Bebek/Çocuk Bakım Uyku Eğitimi
21 Eylül 2016

10 Adımda Bebeğinize Uykuyu Sevdirin !

Bebeklerde Uyku Eğitimi

Uyumak, nefes almak veya yemek yemek gibi varoluşumuzun en doğal parçalarından biridir. Ebeveynin görevi, çocukları için güven ortamını sağlamak ve her zaman sezgilerine güvenerek onlara en huzurlu, sevgi dolu ve sağlıklı uyku ortamını yaratmaktır. Onları iyi dinlemek, anlamak ve daha onlar minicikken onlara saygı göstermektir. Yani iyi uyku, sağlıkla, huzurla ve bebeğinize veya çocuğunuza saygıyla beraber gelir. Uyku eğitimi çocuklarınızın iyi uymasını sağlar.

 

Uyku Eğitimi ile Güzel Uykular İçin 10 İpucu

1.Çocuğunuzla aranızda güven bağı kurun

Uyku, güven ve huzur ortamında gerçekleşir. Uyku eğitimi , ancak bu ortamda verimli olur. Bebeğiniz veya çocuğunuz ile birbirinizi dinlemeniz, baş başa vakit geçirmeniz, bol sevgi paylaşımı, etkin iletişim, fiziksel temas ve onun ihtiyaçlarına her zaman cevap vermeniz le aranızdaki güveni perçinler. Ebeveynlerine güvenen ve hayatla sağlam bağlar kuran çocuklar, daha uyumlu, iyi gelişen, sosyal ve mutlu bireyler olurlar. Bu çocuklar, daha ilk günden itibaren daha sağlıklı uykular uyurlar ve karşılaştıkları uyku sorunlarının üstesinden daha kolay gelirler. Bu güven ve sevgi ortamını en iyi sağlayan ebeveynlik tarzı da, “Bağ Kuran/Doğal Ebeveynlik”tir.

Uyku Eğitimi için Bu ebeveynlik tarzını benimseyen anne babalar,

©      Çocuklarını iyi tanırlar

©      Saatlere değil, bebeklerinin/çocuklarının vücut tepkilerine/sinyallerine göre düzen oluştururlar

©      “Kontrol kimde” odaklı değil, iletişim odaklı olurlar

©      Doğumdan itibaren bebeklerine bağlanırlar (ten teması, emzirme…)

 

©      Bebeklerini uzun süre emzirirler

©      Bebeklerini kendilerine yakın, mesela sling ile taşırlar

©      Bebeklerinin ağlamalarını dikkate alırlar, önemserler ve buna tepkisiz     

kalmazlar

©      Bebeklerine yakın uyurlar veya uyku sırasındaki ihtiyaçlarına hızla cevap    

verirler. Bu uyku eğitimi konusunda çok önemli bir noktadır

©      Bebekleri ile birbirlerine bağlıdırlar, bağımlı değildirler. Kendilerinin de birey olarak hayatlarını dengelemek için çaba gösterirler

©      Çocuklarının gelişiminde çocuk/aile odaklı ilerlerler, özellikle ebeveyn odaklı eğitimlerden ve tüm tavsiyelerden uzak dururlar

©      Daha fazla insan odaklı çözümlerden yana olur, daha az araç gereç kullanırlar (Emzik, sallanan anne kucakları vb.)

Bağ kuran ebeveynlerin çocukları,

©      Daha iyi gelişirler

©      Daha iyi iletişim kurarlar

©      Daha az stres yaşarlar

©      İşbirlikçidirler

©      Empati kurabilirler

©      Daha bağımsızdırlar

©      Kendilerine güvenlidirler

©      Sorumluluk sahibidirler

©      Daha az şımarmaya meyillidirler

2. Çocuğunuzun beslenmesine dikkat edin

Uyku, ancak tok ve sağlıklı bir mide ile mümkündür. Bu nedenle, bebeğinizin/çocuğunuzun bir sağlık sorununun olup olmadığını iyi gözlemlemek, dengeli beslenmesini sağlamak ve özellikle sindirim sıkıntıları çekmediğine emin olmak önemlidir. Akşam, son öğünden sonra sindirim için biraz süre bırakmak ve sonra uykuya geçmek gerekir. Tabii gece uykuya geçişte emen minik bebekler hariç. Tüm bunlar uyku eğitimi ile ilişkilidir.

3. Gün içinde kaliteli vakit geçirin

Gün içinde bolca oyun oynayan, ebeveynleri/bakıcıları/aileleri/arkadaşları ile kaliteli vakit geçiren, enerjilerini bolca eğlenerek kullanan, gün boyunca stresten uzak ve mutlu vakit geçiren çocuklar geceleri daha iyi uyurlar.

 

4. Bebeğinizi emzirin

Anne sütünün yararı tartışılmaz. İlk 6 ay sadece anne sütü vermek, yalnız bebeğinizin sağlığı için değil aynı zamanda sizinle güçlü bağlar kurması için de çok önemlidir. Emzirmek, karşılıklı olarak birbirinize vakit ayırmanızı, baş başa kalmanızı, bolca duygusal tatmin duymanızı ve güvenli bağlanmayı sağlar. Emzirirken salgılanan oksitoksin ve prolaktin hormonları annenin bebeğe bağlanmasını güçlendirir. Prolaktin hormonu, aynı zamanda strese karşı anneyi destekler. Son araştırmalar, 6 aydan sonra da en az 2 yaşına kadar emzirmenin çocuğunuz için daha sağlıklı sonuçlar doğurduğunu gösterir. Bu aynı zamanda, bu süre boyunca aranızdaki bu özel paylaşımın devamı olacaktır. Bu dönem boyunca sütünüzün kesilmemesi ve bebeğinizin emmeyi bırakmaması için mecbur kalmadıkça biberon vermemeniz, eğer bebeğiniz iyi kilo alıyorsa mamaya başvurmamanız (ilk günlerde bebeğin sık sık emmek istemesi duygusal tatmin ihtiyacıdır, illa doymadığı anlamına gelmez), saatlere/programlara göre değil bebeğinizin vücut saatine göre emzirmeniz ve iyi beslenmeniz önemlidir.

5. Sizin verebileceklerinizin yerine araçlar koymayın

Sizin yapabileceklerinizin yerine araçlar koymak, insan temasını azaltmak ve bağ kurma fırsatlarını geri tepmektir. Meme yerine emzik vermek, kendi sıcacık ana/baba kucağınız yerine, sallanan anne kucaklarında bebekleri sallamak, sizin sesiniz yerine ninni oyuncakları kullanmak bunlara örnektir. Uyku eğitimi akımı bu tip detaylara önem verir.

Yorulduğunuzda yakınlarınızdan destek almanız, kendinize molalar vermeniz ve bebeğiniz/çocuğunuz ile bireysel temasınızı yüksek tutmanız önemlidir. Yardım için buradan bilgi alabilirsiniz.

6. Doğru ve güvenli uyku ortamını yaratın

Bebeğinizin nerede uyuyacağına, sadece ebeveynleri karar verebilir. Yanınızda, sizinle aynı odada veya kendi odasında. Hepsinin avantajı ve dezavantajı ayrıdır. Önemli olan, ortamın güvenli olduğundan emin olmaktır. Bebeğinizin düşmeyeceği, kafasını çarpmayacağı, solunum sorununa neden olabilecek nesnelerden uzak, oda sıcaklığının ideal aralıkta (18-22 derece), gündüzleri loş ve geceleri karanlık, uykuyu engelleyebilecek işitsel/görsel uyaranlardan uzak ve çocuğunuzun tanıdığı/aşina olduğu/huzurlu olduğu ortam olması önemlidir. Sizin veya uykusu sırasında ona bakan kişinin ihtiyaç anında yanında olabilecek mesafede olması da kritiktir.

 

7. Uykuya mutlu gidin

Uykuya mutlu gitmenin en sağlam yolu, uykuyu hem düşünsel hem de duygusal olarak olumlu algılayan çocuklar yetiştirmektir. Bu da, bebeğinizin ilk günlerinden itibaren uykuyu sevmesini desteklemek, uyku konusundaki ihtiyaçlarını iyi anlamak, bu ihtiyaçlara yanıt vermek, bağımsız uykuya dalmasını sağlamak yolunda onu yalnız ağlamaya bırakmamak, ilginizi ve sevginizi tüm uyku sürecinde onlara vermekle başlar. İçinde mutluluk olan uyku ritüelleri uygulamak, uykuya bir kutlama edasında gitmek ve uyku

 

 

öncesi geçen süreyi, günü beraber keyifle kapatmak için bir fırsat olarak değerlendirmek önemlidir. Uyku öncesi stresten, çocuğunuzu mutsuz edebilecek ortamlardan, durumlardan uzak durmak, uyku sürecinde bebeğinizi ağlatmamak önemlidir. Stres hissedilince salgılanan adrenalin hormonu uykuyu bozar. Uyku eğitimi çocuğun mutluluğu temelinde çalışır.

8. Çocuğunuzun sürekli büyüdüğünü unutmayın

Çocuklar ilk yıllarında ve özellikle ilk 2 senelik dönemde hızla büyürler. Bu büyüme de beraberinde birçok değişim, birçok “ilk” getirir. Çocuğunuzun uykusu da bu değişimlerden etkilenir. Mışıl mışıl uyuyan miniğiniz, birdenbire uyku sorunu çekebilir. Bu durumların normal olduğunu bilmek, sakin kalmak ve yaşadığı değişimi anlayıp çözüm bulmak gerekir.

 

9. Uyku konusunda bilgili olun

Okuyun, sorun, öğrenin. Bunu yaparken de bilimsel doğruların peşinde olun. Uyku hem biyolojik, hem de davranışsal bir konu olduğundan, tıp ve psikoloji bilimlerinin sunduğu gerek ebeveynlik, gerekse uyku konularındaki çıkarımları takip edin. Uyku eğitimi de bu bilgilerden biridir. Konuyla ilgili buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

10. Kendi iç sesinizi ve içgüdülerinizi dinleyin

Doğanıza, yüzyıllardır gelen biyolojik yapınıza güvenin. Sezgilerinizi kullanın. Bilgileri edinin, ancak kendi duygu ve düşünce süzgeçlerinizden geçirin ve öyle uygulayın.

 

Uyku Sorunları

Uyku, diğer tüm hayati fonksiyonlarımız gibi, çocuğunuzu zorlayabileceğiniz bir durum değildir. Ancak yapabileceğimiz onlara en uygun uyku ortamını yaratmak ve uykuyu olumlu algılamalarını sağlamaktır. Bunu yaparken de en doğru yöntem, tüm etkenleri yakından incelemek ve kişiye özel çözüm bulmaktır. Uyku eğitimi bunlardan biridir.

Uykuyu birden çok faktör etkiler. Bunlar neler olabilir?

·        Çocuğunuzun karakteri

·        Çocuğunuzun motor, sosyal, duygusal, düşünsel ve dil gelişimi

·        Çocuğunuzun sağlığı

·        Çocuğunuzun beslenmesi

·        Ebeveynin karakteri

·        Ebeveynlik tarzı (parenting style)

·        Ebeveynin sosyal ve fiziksek koşulları

·        Uyku ortamı

Psikoloji bilimi, davranışları da inceleyen bir bilimidir. Uyku sorunları da birer davranıştır ve bütünsel bir psikoloji bakış açısı ile ele alınmalıdır. Yani, sizi ve bebeğinizi birebir tanıyarak, konuşarak, aranızdaki ilişkiyi iyi anlayarak çözülmelidir. Bebeğiniz bilinçlidir ve çok güçlü duygulara sahiptir. Bu nedenle çözüm de sadece o günün sorununu koşullama ile kısa sürede ortadan kaldırmaktan çok, uzun vadeli şekilde çocuğunuzun uykuyu sevmesi, gerek düşünsel gerekse duygusal boyutta uykuyu olumlu algılaması ve deneyimlemesidir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar