Genel Bebek/Çocuk Bakım
02 Nisan 2018

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

Yazımıza başlamadan önce dünyada bir çok bilim adamının Otizmli olduğu bilinmektedir. Örneğin; ülkemizin ünlü bilim adamlarından Prof. Dr. Celal Şengör kendisinin otizmli olduğunu açıklamıştır. Otizmden korkmaya ve otizmi dışlamaya gerek yok farkındalığımızı arttıralım yeter!

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Gününün amacı; otizmli bireylerin herkes kadar farklı herkes kadar aynı olduğunu göstermektir. 2018 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Otizm konusuna dikkat çekmek için “Fark et, kabul et, bizimle yürü” sloganı ile bir çok etkinliğe imza atacak. Dünyada Otizm farkındalığı için belirlenen renk ise mavidir. Bu sene 2 Nisan'da Boğaziçi Köprüsünün ışıkları Otizm Farkındalığı için 2 'mavi' renkte olacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Otizm spekturm bozukluğu bir nörogelişimsel bozukluktur.

Otizm spekturm bozukluğu küçük yaşlarda başlar ve yaşam boyu devam eder. Sosyal etkileşim ve iletişimde belirgin eksiklikler, sınırlı, tekrarlayıcı davranış şekilleri, ilgiler ve eylemlerde belirli bir nörogelişimsel bozukluktur. Otizm tanımlandığı 1943 yılından bu yana gerek isim gerek tanısal içerik açısından bir çok değişikliğe uğramıştır. Mayıs 2013’te yayımlanan DSM-5’te (Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı) tanı grubunun ismi, içeriği ve tanı ölçütleri ile ilgili değişiklikler yaparak “Yaygın Gelişimsel Bozukluklar “ teriminin yerine “Otizm Yelpazesi Bozukluğu” getirilmiştir. Rett Bozukluğu, Asperger Bozukluğu ise tanı kategorilerinden tamamen kaldırılmıştır.

Topumda otizm bozukluğunun giderek arttığı gözlemlenmiştir. 

Son yıllarda yapılan araştırmalar Otizm Bozukluğunun sıklığında belirgin bir artış olduğunu göstermektedir. 1975 Yılında her 5000 kişiden biri otizmli birey olarak değerlendirilirken 2009'da her 110 kişiden biri otizmli birey olarak değerlendirilmiştir.

Ülkemizde Otizm erkek çocuklarda kız çocuklarına oranla 4-5 kat daha sık görülüyor. 

OYB (Otizm Yelpazesi Bozukluğu) Türkiye’de ve dünyada erkek çocuklarında kız çocuklarına oranla 4-5 kat daha sık görülmektedir. OYB’nin görülmesindeki artışın nedenleri tam olarak saptanmasa da, artışın nedenleri arasında; %27 tanısal değişiklikler, %16 sosyal etkiler, anne-baba yaşındaki artış %11, coğrafi etmenlerin %2 oranında rolü olduğu gösterilmektedir.

Otizm genellikle 12-24 aylar arasında başlar.

Otizm belirtileri genellikle 12-24 aylar arasında kendini fark ettirir. Bazen şiddetli durumlarda 12 aydan önce, hafif durumlarda 24 Aydan sonrada fark edilebilir. Genellikle ilk fark ediliş konuşamama ya da konuşmadaki gerilik neden ile olur. Sadece konuşamama değil karşı tarafı anlayamama da vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Otizm kelime anlamı, içe yönelmedir. 

Otizmli çocukların erken bebeklik döneminden başlayarak göz teması kurmadığı, kucağa alınmak, rahatlatılmak, sakinleştirilmek gibi isteklerinin bulunmadığı, çevresini izlemeye ve anlamaya dayalı davranışlarının olmadığı gözlemlenmiştir. Tek düze bir tarzda hep aynı oyunları oynarlar (Arabaları sürekli sıraya dizmek gibi). Araba tekerliği döndürmek ya da eline aldığı bir nesneyi sallamaktan hoşlanırlar. Sallanmayı ya da kendi etraflarında dönmeyi severler. Dönen cisimlere özel bir ilgileri vardır. Değişiklikten hoşlanmazlar. Takıntılı ya da törensel davranışları vardır. Ben yerine sen ya da o derler. Bazen değişik ve daralmış ilgi alanları olabilir (bütün ağaç türlerini ezbere bilmek gibi).

Otizm kısaca; iletişim ve etkileşimde bozukluk ve kendini tekrarlayan hareketlerin görülmesidir.

Otizmli çocuklar iletişim kurmazlar ya da kurmakta zorlanırlar. Karşıdakinin duygularını ve kendi duygularını anlamada zorlanırlar. Empati geliştiremedikleri için etkileşime girmekte zorlanırlar. Bize anlamsız gelecek el hareketleri ve törensel rutinleri olabilir. Bu belirttiğimiz üç alanın yalnızca birinde bir bozukluk olması durumunda Atipik Otizm tanısı konabilir. Eğer çocuğunuzda bu alanlarda gerilik seziyorsanız hemen bir uzmana başvurmanızı tavsiye ederiz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar