Genel
25 Mart 2016

Yaşlılar İçin Lokasyon Bazlı Servisler

Alzheimer ve Demans hastaları kendi başlarına dışarıya çıktıkları zaman kendilerini hiç tanıdık gelmeyen bir yerdeymiş gibi hissedebilirler. Yaşlının dış dünyadan kopmasını istemeyen aileler için bu durum sıkıntı oluşturmaktadır. Bu durumdan kurtulabilmek için lokasyon bazlı servisleri kullanmakta fayda vardır. Lokasyon bazlı servisleri kullanan aile üyeleri uzakta olsalar bile sevdiklerinin nerede olduğunu tespit edebilmenin gönül rahatlığını yaşarlar. EvdekiBakıcım ailesi olarak lokasyon bazlı servisleri kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. 

Yaşlı bir bireyin dışarı çıkıp tek başına gezmesi aile bireyleri için tedirginlik yaratabilir. Her gün birçok yaşlı tek olarak dışarı çıkıp gezebilmekle beraber, hafıza konusunda sıkıntı yaşayan yaşlılar yalnızken bir takım problemler yaşayabilmektedirler. Bazen hafıza sorunu yaşamayan yaşlılar bile yardım gerektirecek sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Yine de tavsiyemiz güvenilir bakıcılarımızın desteğini almanız veya yaşlı bireyin yanında olacak onunla ilgilenecek tecrübeli hasta bakıcının olmasıdır.

 

Peki, lokasyon bazlı servisler nasıl çalışır? Günümüzün gelişmiş teknolojisi sayesinde lokasyon bazlı servislere olanak sağlayan çipler; telefonda, bileklikte hatta gözlüklerde bile yer alabilmektedir. Bunun en yaygın görülen örneği akıllı telefonlarda gözüken örneklerdir. Yapmanız gereken tek şey, lokasyon bazlı servisin yaşlının telefonunda aktif olduğundan emin olmak ve yaşlıyı bu şekilde takip edebilmek. Örneğin ”IPhone’umu Bul” özelliği ile kişinin lokasyonunu bilgisayar, tablet ya da cep telefonunuz ile kolayca takip edebilirsiniz. Eğer yakınınız olmaması gereken bir noktada ise duruma müdahale edebilirsiniz.

 

Bazen farkında olmadan bile lokasyon bazlı servisleri kullanmaktayız. Mesela Google haritasını kullanırken bu teknolojiden yararlanmaktayız. Önemli olan yaşlınızın kullandığı cihazın lokasyon gösterme özelliğinin açık olması ve yeterli şarjının olmasıdır. Lokayson bazlı servisler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz teknoloji ile içli dışlı oyun ablalarımızla konuşabilirsiniz.

Unutmamız gereken önemli unsurlardan biri ise, her ne kadar teknoloji, yaşlı bakımı için yardımcı olsa da, sevdiklerimizin yanında olup gereken sevgiyi vermenin yerini hiçbir şeyin tutmamasıdır. EvdekiBakıcım ailesi olarak sevdiklerinize kendi ailemizden bireyler gibi bakmak için her zaman yanınızdayız.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar