Bebek/Çocuk Bakım
04 Ocak 2017

Bebek Bakıcılarının Yapabileceği Bebek Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bebek masajı; ebeveynler veya bebek bakıcısı tarafından bebeğin vücuduna uygulanan rahatlatıcı bir masaj türüdür. Çoğu zaman bebe yağı ile yapılan bu masaj, bebeğin gazını ve sancısını alarak, stresini azaltarak rahat uyumasını sağlamaktadır. Masajın bebeklerdeki birçok problemi ortadan kaldırıyor olmasından dolayı doktorlar, annelere düzenli olarak bebeklerine masaj yapmaları gerektiğini önermektedir.

 

Bebeklere düzenli olarak yapılan bu masaj özellikle gece karşılaşılan bebek ağlaması problemlerine çözüm olmakta ve hem bebeğinizin hem de sizin  gece uykusunun bölünmesinin önüne geçmektedir.  Eğer çalışan bir ebeveynsiniz dadı seçiminde özellikle dadının bebek rahatlatıcı masaj bilmesine özen göstermeniz hem bebeğinizin sağlığı açısından hem de aklınızın bebeğinizde kalarak çalışma performansınızın etkilenmemesi açısından oldukça faydalı olacaktır.

 

Bebek bakıcısı veya bakıcı adayları ilerleyen dönemlerde iş bulma süreçlerini hızlandırmak adına bu konuda kendilerini geliştirmeli hem gideceği kurslarla hem de yapacağı araştırmalar ile bu masaj türünün nasıl yapılacağını öğrenmelidir.

 

Bebek Masajı Faydaları ve Uzman Önerileri

 

Bebek Masajı, özellikle bebeklerin sağlığı açısından oldukça önemli bir masajdır. Bebek yeni doğan durumundan ilk birkaç hafta sonra yapılmaya başlanan bu masaj türü bebeğinizin sağlığındaki olumsuzlukların önüne geçmesinde etkilidir.

 

  • Bilinçli bir şekilde yapılan masaj bebek ağlaması için faydalı bir çözümdür.
  • Genellikle ağlama, iştahsızlık, uykusuzluk, huzursuzluk gibi problemlerde bebek bakıcısı tarafından yapılan yumuşak hareketlerle yapılan masaj; bebeğin rahatlatmasında ve daha huzurlu olmasında etkili olmaktadır.
  • Bebeğin rahatlaması ve huzurlu olması bebek uykusu problemlerinin önüne geçecek ve bebeğin daha sağlıklı bir şekilde uyku uyuyarak gece uyanmalarını engelleyecektir.

Annelerin veya bebek bakıcısının özellikle bebeğe masaj yapacağı zamanları iyi ayarlaması gerekmektedir. Genellikle uzmanlar bebeklere yapılan masajın bebek doğduktan ilk birkaç hafta içinde yapılmamasını bebek en az üç haftalıkken başlanmasını önermektedir. Özellikle uzmanlar tarafından önerilen başka bir durum ise anne, baba veya çocuk bakıcısı tarafından kolayca uygulanabilecek bu masaj türünün programlı bir şekilde yapılmasıdır. Çünkü programlı yapılan bu masaj türü bebeğin hormonlarının çalışmasını kolaylaştırır ve dokunma duyusu ile tanışmasını sağlar.

 

Bebek Masajı ve Bebeğin Ruhsal Gelişimi

 

Uzmanlar tarafından yapılan son araştırmalar bebek masajı ile bebeğin ruhsal gelişimi arasında doğrudan bir etkileşim olduğunu göstermektedir. Genellikle düzenli olarak yapılan bu masaj türü bebeğin ruhsal gelişimini de olumlu etkiler. Çalışan annelerin bebek bakıcısı tutarken dikkat etmesi gereken bir diğer ayrıntı da burada belirmektedir. Özellikle bebeğinizi teslim edeceğiniz çocuk bakıcısı bebeğinizin günlük ihtiyaçlarını karşılayacak ve gerekli sorumluluğu gösterecek olsa da çocuk bakıcısı tarafından bu masajın özenle yapılması rica edilmelidir.

 

 Bakıcının programlı bir şekilde yapacağı bu masaj özellikle bebeğin huzurlu ve sağlıklı gelişmesine destek sağlar. Gece uykusu problemi olan bebekler için özellikle bebek bakıcılarının veya ebeveynlerin dikkat etmesi gereken farklı bir konu da bulunmaktadır. Yatılı bakıcı bulunan evde, çocuklar, gece uyumadan önce masaj yoluyla rahatlatılmalıdır. Yemekten sonra çocuklarda oluşan gaz, yatılı bakıcı ya da sizin tarafınızdan yapılacak olan masaj yardımıyla dağıtılır ve çocuğun sindirimini kolaylaştırarak sakinleşmesinde yardımcı olur.

 

Genellikle uzmanlar tarafından önerilen bebeğin uyuma saatinin dokuz buçukta olması önerisinin zemininde de bebeğin büyüme hormanlarının gece çalışmasıyla birebir ilgisi bulunduğu bilinmektedir. Bu noktada gece yatılı bakıcı veya ebevenyler tarafından bebek uyutulmadan önce yapılacak masajın bebeğin boy artışında olumlu etkiler yarattığı ve daha hızlı bir şekilde boy atmasına yardımcı olduğu da bilinmektedir.

 

Gece uyutulmadan önce masaj yapılan bebeklerin, sosyal ve aktif yanlarının daha güçlü ve bu davranış biçimlerine sahip bir şekilde büyümelerinde de etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle okul öncesi eğitimine başlamış olan çocukların aktif davranışlar sergilemesinin altında ise bebekliğinde yapılan rahatlatma masajlarının olduğu düşünülmektedir.

Bebek Masajı ve Bakıcının Sorumluluğu

 

Bebek Masajı, genellikle ebeveynleri ilgilendiren bir durum olsa da çalışan anne ve baba yanında bebek bakıcılığı yapan dadıları da oldukça etkilendiren bir durumdur. Bebeğin masaj, beslenme, kaliteli zaman geçirme ve benzeri birçok detayda ebeveynler kadar bakıcılar da önem teşkil etmektedir. Bu yüzden bebek bakıcısı ilanı verecek ya da bebek bakıcı ilanlanını değerlendirecek bir ailenin bebek bakıcısı seçerken dikkat etmesi gereken başka unsurlar da bulunmaktadır;

 

  • Seçeceğiniz bakıcının sadece yeme, içme gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek olmasına bakmamalısınız.
  • Seçeceğiniz bebek bakıcısı çocuğunuzun ruhsal gelişimi destekler nitelikle bir bakıcı olmalıdır.
  • Ruhsal gelişim kadar önemli olan başka bir konu da bakıcının zihinsel olarak bebeğinizi ne kadar geliştirebilecek bir nitelikte olmasıdır.
  • Özellikle zihinsel gelişime önem verilmesi gerektiği için bebeğinizle ilgilenen onun gelişimi için fedakarlık yapabilecek en az bir yabancı dil bilen bir bakıcıyı işe almanız; bebeğinizin dil yatkınlığını ve aktifleşme duyularının gelişmesinde etkili olacaktır.
  • Çocuğunuz sıkılgan bir yapıya sahipse özellikle eğlenceli vakit geçirmesi için oyun ablası desteğine ihtiyaç varsa sağlanmalıdır. Oyun ablaları ile zaman geçiren çocuklar sıkılganlıklarından kurtularak çocuğunuzda rastlayabileceğiniz şımarma, akşam huzursuzluğu gibi problemlerin önüne geçmenizde etkili olacaktır.

 

Çocuğun Sosyalleşmesi ve Oyun Ablası

 

Kimi çocuklar ne kadar güzel büyürse büyüsün ve yetiştirilirse yetiştirilsin her insanda karşılaşılabilecek bazı durumların ileride çocuğunuzda da karşı karşıya kalabileceğiniz olasılığını size unutturmamalıdır. Günümüzde son dönemde çocuklarda karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi içine dönüklük ve özgüvensizlik problemidir. Bunu ortadan kaldırmak isteyen ebeveynler oyun ablası desteği gibi çözümlere başvurarak çocuğunun sosyalleşmesine önem vermelidir. Çocuğun sosyalleşmesinde ve ruhsal bunalımları geride bırakmasındaki en önemli noktanın ise bebek masajına önem verilmesi olduğunu unutmamakta yarar vardır.

 

Sosyal bir çocuk yetiştirmek isteyen ebeveynlerin alacağı oyun ablası desteği çocuğunuzun ilerleyen dönemlerde ruhsal bunalımlar yaşamasının önüne geçecektir. Çünkü Oyun ablası, çocuğun yaşına uygun faaliyetler, etkinlikler düzenleyerek veya çocuğu bu tarz etkinliklere götürerek sosyal açıdan dışa dönük bir çocuk gelişimi sağlar. Bu da çocuğunuzun daha eğlenceli bir hayat yaşamasında etkili olduğu gibi ilkokul veya ergenlik çağında yaşayabileceği ruhsal bunalımların engellenmesinde en önemli noktalardan biri olmaktadır.

Oyun Ablası Görevleri

Bebeğiniz veya çocuğunuz için oyun ablası bulmak ve çocuğunuzun sosyal gelişiminde aktif rol oynayan birisi olmak istiyorsanız oyun ablası aramaya başlamadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiği ve oyun ablalarının çocuklarınıza nasıl destek olacağına ilişkin "Oyun Ablası Ne Yapar?" yazımızı okuyabilirsiniz. 

 

Çocukların duygu durumları genellikle yaşa ve bulunulan ortama göre değiş gösterse de böyle durumlarla karşı karşıya kalan aileler içe kapanık olan çocukları için dışarıdan yardım aldığında çocukların daha aktif bireyler haline gelmesini sağlamaktadır. Ebeveynler acil durumlarda kolay ulaşabilir olmasından dolayı oyun ablası, dadı veya bebek bakıcısı bulmak istediği zamanda bakıcı evinin aileye yakın olmasına dikkat etmelidir. Bu yüzden bakıcı ararken bebek bakıcısı iş ilanları içeriklerinin semt bazlı incelenmesi gerekiyorsa ailelerin kendileri uğraşmaların yerine bebek bakıcısı firmaları aracılığıyla bakıcı bulunmalıdır.

Bebek bacısı firmaları genellikle birçok unsura dikkat ederek kişiler ile iletişime geçtiği için genellikle kültür seviyesi yüksek, deneyimi fazla, bebeğinizi rahatlatacak masajları yapabilen ve bebeğinizin ruhsal ve zihinsel gelişimine katkı sağlayabilecek olan kişilere önem vermektedir. Bebek bakıcısı firmalarının bakıcı iş ilanları arasından belirli kriterlere dikkat ederek kişileri seçmesi de özellikle bebeklerinizin daha sağlıklı büyümesinde etkili olacaktır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar