Bebek/Çocuk Bakım
01 Ağustos 2016

Çocuk Bakıcısı Arayan Ailelerin Dikkatine

En önemli varlığımız olan çocuğumuzu teslim edeceğimiz çocuk bakıcılarını seçerken bir takım detaylara dikkat etmemiz gerekmektedir.

“Çocuk Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?” başlıklı bu yazımızda çocuk bakıcısı seçiminde ailelerin dikkat etmesi gereken hususlara değineceğiz. Bu konuda ailelerin mağduriyet yaşamaması için çocuk bakıcısı seçerken titiz olmalarını öneriyoruz.

 

1- Çocuk Bakıcısının Çok Genç Veya Çok Yaşlı Olmamasına Özen Gösterin

Dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesi gündüzlü ya da yatılı bakıcının yaşıdır. Çok genç bir kişi çocuğunuza nasıl bakacağını bilemeyeceği gibi çok yaşlı birinin de gereken özeni çocuğunuza gösterebilmesi ne yazık ki mümkün değildir.

 

2 - Anne Olmasına Özen Gösterin

Çocuğunuza bakacak olan tecrübeli bakıcının anne sıfatını taşıması çocuk bakımının oldukça kaliteli bir şekilde gerçekleşebilmesi için önemlidir. Bu niteliğe sahip anneler çocuk bakımı ve pratikliği konularında oldukça tecrübeli olurlar.

 

3 - Bakıcının Temiz ve Düzenli Olmasına Dikkat Edin

En önemli varlığınızı emanet ettiğinizden dolayı mutlaka bakıcının temiz ve düzenli olmasına dikkat edin. Temizlik ve hijyen konularına dikkat eden bir çocuk bakıcısı çocuğunuzun sağlığını başarı ile koruyacaktır. Bu niteliğe sahip bir bakıcı çocuğunuza temizlik ve hijyen sağlama konularında da güzel bir eğitim verebilmektedir.

 

4 - Düzenli Bir Aile Yaşantısının Olması Gerekir

Düzenli bir aile yaşantısına sahip olan bir bebek bakıcısı evladınızı rahatlıkla teslim edebileceğiniz aynı zamanda tereddüt yaşamadan bakım hizmetlerini alabileceğiniz bir kişidir. Bu konuda önemli aile yaşantısı araştırması yaparak ihtiyacınız olan tecrübeli bebek bakıcısını seçebilirsiniz.

 

5 - Bakıcının Eğitimli Olmasına Özen Gösterin

Çocuğunuzu bir bakıcıya vermeden önce bakıcının eğitim durumuna mutlaka bakmalısınız. Eğitimli bir kimse çocuk eğitme konularında daha iyi olacağından aynı zamanda bilinçli kararlar vereceğinden dolayı mutlaka eğitim durumuna bakarak çocuk bakıcısı seçme kararını vermelisiniz.

 

6 - Güler Yüzlü ve Hoşgörülü Olması Önemli Kriterdir

İster yatılı bebek bakıcısı olsun ister oyun ablası, bakıcının güler yüzlü ve hoşgörülü bir yapıya sahip olması çocuğunuzun psikolojisi ve genel mutluluğu üzerinde oldukça etkili olmaktadır. Sempatik güler yüzlü bakıcılar çocuğunuzun daha girişken ve konuşkan bir yapıda gelişim göstermesinde büyük etkilere sahip olabilmektedir.

 

7 - Sabırlı Olması Gerekir

Sabır yok ise yukarıda saymış olduğumuz hiçbir özelliğin anlamı olmayacaktır. Sabır konusunda sıkıntılar yaşayan bir bakıcı aynı zamanda sinirli ve stresli olacaktır. Bu durum çocuğunuzu oldukça kötü bir şekilde etkileyecektir.

 

8 - Sorumluluk ve İnisiyatif Sahibi Olması Gerekmektedir

Bir başka önemli özellikler arasında sorumluluk ve inisiyatif sahibi bir özelliğe sahip olması çocuk bakımı konusunda bakıcının güvenilir olmasını belirleyen en önemli etkenler arasında yer almaktadır.

 

9 - İletişim Becerisinin Kuvvetli Olmasına Özen Gösterin

Çocuğunuzun içine kapanık sessiz bir yapıda olmasını istemiyorsanız mutlaka iletişim becerisi yüksek bakıcıları seçmenizi önermekteyiz. Bu bakıcılar sağlam iletişim becerileri ile çocuğunuz müthiş bir artı değer kazandıracaktır.

 

10 - Kötü Alışkanlıkların Olmaması En Önemli Kriterdir

Yukarıda saymış olduğumuz tüm özelliklere uyup da kötü alışkanlıklara sahip bir kişiyi ise asla bu kişiyi seçmemelisiniz. Bu durum çocuğunuzu sağlık yönünden olduğu kadar birçok yönden olumsuz etkilere uğratabilmektedir. Bu noktaya çok dikkat edin. Özellikle bebek bakıcısı iş ilanları aracılığı ile bulduğunuz bakıcıların geçmişinin iyi araştırılması gereklidir. Eğer bunu ayıracak vaktiniz yok ise bebek bakıcı firmaları ile çalışmanızı tavsiye ederiz. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar