Bebek/Çocuk Bakım
04 Ocak 2017

Bebek Bakıcılarının Yapabileceği Bebek Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bebek masajı; ebeveynler veya bebek bakıcısı tarafından bebeğin vücuduna uygulanan rahatlatma yöntemidir. Çoğu zaman bebe yağı ile yapılan bu masaj, bebeğin gazını, sancısı alıyor, stresini azaltarak rahat uyumasını sağlamaktadır. Bebek masajının bebeklerdeki birçok problemi ortadan kaldırıyor olması sebebiyle doktorlar, annelere düzenli olarak bebeklerine masaj yapmaları gerektiğini öneriyor. Bebek bakıcısı, bu konuda kendisini geliştirmeli ve bebek masajının nasıl yapılacağını araştırarak öğrenmelidir. Ağlama, iştahsızlık, uykusuzluk, gaz, sancı ve huzursuzluk gibi problemlerde bebek bakıcısı, yumuşak hareketlerle masaj yaparak bebeği rahatlatabilir ve huzur bulmasını sağlayabilir.

Masaj, yeni doğan bebeklerde doğumdan birkaç hafta sonra yapılmaya başlanması önerilir. Anne, baba veya çocuk bakıcısı tarafından kolayca uygulanabilecek bu masaj, programlı bir şekilde yapılmalıdır. Masaj, bebeğin hormonlarının çalışmasını kolaylaştırır, dokunda duyusuyla tanışmasını sağlar. Bebeğin ruhsal gelişimini de olumlu etkileyen masaj, emanet edilen çocuk bakıcısı tarafından özenle yapılması rica edilmelidir. Çocuk bakıcısı bu masaj ile bebeğin daha huzurlu ve sağlıklı gelişmesine destek sağlar.

Yatılı bakıcı bulunan evde, çocuklar, gece uyumadan önce masaj yoluyla rahatlatılmalıdır. Yemekten sonra çocuklarda oluşan gaz, yatılı bakıcı ya da sizin tarafınızdan yapılacak olan masaj yardımıyla dağıtılır ve çocuğun sindirimini kolaylaştırarak sakinleşmesini sağlar. Akşam dokuz buçukta uyuma önerisinin zemininde, büyüme hormonlarının gece çalışmasıyla birebir ilgisi bulunur. Dolayısıyla gece yatılı bakıcı tarafından özenle yapılan masaj boy artışında olumlu etki ediyor ve daha hızlı uzamasını sağlıyor. Masaja alışan bebek, sosyal ve aktif davranışlara sahip olur.

Masaj, beslenme, kaliteli zaman geçirme ve benzeri birçok detayda ebeveynler kadar bakıcılar da önem teşkil eder. Bu nedenle aileler bakıcı seçerken sadece yeme-içme gibi temel ihtiyaçlara bakmamalı ve çocuğun ruhsal ve zihinsel gelişimini de göz önünde bulundurmalıdır. Çocuğun eğlenceli vakit geçirmesi için oyun ablası desteğine ihtiyaç varsa sağlanmalıdır. Kimi çocuklar ne kadar güzel büyürse büyüsün sosyal açıdan içe dönük ve özgüvensiz olabiliyor. Bunu ortadan kaldırmak için oyun ablası desteği pratik çözümlerden sadece biridir. Oyun ablası, çocuğun yaşına uygun faaliyetler, etkinlikler düzenleyerek veya çocuğu bu tarz etkinliklere götürerek sosyal açıdan dışa dönük bir çocuk gelişimi sağlar. Oyun ablalarının çocuklara nasıl destek olacağına ilişkin "Oyun Ablası Ne Yapar?" yazımızı okuyabilirsiniz. Çocuklar böyle zamanlarda aileye karşı içe kapanık olsa da dışarıdan yardım alındığında daha aktif olabiliyor. Aynı zamanda bakıcı evinin aileye yakın olması da büyük bir etkendir. Bakıcı ararken bebek bakıcısı iş ilanları içerikleri semt bazlı incelenmeli gerekiyorsa bebek bakıcısı firmaları aracılığıyla bakıcı bulunmalıdır. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar