Bebek/Çocuk Bakım
12 Eylül 2018

Aradığım Özelliklerde Bebek Bakıcısı Bulabilecek Miyim?

Aradığınız özelliklerde bebek bakıcısı bulmak hiç kolay bir iş gibi görünmüyor, biliyoruz. Bu yazımızda sizin duygularınıza tercüman olmaya çalışacak ve bu süreçte neler yapabileceğiyle ilgili bilgiler, püf noktaları paylaşacağız. Bebek bakıcısı bulmadan önce sizin ve bebeğinizin ihtiyaçlarını belirlemek neden önemlidir, bundan bahsedeceğiz. Bebek bakıcısı ile uyum içinde olmanızın, bebeğiniz açısından neler ifade ettiğini, bebeğinizin bakıcı ile olan ilişkinizi nasıl algıladığını anlatmaya çalışacağız. Söz edeceğimiz konular arasında bebek bakıcısı adaylarıyla ile yapacağınız mülakatlar da var.

Yazımızı okumayı bitirdiğinizde, aradığınız bebek bakıcısını bulmak için profesyonel bakıcı hizmeti sağlayan bir şirketten yardım almanın ne kadar önemli olduğu konusunda bilgi edinmiş olacaksınız.

Hamilesiniz, aynada kendinize baktığınızda, dünyaya gelecek yavrunuzu adeta görüyor, ona dokunuyorsunuz. Bu duygular eşliğinde, yeni dünyaya gelecek bebeğinizle ilgili, heyecan verici hazırlıklar yaptığınızı biliyoruz. Giyecekler, mobilyalar ve baby shower süslemeleri… Bebeğin dünyaya gelişi için ilk akla gelen heyecan verici hazırlıklar bunlardır ama hepsinden önemli bir şey vardır: Bebek bakımı. Bebeğimizle ilgili heyecan verici bu hazırlıkları yaptığınız gibi, onun bakımı için de hazırlık yapıyor musunuz?

Yavrunuzu dünyaya getirdikten sonra onun gelişimi için fedakârlıklarla dolu zor bir bakım süreci vardır. İlk bebeğini doğuran, tecrübesiz annelerin bebek bakıcısına kesinlikle ihtiyacı vardır. 2. veya 3. çocuğunu doğuran anneler ise çocuk bakımı konusunda hâlâ bilgi edinmekle birlikte kendilerine zaman yaratması açısından bebek bakıcısı desteğine ihtiyaç duyar. Bu aşamada doğru bir bebek bakıcısı bulmak her ebeveyn için çok büyük önem arz eder. Hayattaki en değerli varlığınızı kime emanet edeceksiniz? Bu süreçte size yardımcı olmak için yazımıza başlıyoruz.

Doğru Bir Bebek Bakıcısı Bulmak İçin, İhtiyaçlarınızı Belirlemek Önemli

Bebek bakıcısı arama sürecinizin doğumdan önce, hamilelik sürecinde başlaması gerekir. Bu yapılamamışsa doğumdan sonra kısa bir süre içinde bu arayışa girmek artık elzemdir. Çünkü anne tecrübesiz olabilir, bakacağı başka çocukları olabilir ya da bir süre sonra çalışmaya başlayacaktır. Peki, bebek bakıcısı arayacaksınız ama ihtiyaçlarınız ne? İhtiyaç ne demek, bebeğe bakacak işte, diyor olabilirsiniz ama bu yanlış. İhtiyacınızı detaylandırmanız, net olarak kendinize ve bebek bakıcısı hizmeti veren şirkete belirtmeniz çok önemlidir. İkiz doğurmuş/doğuracak olabilirsiniz ya da çocuğunuzun doğuştan bir hastalığı olabilir; çok sakin ya da çok ağlayan bir bebek olabilir, anneden anneye bakım saatleri uzun ya da kısa olabilir. Kimi anne 2 saat yardıma ihtiyaç duyarken kimi anne tüm gün yardıma ihtiyaç duyar.

Özetle, bebek bakıcısı seçmek konusunda birçok değişken vardır ve sizin kısa sürede, en az eforla, doğru bakıcı bulabilmeniz için, ihtiyacınız net bir şekilde belirtmeniz çok önemlidir. Bebek bakıcısı ile ilgili buradan bilgi edinebilirsiniz.

 

Bebek Bakıcısı Uzman Olmalı

Hayatta ciddiyetle ve iyi yapılması gereken işlerin en ön sırasında bebek bakımı gelir. Çok küçük istisnalar dışında hata kabul etmez çünkü bebeğiniz tamamen bakıma ve güvenliğe muhtaçtır. Bundan dolayı bu zor iş için eğitimli, özverili ve tecrübeli bir bebek bakıcısı bulmak gerekir. Uzmanlık, iş hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmayı, bildiği bilgiyi uygulama becerisine sahip olmayı, en önemlisi de yaptığı işi sevmeyi gerektirir.

Bebek bakımı konusunda özveri çok önemlidir çünkü derdini anlatamayan, her an bir ihtiyacı ortaya çıkan, ani ağlamaları olan ve uzun süre susturulamayan bebeklerle ilgilenilir. Bebek bakımı sırasında gün sürprizlerle doludur. Ani bir ishal ya da ateş, uyku sorunu ya da annenin veya bebek bakıcısının bir sorunu… Dediğimiz gibi sürprizler çoktur ve çok esnek ve çözüm odaklı davranmak gerekir. İyi bir bakımı ancak bu durumlarla karşılaşmış ve olası çözüm yollarını bilen bir bebek bakıcısı sağlayabilir. Bundan dolayı uzman olmayan bebek bakıcısı adayların aklınızdan şu an silmeniz bebeğiniz faydasına olacaktır.

 

Bebek Bakıcınızla Uyum İçinde Olabilecek Misiniz?

Bebek bakıcısı seçerken bakıcının eğitimi, tecrübesi, iş disiplini ve özverisi gibi niteliklerinin yanında çok önemli bir konu vardır: Bebek bakıcısı ile anne arasındaki uyum. Bir anne, bebeğe bebek bakıcısıyla beraber bakar. Kimi zaman tüm sorumluluk annedeyken kimi zaman da tamamen bebek bakıcısındadır. Bebeğinizi ona bıraktığınızda aklınızın bebeğinizde kalmayacağı bakıcıyı seçmek için elinizden geleni yapın. Doğru bakıcıyı bulduğunuzda da ona güvenin. Bakıcınıza güvenmeniz onu motive edecek ve böylece çocuğunuza daha iyi bakacaktır.

Çocuk bakıcısı çok tecrübeli, eğitimli ve uzman olsa da zaman zaman anneler bakıcıya güvenemezler. Bu doğaldır. Annelik içgüdüsü gereği korumacı yaklaşması çok normaldir. Zaten tecrübeli bir bakıcı kimi zaman annenin aşırı korumacılığını mesleki tecrübesinden dolayı anlayışla karşılar, anneyi sakinleştirir. Bebek bakıcısıyla ilişkinizin güven ve saygı çerçevesinde olması bebeğinizi huzurlu hissettirecektir. Bebekler ortamdaki gerginliği hemen anlarlar. Siz bir sorun hakkında bakıcınızla bebeğinizin yanında konuşmasanız da onun yanına döndüğünüzde eğer bakıcınızla aranız gerginse bebek hemen bunun kokusunu alır. Bu yüzden diyoruz ki;

Huzurlu anne + huzurlu bakıcı = Mutlu bebek.

Geleneksel Bebek Bakımı İle Bilimin Buluştuğu Nokta

İnsanoğlu yüzbinlerce yıldır çocuk bakımı ile ilgili sayısız kere test edilmiş, çok değerli bilgiler biriktirmiştir. Babaannenizin verdiği bir bilgiyi, gösterdiği bir uygulamayı bebek bakıcısı bilmeyebilir. Bu kadim bilgiye saygı duymak ve faydalanmak gerekir. Ancak özellikle bu yüzyılda keşfedilen, insana dair bilimsel bilgileri de göz ardı etmemek lazım. Bilim geçmişten gelen bilgileri araştırdığında, babaannelerimizin bazı bilgileri doğru çıkarken bazıları bebeğinize zarar verecek bilgi ve uygulamalar olabiliyor. Bu konuda sapla samanı birbirinden ayırmak ve doğru, yararlı, bebeğinize iyi gelecek uygulamalara ulaşmak gerekiyor. Ne anneannelerimizin bilgilerini eski bilgiler diye çöpe atmalıyız ne de binlerce yılın birikimi diye sorgulamadan kabul etmeliyiz. Günümüzdeki bilimsel bilgileri edinmiş tecrübeli eğitimli bakıcılarla birlikte eski bilgilerden de yararlanarak en doğru senteze ulaşabiliriz.

Bu yüzden bakıcı seçiminde bebek bakıcısının eski bakım geleneklerine nasıl baktığını, bahsettiğimiz sentez hakkında ne düşündüğünü sorgulayabilirsiniz.

 

Adayı Tanımanızı Sağlayacak Mülakatlar Yapın

Evdekibakıcım olarak biz, bebek bakıcıları ile ilgili detaylı mülakatlar yapıyoruz. Her biri lisanslı ve güvenilir bakıcıları bizzat tanıyoruz. Evdekibakıcım’ın internet sitesinin arkasında, annenin bebek bakımı ile ilgili isteklerini, ihtiyaçlarını ve kaygılarını anlayan bebek bakıcıları ile devamlı iletişimde olan bir ekip var.

Dediğimiz gibi biz mülakatlar yapıyoruz ve işi sıkı tutuyoruz ama bebek bakıcısı çalıştırmayı düşündüğünüzde siz de öncesinde hazırladığınız mülakatlar yapın. Soracağınız soruları hazırlayın. Her adaya mutlaka bu soruları yöneltin ve cevapları kıyaslamak için not edin ama mülakat sırasında gergin bir ortam da yaratmayın.

 

Bebek Bakıcınızı Buldunuz, Her Şey Bitti Mi?

Tüm bunlardan sonra aradığınız bebek bakıcısını buldunuz, her şey bitti mi? Tabii ki hayır. Seçtiğiniz bebek bakıcısı ile yaptığınız ilk mülakatta bebek bakıcısı ile ilişkiniz başlamıştı ve şimdi bebeğinize bakmasıyla sürüyor. Seçim sürecini tekrar yaşamamak ve bakıcı değiştirmemek için bebek bakıcısı ile iletişiminizde her zaman açık, kibar ve net olun. Bakıcınızdan da bunu talep edin.

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar