Genel Bebek/Çocuk Bakım
01 Ağustos 2017

Üniversiteli Oyun Ablası

Oyun Ablalığı, bilindiği üzere sadece ülkemizde değil, batılı ülkeler ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere hemen hemen bütün başarılı ülkelerde son derece önemsenen ve dikkat edilen bir kavramdır. Hatta daha doğru bir ifadeyle, Oyun Ablalığı çocuk eğitiminin hem okul öncesindeki sürecinde; hem de okul dönemindeki sürecinde eğitimin tamamlayıcısı niteliğinde olan vazgeçilmez bir parçadır. Bu noktada ailelerin aklına “Üniversiteli Oyun Ablası nedir” sorusu gelmektedir. Kısaca bahsetmek gerekirse, Üniversiteli Oyun Ablası, çocuk eğitiminde uzman ve çocuk psikolojisinde pedagojik altyapı sahibi olan insanların, çocuklara günlük hayatlarında nitelikli ve kontrol edilebilir bir arkadaşlık sunmaları hizmetidir.

Oyun Ablasının Faydası Nedir?

Bunun ardından ailelerin zihninde, “Oyun Ablası ne işe yarar”, “Oyun Ablası faydalı mıdır”, “çocuk gelişiminde Oyun Ablası önemli midir” gibi sorular da oluşmaktadır. Bu çerçevede değerlendirdiğimizde, oyun ablalığının çeşitli yöntemlerle ve oyunlarla çocuklara;

 • tuvalet eğitiminden,
 • gitar, nota ve piyano eğitimine;
 • İngilizce başta olmak üzere yabancı dil eğitiminden,
 • drama gibi tiyatro ve canlı performans eğitimlerine;
 • sportif aktivitelerden sanatsal faaliyetlere  kadar

 pek çok konuda ve alanda doğrudan katkı sağladığı bilinmektedir.

Burada en önemli nokta ise Oyun Ablalarının bu süreçleri son derece kontrollü bir şekilde, ailelerin kendi istekleri ve hayalleri doğrultusunda gerçekleştirme olanağı sağlamalarıdır.

Oyun Ablası Çocukla Hangi aktiviteleri Yapar?

Oyun ablası çocuklarla evde birçok farklı aktivite yapabilir. Burada temel belirleyici çocuğun yaşı olmaktadır.   Bununla beraber çocukla yapılabilecek aktiviteler şu şekilde sıralanabilir:

 • Farklı özellikte ve çocuğun ilgi alanına göre koleksiyonlar yapmak,  
 •  Çocukla beraber Kitap okumak, özetlemek, kitap üzerine konuşmak,
 • Parmak boyasıyla resim yapmak,
 •  Çocukla birlikte yemek yapmak,
 •  Sessiz sinema oyunu oynamak,
 •  Gölge oyunları oynamak,
 •   Farkı farklı Bulmacalar çözmek,
 •  Şarkı söylemek ve hikaye yazmak,
 •  İsim-şehir oyunu oynamak,
 •  Taklit yapmak.

Oyun ablasının niteliği önemlidir.

Burada başarıyı etkileyen ve çocuk gelişiminde çığır açan en önemli kriter ise, “Oyun Ablası”nın niteliği, temel becerileri, donanımı ve bir de formasyonudur. Bu bakımdan üniversiteli oyun ablası çocuğunuzun eğitiminde, bütün hayatına ekti edecek bir katkı sağlayabilmektedir.

Haliyle, yabancı dil bilgisi ileri seviyede olan, müzik bilgisi ve becerisi olan, sportif aktiviteler konusunda donanımlı ve pratik sahibi, sanat dallarına karşı ilgili ve teşvik edici üniversiteli bir oyun ablası kuşkusuz ki, vizyon sahibi olan aileler için büyük bir gereksinimdir. Çünkü günümüz ihtiyaçlarına hitap ederek çocuk gelişiminde çok daha hızlı ve tutarlı bir yol izlenmesine yardımcı olan "oyun ablalığı", çocuk gelişimine doğrudan katkı sağlarken, ailelerin işlerini de bir hayli kolaylaştırmaktadır. Diğer yandan çocuk gelişimini de izlenilebilir, denetlenebilir kılması bakımından da son derece önemlidir. Haliyle eğitimli oyun ablaları ile çalışmak verimli bir eğitim süreci yakalayabilmek adına hayatidir.

Nitelikli oyun ablası nasıl bulunabilir?

Nitelikli, üniversiteli bir oyun ablası bulmak ise zor değildir. Bunun için oyun ablası bulabileceğiniz sayfaları ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Böylece aileler, alanında uzman, pek çok konuda yeterlilik sahibi ve güvenilir üniversiteli oyun ablaları ile çalışarak sadece çocuklarının kişisel gelişimine değil, dikkat eksikliğinden disleksiye; odaklanma sorunlarından hafıza zayıflığına; tahammülsüzlükten öfkeye kadar çocuklarda baş gösteren pek çok problemin tedavisine ve atlatılmasına da büyük katkılar sağlanmış olunacaktır.

Üniversiteli Oyun ablası fiyatları sağladığı faydalarla beraber ele alındığında oldukça makul düzeydedir.

Üniversiteli oyun ablası fiyatları ve oyun ablası maliyetleri bu çerçevede düşünüldüğünde, çocukların gelecekte karşılaşabilecekleri pek çok sorunun vakti zamanında teşhis edilip önlem alınması bakımından son derece makul bir düzeyde kalmaktadır. Zira üniversiteli oyun ablalarının, nitelikli eğitimle çocukken verebilecekleri yabancı dil eğitimi bile, aileleri, gelecekte ödeyecekleri binlerce liralık kurs ve ders maliyetinden kurtaracaktır. Ya da alanın da uzman üniversiteli oyun ablaları tarafından erken teşhisle fark edilecek bir rahatsızlığın daha başında tedavi edilmesi, aileleri gelecekte karşılaşabilecekleri maddi manevi pek çok zorluktan kurtarmış olacaktır.

Dolayısıyla aileler gelecekte çocukları ve aileleri zorlayacak sayısız maliyetten ve psikolojik sorundan düşük maliyetli, ucuz oyun ablası fiyatları ile korunmuş olacaklardır. Böylesine parlak bir başarı içinse, profesyonel hizmet veren üniversiteli oyun ablaları ile çalışmak ve son derece hayatidir. Bu yüzden ailelerin, oyun ablası arama, oyun ablası bulma ve oyun ablası seçme konusunda oyun ablası fiyatlarını ve niteliklerini iyice incelemeleri ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

Üniversiteli Oyun ablası mı çocuk bakıcısı mı?

Oyun ablası ve çocuk bakıcısı birbirinin alternatifi işler değildir. Çocuk bakıcısı ile çalışan bir aile zaman zaman oyun ablasından da faydalanabilir. Çocuk bakıcısı istihdam etmeyen bir aile de haftanın belli günlerinde oyun ablasından hizmet alabilir.

Oyun ablası çocuk bakıcısı değildir. O çocuğa bazı becerileri veya bilgileri oyun oynayarak veya eğlenceli bir şekilde öğreten bir nevi öğretmendir. Genelde üniversitede okuyan, çoğunlukla psikoloji veya çocuk gelişimi öğrencisi olan bireylerdir. Yarı zamanlı çalışırlar ve saat başına ücret alırlar. Yabancı dil veya belli bir müzik aletini çalmayı öğreten, bir spor dalını çocuğa beceri olarak kazandırmaya çalışan ve farklı bölümlerde okuyan üniversiteli oyun ablaları da vardır.

Çocuk bakıcıları ise genellikle öğrenci değillerdir. Bu işin eğitimini almış veya tecrübesiyle yeteneğini birleştirmiş, genellikle tüm zamanlı çalışan profesyonellerdir. Yatılı bakıcılar olduğu gibi mesai saatleri içinde çalışan veya yarım gün çalışan çocuk bakıcıları da vardır. Aileler çocuk bakıcısına sadece ihtiyaç duydukları belli zamanlarda da başvurabilirler.

Oyun ablalığı sadece kadınlar tarafından yapılan bir iş midir?

Oyun ablası tabiri tabi ki öncelikle belli bir cinsiyeti akla getirse de bu işi yapan erkekler de vardır. Onlara da oyun abisi denmektedir. Aileler çocukları için bazı eğitimleri erkek adaylardan da almayı tercih edebilirler. Bu durumda, bu konuda hizmet veren internet sitelerinde erkek adaylar lehine de tercihte bulunabilirler. Özellikle yabancı dil ve spor eğitimi sahalarında oyun abiliği yapan adaylar daha fazla göze çarpmaktadır. Ancak aileler daha ziyade bayan oyun ablalarını tercih ettiği için bu iş alını erkek adaylar için sınırlı bir iş imkânı sunmaktadır.

Aileler üniversiteli oyun ablalarını neden tercin ediyorlar?

 • Üniversiteli oyun ablaları bu işi okul ve diğer ihtiyaçları için harçlık olsun diye yaptıklarından, makul ücretlere çalışırlar.
 • Çocukla aralarında yaş farkı az olduğu için daha rahat iletişim kurarlar.
 • Bu öğrenciler çocuk eğitimi ve psikolojisi alanlarında eğitim aldıkları için çocukla oyun oynama ve iletişim konusunda becerileri vardır. Oyun ablaları Çocuk gelişimi, sınıf öğretmenliği, psikoloji gibi bölümlerde okumaktadırlar ve pedagojik formasyona sahiptirler.
 •  Yaşları genç olduğu için enerjiktirler. Çocuğa rahatlıkla ayak uydurabilirler.
 • Aileler, bir üniversite öğrencisine yardımcı olmak ve ona burs mahiyetinde yardım etmek niyetiyle de oyun ablasına iş imkânı sunmaktadırlar.
 • Üniversite öğrencisi ile iletişim kurmak aile açısından kolaydır. Eğitimli insanlar ailenin taleplerini daha iyi anlayıp ona göre hareket edebilirler.
 •  Aileler üniversiteli oyun ablasını çocuklarına örnek de gösterebiliyorlar. Onlara, çocukları tarafından örnek alınabilecek bir  model olarak da bakıyorlar.

Oyun ablalarımız hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için Eğitimli Oyun Ablaları isimli makaleyi okuyabilirsiniz. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar