Sağlık Yaşlı Bakımı
01 Ağustos 2016

Tecrübeli Yaşlı Bakıcısında Olması Gereken Yedi Özellik

Ülkemizdeki aile yapısının değişmesi ve gelişen ekonomik koşullar nedeniyle birçok kişi yaşlı anne, baba, teyze, hala, amca vb. kişileri emanet edebileceği bir yaşlı bakıcısı aramaktadır.

İşte bu amaçla okurlarımızın tecrübeli yaşlı bakıcısı ararken nelere dikkat etmesi gerektiğini aktaracağımız "Tecrübeli Yaşlı Bakıcısında Olması Gereken Yedi Özellik" başlıklı bu yazımızın iyi bir şekilde okunmasını tavsiye ediyoruz.

Tecrübeli yaşlı bakıcısı seçerken mutlaka tek başınıza hareket etmeyin bunun yerine aile üyelerinin fikirlerini önemseyin ve fikir alışverişinde bulunun. Bu şekilde en doğru seçimi yapma şansınızın yükseleceğini unutmayınız. 

 

Tecrübeli Yaşlı Bakıcısında Olması Gereken Yedi Özellik

 

1- Temiz Olması

Bakım hizmetlerinde en birincil şartlardan bir tanesi de temizlik gelmektedir. Bir insanın dış görünüşüne, giyimine, hal ve hareketlerine bakarak çok kısa bir sürede temizliğe önem verip vermediğini anlayabilirsiniz. Burada temizliğin neden önemli olduğunu aktarmamıza gerek yok sanırım.

 

2 - Düzenli Olması

Evet dikkat edilmesi gereken bir başka özellikte bakıcının düzenli olması gelmektedir. Yaşlınız ancak ve ancak temiz ve düzenli ortamlarda sağlıklı yaşayabilir. Bu konuda sıkıntıları olabilecek bir yaşlı refakatçisi ile kesinlikle çalışmamalısınız.

 

3 - Dürüst Olması

Yukarıda saymış olduğumuz iki maddenin bir öneminin olabilmesi için dürüstlük özelliğinin de tecrübeli yaşlı bakıcısında bulunması büyük bir önem arz etmektedir. Güvenilir yaşlı bakıcısı yaşlınıza iyi bakması gerektiğinin farkında ve bilincinde olur bu da doğal olarak yaşlınızın yaşam kalitesinde belirgin bir olumlu artış sağlar.

 

4 - Sabırlı Olması

Bu işin eğitimini almış birisi ise yaşlı bakımında sabırlı olmanın ne demek olduğunu her daim bilir. Bilindiği gibi yaşlılar gün geçtikçe çocuksu hareketler gösterebilmekte ve istenmeyen hareketleri bilinçsizce yapabilmektedirler. İşte burada sabırsız bir yaşlı bakıcısının olması işlerin çığırından çıkmasına ve olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Fakat tecrübeli yaşlı bakıcısı yaşlınıza bakım hizmetleri veriyor ise yaşlınızın sağlık durumunda ve psikolojisinde olumlu iyileşmeler görebilmeniz kaçınılmaz olacaktır.

 

5 - Aile Yaşantısının Düzenli Olması

Güvenilir bakıcı da olmazsa olmaz özellikler arasında aile yaşantısının düzenli olması gelmektedir. Aile yaşantısı düzenli bir bakıcı ise hiçbir zaman işlerini aksatmayacak ve yaşlınıza zamanında ve güvenilir bakım hizmeti sağlayacaktır. Düzensiz bir aile yaşantısı olan bakıcılar ise ne yazık ki sizi yarıda bırakarak zor durumlara düşebilmenize neden olabilmektedir.

 

6 - Hızlı Olması

Hızlı olması yani elinin çabuk olması, yaşlı bakıcı özellikleri arasında olmazsa olmazdır. Çünkü yavaş bir insan istenilen kalitede bakım hizmeti sunamayacak ve buna paralel olarak yaşlınızın tüm istek ve ihtiyaçları zamanında karşılanamayacaktır.

 

7 - Sevecen ve Güler Yüzlü Olması

Yaşlınızın psikolojisi ile yakından ilgili olan bu tecrübeli yaşlı bakıcısı özelliği önemli noktalardan bir tanesidir. Bakıcı ne kadar sevecen ve güler yüzlü olur ise yaşlınız çekimserlik yaşamayacak ve birinci dereceden yakınıymışçasına bakıcısı ile tüm sorunlarını çekinmeden paylaşabilecektir.

 

8 - Gönüllü Olması

Tecrübeli yaşlı bakıcısı özellikleri arasında gönüllü olması gerektiği de gelmektedir. Yani gönüllü olması dememizden kasıt, yaşlı bakımı hizmetini ekonomik bir kazanç uğruna yapmak zorunda olduğunu kendine dayattırmaması gelmektedir. Bu sektörde uzman olan tecrübeli yaşlı bakıcıları  zaten işini severek ve isteyerek yapmaları halinde paranın geleceğini bilmektedir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar