Genel Bebek/Çocuk Bakım
21 Şubat 2017

Ağlayan Çocuğa Telefon ve Tablet Vermenin Etkileri

Çocukların telefon ve tablet kullanımı teknoloji uzmanı pedagogların üzerinde titizlikle durduğu ve aileleri uyardığı bir konu. Gelişen teknoloji sebebiyle kişilerin en büyük ihtiyaçlarından biri akıllı cihazlar oluyor. Telefon ve tablet ile tüm işleri yönetirken bütün gün vakit geçirmek mümkün. Akıllı cihazlar elbette doğru kullanımda verimli sonuçlar elde edilmesini sağlıyor ancak çoğu zaman maalesef yanlış bir şekilde kullanılıyor. Son yıllarda sıklıkla ebeveynler ve çocukların teknolojiyi yanlış bir şekilde kullandığı gözlenmiştir. Neredeyse her çocuğun elinde tablet olması bu duruma işarettir. Özellikle ağlayan çocukları susturmak adına anne ve babaların telefon, tablet vb mobil cihazı çocuğun eline tutuşturması normal karşılanacak kadar yaygınlaşmış durumdadır. Uzmanlar bu duruma dikkat çekerek teknoloji konusunda şüpheci adımlar atılması gerektiğini söylüyor ve çocukların teknoloji kullanımını bilinçlendirilmesi gerektiğini ortaya koyuyor.

 

Yeni doğan bir bebeğin büyüme çağında mobil cihazlar ile yetiştirilmesi son derece yanlış bir davranış kabul ediliyor. Ebeveynler henüz mama çağındaki bebeklerini telefon ve tabletlerle tanıştırarak çocukların zihinsel ve sosyal yönüne ket vuruyor. Yemek yemeyen, ağlayan, ''susturulamayan'' çocukların mobil cihazlarla avutulmaması özellikle ilk üç yaşına kadar televizyon dahil teknolojiden mümkün mertebe uzak tutulması gerekiyor. İlk üç yaş çocukların sosyal ve duygusal gelişimi şekillenir, dil becerisi gelişir. Bu dönemde mobil cihazlar ve televizyon çocuk üzerinde olumsuz etki yapar. Çocukların teknoloji ile tanışması okul öncesi dönemde sınırlı tutularak gerçekleştirilmelidir. Günlük 15 ila 30 dakika arası sınırlama teknoloji konusundaki kullanımın bilinçli olmasını sağlar. Elbette mobil cihaz ile geçirilen vakit veya televizyon izleme zamanları yetişkin kontrolünde olmalıdır.

 

 

Kod öğrenme Teknikleri ile Bilinçli Teknoloji Kullanımı Artıyor  

 

Çocukların teknoloji ile geçireceği zamanı verimli ve öğretici aynı zamanda eğlenceli hale getirmenin yolları bulunuyor. Dünyada temelleri atılmış ve yaygınlaşmış olan ülkemizde ise çalışmaları yapılan kod yazma eğitimleri küçük çocukların hayal gücünü, zihinsel gelişimini desteklemek, çocukların bilgisayar ve akıllı cihaz kullanımını bilinçli bir şekilde yönlendirmek amacıyla verilmeye başlanmıştır. Çocuk bakıcısı ve oyun ablası hizmetleri dahi bu yönde şekillendirilmiştir. Genç üniversite öğrencileri tarafından verilen oyun ablası hizmeti teknoloji ile buluşturuluyor. Oyun ablaları çocuklara eğlenceli bir şekilde kod yazmayı öğretebiliyor.

Çocuklarınızın teknoloji ile tanıştırmak için en verimli ve ideal yol EvdekiBakıcım'ın oyun ablaları olabilir. Size en uygun oyun ablasını bulmak için tıklayın

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar