Bebek/Çocuk Bakım
16 Mayıs 2016

Yaz Döneminde Çalışan Anneler için Çocuk Bakımı Konusunda İpuçları

Yılın en güzel zamanı başlıyor! Çoğu çalışan anne için yaz sezonu, çocuklarına en iyi şekilde bakmak için büyük efor sarf ederek geçer. Okulların kapanması ile birlikte anneler için daha stresli sayılabilecek bir dönem başlar. Bazı aileler yaz okullarını seçse de okul saatleri dışında kalan çocuk bakımı gerçeklerini değiştirmez. Tabii ki yaz okuluna gidemeyecek kadar küçük olan çocukların bakım ihtiyaçları başka bir boyutta. İşte çalışan annelerimizin, okullar kapandığında çocuklarının bakımı için faydalanabileceği beş ipucu.

İhtiyaçlarınızı belirleyin

Çalışan annenin çocukları için duydukları bakım ihtiyacı her zaman birbirlerine uymaz. Kimi tam zamanlı bir yardıma ihtiyaç duyarken, diğer bir anne haftaya dağılmış saatlik bakımlara ihtiyaç duyar. Bu durumda ailenizin haftalık planına göre ne kadar çocuk bakıcısı yardımına gereksinim duyacağınızı saptayın. EvdekiBakıcım ailesi olarak platformumuzda tam zamanlı çocuk bakıcılarımız olduğu gibi yarı zamanlı çocuk bakıcılarımız da mevcuttur. İhtiyaçlarınızı baştan net bir şekilde belirlerseniz uzun vadede, düzenli bir yapıya kavuşmakla kalmaz bunun yanında kafa karışıklıkları ve kötü sürprizlerin de önüne geçmiş olursunuz.

Sizin ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayan bir çocuk bakım hizmeti bulun

Bütün bakım hizmetleri aynı ve eşit şekilde gerçekleşmez. Çocuğunuzun yaşına uygun olarak, bazı bakım hizmet tiplerinin size ve ailenize diğerlerinden daha uygun olduğunu görebilirsiniz. Örneğin, söz konusu eğer bebeğiniz ise, evde sürekli kalacak, siz yokken yavrunuzu hain mikroplardan koruyacak bir yardımcıya ihtiyaç duyabilirsiniz. Çocuğunuz büyüdükçe, sosyalleşmesi sizin için daha önemli olmaya başlar; bu durumda çocuğunuza onunla iyi anlaşacak ve rol model olarak alabileceği bir oyun ablası veya oyun abisi desteği almanız sosyal zekâ gelişiminde ve kendine olan güveninin artmasında da etkili rol oynayacaktır. Çocuğunuz, okul çağında ise, sizin iş veya ev işleri ile dolu zamanlarınızda, yarı zamanlı bir bakıcı da işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Hazırlıklı olun

Eğer evden çalışıyorsanız ve dolayısıyla çocuğunuz için bakıcı yardımına gereksinim duymayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Esnek bir zaman çizelgesine sahip olmanız, çocuğunuzla ilgilenmeniz açısından ofiste çalışan meslektaşlarınıza göre daha kolay zaman bulabileceğiniz anlamına gelir. Fakat kendinize ayıracağınız zamanların sekteye uğramaması için doğru bir çocuk bakıcısı bulup onu önceden bilgilendirmeniz size düşünemeyeceğiniz kadar çok rahatlık sağlayacaktır. Çocuk bakımı ciddi bir iş olduğundan tecrübesiz ve kafamızda soru işareti oluşabilecek kişilerden (akraba, arkadaş ve komşular) destek istemeden önce tekrar düşünülmesi gereklidir.

İşlerin kontrolü elinizde olsun ve detayları atlamayın

Eğer yaz okulu düşünüyorsanız çocuğunuzun okuluna bir ziyarette bulunun. Okulunda, sanat atölyeleri, lisan merkezleri ve müzik odaları gibi çocuğunuzun ne gibi imkânlara sahip olduğunu inceleyin. Yeteneklerine göre öğretmenleri ile görüşüp ilgili oldukları alana doğru motive edin. Bu alanlarda hızı bir şekilde ilerleyebilmeleri için de EvdekiBakıcım’ın uzman oyun ablalarının ve abilerinin destek verdiklerini unutmayın. Eğer okula servis haricinde gidip gelecekse, ona durağa kadar eşlik edebilirsiniz. Hatta ev-okul arasındaki yolda ona eşlik ederek bu güzergâha alışmasını sağlayabilirsiniz.

Hazırlıklarınızı her zaman önceden tamamlayın

Hiçbir şey tüm işlerin okulun kapanış haftasına bırakılması kadar stres yaratamaz. O halde, elinizden geldiği kadar yaz tatilini önceden planlayın. Yapılacak aktivitelerin belirlenmesi, alınması gereken desteğin kararlaştırılması ve doğru çocuk bakıcısının seçilmesi son ana bırakılmamalıdır. Bu şekilde siz ve çocuklarınız stressiz, sakin ve eğlenceli bir yaz dönemine başlayabilirsiniz.

Yaz Tatilinde Çalışan Anneler İçin Çocuklarıyla Kaliteli Vakit Geçirme Önerileri

Yaz dönemine giren çocuklarda elbette bir rahatlama oluyor. Okul açılana kadar ders kitaplarını aralamayan veya kitap okumayan çocuklardan mustarip olan siz ebeveynler çocuklarınızın tatilde kaliteli vakit geçirmesini canı gönülden istiyorsunuz. Bakıcınıza tembihlediğiniz halde çocuklarınız kitap okuma ya da verilen ev ödevlerini yapmak istemiyor ve aksatıyor olabilir. Bu gibi durumlarda çocuklarınızı zorlamadan onlara nefes alabileceği bir süre verin. 15- 20 gün boyunca çocuklarınıza ne siz ne de bakıcınız ders çalışması ya da kitap okuması yönünde yönergelerde bulunmayın. Dinlenme süresi olarak belirlenen bu sürecin bitiminde de çocuğunuza yine direkt olarak ev ödevini yapması ya da kitap okuması konusunda baskı uygulamayın.

  • Ev Ödevini Sorunsuz Bir Şekilde Yapması veya Kitap Okuma Alışkanlığını Kazandırmak İçin Bir Taktik Önerisi

Çalışan anne adayları çocuklarıyla vakit geçirme konusunda pek uygun zamanı bulamayabiliyor. Hafta sonu da temizlik veya alışverişle geçirilen zamandan çocuğa gerekli ilgi ve özen gösterilemeyebiliyor. Bu gibi durumlarda kendinize planlama yapmalı ve çocuğunuzla yaz tatilinde de kaliteli vakit geçirmenin yollarını bulmalısınız.

Yaz tatili başlangıcında çocuklarınızın kitap okumasını sağlamak en büyük isteğinizse çocuğunuzla vakit geçirmek için bundan daha iyi bir fırsat olamaz. Çocuğunuzla birlikte bir kitapçıya gidin ve kendi zevklerinize göre kitap alın. Her gün 1 saat düzenli olarak bu kitabı okuyun ve kitap sonunda birbirinize hediyeler verin veya sürprizler yapın. Böylece, zorlamadan diretmeden ya da çocuğunuzu kitap okumaktan soğutmadan kolaylıkla tatilde kitap okuma alışkanlığını edinmesini sağlayabilirsiniz.

  • Tatil Boyunca Çocuğunuzun Gelişimini Destekleyin

Okulda aldığı eğitime ek olarak yabancı dil eğitimleri veya robotik ve kodlama gibi çeşitli kursları çocuğunuzun gelişimine önemli katkılar sağlar. Farklı ilgi alanlarıyla ilgilenen çocuklarınızı bu tarz eğitim kurumlarına göndererek gerek kişisel gelişimlerini destekleyebilir gerekse de vakitlerini boş geçirmelerini engelleyebilirsiniz. Robotik kursları, yabancı dil eğitimleri ve tiyatro kursları gibi çeşitli aktivitelere göndereceğiniz çocuğunuzda iletişim kurma becerileri iyileşirken özgüveni de artacaktır. Yaz tatili destekleme kursları da çocuğunuzun zayıf olduğu derslerde başarılı olması yönünde olumlu etkilere sahip olacaktır.

  • Hobi Edinmesini Sağlayın

Kuşkusuz hepimizin bir hobisi var ve bu hobilerin gerek kişisel gelişimimize gerekse de ruh sağlığımıza büyük katkısı var. Bu nedenle, yaz tatili aktiviteleri içerisinde çocuğunuzun hobilerini tanıyın ve bu hobileri nasıl geliştirebileceğinizi düşünün. Örneğin çocuğunuzun müziğe karşı bir ilgisi varsa ve online ortamlarda müzik aletleriyle ilgileniyorsa hemen bu ilgi alanını hobiye yönlendirin. Bir gitar kursuna ya da sevdiği enstrümanın kursuna yazdırın ve yaz tatilini en faydalı şekilde geçirmesi için destekte bulunun. Bakıcı adayı da enstrüman çalmayı biliyorsa yaz tatili eminiz ki çocuğunuz için daha eğlenceli geçecektir. Yaz döneminde siz değerli ebeveynler çalıştığı için böylece çocuğunuz eksikliğinizi hissetmeyecek ve gün içinde yaptığı şeyleri sizlerle paylaşarak sizlerle daha iyi iletişim kuracaktır.

  • Kişisel Bakım Alışkanlığını Kazandırmayı Eğlenceli Hale Getirin

Çocuklar için yaz tatili denilince akla gelenler arasında deniz, oyun ve bol bol gezmek yer alıyor. Ancak, siz ebeveynler olarak çocuklarınızın tatilde kendiyle ilgili bir takım öz bakım becerilerini edinmesini istiyor olabilirsiniz. Yaz tatili ise çocukların bu tarz öz bakım becerilerini edinmesi açısından en doğru süreçtir. Örneğin, diş fırçalama alışkanlığını edinmesi, sorumluluklarını bilmesi adına odasını düzenlemesini sağlamak gibi bir takım görevler çocuklara yaz tatilinde verilmeli. Çeşitli aktiviteler düzenleyerek hem çocuklarınızın eğlenmesini hem de bu alışkanlıkları edinmesini sağlayabilirsiniz. Bakıcınızla da bu konuları konuşarak bu konuların takibini yapmasını isteyebilir ve çocuğunuzun bu alışkanlıkları edinmesi konusunda destek vermesini rica edebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar