Genel Bebek/Çocuk Bakım
17 Mayıs 2018

Çocuk bakıcısı referansı nasıl kontrol edilir?

Çocuk bakıcısı olarak harika bir aday buldunuz ve şimdi bakıcının referanslarını kontrol etmeniz gerekiyor! Bakıcınızı eğer bir arkadaştan bulduysanız o zaman işiniz kolay! İhtiyacınız olan referansı zaten almış oldunuz. Bu size çok zaman kazandıracaktır. Fakat bir arkadaşın ya da bakıcının tavsiyesiyle bebek bakıcınızı bulamadıysanız, bu kritik bir adımdır sizi biraz uğraştırabilir.

Bir ebeveyn olarak, diğer ebeveynlerin de meşgul olduklarını biliyorsunuz ve sizinle konuşmak için zamanları da olmayabilir. Ancak, merak etmeyin onlar da sizinle aynı süreci yaşadıkları için doğru çocuk bakımı için bir bakıcı bulmanın önemini anlarlar. Yani size yardımcı olacaklardır. Çocuk bakıcınızdan 2-3 referans isteyin. İsimlerini, telefon numaralarını ve e-posta adreslerini alın.

Referanslar, doğru bakıcıyı bulmak konusunda sizin için büyük rol oynayabilir.

Tipik çocuk bakıcısı, işe alım sürecinde bu şekilde hizmet vermeyi kabul etmiş en az iki referansa sahip olmalıdır. İşe henüz yeni başlayacak ve tecrübesi olmayan bebek bakıcıları ise ailelere referanslarını anne babaları ya da öğretmenleri aracılığı ile gösterebilir. Çocuk bakıcısı referansı bu noktalarda çok mühimdir.

Her iki durumda da, bebek bakıcısı size hem telefon numarası hem de referansların e-posta adresini vermelidir. Böylece bebek bakıcısının referansları ile kolayca iletişim kurabilirsiniz. Referans sorarken belki kendinizi biraz yetersiz hissedebilirsiniz. Bu nedenle, süreç boyunca size yol gösterecek ipuçları ve soru listesi sunarak daha rahat bir biçimde fikir edinmenizi sağlayacağız.

İlk aşama: Telefon görüşmesi

Yapmak istediğiniz ilk şey, kendinizi tanıtmak ve çocuk bakıcısının referansını neden aradığınızı anlatmaktır. Bu sırada çocuk bakıcısının size atıfta bulunduğunu söylemeyi unutmamalısınız. Örnek olarak şöyle bir diyalogla işe başlayabilirsiniz: 

“Merhaba, ben Ayşe Yılmazer. Merve Can sizi bir çocuk bakıcısı referansı olarak bana bildirdi. Bu nedenle sizi arıyorum. Onun kişiliği ve performansı hakkında birkaç soru sormam gerekiyor. Acaba müsait misiniz?”

Nadir olarak referans rahat olmayabilir ya da referans olmayı kabul etmemiş olabilir. Bu durum muhtemelen iyi bir işaret değildir. Eğer bakıcıdan şüpheleniyorsanız başka bir bebek bakıcısı ile iletişime geçebilirsiniz. Bu noktada, sesin tonu ve tavrı, bilmeniz gereken şeylerin büyük göstergeleridir. Ebeveynin sesi iyi geliyorsa bu harika bir başlangıçtır. Bakıcı ilanları aracılığı ile bulunan referanslarda da bu konuya dikkat etmek gerekmektedir.

“Üzgünüm. Şu anda yapamam” diyorsa bu durum sıkıntılı olabilir. Onu yeniden aramak için zaman yaratıp yaratmayacağınızı tekrar kontrol etmelisiniz. 

Referanslara sorulması gereken sorular

Referans, sizinle konuşmaktan memnun görünüyorsa, potansiyel çocuk bakıcınızın yeteneklerini ölçmenize yardımcı olmak için sorabileceğiniz tipik bir soru listesini sizler için hazırladık. Nezaketen, sorularınızı kısa tutmanız da önemli bir husus.

Soru listesi:

 • Merve’yi ne kadar tanıyorsun?
 • Senin için hangi kapasitede çalışıyordu?
 • Senin için ne kadar süre çalıştı?
 • Onu nasıl tarif edersin?
 • Onun en iyi nitelikleri neler?
 • En kötü özellikleri neler?
 • Çocuklarınız ondan hoşlandı mı?
 • Çocuklarınızı görmek onu mutlu ediyor muydu?
 • Çocuklarınızla çalışırken bir rutini var mıydı?
 • Esnek mi? 
 • Olgun mu? 
 • Herhangi bir rahatsızlığı var mı?
 • Çocuklarla iletişimi nasıl?
 • İşe zamanında gidip geliyor muydu?
 • Enerjik mi? 
 • Merve’nin acil bir durumda nasıl düşündüğüne ne yaptığına örnek verebilir misin?
 • Bu görevleri nasıl yaptı?
 • Ne kadar denetime ihtiyacı vardı?
 • İşini ve sizin kurallarınızı ne kadar iyi takip etti?
 • Kişisel hijyen konusunda nasıldı?
 • Hangi alanlarda gelişebilir?
 • Onu tekrar işe alır mısın?
 • Neden onunla çalışmayı bıraktın?
 • Eklemek istediğin bir şey var mı?
 • Başka sorum varsa sana tekrar başvurabilir miyim?

Telefonda referans kontrolü yaparken, konuştuğunuz kişiden aldığınız enerji de önemlidir. Bu nedenle konuştuktan sonra kendinize şu soruları sorabilirsiniz:

Referansın sesi gerildi mi?

Hemen cevap verdiler mi?

Bebek bakıcıları için her zaman bir üniversite arkadaşını referans olarak kullanacak birileri vardır, bu yüzden herhangi bir şey tuhaf görünürse bu konu üzerine gidin. Sizi kandırıp kandırmadığını kontrol edin. Bir kişinin sesinin sizi nasıl hissettirdiğinden çok şey anlayabileceğinizi biliyoruz. Bu yüzden telefon görüşmesini e-posta görüşmesine tercih etmelisiniz. 

Soru ve Cevaplar

Referanslara sorulacak sorular ve cevapları da sizler için hazırladık.

Ne kadar sürede sizin için bebek bakıcılığı yaptı?

“Ben sadece ailenin bir arkadaşıyım” şeklinde bir cevap gelirse bunu direkt olarak alarm algılayın. Çünkü sizi kandırmak için hazırlanmış bir tuzak olabilir. 

Onu nasıl buldun?

Buna en iyi cevap, ebeveynin onları bir arkadaş tarafından bulması olacaktır.

Neden artık senin için bebek bakmıyorlar?

Bunun için birçok meşru sebep var. Bu sorudan rahatsızlık duyuyorlarsa veya isteksiz görünüyorlarsa, bu kötüye işarettir. Bunu bilmeli ve bebek bakıcısı performansında yanlış bir şeyler olmadığını söylemeliler.

Bebek bakıcısı güvenilir miydi? Bana örnek verebilir misin?

Bir cevap istersiniz, “Her zaman zamanında ortaya çıktı ve işini nadiren iptal etti. Ya da, eğer iptal ederse, bana zamanında haber verdi” şeklinde bir cevap mühimdir. 

Onun kişiliği neydi - sıcak, sıkı, iyimser ya da enerjik?

Bu tamamen öznel bir sorudur. Kişilik türüne ilişkin bir belirti elde etmek harikadır, ancak bu soruya verdikleri yanıtlara dayanarak birisini işe almamalısınız. Bunu son soru olarak düşünebilirsiniz.

Çocuklarınız onun hakkında neyi sevdi? 

Bu size bebek bakıcılığı stilinin gerçek bir göstergesi olacaktır. Cevap ise “Çocuklarım her zaman onlarla oynadığı için sevdiler”, “Onu sevdim ama en büyük çocuğum pek sevmedi çünkü onunla ödevini yaptı,” bu cevaplar mükemmel cevaplardır. 🙂 Sadece söylediklerini dinleyin ve çocuğunuzun kişiliğini bilin. Bir çocuk bir bebek bakıcısına bayılabilir ve diğeri de ondan nefret edebilir - bu aynı ailede bile olabilir!

Talimatları ne kadar iyi takip etti?

“Tüm belirlediğim kurallara uyum sağladı. Hiçbir sorun çıkmadı” cevabı sizi mutlu etmelidir.

Acil bir durumla başa çıkabilme yeteneği hakkında ne kadar rahat hissettiniz?

Bu soruda da referansın ses tonuna dikkat etmelisiniz.

Onu tekrar işe alır mısın?

Büyük bir “EVET!” duymak isteyeceğiniz cevaptır. Bunun dışındaki mırın kırın cevaplara şüpheyle yaklaşmanızı tavsiye ediyoruz.

Onun hakkında bilmem gerektiğini düşündüğün başka bir şey var mı?

Bu açık uçlu soru, her türlü detayı öğrenmek için ideal bir sorudur. 

Onlara zaman ayırıp onlara dürüst geri dönüşlerini takdir ettiğinizi söyleyin. Başka bir şey söylemeleri gerekli olursa sizi aramaları için telefon numaranızı verin.

Karar Zamanı

Şimdiye kadar, çocuk bakıcısının profili özelliklerini referansı aracılığı ile az çok keşfettiniz. Bu çocuk bakıcısıyla rahat hissediyor musunuz? Değilse, o zaman başka bakıcılara bakmanız gerekiyor. 

Evinizde bebek bakıcılığı pozisyonu için doğru adayı seçerken, referanslarına bakmak gerçekten önemlidir. Onların geçerliliğini doğrulamak sizin görevinizdir, çünkü bazı insanların umutsuzca iş bulmak istediklerinde ne gibi kurguları sizlere sunduklarını aldıklarını asla bilemezsiniz. Yalnızca isimleri ve adresleri değil, referanslarının tam iletişim bilgilerini almayı deneyin. Bir referansla bağlantı kurmak ilk bakışta size garip gelebilir, ancak gerçekten işe yarar bir şeydir. 

Durumunuz göz önüne alındığında - özellikle neden aradığınızı açıklıyorsanız - en azından size anlayış gösterecek ve net cevaplar vereceklerdir. Bir çocuk bakıcısını işe alırken, doğru seçimi yapmanıza yardımcı olmak için mümkün olduğunca kişiyi bulmak önemlidir. Başvuru sahibi hakkında daha fazla bilgi edinmenin en iyi yollarından biri kişisel referans kontrolleridir. Kendi referansınızı aramaya karar verdiğinizde iyi sorular sormanız şarttır. Referans kontrolü yürütürken ebeveynler beş kişinin adını almalıdır. 

Uzmanlar "Referans kontrolü son derece önemlidir," diyor ve ekliyor: "Bir insanla konuşuyorsunuz. Bu kişiyle ilgili çok şey söyleyeceklerdir.” 

Referans kontrolleri yoluyla, başvuru sahibini gerçekten tanıyabilirsiniz. Bu sorgulamalar ve alınacak cevaplar, başvuranın kim olduğunu gerekli tecrübe ve niteliklere sahip olup olmadığını ve en önemlisi, güvenebileceğiniz ve ailenizle iyi bir uyum sağlayacağınızı doğrular.

Konuşmanızdan en iyi şekilde yararlanmak için sorularınızı önceden hazırlamanız gerekmektedir. 

Güvenlik Kısmı

Çocuk bakıcısını işe alırken çocuğunuzun güvenliğini de mutlaka önemsemeniz gerekmektedir. Bu nedenle referansa mutlaka güvenlik ile alakalı sorular sormanızı tavsiye ediyoruz. Bu sorular:

 • Çocuk bakıcısının bir uyuşturucu ya da alkol sorunu yaşadığından şüphe ettiniz mi?
 • İşini yapma yeteneğini engelleyen kişisel veya profesyonel herhangi bir şey fark ettiniz mi? Ona vermeniz gereken güvenlikle ilgili herhangi bir geri bildirim var mıydı?
 • Zamanında çalışmaya geldi mi? Geç kaldıysa bunun sebebinin ne olduğunu düşünüyorsunuz?
 • Çocuklarını izin almadan hiç bir yere götürdü mü? İzin almadan arkadaşlarının ya da erkek/kız arkadaşının eve gelmesine izin verdi mi?
 • Gerçek bir acil duruma nasıl cevap verdi? Ne oldu ve nasıl halletti?

Kurallara Uyum Sağlamak

Uzmanlar her ebeveynin başvuran çocuk bakıcısının deneyimleri hakkında bilgi alması gerektiğini söyler. Onun deneyimi hakkında soru sormak, aileniz için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

Çocuk bakıcısının aileyle ve ailenin kurallarıyla uyum içerisinde çalışması gerekmektedir. Bu uyumu da şu sorularla öğrenmek mümkün olacaktır:

Onu nasıl denetlediniz? Nasıl bir tarzla çalıştı? Eleştiriye ya da geri buna uyum sağladı mı?

Seninle bir sorun yaşadı mı? Bir örnek verir misiniz?

Onu daha iyi denetleyebilmem için bilmem gereken bir şey var mı?

Siz ve çocuk bakıcısı aynı disiplin kurallarına mı uydunuz? Bu konuda herhangi bir sorun yaşandı mı? 

Son Olarak...

Yazılı çocuk bakıcısı referansları, adayın deneyimine faydalı bir giriş niteliğindedir. Tecrübeli bir aday, birçok referansı size sunabilir. Bir dadıyı işe almak büyük bir karardır. Ve sorumluluk gerektirir. Çocuklarınızı sizin gibi önemseyen, olgun ve sorumlu birisini bakıcı olarak istemeniz çok doğaldır.

Bakıcının referansları kontrol etmek size ne ile karşılaşacağınız konusunda pratik bir bakış açısı sunar. Bir görüşmeden, çocuğunuzun “güvenli” olup olmayacağını belirlemek imkansızdır. Çocuk bakıcısının yeteneklerini belirlemenin en iyi yolu, işe aldığınız kişinin doğru insan olduğundan emin olmak için baştan itibaren ciddi bir araştırma ve tarama yapmaktır.

Güvenlik söz konusu olduğunda, referans kontrolleri arka plan kontrolleri kadar önemlidir. Zihinsel dengesizlik veya davranışsal konular gibi şeyler bir arka plan kontrolünde ortaya çıkmaz. Referansları gözden geçirerek çocuk bakıcısının güvenilir olup olmadığını anlamanız mümkün olacaktır. İşte tam olarak bu nedenle referans kontrolleri ciddi anlamda büyük bir önem taşır. 

Büyük bir dadı çok sayıda referansa sahip olacak ve onları vermekten mutluluk duyacaktır. Hiçbir referansı olmayan veya bunları sağlama konusunda isteksiz olan herhangi bir dadıya karşı dikkatli olun - otomatik yığına gitmeliler.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar