Genel Bebek/Çocuk Bakım
05 Ekim 2018

Antalya Çocuk Bakıcısı

Türkiye’nin en yüksek nüfuslu illerinden biri olan Antalya ‘da, çocuk nüfusu toplam nüfusun %26,63’ünü oluşturmaktadır. Bu durum Antalya çocuk bakıcısı ihtiyacının fazlalığına açıklık getirmektedir.

Çocuklar, geleceğin yetişkin bireyleridir. Dolayısıyla özveriyle yetiştirilmeli, eğitilmeli ve eldeki tüm imkânlar kullanılarak gereksinimleri karşılanmalıdır. Çocukların en temel ihtiyaçları; dokunulmak (kucaklanmak), güven, düzen, sosyalleşme ve kendini değerli hissetmektir.

İlgili her anne ve baba, çocuklarının bu ihtiyaçlarını karşılayarak, çocuğunun psikolojik hasarla büyümesi ihtimalini sıfırlamak ister. Kendine güveni olan, kendini tanıyan ve yeteneklerini kullanabilen bir çocuk yetiştirmek isteyen ebeveynler, imkânlarını zorlayarak her şeyi dört dörtlük yapma çabasına girer. Bu çabaların en kıymetlisi ise; çocuğuna ayırabileceği zamandan fedakârlık yaparak, çocuğun bakım ihtiyaçlarını karşılamak için çalışan annelerdir.

Yapılan araştırmalar, ülkemizde iş gücüne katılan, çalışan kadın sayısının artış gösterdiğini ortaya koymuştur. Dolayısıyla birçok ilde çocuk bakıcısı ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Antalya çocuk bakıcısı ihtiyacının ortaya çıktığı büyük kentlerden biridir.

Tüm iller ve Antalya çocuk bakıcısı ihtiyacının karşılanması için ziyaret edilmesi en doğru olabilecek adres ise https://www.evdekibakicim.com/home/about adresidir.

 

Çocuk Bakıcısı Arayanlar Antalya

Arama motorlarında çocuk bakıcısı ilanları ile ilgili yapılan aramaların istatistiksel olarak değerlendirilmesi sonucu görülmüştür ki, çocuk bakıcısı arayanlar Antalya ilinde oldukça fazladır.

Araştırmalara göre, çocukların ebeveynleri ve yakın çevreleriyle olan ilişkileri, çocukların sağlıklı gelişiminin yapı taşlarını oluşturur. Çocuklar, dünyaya geldikleri andan itibaren çevresiyle kendine özgü yöntemlerle iletişim kurarlar. Bu bağlamda, çıkardıkları sesleri anlamak ve hareketlerini yorumlayabilmek önemlidir. Bu durum, annesi çalışan bir çocuk için bakıcının ne kadar önem taşıdığının anlaşılmasını sağlayacaktır.

Çocuk Bakıcısı Arayan Aileler Bursa

Bursa önemli sanayi kentlerinden biri olduğu gibi turizm çeşitliliği açısından da dünyanın en şanslı illerinden biridir. Bu da kadınların Bursa’da, kendilerine çalışma alanı bulmasını kolaylaştırmıştır. Dolayısıyla Antalya, Ankara, İstanbul illerinde olduğu gibi, çocuk bakıcısı arayan aileler Bursa ilinde fazladır.

Özellikle 0-6 yaş döneminde; çocuğun kimlik ve kişiliği gelişir, hayata karşı duruşu belirlenir. Bütün bunların olması için çocuğun ebeveyni kadar bakıcı da önem taşır. Bunun bilincinde olan anne ve babalar çocuklarını emanet edecekleri bakıcının seçiminde, doğal olarak her türlü detayı sorgular. Bakıcı seçim sürecinde olan ailenin, bakıcı adayına sorması gereken en önemli sorular şunlardır:

* Daha önce çocuk bakıcılığı yaptınız mı? Çocuk bakıcılığında deneyiminiz varsa, referanslarınızı paylaşır mısınız?

* Çocuk bakıcılığı yaptıysanız, çocukla geçirdiğiniz bir gün boyunca yaptıklarınızı anlatır mısınız?

* Çocuk gelişimi ve bakımı ile ilgili bilgili olduğunuzu gösteren yeterlilik belgeniz, sertifikanız veya diplomanız var mı?

* Siz de bir anne misiniz?

* Bir çocuğun beslenmesinde nelere dikkat edersiniz?

* İlk yardım bilginiz var mı, örneğin çocuk düşerek yaralandığında ne yaparsınız?

* Sizce hangi durumlar çocuk için acildir ve bu gibi durumlarda ne yaparsınız?

* Daha önce bir çocuğa tuvalet eğitimi verdiniz mi? Tuvalet eğitimi sürecinde birtakım olumsuzluklar ortaya çıkabilir. Bunlar sizi etkiler mi?

* Çocuk hastalığında nelere dikkat edersiniz? Çocuk hastalıklarını biliyor musunuz?

* Çocuk bakarken çocuğa yönelik kurallarınız nelerdir?

Bu soruların tümünün olumlu cevaplanması bir anne için yeterli olmayabilir. Ancak bu sorulara olumlu yanıt verebilen bir adayın, bakıcılığı en iyi şekilde yapabileceği olasılığı yüksektir.

İstanbul Çocuk Bakıcısı Arayan Aileler

Türkiye’nin en kalabalık ili İstanbul’dur. Bu nedenle İstanbul çocuk bakıcısı arayan aileler bakımından pek çok konuda olduğu gibi zengindir. Medyaya yansıyan olaylar, İstanbul’da şiddetin ne kadar çok yaşandığını ortaya koymaktadır. Bu durum nedeniyle, İstanbul’da yaşayan çalışan anneler, çocuklarını emanet edecekleri bakıcı konusunda daha hassas davranabilirler.

Güvenlik, çocuk bakımında en önemli unsurdur. Ailelerin, bakıcı bulma sürecini atlattıktan sonra bakıcıdan güvenlik ile ilgili beklentileri şunlardır:

* Bakıcının en önemli görevi, çocuğun sağlıklı beslenmesini sağlamaktır. Bakıcının çocuğa verdiği gıda, vitaminler bakımından yeterli olmalıdır. Çocukta alerjik reaksiyona sebebiyet verebilen ürünlere dikkat etmelidir. Ayrıca beslenme esnasında, çocuğun mama sandalyesinden sarkması ve boğazına bir şey takılması gibi tehlikeli durumlara karşı dikkatli olmalıdır.

* Evdeki her alan, çocuklar için eğlenceli bir oyun alanı gibi görülebilir. Bu nedenle bakıcı, kesici delici aletleri, çocuğun ulaşamayacağı yere kaldırmalıdır. Banyo yaptırırken de zeminin kaygan olmamasına, suyun sıcaklık oranına, kullanılan bakım ürünlerinin kalitesine özen göstermelidir.

* Bakıcı, çocuk ile ilgili her şeyden sorumludur. En önemli sorumluluklarından biri de hijyendir. Çocuğun kullandığı her türlü eşya, gerekirse özel deterjanlar kullanılarak temizlenmelidir.

* Oyuncaklar, çocuğun gelişimi için önemlidir. Ancak bazen oyuncaklar da tehlikeli olabilmektedir. Örneğin, küçük parçalardan oluşan bir oyuncak soluk borusuna kaçarak tehlike yaratabilir veya köşesi sivri bir oyuncak yaralanmalara sebep olabilir. Bu nedenle bakıcı, çocuğun oynadığı oyuncaklara dikkat etmelidir.

* Acil durumlarda doğru müdahaleyi yapabilmek hayati önem taşır. Dolayısıyla bakıcı ilk yardım bilgisine sahip olmalıdır. Ayrıca eczane, aile hekimi ve taksi durağı gibi önemli yerleri önceden ezberlemiş olmalıdır.

* Bakıcı, çocuk ile birlikte trafiğe çıkmak ve araç kullanmak durumunda kaldığında; hız yapmamalı, çocuk koltuğunun sağlamlığına dikkat etmeli, araçları sollamaya çalışmamalı, klima ayarını dengelemelidir.

* Çocuk ile birlikte evin dışına çıkan bir bakıcı, ortam neresi olursa olsun (araç, market, başka bir ev) çocuğu yalnız bırakmamalıdır.

* Bakıcı, tehlike oluşturabilecek her türlü eşya konusunda dikkatli olmalıdır. Örneğin ağır dolaplar, bazalar ve mutfak aletleri tehlike oluşturabilir.

* Bakıcı, eve misafir kabul etmeden önce aileyi bilgilendirmelidir. Ayrıca evde veya dışarıda herhangi bir yabancının, çocuk ile fiziksel teması kesinlikle önlenmelidir.

* Elektrikli aletler, suyla temas ettiğinde ciddi olumsuzluklara neden olur. Bu nedenle kullanıldıktan sonra kullanıldıktan sonra ortadan kaldırılması önemlidir.

* İlaçların ve temizlik malzemelerinin çocuğun erişebileceği alanlarda olmaması gereklidir. Aksi halde hayati tehlike oluşturan durumlar meydana gelebilir.

* Bakıcı, çocuğu uyuduğu sırada da yalnız bırakmamalıdır. Çünkü çocuk, uykuda boğulabilir, yataktan düşebilir veya kusmuğunu yutabilir.

* Bakıcı, çocuğun sağlık kontrollerinde olan biten her durumu aileye iletmelidir.

Çocuğun güvenliği ile ilgili her detaya dikkat eden bir bakıcı, ailenin tedirginliğini ortadan kaldırır. Bu durumda bakıcının sürekliliğini sağlayan en önemli unsurlardan biridir.

Çocuk bakıcısı Bursa Çocuk bakıcısı Bursa ilinde önemli bir ihtiyaçtır. https://www.evdekibakicim.com sayesinde bu ihtiyaç, güveli bir şekilde giderilir. Bakıcı ihtiyacı giderildikten, bakıcı seçimi yapılıp beklentiler hakkında bakıcıya bilgi verildikten sonra sıra bakıcının görevini iyi yapıp yapmadığını kontrol etmeye ve devamlılığı sağlamaya gelir.

Aileler, bakıcıyı işe alarak bir yabancıyı çocuklarıyla baş başa bırakmanın endişesini taşır. Bu nedenle bakıcının görevini iyi yapıp yapmadığını gözlemlemek için, eve kamera yerleştirebilir. Eğer böyle bir imkân yoksa da bakıcının çocuk ile iletişimi mutlaka gözlemlenmelidir.

Çocuğun bakıcı ile beraberken rahatsız olması, bakıcının aile ile çocuk hakkında konuşmaya yanaşmaması, çocuğun sık sık kazalara uğraması, çocuğun sıklıkla özensiz görünmesi ve bakıcının anne ve babanın isteklerini yerine getirmemesi bir şeylerin yolunda gitmediğini gösterir.

Bakıcının işini en doğru şekilde yaptığından ve aldığı ücreti hak ettiğinden emin olunduğunda, bakıcının devamlılığını sağlamak için yapılması gereken tek şey bakıya saygıyla yaklaşmaktır.

Bir ailenin çocuğu için bakıcıdan en önemli beklentisi sevgidir. Bakıcının ise aileden önemli beklentisi saygıdır. Bu iki unsur bir arada olduğunda çocuğun da çok iyi yetişmiş bir birey olacağı kesindir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar