Genel
31 Ocak 2017

EvdekiBakıcım Yatırım Duyurusu

Türkiye’deki pazar büyüklüğü 3 milyar dolar olarak tahmin edilen çocuk ve yaşlı bakım hizmetleri, gelecek vadeden bir alan olarak öne çıkıyor. Evde bakım hizmetleri işine yeni bir soluk getiren evdekibakicim.com, kurulması üzerinden bir yıl bile geçmemiş olasına rağmen Fatih ve Fırat İşbecer’in de aralarında bulunduğu 11 melek yatırımcıdan toplam 675 bin TL yatırım aldı.

Evde çocuk ve yaşlı bakım alanında sunduğu inovatif çözümlerle bu alanda dikkatleri üzerine çeken evdekibakicim.com, aldığı bu yatırım desteği, sektörde doldurduğu boşluğun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. 

2016 Webrazzi Arena Türkiye birincisi de olan evdekibakicim.com, 675 bin TL’lik bu yatırım turunda birçok farklı yatırımcıdan destek almayı başardı. Fatih ve Fırat İşbecer’in dışında bu tura BIC Melek Yatırım Ağı da 3 yatırımcısı ile katıldı. Ayrıca pazarlama ve iletişim sektörünün tanınmış ismi Hakan Turalı da yönetim kurulu üyesi olarak evdekibakicim.com şirket ortakları arasında yerini alıyor.

Evdekibakicim.com CEO’su Miraç Bal konuyla ilgili yaptığı açıklamada,

“Aldığımız bu yatırım, ev hizmetleri sektörü için önemli bir adım oldu. İnsanların tanımadıkları bir kişiye güvenerek evlerini açması zor karar verilecek konulardan birisi. EvdekiBakıcım bu güven problemini, teknolojiyi de doğru bir şekilde kullanarak ortadan kaldırıyor. Bundan sonraki hedefimiz kontrollü bir şekilde büyüyerek planladığımız coğrafi açılımları gerçekleştirmek.” dedi. 

Ev hizmetleri pazarının sadece Türkiye’de değil, dünyada da son yıllarda öne çıktığına dikkat çeken Bal, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“EvdekiBakıcım güveni her zaman ön planda tutarak tüm eğitimcileri, oyun ablalarını ve bakım elemanlarını 5 aşamalı titiz bir eleme sürecinden geçiriyor. Ayrıca bu alanda bir ilke imza atarak bakım süresince 100 bin dolarlık sigorta teminatı sağlıyor.

Şu an platformda, farklı alanlarda uzmanlıklarıyla ön plana çıkan binin üzerinde bebek, çocuk ve yaşlı bakıcısına ek olarak yüzlerce oyun ablası hizmet veriyor. Özellikle özel kurslara yüksek ücretler ödemek istemeyen aileler, EvdekiBakıcım sayesinde İngilizce, Fransızca, yaratıcı drama, modern dans, piyano, Montessori eğitimi verebilen profesyonellere hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde ulaşıyor. Üstelik aileler bu hizmeti evlerinde alarak zaman kaybından da kurtulmuş oluyorlar.”

Servis veren profesyonellerin genç yaşta yeteneklerini ön plana çıkararak gelir elde etme fırsatı yakalayabildiklerine de dikkat çeken Bal,

Bu kişiler, farklı aileler tanıyarak kendi networklerini de geliştiriyorlar. Iyzico alt yapısını kullanarak sağladığımız ödeme çözümü sayesinde de taraflar kendini güvende hissediyor ve elden para değişimini de ortadan kalkıyor. Aldığımız bu yatırımla beraber teknolojik altyapımızı güçlendirirken EvdekiBakıcım topluluğunu da büyüteceğiz. Şimdiden bir sonraki tur için Avrupa’daki önemli VC’ler ile dirsek temasındayız." diyerek sözlerini tamamladı.

Yatırımcılar arasında yer alan Fırat İşbecer ise EvdekiBakıcım yatırımı hakkında şunları söyledi:

“Ülkemizde çocuk ve yaşlı bakım hizmetleri alanında yaşanan eksiklikleri giderme amacıyla yola çıkan değerli üç girişimcimize destek olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Teknolojiyi merkezine taşıyan evdekibakicim.com ile birlikte daha kaliteli ve güvenilir bakım hizmetlerinin tüm yurtta yaygınlaşmasını temenni ediyoruz.”

EvdekiBakıcım sitesinin başarısının altında sektörde sağladığı inovasyon önemli rol oynuyor.

Bakım hizmetinin alınması ve sunulmasının önemi çok da bilinmeyen bir şey olmayabilir. Ancak bu ihtiyacı teknoloji ile buluşturmak, hizmet veren ile alan arasında güven ortamını temin etmek, hem maddi hem manevi kayıpları önleme becerisi, şirketin yatırımcı ilgisi çekmesinde etkili oluyor.  Bunun nasıl sağlandığını anlamak için hikâyeye bir göz atalım.

EvdekiBakıcım neden kuruldu?

EvdekiBakıcım, bebek, çocuk, yaşlı bakımı ve oyun ablalığı hizmeti almak isteyenleri, alanında uzman kişilerle buluşturmak, bakıcılar hakkında aranan her bilgiye sahip olunmasını sağlamak ve ailelerin seçimlerinizi gönül rahatlığıyla yapabilmesi için kurulmuştur.  

İŞKUR’a bağlı olarak çalışan bir özel istihdam bürosu olan evdekibakicim.com, hizmet ağını genişleterek; ihtiyaç duyulan her çeşit evde bakım hizmetinin sunulduğu, bakıcılarla, bakım hizmeti talep edenlerin buluştuğu bir platform olmayı hedeflemektedir.

Uzman bakımına ihtiyaç duyanlar ve profesyonel bakıcılar için güvenilir, hızlı ve kaliteli hizmet sunmayı hedefleyen EvdekiBakıcım, bakım hizmetlerinde bir standart oluşturmayı görev edinmiştir.

EvdekiBakıcım şu anda altı kategoride hizmet sunmaktadır:

  • Oyun ablası
  • Özel ders
  • Bebek bakıcısı
  • Çocuk bakıcısı
  • Yaşlı bakıcısı
  • Filipinli bakıcı

 EvdekiBakıcım üzerinden uzun süreli bakım hizmeti alınabildiği gibi kısa süreli bakım hizmeti de alınmaktadır.  Günlük veya saatlik bakım ya da eğitim hizmeti alınması da mümkündür.

 Sistem nasıl işliyor?

EvdekiBakıcım teknolojik gelişmeleri etkin bir biçimde takip etmekte ve kullanmaktadır. Aileler talep ettikleri hizmete ait özellikleri seçtikten sonra, platformun eşleştirme algoritması aileye istediği şartları taşıyan uygun adayları sunmaktadır. Aileler hizmet alacakları bakıcının veya oyun ablasının profil sayfasına yönlendirilmekte,  onlar hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmakta ve böylece seçimlerini gönül rahatlığıyla yapabilmektedir. Hizmet sunan bakıcı veya oyun ablaları da cep telefonlarındaki uygulama vasıtasıyla gelen talepleri görmekte, kabul veya reddedebilmektedirler.

Sistemde kayıtlı olan bakıcı ve oyun ablalarının güvenilirliği evdekibakicim.com garantisi altındadır. Adaylar titiz bir inceleme sonrası sisteme dâhil edilmektedir. Süreç şu şekilde işliyor:

  • Öncelikle hizmet verecek olan bakıcılar, oyun ablaları ve uzmanlar iş başvurusu yapmak için sisteme kayıt olarak, başvuru yapıyorlar.
  • Tüm bakıcı adayları için uzmanlık sınavı yapılmakta, referansları kontrol edilmekte ve sabıka kayıtlarına bakılmaktadır.  
  • Bu kontrolleri geçen adaylar ile yüz yüze mülakat yapılmakta ve daha sonra uygun görülürse aday oryantasyon programına tabi tutularak sisteme dahil edilmektedir.

Bakıcıları seçerken göz önünde bulundurulan en önemli kural: Kendi ailemizi emanet edeceğimiz insanlarla çalışmak.

Diğer taraftan hizmet almak isteyen aileler de ilan açmak ya da bakıcı veya oyun ablası aramak ve adaylar hakkında bilgi almak için sisteme üye olmak zorundalar.  Bununla beraber hemen hizmet alınamıyor. Öncelikle aileler ile de yüz yüze görüşme yapıldıktan sonra hizmet alımına başlanabiliyor.

Tüm bunları yaparken en önem verilen husus hem ailelerin hem de bakıcı ve oyun ablalarının güvenliğini sağlamak. Güvenlik burada iki taraf için de önemli. Hizmetin evde verilecek olmasından kaynaklı güvenlik risklerinin mimimize edilmesi bir zorunluluk.

Ayrıca, hizmet sırasında bakıcının kusuru sonucu şahıslar ya da mal varlığında oluşabilecek zararlara karşı, 100.000 $’lık üçüncü şahıs mali sorumluluk sigortası ile aileler teminat altına alınıyor.

Platformun şu anda en aktif olduğu kategori “oyun ablası”

Platform altı ana başlıkta hizmet vermekle beraber, en fazla aktif üye sayısı oyun ablası kategorisidir.  Özellikle çocuk gelişimi, okul öğrencisi öğretmenliği ve yabancı dil öğretmenliği okuyan çok sayıda oyun ablası platform aracılığıyla hizmet vermektedir. Uzun dönem hizmet verilebildiği gibi, saatlik ve kısa dönem çalışma olanakları sebebiyle öğrenciler platforma yoğun ilgi göstermektedir. Örneğin, yabancı dil öğretmenliği veya çocuk gelişimi okuyan öğrenciler, haftada üç gün ikişer saat hizmet vererek hem pratik yapabilmekte, hem de harçlıklarını kazanabilmektedir.

Kuruluşundan bu yana EvdekiBakıcım’ı kullanan aileler ve oyun ablalarının memnuniyeti üst düzeyde olduğu için NTV ve TRT gibi haber kanallarının ana haber bültenleri yanında, çeşitli gazetelerde de platformla ile ilgili haberlere yer verilmiştir.

EvdekiBakıcım hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz.

 NTV Ana Haber

TRT Ana Haber

CNN Türk

Milliyet

Hürriyet 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar