Genel
07 Ocak 2016

Yaşlılarda Depresyon

Depresyonu kısaca, daha önceleri severek ve kendi isteğimizle yaptığımız aktiviteleri çeşitli çevresel, hormonal ve genetik bozukluklardan dolayı yapmak istemediğimiz, zevk almadığımız çökkünlük hali olarak tanımlayabiliriz.

Depresyonun belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Günlük aktivitelerde yavaşlama, aşırı halsizlik,
  • Sosyal ilişkilerden kaçınma, sorunlarını paylaşamama,
  • Yemek yiyememe, iştahsızlık,
  • Aşırı uykusuzluk ya da aşırı uyuma eğilimi ve uyanamama,
  • Dikkatini toplayamama ve aşırı unutkanlık,
  • Önceden yapılan işlerden ve aktivitelerden zevk almamak, ve
  • Kendini işe yaramaz, değeri olmayan biri olarak görmek, ölmeyi düşünmek.

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin yaptığı araştırmalar sonucunda; yaşlıların depresyona yakalanma riskinin gençlere oranla çok daha yüksek olduğunu tespit edilmiştir. Bunun başlıca nedeni yaşlı bireylerin %92’sinin en az bir, %77’sinin ise iki veya daha fazla kronik hastalığı olmasıdır. Birçok yaşlıda görülen hipertansiyon, şeker hastalığı ve KOAH gibi kronik hastalıkların depresyona yola açmasının en büyük sebebi, hastanın yaşam kalitesi dramatik bir şekilde düşürmesidir.

Ülkemizdeki yaşlıların hemen hemen yüzde 20’sinde depresyon görülüyor. Evde bakım sektöründe çalışan bakıcıların, depresyon belirtilerini tanıması ve hastanın depresyonda olduğunu tespit etmeleri halinde zaman kaybetmeden hasta yakınlarıyla iletişime geçmeleri gerekmektedir. Duruma uygun müdahaleyi güvenilir bakıcılarımız ile yapmak mümkündür.

Depresyonun belirtileri kolay anlaşılabilir olarak gözükse de, bazı depresyon belirtilerinin bireyin ilerleyen yaşından kaynaklandığı düşünülmekte ve gereken önem verilmemektedir. Bunun sonuncunda tedavi edilmeyen depresyon, birçok medikal hastalığın oluşmasına veya mevcut hastalıkların daha da kötüleşmesine sebebiyet vermektedir. Bu sebeple depresyonun erken tespit edilmesi ve hiç zaman kaybetmeden uygun tedaviye başlanması gerekmektedir. Bu konuda tecrübeli bakıcılarımızdan destek alabilirsiniz. İster Kadıköy kısa süreli bakım arıyorum ister Sarıyer yaşlı bakımı arıyorum deyin size en uygun uzman bakıcıyı bulmak bir tık uzakta. EvdekiBakıcım'ın internet sitesinden ücretsiz talep oluşturmanız ve karşınıza çıkan size en uygun 12 bakıcı arasından tercih yapmanız yeterli.

Aile büyüklerinizin depresyonda olduğundan şüpheleniyorsanız lütfen bu durumu EvdekiBakıcım’ın uzman bakıcıları ile paylaşınız. Bakıcılarımız sevdiklerinizi yakından takip edip sizi konu ile ilgili bilgilendirecektir.

Sevdikleriniz için en hızlı ve güvenilir bakım hizmetini almak için:

Uzman Bakıcı Bulun

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar