Genel Bebek/Çocuk Bakım
05 Ekim 2018

Beylikdüzü’nde Çocuk Bakıcısı Arayanlar Nelere Dikkat Ediyor?

Türkiye nüfusunun önemli bir bölümü, İstanbul şehrinde ikamet etmektedir. On beş milyonu bulan İstanbul nüfusu her geçen gün daha fazla artış göstermektedir. Kentin son yıllarda yapılanma bakımından ciddi bir atış gösteren ilçesi Beylikdüzü’nde çocuk bakıcısı arayanlar da sürekli olarak artmaktadır.

Beylikdüzü konumu itibari ile İstanbul’un en batısında bulunan ilçelerinden biridir. Marmara Bölgesi’nin diğer illerinden olan Tekirdağ ve Edirne’ye olan yakınlığı dolayısıyla, bu illerden de sıklıkla göç almaktadır.

Beylikdüzü, son yıllarda ilçe sınırları içerisinde açılan okullar, kurulan yeni yaşam siteleri ve ulaşım imkanlarının iyileştirilmesi dolayısıyla hem İstanbul içinden hem de diğer şehirlerden pek çok insanın yaşamayı tercih ettiği bir alandır. Bu nedenle ilçenin nüfusu her geçen gün biraz daha artmaktadır.

Bu artışa bağlı olarak Beylikdüzü’nde yaşanan değişim ve gelişim de süreklilik göstermektedir. Özellikle çok sayıda çalışan insanın ikamet ettiği Beylikdüzü’nde çocuk bakıcısı arayanlar da ciddi miktarda artmakta ve bu anlamda bölgede iş imkanı doğmaktadır.

 

Çocuk bakıcılığı mesleği Türkiye’de yeni olmamakla birlikte, son yıllarda popülaritesini artıran meslekler arasındadır. Bunun en temel sebebi ise çalışan anne olarak tabir edilen kadınların sayısının, eski zamanlara oranla çok fazla olmasıdır.

Özellikle büyük şehir olarak adlandırılan yerleşim yerlerinde, anne ve babanın her ikisinin de çalışması gerekmektedir. Bu nedenle daha küçük yerleşim yerlerine oranla büyük şehirlerde çocuk bakıcısı ihtiyacı çok daha fazladır.

Beylikdüzü’nde çocuk bakıcısı arayanlar kategorisine giren insanların sayılarının sürekli olarak artmasının öncelikli sebebi ise İstanbul şartlarından kaynaklanmaktadır. Özellikle ev giderlerinin ödenebilmesi, temel ihtiyaçların karşılanması ve sosyal aktivitelerin mümkün olan en üst seviyede tutulmasının sağlanabilmesi için, erişkin aile üyelerinin çalışması gerekmektedir.

Tüm bu zorunluluklar dolayısıyla evde daha az vakit geçirmeye başlayan ve Beylikdüzü’nde yaşamakta olan anne ve babalar, çocuklarının evde yalnız kalmaması için çocuk bakıcısı arayanlar arasına girmek durumunda kalmaktadır.

Aileler için çocuk bakıcısı hususunda tercih edilebilecek birkaç farklı yol vardır. Genel olarak anne ve babaların bakıcılık konusundaki eğilimi yakın akrabalar yönündedir. Bu durumun en temel sebebi, çocuklarını emanet edecekleri bu kişiler çok önceden beri tanıyor ve güveniyor olmalarıdır. Fakat kimi zaman yakın çevrede yakın akraba bulunmayabilir ya da şartlar dolayısıyla bu imkandan faydalanılamayabilir.

Böyle durumlarda ikinci alternatif olarak çocuk bakıcılığını profesyonel olarak yapan kişiler gelir. Bu kişiler, bakıcılığı meslek olarak yapmakta ve çeşitli eğitim seviyelerinde bulunabilmektedir. Dolayısıyla çocuk bakıcısı arayanlar için çok çeşitli seçenekler söz konusudur. Özellikle Beylikdüzü’nde çocuk bakıcısı arayanlar için liste, diğer bölgelerde arayanlara göre daha uzun hale gelebilmektedir.

Günümüz şartlarında bu kadar bakıcı arayan insan olması dolayısıyla, bakıcı adaylarının sayısı da sürekli artmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta içlerinden nasıl seçim yapılacağıdır.

Anne ve babalar bakıcı adayları arasında eleme yapabilmek için, öncelikli olarak temel birkaç noktayı belirlemelidir. Bu belirleme yalnızca Beylikdüzü’nde çocuk bakıcısı arayanlar için değil, ülkenin neresinde olursa olsun bakıcı arayan herkesin belirlemesi gereken noktalardır.

Ebeveynler kendi yaşam tarzlarına uygun detaylar hakkında bakıcı adayıyla konuşmadan önce, ilk etapta bilinmesi gereken temel soruları mutlaka sormalıdır. Bu sorulardan bazılarına örnek vermek gerekir ise:

- Nerede yaşıyorsunuz?

- İşe gelip giderken ulaşımınızı nasıl sağlayacaksınız?

- Çocuk gelişimi ve bakımı ile ilgili eğitim aldınız mı?

- Daha önce hiç çocuk baktınız mı? Baktıysanız bu çocuk ya da çocuklar hangi yaş aralığında idi?

- Referansınız var mı?

- Yabancı dil biliyor musunuz? Cevabınız evet ise kaç tane ve hangi düzeyde?

- Çocuk bakarken sizin için en önemli olan şey nedir?

- Daha önce ilk yardım eğitimi aldınız mı, uygulama yapmayı biliyor musunuz?

- Sizce bir çocuğa disiplin nasıl kazandırılır?

- Herhangi bir sağlık probleminiz var mı?

- Sigara kullanıyor musunuz?

- Gerek olduğu takdirde evde biraz daha uzun kalabilir misiniz?

- Evde kamere uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz?

- Ne kadar süre çalışmayı düşünüyorsunuz?

- İşe gelmenize engel olabilecek herhangi bir durum olabilir mi? Evet ise açıklayınız.

- Daha önce çalıştığınız işten neden ayrıldınız?

- Ev içerisinde çocuğumla nasıl zaman geçirmeyi planlıyorsunuz?

- Olası bir hastalık durumunda çocuğumla nasıl ilgilenmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Bu sorular gibi bakıcı adayının genel davranış biçimlerini anlamaya yönelik sorular, adayın işini yapma şekli konusunda bilgi sahibi olunması sağlar. Genel kapsamlı sorular sonunda memnun kalınırsa, özel olarak belirtilmek istene noktalar üzerinde durulur.

Konuşulması gereken her şey detaylı bir şekilde konuşulduktan sonra, son olarak bakıcı adayına maaş beklentisi sorulur. Bu konuda da anlaşma sağlanır ise görüşme olumlu sonlandırılabilir.

İstanbul çocuk bakıcısı konusunda çok seçici!

Yaşanılan her yer kendine özgü bir yaşam biçimi geliştirir. Burada hayatını sürdüren kişiler bazen bilinçli, bazen de farkına bile varmadan düzene ayak uydurur. İstanbul ilinde yaşayan insanların çocuk bakıcısı konusunda çok seçici davranmasının en temel sebebi de şehrin yapısıdır.

Burada ikamet eden insanlar, çok farklı insan profillerine maruz kalmaktadır. Dolayısıyla güvenlik meselesi ön plana çıkmaktadır. Özellikle söz konusu kişilerin çocukları olduğu zaman, güvenlik ve güvenilirlik ihtiyacı en üst seviyelere tırmanır.

Bir anne ve baba, çocuklarını emanet edecekleri bakıcıları ararken her şeyden önce çocuğunun fiziksel ve zihinsel açıdan korunmasına özen gösterir. Bu nedenle de İstanbul gibi bir kentte çok fazla araştırma yaparak ve çok insanla görüşerek, uzun vadede bir bakıcı seçimi yaparlar.

Çocuk Bakıcısı Fiyatları İstanbul İlinde Hangi Aralıkta?

İstanbul gibi metropol bir kentte, farklı ekonomik statülere sahip pek çok insan yaşamaktadır. Bu durum genel itibari ile semt ve ilçelere de yansımıştır. Kimi semt ve ilçeler arasında ekonomik açıdan ciddi uçurumlar bulunmak birlikte, kimileri daha karma yapılar gösterir.

Söz konusu çocuk bakıcısı fiyatları olduğunda ise İstanbul yine bulunulan bölgeye göre konuşulması gereken bir il olarak karşımıza çıkar.

Yaşanılan semt, ailenin maddi gücü, bakıcıdan beklenti, çocuk sayısı gibi faktörler fiyat üzerinde belirgin rol oynamaktadır.

Ancak ortalama bir fiyat belirtmek gerekirse, çocuk bakıcısı fiyatları genel olarak asgari ücretle başlayıp yukarı doğru çıkmaktadır.

Çocuk Bakıcısı Arayan Aileler Gaziantep İlinde Nasıl Buluyor?

Çocuk bakıcısı arayan aileler Gaziantep ve diğer pek çok ilde aynı yöntemleri uygulayarak bakıcı bulmaktadır. Günümüz şartlarında bu yöntemler arasında en yaygın olan internet üzerinden ilan vererek ya da verilen ilanları takip ederek görüşme ayarlamaktır.

Yaşanılan şehrin büyüklüğüne ve nüfusuna göre, bakıcı arayan kişilerin ulaşabilecekleri ajanslar ve danışma şirketleri de bulunabilmektedir. Bu yerler kişilerin istedikleri profilleri uygun bakıcıları yönlendirerek, en kısa süre içerisinde birini bulmalarını sağlamaktadır.

Esenyurt Bebek Bakıcısı Arayanlar Nerelere Bakabilir?

Yakın geçmişte İstanbul’a bağlı Büyükçekmece isimli ilçenin bir semti konumunda olan Esenyurt, 2008 yılından itibaren Kıraç isimli belde ile birleştirilmiş ve bu sayede bir ilçe konumuna yükselmiştir.

İstanbul’un batı tarafında bulunan ilçelerinden biri olan Esenyurt tarafında bebek bakıcısı arayanlar, diğer pek çok bölgede olduğu gibi sürekli bir artış göstermektedir.

Dolayısıyla internet üzerinden Esenyurt üzerinde verilen bakıcı ilanları, hem ihtiyaç duyan hem de çalışmak isteyen kişiler açısından hızla artmaktadır. Bunun yanında konuyla alakalı danışmanlık hizmeti veren firmalar da giderek fazlalaşmaktadır

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar