Bebek/Çocuk Bakım
16 Mayıs 2016

Yaz Döneminde Çalışan Anneler için Çocuk Bakımı Konusunda İpuçları

Yılın en güzel zamanı başlıyor! Çoğu çalışan anne için yaz sezonu, çocuklarına en iyi şekilde bakmak için büyük efor sarf ederek geçer. Okulların kapanması ile birlikte anneler için daha stresli sayılabilecek bir dönem başlar. Bazı aileler yaz okullarını seçse de okul saatleri dışında kalan çocuk bakımı gerçeklerini değiştirmez. Tabii ki yaz okuluna gidemeyecek kadar küçük olan çocukların bakım ihtiyaçları başka bir boyutta. İşte çalışan annelerimizin, okullar kapandığında çocuklarının bakımı için faydalanabileceği beş ipucu.

 

İhtiyaçlarınızı belirleyin

 

Çalışan annenin çocukları için duydukları bakım ihtiyacı her zaman birbirlerine uymaz. Kimi tam zamanlı bir yardıma ihtiyaç duyarken, diğer bir anne haftaya dağılmış saatlik bakımlara ihtiyaç duyar. Bu durumda ailenizin haftalık planına göre ne kadar çocuk bakıcısı yardımına gereksinim duyacağınızı saptayın. EvdekiBakıcım ailesi olarak platformumuzda tam zamanlı çocuk bakıcılarımız olduğu gibi yarı zamanlı çocuk bakıcılarımız da mevcuttur. İhtiyaçlarınızı baştan net bir şekilde belirlerseniz uzun vadede, düzenli bir yapıya kavuşmakla kalmaz bunun yanında kafa karışıklıkları ve kötü sürprizlerin de önüne geçmiş olursunuz.

 

Sizin ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayan bir çocuk bakım hizmeti bulun

 

Bütün bakım hizmetleri aynı ve eşit şekilde gerçekleşmez. Çocuğunuzun yaşına uygun olarak, bazı bakım hizmet tiplerinin size ve ailenize diğerlerinden daha uygun olduğunu görebilirsiniz. Örneğin, söz konusu eğer bebeğiniz ise, evde sürekli kalacak, siz yokken yavrunuzu hain mikroplardan koruyacak bir yardımcıya ihtiyaç duyabilirsiniz. Çocuğunuz büyüdükçe, sosyalleşmesi sizin için daha önemli olmaya başlar; bu durumda çocuğunuza onunla iyi anlaşacak ve rol model olarak alabileceği bir oyun ablası veya oyun abisi desteği almanız sosyal zeka gelişiminde ve kendine olan güveninin artmasında da etkili rol oynayacaktır. Çocuğunuz, okul çağında ise, sizin iş veya ev işleri ile dolu zamanlarınızda, yarı zamanlı bir bakıcı da işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

 

Hazırlıklı olun

 

Eğer evden çalışıyorsanız ve dolayısıyla çocuğunuz için bakıcı yardımına gereksinim duymayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Esnek bir zaman çizelgesine sahip olmanız, çocuğunuzla ilgilenmeniz açısından ofiste çalışan meslektaşlarınıza göre daha kolay zaman bulabileceğiniz anlamına gelir. Fakat kendinize ayıracağınız zamanların sekteye uğramaması için doğru bir çocuk bakıcısı bulup onu önceden bilgilendirmeniz size düşünemeyeceğiniz kadar çok rahatlık sağlayacaktır. Çocuk bakımı ciddi bir iş olduğundan tecrübesiz ve kafamızda soru işareti oluşabilecek kişilerden (akraba, arkadaş ve komşular) destek istemeden önce tekrar düşünülmesi gereklidir.

 

İşlerin kontrolü elinizde olsun ve detayları atlamayın

 

Eğer yaz okulu düşünüyorsanız çocuğunuzun okuluna bir ziyarette bulunun. Okulunda, sanat atölyeleri, lisan merkezleri ve müzik odaları gibi çocuğunuzun ne gibi imkanlara sahip olduğunu inceleyin. Yeteneklerine göre öğretmenleri ile görüşüp ilgili oldukları alana doğru motive edin. Bu alanlarda hızı bir şekilde ilerleyebilmeleri için de EvdekiBakıcım’ın uzman oyun ablalarının ve abilerinin destek verdiklerini unutmayın. Eğer okula servis haricinde gidip gelecekse, ona durağa kadar eşlik edebilirsiniz. Hatta ev-okul arasındaki yolda ona eşlik ederek bu güzergaha alışmasını sağlayabilirsiniz.

 

Hazırlıklarınızı her zaman önceden tamamlayın

 

Hiçbir şey tüm işlerin okulun kapanış haftasına bırakılması kadar stres yaratamaz. O halde, elinizden geldiği kadar yaz tatilini önceden planlayın. Yapılacak aktivitelerin belirlenmesi, alınması gereken desteğin kararlaştırılması ve doğru çocuk bakıcısının seçilmesi son ana bırakılmamalıdır. Bu şekilde siz ve çocuklarınız stressiz, sakin ve eğlenceli bir yaz dönemine başlayabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar