Genel Bebek/Çocuk Bakım
05 Ekim 2018

Bebek Bakıcısı Bursa İlinde Çok Fazla Tercih Ediliyor!

Türkiye'nin dördüncü büyük şehri olan Bursa, pek çok özelliği dolayısıyla ön plana çıkmayı başarmaktadır. Sürekli olarak artış gösteren nüfusundan ötürü de Bursa, bebek bakıcısı arayan insan sayısının her geçen gün ileri doğru gittiği bir yerleşim yeri olma özelliği göstermektedir.

Marmara Bölgesi’nde yer alan kent, gerek İstanbul’a olan yakınlığı gerek de sahip olduğu ekonomik, sosyal, kültürel ve tarihi yapısı nedeniyle yakın ve uzak birçok ilden göç almaktadır. Aldığı göçlerin yanı sıra, yerli ve yabancı turistler tarafından da yılın her dönemi ziyaret edilen bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bebek bakıcısı arayan kişi sayısının sürekli bir artış göstermesi Bursa gibi şehirler için bir sürpriz değildir. Bu duruma neden olan pek çok etken madde bulunmaktadır. Bu maddelerden birkaçını incelemek, konuya dair doğru bir fikir edinebilmek için bize yardımcı olacaktır. Peki nedir bu etken sebepler?

 

İlk olarak geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırmadan bahsetmek yerinde olacaktır. Dünyaca ünlü bir araştırma şirketi tarafından yapılan bir inceleme sonrası, dünyanın yaşanabilirlik açısından en iyi yüz şehri açıklandı. Bu listeye Türkiye’den girebilen tek şehir ise yirmi birinci sırada yer alan Bursa oldu. Bu duruma sebep olan sebeplerden bazıları ise şunlardır:

- Bursa, kendiden önce gelen üç büyük şehrin ortasında konumlanarak adeta bir köprü görevi görmektedir. İstanbul, İzmir ve Ankara illerine olan uzaklığı kara yolu ile sırasıyla iki, dört ve dört saat sürmektedir. Ayrıca İstanbul için düzenlenen feribot seferleri de mevcuttur.

- Türkiye bulunduğu coğrafi konumu dolayısıyla dört mevsimin yaşanmasına imkan tanıyan bir ülke olma özelliği göstermektedir, fakat bu durum tam manasıyla her yerde yaşanamamaktadır. Dört mevsimin görülebildiği illerden bir tanesi Bursa’dır.

Yaz, kış ve bahar dönemlerinin her birinin ayrı ayrı yaşandığı ve bu mevsimlerin her biri için ayrı bir aktivite yapılabilecek alanlara sahip olan Bursa, tüm mevsimlerin tadı ayrı diyen insanlar için oldukça elverişli bir şehirdir.

- Yemek yemeye düşkün olan ve farklı tatlardan hoşlanan kişiler için Bursa mutfağı son derece zengin imkanlar sunmaktadır. Ortadoğu ve Balkanlar’a ait pek çok yemek Bursa mutfağı içerisinde yer almaktadır.

- İş arayanlar için çok fazla çalışma seçeneği sunan Bursa, her şeyden önce bir sanayi kentidir. Yirmi beş adet organize sanayi bölgesi bulunan şehir, aynı zamanda Türkiye’nin ilk sanayi bölgesi olma özelliği göstermektedir. Tekstil, makine, otomotiv ve gıda alanlarında oldukça önemli bir konumdadır.

- Doğa ile baş başa vakit geçirmekten keyif alan insanlar için de son derece güzel doğal ortamlara sahip olan Bursa’da; Uludağ, Gölyazı, Cumalıkızık, Tirilye, Keles ve İznik gibi pek çok alan, kent sakinlerinin özellikle hafta sonları gitmeyi tercih ettiği yerler arasındadır.

- Bursa aynı zamanda bir üniversite şehridir. Bünyesinde yer alan Uludağ Üniversitesi, her yıl binlerce gencin tercih ettiği bir eğitim ve öğretim kurumudur.

Tüm bu unsurlar, Bursa’da yaşamak için söylenebilecek sebeplerden sadece birkaçıdır. Bunlar ve daha pek çok nedenden ötürü, her yıl önemli sayıdaki insan Bursa’ya gelerek, buraya yerleşmektedir.

Özellikle çalışmak için Bursa iline gelen pek çok aile, bebek bakıcısı mesleğine duyulan ihtiyacın artmasına neden olmaktadır. Bu durum ebeveynlerin bakıcılık konusunda bilinçlenmesini de beraberinde getirmiştir.

Anne ve babaların bebekleri için bakıcı seçerken dikkat etmesi gereken bir takım unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlardan bazıları şu şekildedir:

- Bakıcı adayının bebek bakımı konusunda aldığı herhangi bir eğitim olup olmadığı mutlaka öğrenilmelidir.

- Adayın daha önce bebek bakıp bakmadığı, baktıysa bebeğin kaç yaşlarında olduğu sorulmalıdır.

- Daha önce çalıştığı ailenin yanından neden ayrıldığı ve bu aileyi referans olarak gösterip gösteremeyeceği öğrenilmeli, eğer gösterebiliyorsa telefon numaralarını vermesi istenmelidir.

- İlk yardım konusunda herhangi bir eğitimi bulunup bulunmadığı, olası acil bir durumda müdahale edip edemeyeceği sorgulanmalıdır.

- Ev içerisinde bebekle nasıl zaman geçirmeyi planladığı öğrenilmelidir.

- Bu işe ne kadar devam etmeyi düşündüğü sorulmalı ve kişisel hayatında işe devam etmesine engel olabilecek bir şey olup olmadığı öğrenilmelidir.

- Yakın tarihte evlenme düşüncesinin ya da evliyse çocuk sahibi olma gibi bir düşüncesinin olup olmadığı sorulmalıdır.

- Sigara alışkanlığının olup olmadığı mutlaka öğrenilmelidir.

- Bebek bakıcılığı yapma sebebi hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

- Bakıcı adayının maaş beklentisi de bir diğer bilgi sahibi olunması gereken konudur.

Bunlar gibi sorular, bakıcı adayının neden bu mesleği yaptığını ve alanında ne kadar yetkin olduğunu öğrenme konusunda anne ve babalara yardımcı olacak sorulardır. Genel anlamda sorulacak sorular hazırlandıktan sonra, özel olarak konuşulmak istenen bir konu varsa, aday işe başlamadan önce mutlaka belirtilmelidir.

Adana ilinde bebek bakıcısı arayanlar çeşitli platformlara bakıyorlar!

Ülkenin en kalabalık altıncı şehri olma özelliği gösteren Adana ilinde bebek bakıcısı arayan insanların sayısı her geçen gün önemli miktarda artış göstermektedir. Bu durumun başlıca iki sebebi, dışarıdan alınan göçlerde görülen artış ve kadının çalışma hayatında daha aktif bir şekilde yer almasıdır.

Adana’da yaşayan anne ve babaların bebekleri için güvenebilecekleri bir bakıcı bulmak konusunda araştırma yaparken, bakıcı adaylarına ulaşabilecekleri çok sayıda platform bulabildikleri görülmektedir. Bu platformlara basılı kaynaklardan erişim sağlanabileceği gibi, internet üzerinde bulunan çok sayıda bakıcılık sitesi ve uygulama sayesinde de iletişim kurulabilmektedir.

Nereden araştırma yapacakları ve bakıcı adaylarıyla görüşme sağlayacakları konusunda gün geçtikçe bilinçlenen Adanalılar için, geçtiğimiz yıllara göre bebek bakıcısı bulmak çok daha kolay bir hale gelmiştir.

Beylikdüzü tarafında bebek bakıcısı arayanlar her geçen gün artıyor!

İstanbul’un batı bölgelerinden biri olan ve içerisinde bulunan yaşam alanları dolayısıyla tercih edilebilirliğini sürekli olarak artıran Beylikdüzü ilçesi, bebek bakıcısı arayanlar için oldukça çok seçeneğin bulunduğu bir yerleşim yeri olma özelliği göstermektedir.

İstanbul içinden, yakınında bulunan Tekirdağ ve Edirne gibi illerden yıl içerisinde çok sayıda göç alan ve bunun yanında ülkenin diğer illerinden gelen önemli miktardaki insanına yerleşmek için tercih ettiği bölgelerden biri olan Beylikdüzü, insanların pek çok ihtiyacını ilçe sınırları içerisinde karşılamayı başarmaktadır.

Ankara’da Bebek Bakıcısı Arayan Çok Sayıda Aile Var!

Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehri olan Ankara, hem başkent olması hem de il sınırları içerisinde özellikle ekonomik açıdan çok fazla imkana sahip olması dolayısıyla, ülkenin hemen hemen her şehrinden göç alan bir kent olma özelliği göstermektedir.

Nüfusunun sürekli olarak artış göstermesi nedeniyle Ankara’da bebek bakıcısı arayan aile sayısında da her geçen yıl daha fazla artış yaşandığı gözlemlenmektedir.

Günümüz şartlarında bakıcılığı meslek olarak yapan kişi sayısının artması, bu alanda yönlendirme yapan kurumların Ankara içerisinde yer alması ve çok sayıda bakıcılık sitesinin internet üzerinde kurulması dolayısıyla, çok sayıda bakıcı adayına ve bakıcı arayan aileye ulaşmak oldukça kolay bir hale gelmiştir.

Yabancı bebek bakıcısı son yıllarda çok fazla tercih ediliyor!

Anne ve babalar, bebeklerinin oldukça küçük yaşlardan itibaren yeni şeyler öğrenmesi için bir takım yeni uygulamaları hayatlarına kazandırmaktadır. Yabancı bebek bakıcısı da bu amaçla oldukça fazla tercih edilmektedir.

Bebeklerinin kendi ana dilleri dışında en az bir dili daha öğrenebilmesi ve bunun mümkün olan en kolay şekilde sağlanabilmesi için, yabancı bir bebek bakıcısının ev içerisinde bebekle ilgilenmesinin son derece mantıklı olduğunu düşünen ebeveynler, gün geçtikçe daha çok yabancı bebek bakıcılarını tercih etmektedir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar