Yaşlı Bakımı
09 Mart 2016

Yaşlı Bir Kişiye Bakımda 5 İpucu

Kesin olan bir şey vardır, o da hayatın tam bir daireye benzemesidir. Annenizin veya babanızın, çocukluk ve genç döneminiz boyunca size bakması ve bu rolün belli bir zaman sonra size geçmesidir. Bu dönemlerde bakım kolay değildir, fakat yükün ağırlığı hangi zorluklarla karşılaşılacağının bilinciyle hafifletilebilir.

Bakım verenlerin en fazla çektiği sıkıntılardan bazıları şunlardır: Depresyon, endişe, yorgunluk, uyku sorunları, fonksiyonel bozukluk, finansal ve aile ile ilgili sorunlardır. 

Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre, 50 yaş üstüne bakım hizmeti verenlerin %53’ü işlerinin olması gerekenden fazla stresli olduğunu belirtmiştir. İşlerinin stresli olduğun belirten bakıcıların başında, yatılı olarak çalışan bakıcılar gelmektedir. Bu bakıcıların %31’i başka seçenekleri olmadığını ve bunun bakıcılık mesleğinin doğasında olduğu kabullendikleri ortaya çıkmıştır.

EvdekiBakıcım, bakım verenlere stresleri ile başa çıkmak için bazı ipuçları vermektedir:

  • Bakım vermekten kaynaklanan günlük sorunlarla baş etmek için yardıma ihtiyaç duyarsanız, profesyonel yardım istemekten çekinmeyiniz.
  • Her şeyi tek başınıza yapamayacağınızı kabul edin. Size destek vermek isteyen güvenilir bakıcı seçin. 
  • Benzer durumda olan kişilerle konuşmak değerli görüşler almanızı ve bu konuda yalnız olmadığınızı anlayıp rahatlamanıza yardımcı olacaktır.
  • Pozitif kalın. Amerikan Kardiyoloji Dergisi’nde yayımlanan bir araştırmaya göre, pozitif bakış açısı kalbi koroner arter hastalığına karşı korumaktadır.
  • Modunuzu yükseltmek ve stresi azaltmak için egzersiz yapmanız size iyi gelecektir.
  • Dinlenebilmek için gün içinde molalar verin ve uykunuzu almaya özen gösteriniz. Bu süre içinde tecrübeli bakıcılardan yardım alabilirsiniz.

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar