Bebek/Çocuk Bakım
24 Temmuz 2018

Çocuklara Yabancı Dil Öğretmenin Pratik Yolu: Yabancı Çocuk Bakıcısı

Merhaba, bugün size çoğumuzun hayatında sorun olmuş ya da hâlen sorun olan bir konudan bahsedeceğiz: Yabancı dil eğitimi. Kendi eğitim hayatınızdan hatırlarsanız, ortaokulda, lisede ve hatta üniversitede, İngilizce dersinde hep aynı şeyleri öğrenmiş, daha da kötüsü öğrendiğinizi sanmışsınızdır. Sonra bir gün sokakta bir turist size adres sorar, kalakalırsınız, konuşamazsınız. Eğitim hayatınızda İngilizce dersinde çok iyi notlar almışsınızdır belki ama dili içselleştiremediğiniz için konuşamazsınız. Sizi bugün, o turistin karşısında hissettiğiniz kötü, tatsız duyguyu, çocuklarınızın yaşamaması için bazı bilgiler vereceğiz. Yazımızı okumayı bitirdiğinizde, yabancı çocuk bakıcısı çalıştırarak doğru yöntemlerle öğretildiğinde, çocuğunuzun yabancı dil öğrenmesinin zor olmadığını anlayacaksınız. Anlamanın ötesinde verdiğimiz bilgileri hayata geçirirseniz, çocuğunuzda sonuçlarını göreceksiniz.

 

AH ŞU İNGİLİZCE!

Hepimiz çocuklarımızın gelecekte mutlu bir yaşantısı olmasını istiyoruz. Mutlu bir hayatın en önemli ayağı da iş yaşantısı. Dünya değişiyor, en önemlisi de artık sınırlar kalkıyor. İngilizce’yi dünya dili olarak kabul eden iş dünyasında, bu dili bilmeyene yer yok artık. Sadece bilmek değil, uzmanlık alanına göre iyi  de bilmek, kıvrak kullanmak gerekiyor. Konu olan dilde iyi anlayabilmeniz(dinleme, okuma) ve kendinizi iyi ifade edebilmeniz(yazma, konuşma) gerekiyor. Önemli bir konu daha var. Belki, dur daha şu İngilizce’yi öğrenelim de ötesi eksik kalsın, diyeceksiniz ama Çince, İspanyolca, Fransızca, Almanca da sektörlere göre çok önemli. Örneğin, bir mühendis olup İngilizce’nin yanında Almanca’yı akıcı olarak konuşmayanın, uluslararası emek piyasasında pek değeri yok. Merak etmeyin, bahsedeceklerimizle çocuğunuz bir değil iki yabancı dili de elbet akıcı kullanacaktır.

 

DİL EĞİTİMİNDE YABANCI ÇOCUK BAKICISI ÇOK FAYDALI!

Çocuklarının yabancı dil eğitimine küçük yaştan itibaren başlamak isteyen ebeveynlerin en büyük handikabı, “Çocuğuma en etkili şekilde nasıl yabancı dil öğreteceğim?” sorusudur. Yabancı dil eğitimi konusunda özel bir hoca tutmak veya kreşe, okula başlayana kadar beklemek konusunda kararsız kalan ebeveynler, aslında çocuğun tam da en etkili şekilde yabancı dil öğreneceği 1-6 yaşı da kaybetmiş oluyor. Bu dönemde verilen yabancı dil eğitimi, çocukların kolay bir şekilde dili kavrayabilmesini ve konuşmasını sağlar. 3 yaşından sonra çocuklarda gelişen konuşma yetisi, öğrendiği yabancı dille birleştiğinde, çocuğunda ana dili düzeyinde yabancı dil konuşmasını sağlar. Aksansız, dinleyenin ikinci dil olduğunu anlayamayacağı şekilde yabancı dil konuşur çocuk. Böylece yerel değil bir dünya insanı olur.

Ebeveynler, çocuğun ilerleyen dönemde yabancı dil sıkıntısı çekmemesi ve bunu doğal bir süreçle öğrenmesi için yapması gereken en pratik yöntem yabancı çocuk bakıcısı tutmaktır. Uzmanlar da bunu doğruluyor. Çocuğa anadili haricinde ikinci bir dili öğretmenin en ideal yollarından biri çocuğa yabancı çocuk bakıcısı tutmak olduğunu söylüyor. Bakıcıyla  ile yapılan dil eğitiminin, çocuğunuzun sizin eğitim hayatında yabancı dil öğrenirken yaşadıklarınızı yaşamasının önüne geçmenizin yanında, bir başka faydası daha var: Çok daha ekonomiktir. Küçük yaşlardaki çocuklar ileriki yaşlara göre çok daha hızlı dil öğrenirler. Bundan dolayı gelecekte dil kurslarına, yabancı ülkelere göndermelere harcanacak onca harcama cebinizde kalacaktır. Hem çocuğunuz mutlu bir şekilde yabancı dil öğrenecek hem de gelecekte çocuğunuza yabancı dil eğitimi aldırmanın maliyetinden kurtulacaksınız.

Erken yaşta dil öğrenmenin faydalarıyla ilgili buraya göz atabilirsiniz.

 

 

YABANCI DİL, TEKRARLA ÖĞRENİLİR

Yabancı çocuk bakıcısı ile tüm gün birlikte vakit geçiren çocuk, dili ders olarak değil bizzat yaşarken iletişim kurmak için öğrenir. Yemek saati, masal saati, tuvalet eğitimi, oyun ve eğlence zamanı gibi çeşitli gün içi aktivitelerde dili her yönüyle öğrenen çocuk bakıcısıyla geçirdiği saatlerde dili pekiştirme şansı bulur. Aktif olarak duyulan, bir noktadan sonra konuşulan dil, çocuğun zihninde yer edinir. Yani, hani sizin eğitim hayatınızda başarılı olup dili özümseyememeniz var ya, işte çocuk burada onu yaşamaz, dili özümser. Çocuğa yatılı bakıcının bakması durumunda ise geçirilen vakit daha fazla olduğu için çocuk yeni öğrendiği dile daha çabuk aşina olur.  Bir şeyi öğrenmenin yolu onu defalarca tekrar etmektir. Yatılı bakıcı çocuğunuza İngilizce bir kelimeyi veya ifadeyi defalarca tekrarlaması fırsatı verir. Ayrıca yabancı dil bilen üniversiteli oyun ablasının evdeki varlığı, çocuğun dili unutmamasına katkı sağlamaktadır.

Yabancı dil eğitiminde çocuk bakıcısının rolü büyük önem taşır. Zira çocuk dili öğrenirken dilin tüm kıvrımlarını, telaffuzunu ve aksanını incelikleriyle öğrenir. Eğer anne veya babadan birinin anadili farklıysa ve çocuk zaten iki dilin bir arada olduğu bir ortamda büyüyorsa ve ek olarak üçüncü bir dil öğretilmek istiyorsa çocuk bakıcısı devreye girer. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, bakıcının yatılı bebek bakıcısı olması ise çocukla geçirilen vakti arttırdığı için dili sağlam öğretmesini sağlar. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey 0-3 yaş arası yabancı bebek bakıcısı tutulmasıdır. Hatırlatalım, çocukların dili öğrenme, zihnine kaydetme sürecinin en etkin olduğu yaş dönemi doğduğu andan itibaren ilk üç yaşına kadar olan zaman dilimidir. Bu dönemde çocuk iki-üç dili aynı anda öğrenme şansına sahiptir. Bu duruma “aynı anda öğrenme” diyen dilbilimciler, çocukların birkaç dili aynı dönemde öğrenebilecek kapasitede olduğuna vurgu yapıyor. Birçok ebeveyn çocuğunun ileride yabancı dil için ek bir kursa gitmesini önlemek için küçük yaştan itibaren yabancı dil bilen veya anadili farklı olan çocuk bakıcısı tutmayı tercih ediyor.

 

DİL EĞİTİMİNDE YABANCI ÇOCUK BAKICISI NELERE DİKKAT ETMELİ?

  • Çocuk yabancı dili öğrenirken yanlış bir kelime söylediğinde veya gramer hatası yapıldığında, ebeveynler o dili bizzat konuşmuyorsa çocuğa müdahale etmemelidir. Böyle anlarda düzeltilen yanlışlar hem çocuğun kafasını karıştırır hem de dilden soğumasına sebep olur.

 

  • Dil eğitiminde yabancı dili konuşan bakıcı veya ebeveyn çocuğa kesinlikle Türkçe seslenmemeli, iletişimde Türkçe kelimeleri tercih etmemelidir. Çocuğun öğrenmeye en açık olduğu yaş döneminde, dili karmaşa olmadan en saf haliyle öğrenmesi için bu detay önemlidir.

 

  • Ebeveynlerden biri yabancı dil biliyor ve çocukla bu şekilde iletişim kuruyor ise bu kurala aynen uymalıdır. “Tek kişi tek dil” kuralı konulmalı ve bu kuralın dışına çıkılmamalıdır. Çocuk, annesiyle İngilizce babasıyla Türkçe konuşuyor ise bu süreç daima böyle devam etmelidir. Çocuk, belirli bir yaşa gelip dilleri birbirinden sağlıklı bir şekilde ayırt edebildiğinde, oyun ablası dili taze tutmak için çocukla vakit geçirebilir.

 

  • Çocuk bakıcısı, yabancı dil eğitiminde sadece iletişim ile sınırlı kalmamalıdır. Çocuğa o dille ilgili ninniler söylemeli ya da dinletmeli, çizgi filmler izletmeli, kitap okumalı ve oyunlar oynamalıdır. Bu dilin öğrenilmesini kolaylaştırırken çocuğun her anlamda dil becerisini geliştirmesini sağlar. Sadece konuşmak dil için yetersiz kalır; dinlemek, okumak, izlemek dili bütün bir şekilde öğrenilmesini sağlar. Böylece dil, sadece iletişim aracı değil, çocuğunun kişiliğinin üzerine inşa edildiği bir platform haline gelir. Bünyesinde dille büyüyen çocuk için o dil, vazgeçilmedir.

 

Yabancı çocuk bakıcısı tercih edenlerin görüşlerini buradan okuyabilirsiniz.

 

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar