Genel Bebek/Çocuk Bakım
31 Ocak 2018

Bükümlü Parmak Boyama İle Çocuklarınız Hem Eğlensin Hem Öğrensin

Sanat projeleri bulmak büyüleyici (ve karman çorman) olabilir. Ama bu projeler genç çocukların ilerleyen yetenekleri üzerinde çalışmalarını özelleştirebilir. Bununla birlikte, cesaretli ellerin kendi yeteneklerini geliştirebilmeleri için karışık deneyler harika ve eğlenceli bir yol sunmaktadır. Bu eller (ve ayaklar) boyama projeleri yapmak için kusursuzdur.

İhtiyaç Duyulanlar

  • Afiş (poster) tahtaları.
  • Parmak boyası.
  • Selobant ya da ressam bandı.

Genelde bu projeyi hava şartları uygunsa dışarıda yapabiliriz. Böylelikle istemediğimiz kadar dağınık biçimde çalışabiliriz. Temizlenmek istediğimiz de ise havuza atlayabilir ya da hortumla kendimizi yıkayabiliriz. Bu projedeki en çok anlamamız gereken şey çocukların üzerinin  boya olmasını istemiyorsak onlara bir şey giydirilmesi gerektiğidir. (Bazı boyalar yıkanıp çıkartılabilir ama bazıları lekeler bırakır)

Talimatlar

1-  Her bir çocuğun adını Selobant ile poster tahtaya heceleyin.

2- Tüm tahtayı eller ve ayaklar ile boyayın. ( Her bir çocuğun elini sıkıca tuttuğunuzdan emin olun çünkü boya kaygan olabilir. Güvenlik için ya da dağınıklığı engellemek için bunu masa üzerinde yapabilirsiniz.)

3- Poster tahtayı kurumaya asın.

4- Kuruyan ilk bantları çıkarın ve isimlerin renkli tahtada belirdiğini görebilirsiniz.

5- Çerçeveleyebilir ya da mükemmel parçalarla süsleyebilir ve oyun odasına veya yatak odasına asabilirsiniz.

Boyama Faaliyetlerinin Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Her çocuk özeldir. Bu nedenle özle ilgi ve alakayı fazlasıyla hak ediyor. Çocuğa başarılı olabileceği bir geleceğin inşasını bugünden verebilmek adına yetilerini geliştirecek faaliyetlerin ara sırada olsa anne ve babalarla beraber mutlaka yapılması lazımdır. Bu faaliyetlerden en eğlencelisi ve eğiticisi boyama fasıllarıdır. 3 yaşını aşmayan çocukların el becerilerini, göz-el arasındaki iletişimi, soyut düşünme, yaratıcılık gibi yönlerin gelişimini destekleyen boyama fasılları eğlenmek için de iyi bir bahanedir.

Boyama Fasıllarının Yararlarından Bazıları Şunlar:

  1. Çocukların kas ve iskelet yapısının sağlıklı gelişimi oldukça önemlidir. Bu nedenle çocuklarda, içgüdüsel olarak hareket ve oynamaya yönelik bir meyil söz konusudur. Hareketlilik, gelişimlerini sağlamaları için birer egzersizdir. Boyama süreci de, küçük kasların gelişimini sağlayan önemli bir faaliyettir. Özellikle el kasları ve el ile gerçekleşen motor hareketlerinin verimliliğini sağlanır.
  2. Gözler yüzün aynası, ellerin de koordinasyon merkezidir. İkisi arasındaki iletişimin ve münasebetin gelişmesi demek, reflekslerin hızlanması anlamına geliyor. Çocukların oto kontrol mekanizmalarını artıran ve koordineli hareket yetisini kazandıran boyama fasıllarını asla atlamak gerekiyor.
  3. Boyama süreçlerinde boyanacak yerin sınırlarına odaklanmak ve asla etraftaki dikkat dağıtıcı nesneleri dikkate almamak büyük bir başarıdır. Küçük yaşlarda dikkat, yoğunlaşma ve odaklanma deneyimlerini artıran çocukların ileri dönemlerde yetilerini daha fazla geliştirebilmeleri muhtemeldir. Boyama kitaplarındaki cisimler, objeler ve karalar dikkatle boyanamsı icap eden bir yerdir ve bu ancak iş disipliniyle gerçekleşebilir.
  4. Boyama esnasındaki cisimler ve nesneler, hatta hayvan figürlerinin çocuğun merakını çekmesi muhtemeldir. Bu nedenle boyarken de aynı zamanda ilgili hayvanın ismini, rengini ve nasıl boyama yapabileceğine dair bilgiyi araştırabilir. Annesine veya hocasına soru sorar, ona göre hareket etme eğilimi içerisinde olur. Bunun anlamı, merak etme, araştırma, sorma, öğrenme gibi faaliyetlerin hepsinin bir arada olmasıdır.
  5. Boyama hayal gücü isteyen bir eğlence aracıdır. Burada zaman asla boşa geçirilmez, çocuk boyayacağı obje veya cismi, sürekli hayal eder. Ona en uygun renkleri vermeyi hedefler. Bu yaratıcı düşünme ve zekanın gelişmesi için önemli bir faaliyettir. Dolayısıyla anne ve babaların çocuklarına bol bol boyama kitapları hediye etmeleri gerekiyor.
  6. Boyama sürecinin çok daha faydalı hale gelmesini sağlamak ise, anne ve babanın elindedir. Çocuk boya yaparken annenin başka işlerle uğraşması doğru değildir. Evet, çocuğun ilgi duyduğu bir alana yönelmesi ev işlerini yapmak için bir fırsat gibidir. Ancak önemli olan çocuğun hayatı ve eğitimidir. Bunun için boyama sırasında anne veya babanın çocukla beraber çalışma yapması önemlidir. Bu çalışma sırasında, çocuğa bazı sorunların sorulması düşünme ve konuşma melekelerini geliştirebilir. Mesela, neden o rengi kullandın? Bu rengi kullanmaya ne dersin? Hayvanın kuyruğunu hangi renge boyamak daha güzel olur?

Boyama Fasıllarında Atlanmaması Gerekenler

Boyama fasılları veya partilerinin çocuk için ne kadar faydalı olduğunun kısmen de olsa not etmiş olduk. Ancak anne ve babaların bu konudaki sorumlulukları bitmiş değildir. Süreç öncesinde yapılması gerekenler var. Öncelikle satın alınan boya ve fırça gibi malzemelerin birinci sınıf olması lazımdır. Kesinlikle, kimyevi madde içeren boyaların temin edilmesi sağlıklı değildir. Çocuk cildine zarar verici, tahrip edici boyalardan uzak durulması gerekiyor. Lisanlı boyaların temin edilmesi önem ifade ediyor.

Diğer bir husus ise, boyama defteri veya kitabının içeriğinin neleri ihtiva ettiğine dair dikkattir. Çocuklara uygun olmayan mesajlar ve sinyaller gönderen boyama kitaplarının asla temin edilmemesi lazımdır. Bu nedenle boyam kitaplarını internetten almamak ve bizzat mağazadan incelemek suretiyle almak önemlidir. İçeriğinde bitki, gül, ağaç, hayvan, çeşitli objelerin yer aldığı herhangi bir mesaj içermeyen boyama kitaplarının alınması doğru tercihtir.

Son olarak şunu da ifade edelim. Çocuğun özgür bırakılması ve boyama esnasında herhangi bir müdahale bulunulmaması önemlidir. Sadece fikirlerini almak için açık uçlu sorular yöneltilebilir. Çocuk, boyama sayfası içerisindeki objeyi veya hayvanı orijinal renklerinin dışında bir renge de boyayabilir. Hatta, boş bir  sayfa üzerinde boyama yapmasına da müsaade edilebilir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar