Genel
28 Eylül 2018

Araçlarda Çocuk Güvenliği

Otomobiller artık lüks olmaktan çıktı. İhtiyaç haline geldi. Artık neredeyse her ailenin bir otomobili var diyebiliriz. Yollardaki araçların sayısı arttıkça, güvenlikle ilgili endişeler de belirginleşiyor. Ancak trafik kurallarına uygun hareket eden ve araç içi güvenliğe önem veren kişilerin endişe duymalarına gerek yoktur. Özellikle çocuklu aileler için özel araçla yapılan uzun seyahatler, kaygıya neden olabilir. Bu kaygıları en aza indirebilmek için çocukla ilgili güvenlik önlemlerinin alınması yeterlidir.

 

Neden çocuğun güvenliği sağlanmalıdır?

Çocuklar yetişkinler gibi kendilerini nasıl koruyacaklarını bilemeyebilirler. Bu nedenle, kaza anında en çok zararı çocuklar görebilir. Oldukça ufak bir kaza, çocuklar için tehlikeli bir durumun yaşanmasına neden olabilir. Yetişkinler kadar gelişmemiş vücut, hafiflik ve araç içerisindeki tedbirsizlikler çocukların en ufak kazalardan bile ciddi yara alabilme ihtimallerini artırır. Yapılması gereken bazı şeylerle, çocukların emniyetli bir seyahat edebilmeleri sağlanılabilir. Bunun için aracınızla ilgili yapabilecekleriniz ise şöyle…

1. Çocuk oto koltuğu tedarik edin.

Çocukların güvenli seyahatleri için alınması gereken ilk ve en önemli tedbir, çocuk oto koltuğu tedarik etmektir. Özel bir kilit sistemine sahip olan oto koltukları, araç içerisine sabitlenebilir. Böylece, herhangi bir kazada çocuğun araç dışına çıkmasına ve araç içerisinde hareket ederek, başını yaralamasına izin vermez. Çocukların yaşlarına ve kilolarına göre farklı oto koltukları üretiliyor. Çocuğunuzun fiziksel özelliklerini dikkate alarak en iyi oto koltuk modelini tedarik edebilirsiniz.

Oto koltuk sistemlerinde ISOFİX kilit sistemleri yer alıyor. Bu kilit sistemi, kısa sürede oto koltuğunun araç içerisine bağlanmasını sağlıyor. Bazı oto koltukları ise, emniyet kemeriyle bağlanıyor. Bu tip oto koltukları eskidir modeldir ve ISOFIX kilit sistemine göre düşük bir koruma sağlar. Bu nedenle, en son geliştirilen ve araçlarda da standart kilit sistemi haline gelen ISOFIX kilit sistemine sahip oto koltuğunu tedarik edin. Ancak aracınızın da ilgili kilide uyumlu olduğunu kontrol etmelisiniz. 2006’dan sonraki tüm araçlarda ilgili kilit sistemi yer alıyor.

Oto koltuklarının sağladıkları güvenlik nedeniyle çeşitli şekilde üretimleri yapılıyor. Ancak her üretilen oto koltuk modelinin güvenli olduğunu asla düşünmemelisiniz. Testlerle sağlamlığı kanıtlanan, güvenlik açıkları bulunmayan ve çocukların hassas bölgelerini koruyan koltuk modellerini seçmelisiniz. Bunun için CE sertifikasına sahip bulunan markaların oto koltuklarını tercih edebilirsiniz. Çin üzerinden getirilen ve kilit sistemleri açısından ideal olmayan ürünlerden uzak durmalısınız. Arabada oto koltuk kullanımı hakkında daha fazla bilgiye buradan erişebilirsiniz.

 

 

 

2. Ön koltukta seyahat etmelerine izin vermeyin.

Ön koltuk çocuklar için oldukça çekicidir. Seyahat boyunca yolun izlenmesi ve uzay mekiğinin kaptan köşkünü andıran sürücü koltuğuna yakın olması nedeniyle çocukların oturmak istediği yerler arasındadır. Bunun için çocuğunuzun ısrarlarına aldanmadan arka koltukta oturması gerektiğini anlatmalısınız. Güvenliği ve trafik kurallarına riayet için 12 yaşından küçüklerin arka koltukta oturması gerektiğini söylemelisiniz.

Aksi durumda, yaşanma ihtimali olan bir kaza sonrasında açılan hava yastığında boğulma, travma ve camdan çıkma gibi riskli durumların yaşanması söz konusu olabilir. Ayrıca, çevirmeye takıldığınız zaman ceza kesilmesi de söz konusudur. Yapılan bir diğer hata daha vardır. Güvenli yolculuk için temin edilen oto koltuğu, aracın ön tarafına konuluyor. Çocuğun ön tarafta oto koltuğuyla güvenli seyahat halinde olduğu sanılıyor. Ancak durum sanıldığı gibi değildir ve tehlikelidir. Oto koltuğu, aracın arka kısmında çocuk için daha güvenli bir seyahat imkanı sunabilir.

3. Çocuk oto koltuğunun emniyet kemerini kontrol edin.

ISOFİX bağlantı sistemi güvenlidir. Ancak çocuğu oto güvenlik koltuğunun emniyet kemerine bağlamalısınız. Bundan emin olmadığınız takdirde, yaşanacak herhangi bir kaza anında çocuğun araç içerisinde uçması söz konusu olabilir. Bu da, kafa travmaları ve kırıklara sebebiyet verebilir. Kemerin takıldığından emin olduktan sonra da kontrolleri arada bir yapmalısınız. Bazı çocuklar, oto güvenlik kemerini çözebilecek zihinsel ve bedensel yeterliliğe sahiptirler. Özellikle oto koltuğunda seyahat etmeyi istemeyen çocuklar, kemeri çözme çabası içerisinde olabilir.

4. Araç içerisinde asla yalnız bırakmayın.

Bazı ebeveynlerin yaptığı hatalar içerisinde çocuklarını araç içerisinde yalnız bırakmak gibi kusurlu bir hareket vardır. Bunun nedeni, para çekme, kısa bir bakkal veya market alışverişi gibi gerekçelerdir. Ancak özellikle yazın sıcak günlerinde araç içerisindeki sıcaklık yüksektir. Bu da, çocukta sıcak çarpmasına neden olabilir. Yapılması gereken her ne sebeple olursa olsun araç içerisinde çocuğun bırakılmamasıdır.

5. Bebek izleme aynası kullanın.

Seyahat sırasında bebeğinizi arada bir kontrol etmelisiniz. Bu durum bebeğinizle ilgili endişeleri giderici harekettir. Ancak sürüş güvenliğini riske atmanız asla doğru değildir. bu nedenle, bebeğinizi gören bir ayna kullanmalısınız. Böylece, yolla bağlantınızı kesmeden daha güvenli bir şekilde bebeğinizi takip edebilirsiniz.

6. Araç içerisinde pet şişesi gibi objeleri sabitleyin.

Aracın içerisinde pet şişe veya kutu gibi cisimlerin bulundurmak doğru değildir. Bu cisimler, herhangi bir çarpma anında hareket ederek çok sert bit cisim haline gelebilir. Bu da, çocuklar için risk yaratabilir. Ani bir fren ve kaza anında fırlayan cisimler demir etkisi gösterebilir. Ciddi yaralanmalara da neden olabilir. Bunların araçta bulunması gerekiyorsa, sabit olduklarına dikkat edilmelidir. Gereksiz olanın ise, kaldırılması lazımdır.

7. Rahat kıyafetler giydirin.

Çocuğu rahatsız edici kıyafetler giydirmek doğru değildir. Oto koltuğunda seyahat edecek çocuklar kaygan özelliğe sahip kıyafetler giydirilmesi koltuktan rahatsız olmalarına neden olabilir. Havanın durumuna göre rahat ve kendilerini sıkmayacak kıyafetlerin tercih edilmesi lazımdır. Böylece, kendilerini her açıdan rahat ve emniyette hissedebilirler.

8. Eline sert oyuncaklar vermeyin.

Yolculuğun iyi geçmesi için çocuğunuza eğlenebileceği bir oyuncak verebilirsiniz. Böylece çocuk, yolculuk boyunca bir şeylerle meşgul olabilir. ancak bu oyuncağın ağır ve sert bir cisim olmamasına dikkat etmemelisiniz. Yine çocuğun ağzına alabileceği bir oyuncak da olmamalıdır. Herhangi bir kaza anında oyuncağın çocuğun suratına çarpma ihtimali vardır. Oyuncak sert bir cisim olursa, yüzüne zarar verebilir. Bu nedenle, oldukça yumuşak ve herhangi bir parçasının kopma ihtimali olmayan oyuncakları tercih etmelisiniz.

Araç içerisinde çocuğun güvenliğini sağlamak için 8 hassas noktaya mutlaka önem verin. Bunları yerine getirmeniz halinde diğer yapılacaklar size düşüyor. Asla hız yapmamak, aceleci davranmamak, yarış içerisine girmemek ve trafik kurallarına uymanız lazımdır. Yorgun yola çıkılmaması ve 3 veya 4 saatte bir dinlenmeniz gerekiyor. Çok uzun süre ara vermeden araç kullanmanız risklidir. Çocuğunuzun ve kendinizin ihtiyaçları için iki saatte bir mola verilebilir. Çocuğunuzun evdeki güvenliği için ise, eğitimli ve güvenilir bakıcıya https://www.evdekibakicim.com adresinden erişebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar