Bebek/Çocuk Bakım
14 Ağustos 2016

Yemek Ayrımını Önlemek için 10 İpucu

Bazen çocuğunuzun dengeli beslenmesini sağlamak için ne kadar da mücadele etmek zorunda kalıyorsunuz değil mi? Bu husus aslında çocuğunuzun gelişim döneminde bağımsızlığını kazanma arzusundan kaynaklanmaktadır.

Çocuğunuzun dengeli bir şekilde beslemesini sağlamak için test edilmiş 10 ipucu hazırladık:

 

1) Çocuğunuzun düşündüğünüzden daha az yemeğe ihtiyacı olduğunu fark edin

 

Çocukların ihtiyaç duyduğu yemek miktarı zaman içinde farklılık gösterebilmektedir. Bazı günler diğer günlere oranlara daha çok ya da az yiyebilirler. Son lokmaları zorlamamak bazen en iyi çözüm olabilir.

 

2) Şekerli içecekleri ve abur cuburu sınırlandırın

 

Öğün arası atıştırmalık yiyen çocuklar, yemek saatinden önce çok kolay bir şekilde tok konumuna gelebilirler. Bunu engellemek için ara öğünlerde küçük ama sağlıklı besinler önerin. Ara öğünlerin her gün aynı saatte olmasına özen gösterin. Çocuklar aç olduğunda sağlıklı besinler onlar için çok daha çekici olacaktır. Çocuğunuza sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak için tecrübeli çocuk bakıcılarımızdan yararlanabilirsiniz. 

 

3) Gökkuşağı renklerini kullanın

 

Doğru besinlerin alınması için her bir yemeği gökkuşağı renklerine benzeterek yemek yemeği çocuklar için oyun haline getirebilirsiniz. Oyun ablası çocukların yemek yemelerini zevkli bir hale getirmede ve besinler hakkında bilgi edinmesinde büyük rol oynarlar.

 

4) Sağlıklı sebzeleri sevdikleri yemeklerle birlikte yemelerini sağlayın

 

Çocuk dostu yemek tariflerini internette kolayca bulabilirsiniz. Mesela karnabaharı, havucu ve kabağı makarna sosunda; ıspanağı börekte rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun yanında onlar için bol yeşil sebzeler içeren meyve suları hazırlayabilirsiniz. Çoğu zaman hayır dedikleri sebzelerin bu yemeklerin içinde olduğunu fark edemeyecekler.

 

5) Yemeğin hazırlanışında çocuğunuzun katkısı olsun

 

Araştırmalar gösteriyor ki çocuklar, malzemelerini kendi seçtikleri ve hazırladıkları yemekleri ayırt etmeden yiyorlar. Market alışverişi listesini hazırlarken, alışverişte malzemeleri bulurken ve yemeği hazırlarken çocuğunuzun bu aşamaların bir parçası olmasını sağlayın.

 

6) İştahlarının açılmasını sağlayın

 

Çocuklar aç olduklarında yemek yeme duyuları da artar. Onların günde en az bir saat fiziksel aktivite yapmasını sağlayın. Örneğin parkta zaman geçirmek oldukça etkili olacaktır. Oyun abaları, çocuk aktiviteleri yaparak çocuğa rol model olmaktadır ve bu sayede çocuğa alışkanlık kazanma boyutunda kolaylık sağlayacaktır.

 

7) Yemeğin yanına taze soslar hazırlayın

 

Bazen ketçap ve mayonez gibi soslar çocukların yemekten daha fazla tat almalarını sağlar. Fakat market raflarında yer alan ve çok fazla şeker içeren ürünler yerine, evinizde çok daha sağlıklı ve lezzetli soslar yapabilirsiniz. Her çocuğun damak tadı farklı olabilir. Onun hangi sosları daha çok sevdiğini keşfedin ve buna göre ev yapımı soslar hazırlayın.

 

8) Yemek saati kuralları

 

Doğru beslenmenin değerini, yemek saati kuralları koyarak çocuğunuza aşılayabilirsiniz. Mümkün olduğunca aynı saatte ve ailece yemek yemeyi deneyin. Yemek masasında elektronik eşyalara yer vermeyin. Gününüzün nasıl geçtiğini anlatarak ve beraber yapacağınız planlardan bahsederek yemeği çok daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Böylece yemek yemenin bile çocuk bakımında önemli bir yere sahip olduğunu gözler önüne sermiş olduk. .

 

9) Pratik çözümler geliştirin

 

Sağlıksız görünen tatlıları kolay bir şekilde sağlıklı hale çevirebilirsiniz. Meyveleri öğütüp doğal yoğurtla karıştırabilirsiniz ve daha sonra dondurabilirsiniz. Ev yapımı meyve suları da severek tüketilecektir. 

 

10) Onlar için ayrı yemek hazırlamaktan kaçının

 

Zor günün ardından yemek masasında didişmek isteyeceğiniz en son şeydir. Bunu önlemek için onlara farklı bir yemek hazırlamak kolay bir çözüm gibi gözükse de bunu yapmayın. Bu durum onların daha çok yemek seçmesine sebebiyet verecektir. Bunun yerine yemeğin yanında çok istedikleri bir atıştırmalık hazırlamalarına izin verebilirsiniz.

Bu ipuçlarından hangisi sizin için uygun olursa olsun, her zaman tutarlı olmaya özen gösterin. İşinize yarayan yöntemleri bakıcınız ile paylaşmayı unutmayın.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar