan kişiler değildir. Çocuk  dışında, ev içerisindeki diğer işler bakıcının insiyatifi dahilindedir. Çocuk bakısının görev sorumlulukları ise;

 • Çocukların genel ihtiyaçlarını tuvalet, uyku, beslenme  gibi faaliyetlerini yapmaları konusunda  yardımcı olmak ve bu alışkanlıklarının düzenlerini sağlamak,
 • Çocukların kişisel temizlik kurallarını uygulamaları, diş fırçalama, el ve yüz yıkama alışkanlıklarını sağlamanın yanı sıra temiz bakılmalarını sağlamak,
 • Günlük faaliyetler içinde oyun oynamanın yanında, hikaye kitapları ile çocuğun kaliteli ve keyifli vakit geçirmesini sağlamak,
 • Bakıcının çocuğa olan sevgi ve şefkati, onunla kurduğu iletişimin doğru bir dille gerçekleşmesi de önemlidir.

 

Çocuk Bakıcısının Taşıması Gereken Özellikler

 

Çocuk bakıcısı son derece dikkatli bir yapıya sahip olmak zorundadır. Küçük çocuklar ile aynı dilden konuşmak ve onların dilinden anlamak oldukça önemlidir. Tüm bunların yanı sıra çocuk bakıcısı sabırlı ve anlayışlı olmalıdır. Çocuk bakıcısında olması gereken diğer özellikleri ise şöyle sıralayabiliriz;

 

 • Çocukları sevmek ve hoşgörülü davranmak
 • Ses tonunu iyi kullanıp düzgün bir biçimde konuşmak,
 • Sorumluluk sahibi ve pratik olmak
 • Hareketli çalışma temposuna uyum sağlayabilmek,
 • Çalışma saatlerine düzenli bir biçimde uymak

Çocuk Bakıcısına Hangi Dönemlerde İhtiyaç Duyulur?

 

Günümüz ekonomik ve sosyal şartlarında çalışan anne ve babaların ihtiyaç duydukları çocuk bakıcısı, özellikle bebek doğduktan sonraki ilk üç yıl içerisinde ortaya çıkmaktadır. Kreş ya da anaokulu öncesi, bebeklerinin gelişiminde çok önemli olan bu süreçte ebeveynler iyi bir hizmet sağlayacak olan çocuk bakıcıları arayışına yönelirler. Çocuk bakıcılığı alanında eğitimli, tecrübeli, profesyonel kişiler ile çalışmak hem aileniz hem de çocuğunuzun uyumlu ve mutlu olması için  özen gösterilmesi gereken bir konu olarak öne çıkar.

 

Bebekler doğdukları an itibari ile iletişim kurabilen varlıklar olduğu için bebeğe bakacak olan kişinin bebek ile kurduğu ilişkinin kalitesi de son derece önem taşır. Çocuk ile bakıcısı arasında güzel ve keyifli bir etkileşim olması çocuğun sağlıklı bir sosyal gelişimi için son derece mühim bir konudur. Çocuğa bakım sağlayan ve çocuk ile uzun süre vakit geçiren bakıcılar çocuğun duygu ve davranışlarına iyi analiz edip çocuğun o anki ihtiyacını doğru anlayıp karşılayabilmesi önem arz eden bir durumdur.

Çocuk Bakıcısı ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler Konular

 • Bakıcıyı işe aldığınız zaman bakıcı ile en az bir kaç günü birlikte geçirin. Bu size bakıcının bebeğiniz ile kurduğu ilişkiyi gözlemleme fırsatı verecektir.
 • Bebek bakımı konusunda eğitim almış ve tecrübeli birini tercih etmeniz işlerinizi kolaylaştırır.
 • Bebeğin iyi ve dengeli  beslenmesinin ve hijyen koşullarının oluşturulması kadar bebekle kurulacak duygusal ilişki de çok önemlidir. Bakıcınız ile bebeğin uyumunu mutlaka gözlemleyin.
 • Seçeceğiniz bakıcının sabırlı, şefkatli, dürüst ve istekli, olan birisi olması hususuna dikkat edin.
 • Tüm şartları işe başlamadan önce konuşun. Maaş miktarı ve zamanlarını, izin günlerini, görev tanımını ve beklentilerinizi açık bir şekilde ifade edin.
 • Bakıcıyı işe alırken çalışma süresini mutlaka belirleyin ve mecbur kalmadıkça bakıcı değiştirmemeye çalışın. Sık bakıcı değiştirmek çocuğunuzu ve sizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Eğitimli Çocuk Bakıcısının Önemi

Doğum sonrasında yeniden işe başlamak zorunda kalan annelerin bebeklerinden ayrı kalma süreci oldukça zor bir dönemdir. Bu süreci daha rahat ve sıkıntısız geçirebilmek için bakıcınızın güvenilir ve eğitimli olması sizi daha rahat hissettirecektir. Çocuk bakıcısı seçimi sırasında özen göstermeniz ve dikkat etmeniz gereken noktalar dışında seçiminizi yaptıktan  sonrası da oldukça önem taşır. Bu süreçte anne, baba ve bebek arasındaki ilişkiye çocuk bakıcısı da katılmış olacağından bu konuda doğru bir seçim yapmanız tüm ailenin huzurlu ve mutlu olmasını sağlar.

Ailelerin kendi günlük yaşam biçimlerine uygun olarak bakıcıların da ailelerde aradıkları özellikler olabilir. Her aile her bakıcı ile uyum sağlayamayabilir. Karşılıklı doğru iletişim kurabildiğiniz bakıcılarda bulunması gereken en önemli diğer hususlar ise;

 • Bakıcının günlük iş akışını etkileyecek fiziksel ya da psikolojik bir rahatsızlığının olmaması
 • İletişim yeteneğinin kuvvetli ve iyi olması
 • Acil durumlarda ilk yardım konularında eğitimli olması,
 • Kötü alışkanlıklarının olmaması ve sigara içmemesi
 • Esnek olması ve değişikliklere kolay uyum sağlaması
 • Eğitimli, güler yüzlü işini seven ve saygı duyan birisi olması
 • Sosyal yaşamının düzenli olması

 

Bebeklerin dünyaya geldikleri ilk üç yıl zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimi açısından en kritik dönemdir ve bu süreçte bebekler bakıcıları ile kalacağı için bakıcıları ile kurdukları iletişimin kaliteli olması gerekir. Dolayısıyla bebeğiniz ile ilgilenecek ve bakımını üstlenecek olan  uygun bakıcıyı seçmek ve bu kararı verirken dikkat çekilen noktalarda titizlikle davranmak gerekir.

Unutmayın çocuk bakıcısının sizinle kurduğu ilişki ne kadar iyi olursa çocuğunuz ile kurduğu ilişkinin kalitesi de o kadar yüksek olur. Bakıcı ile ilgili olarak referans almanız aklınızda oluşabilecek olan soru işaretlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar