Bebek/Çocuk Bakım
25 Mart 2016

Üniversite Öğrencileri Yarı Zamanlı Çocuk Bakıcılığını Neden Düşünmeli?

İstanbul’da bir üniversiteye giden öğrencinin ortalama aylık masrafı yaklaşık 800-1500  TL civarındadır. Tabi bu rakam, üniversitenin bulunduğu konuma, kalınan yere, kullanılan vasıtaya göre değişiklik göstermektedir. Ailesinden aldığı yardımı eksik bulan, ya da bazı ihtiyaçlarını kendisi karşılamak isteyen öğrenciler de ek iş bulmaya yöneliyor. Eğer siz de böyle bir arayış içindeyseniz yarı zamanlı çocuk bakıcılığı neden aradığınız ek iş olamasın?

Çocuk bakıcılığı neden üniversite öğrencileri açısından tercih edilebilecek bir işdir?

Esnek Çalışma Saatleri

Bir öğrenci tam zamanlı işte çalışamaz. Çünkü birinci önceliği dersleridir. Öğrenciler kendilerine dersler ve ders çalışmaları için zaman kalmasını istiyorlar. Yani üniversite öğrencileri, çalışma saatleri keskin çizgilerle belli olan işler yerine kendi boş saatleri doğrultusunda iş bulmayı tercih ediyorlar. Bunun için çocuk bakıcısı olmak öğrenciler için ideal bir seçenektir. Çalışma saatlerinizi bakım hizmeti vereceğiniz aile ile konuşarak ayarlayabilirsiniz.

Yüksek Kazanç

Çocuk bakıcılığı için ödenen saatlik ücret,  diğer iş kollarına göre daha fazladır. Araştırmalara göre yarı zamanlı çocuk bakıcısı olmak, yüksek kazanç sağladığı için, öğrencilerin en çok tercih ettikleri iş tipidir. Ülkemizde birçok iş için aylık ya da haftalık ücret verilmekte iken, çalışma saatleri de bazen uzayabilmektedir. Çocuk bakıcılığı işinde ise, alacağınız saatlik ücret önceden  belirleniyor ve bu oldukça tatmin edici bir meblağ.

Tatillerde ve Hafta Sonları Yüksek Talep 

En çok bebek bakım taleplerinin geldiği dönemler, aynı zamanda öğrencilerin de boş zamanı olan dönemlerdir. Yani tatiller.

Tatillerde aileler kendilerine daha çok zaman ayırmak isterler ve böylece çocuklarına bakıcı bulma fikrine daha sıcak bakarlar. Tabi ki bakım konusundaki tercih edilme oranı tecrübeli bakıcıya eşdeğer olmasa da üniversite öğrencisi bir bakıcı veya oyun ablası, ailenin ihtiyacını karşılayacak niteliktedir. 

Yüksek İş Teklifi Sayısı
Birçok aile kendilerine yardım edecek doğru bakıcı adayını aramaktadır. Bu sebeple uygun bir sitede profili olan öğrenciler hiç zorluk çekmeden bakıcılık işleri bulabilmektedirler.

Siz de bu imkanda faydalanmak istiyorsanız, bir iş başvurusu yaparak kazanmaya başlayabilirsiniz.

Mentorluk 
Yaptığınız iş ile sadece gelir elde etmekle kalmayacak aynı zamanda baktığınız çocuğun gelişimine katkıda bulunacaksınız. Oyun ablası olarak hayatta kazandığınız birçok deneyimi ailenin küçük bireyi ile paylaşabilirsiniz. Ev ödevlerine yardım edip, başarılı olduğunuz bir sporu kendisine öğretebilirsiniz. Bir çalgı aleti çalmasına yardım edebilir, konuşmak istediğinde yanında olabilirsiniz. Küçük bir çocukla oynamak bile tek başına yeterli bir eğitim aracıdır.

Çocuk Bakıcısı ne iş yapar?

Çocuklar ailelerin en değerli varlığıdır. Onun uygun bir eğitim alması, ona iyi davranılması, sabırla muamele edilmesi ebeveynlerin isteğidir. Bu sebeple çalışan anne babalar iş saatleri içerisinde çocuk bakıcısına ihtiyaç duyarlar. Bazı aileler de çocuklarını eğitimi için tecrübeli bir bakıcıdan hizmet almak isteyebilirler. Çocuklarının yanında yeterli zaman geçiremedikleri için, ona kendileri gibi şefkatle, sabırla davranacak, davranış eğitimi verecek, ihtiyaçlarını karşılayacak bir bakıcı ararlar.

Okul öncesi çocuklarda günün belli saatleri arası çocuğun temel ihtiyaçlarını gidermek üzerine kurulu bir çocuk bakımı işi vardır. Çocuğun yedirilmesi, giydirilmesi, uyutulması, oyun oynatılması işleri yapılır.

Kreş ve anasınıfı dönemindeki çocuklarda ise; çocuğun okuldan alınması ile başlayan hizmet; eve getirilmesi, yemek yedirilmesi, temel bakım ihtiyaçlarını karşılanması ile devam eder. Ayrıca ailesi eve gelinceye kadar oyun ve benzeri aktiviteler ile çocuğun verimli vakit geçirmesi temin edilir.

İlkokul döneminde ise bunlara ilaveten ödevlerini yapmasına refakat edilir ve imkan ölçüsünde derslerine yardımcı olunur. 

Çocuk Bakıcısında Bulunması Gereken Özellikler

Çocukları sevmek tek başına yeterli bir özellik değildir. Çünkü çocukların her zaman tatlı ve sevimli halleri karşılaşmayız. Yemesi, içmesi, uyku alışkanlığı, hastalığı, oyun alışkanlığı ile ilgili bir takım problemler ile karşılaşırız. Bu durumda çocuk bakıcısı bazı temel becerilere sahip olmalıdır ki, sorunla karşılaştığı zaman bunu aşacak motivasyonu olsun.

Çocuk bakıcısında bulunması gereken özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çocukları sevmek ve onlarla iyi anlaşmak
  • Sinirlerine hâkim olabilmek ve şiddete eğilimli olmamak
  • Çocuk oyunları hakkında eğitimi veya bilgisi olmak
  • Sorumluluk bilincine sahip olmak
  • Çocuk gelişimi veya psikolojisi ile ilgili bilgisi veya eğitimi olmak
  • İşini sevmek
  • Çocukları yönlendirebilme kabiliyeti olmak
  • Çocuklarla konuşurken yapıcı bir dil kullanabilmek, kontrolü kaybetmemek
  • Çocuk bakıcısı özellikle çocuk psikolojisi alanında bilgili olmalıdır. Pedagojik formasyon konusunda yeterlilik sahibi bireyler bu işte daha başarılı olabilirler.

Erken Çocukluk Döneminde Çocuk Bakıcısı Seçimi

Erken çocukluk döneminde anne baba evde olmadığı için çocuk bakıcısına çok fazla bağlanabilmektedir. Bu da onun seçiminin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Anne ve baba işten döndükten sonra yeterince yorgun oldukları için çocukla nitelikli zaman geçirme konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Bu noktada çocuk bakıcısının gösterdiği faaliyetler  çocukta ilgi görememekten kaynaklı sorunların ortaya çıkmasını engeller. Çocuk bakıcısı aile ile çocuk arasında bir köprü görevi görmektedir. 

Çocuk bakıcısı sadece maddi değil manevi yönden de ailelerin yardımcısı olmaktadır. Çocukla geçirdiği zaman bazen aileden daha fazla olabilmektedir.

Çocuk Bakıcısıyla Ailelerin İlişkisi Nasıl Olmalı?

Çocuk bakıcısı ile aileler arasında pozitif bir ilişki olması oldukça önemlidir. Sorumluluk sahibi bir çocuk bakıcısı aile yokken çocuğa en iyi bakımı gösterecektir.

Çocuğun gelişimi ile alakalı olarak aileye sürekli rapor vermesi, çocuğun davranış problemleri varsa ailenin bilgilendirilmesi gerekecektir. Çocuk bakıcısı çocuğun bakımını gerçekleştirirken aynı zamanda onun iyi bir eğitim almasının temellerini hazırlamaktadır.

Çocuk bakıcısı ile aile arasında iletişim iyi tutulmalı, çocuğun gelişimi hakkında aile bilgi kanallarını açık tutmalıdır. Çünkü çocuğun ailesi yanında olmaya devam edeceği halde, çocuk bakıcılığı hizmeti veren görevliler bir sürü sonra yanlarında olmayacaktır.  Ailelerin çocuklarının sorunlarını bakıcısı yokken de çözebilmesi gerekir.

Çocuk Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Okul çağındaki küçüklerin evde geçirecekleri zamanlarının planlanması gerekir. Çünkü çocuk bakımı işi bir vakit geçirme veya çocuğu avutma işi değildir. Çocuk eve kaçta gelecek ve sonrasında ne yapacak konusu belli bir programa bağlanmalıdır.

Okuldan geldikten sonra ne zaman yemek yiyecek, uyuyacak, ders çalışacak, günde kaç saat televizyon seyredecek ya da bilgisayarda zaman geçirecek belirlenmelidir. Oyun ve aktiviteler de planlanmalı, ailesi evde yokken çocuğun kaliteli zaman geçirmesi temin edilmelidir.

Çocuk gelişimi açısından okul öncesi dönem çok önemlidir. Çocuğun karakteri bu yıllarda şekillenmeye başlar. Çocuğun sosyalleşmesi açısından da bu yıllar önemlidir.  Çocuk bakıcısının işi sadece maddi konularla sınırlı değildir. O aynı zamanda çocuk için bir arkadaş olarak onun psikolojik gelişimine de katkı sunacaktır.

Çocuk bakıcısı olmak bana göre bir iş mi?

Çocuk bakıcılığı sorumluluk gerektiren bir iştir. İş disiplini ve çocukları sevmek bu meslekte oldukça önemlidir. Siz de eğer bu konularda kendinizi yeterli görüyorsanız, sabırlı bir kişiliğe sahipseniz, çocuklarla iletişiminiz iyiyse, üniversitelerin çocuk gelişimi ya da psikoloji bölümlerinden birinde okuyorsanız, bu iş size göre olabilir.

Başvurular için linke tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar