Genel
22 Ocak 2016

Teknolojinin Etkin Kullanılmasının Sağlığa Faydaları

Yeni teknolojileri öğrenebilmek ve günlük yaşamda kullanabilmek bazı yaşlılar için oldukça zordur. Fakat Amerikan Kanser Araştırma Derneği’nin yaptığı bir araştırmaya göre; Facebook, Skype veya Instagram gibi sosyal medya araçlarını kullanmak, yaşlıların sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.

Yapılan araştırmada günlük yaşamında interneti kullanan yaşlıların kanser riskine yakalanma olasılığının yaşıtlarına göre daha düşük olduğunu ortaya koyulmaktadır. Elde edilen verilere göre teknoloji meraklısı yaşlıların daha aktif olduğu, bu sebeple de fiziksel olarak daha fit oldukları gözlemlenmektedir. Bununla beraber teknolojiyi yakından takip eden yaşlıların sigara kullanma alışkanlıklarının da interneti hiç kullanmayan yaşlılara göre daha az olduğu tespit edilmiştir. Siz de tecrübeli bakıcılarımızla bir araya gelerek sağlıklı müdahalelerde bulunabilirsiniz. 

Bu sonuçlara göre, çalışmayı yapan bilim adamları teknolojinin yaşlıların genel sağlık durumu üzerinde olumlu sonuçlar yarattığı konusunda görüş birliğine vardıklarını belirtiyor.    

Londra’da bulunan UCL Üniversitesi bu çalışmayı 50 yaş ve üzerinde olan yaklaşık 6.000 kişi üzerinde yapılmıştır. Bu çalışmaya katılan yaşlıların bilgileri tam on yıl boyunca analiz ederek bu sonuçlara ulaşılmıştır. Her bir katılımcının günlük hayatı üzerinde detaylı bir inceleme gerçekleştiren bilim adamları, kişinin özellikle sigara alışkanlıklarını, spor hayatlarını ve düzenli sağlık kontrollerini incelemiştir.

Yapılan araştırmalar internet kullanıcısı olan yaşlıların sağlıklı yaşam konusunda daha çok bilgiye sahip olduğunu ve bunu günlük hayattaki alışkanlıklarına yansıttıklarını ortaya çıkarmıştır. Diğer bir ilginç sonuç ise, internet kullanıcılarının %73’ü deri ve meme kanserine karşı aktif olarak test yaptırırken, internet kullanmayanlarda bu oran sadece 51%’dir.  

EvdekiBakıcım ailesindeki uzman bakıcılarımız işlerinin bir parçası olduğu için teknolojiyi her zaman aktif bir şekilde kullanmaktadır. Eğer siz de sevdiğiniz yakınlarınızın teknolojiyi aktif bir şekilde kullanmalarını istiyorsanız, uzman bakıcılarımızdan destek alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar