Sağlık Yaşlı Bakımı
01 Ağustos 2016

Tecrübeli Yaşlı Bakıcısında Olması Gereken Sekiz Özellik

Ülkemizdeki aile yapısının değişmesi ve gelişen ekonomik koşullar nedeniyle birçok kişi yaşlı anne, baba, teyze, hala, amca vb. kişileri emanet edebileceği bir yaşlı bakıcısı aramaktadır.

İşte bu amaçla okurlarımızın tecrübeli yaşlı bakıcısı ararken nelere dikkat etmesi gerektiğini aktaracağımız “Tecrübeli Yaşlı Bakıcısında Olması Gereken Yedi Özellik” başlıklı bu yazımızın iyi bir şekilde okunmasını tavsiye ediyoruz.

Tecrübeli yaşlı bakıcısı seçerken mutlaka tek başınıza hareket etmeyin bunun yerine aile üyelerinin fikirlerini önemseyin ve fikir alışverişinde bulunun. Bu şekilde en doğru seçimi yapma şansınızın yükseleceğini unutmayınız.

Tecrübeli Yaşlı Bakıcısında Olması Gereken Sekiz Özellik

Yaşlı bakımı üstelenen kişiler, sağlıklı bir bakım sağlayabilmek ve yaşlı olan kişilerin yakınlarına destek sağlayabilmek için belli özellikleri barındırmak durumundadır. Bu özellikler ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

1- Temiz Olması

Bakım hizmetlerinde en birincil şartlardan bir tanesi olarak temizlik gelmektedir. Çünkü yaşlı insanların yapmakta ve dikkat etmekte en zorlandığı konu temizliktir.  Bir insanın dış görünüşüne, giyimine, hal ve hareketlerine bakarak çok kısa bir sürede temizliğe önem verip vermediğini anlayabilirsiniz. Burada temizliğin neden önemli olduğunu aktarmamıza gerek yok sanırım. Yine de kısaca bahsetmemiz gerekirse şunları örnek olarak verebiliriz.

 Eğer yaşlı kişiler temiz ortamlarda olmazlarsa çok çabuk hasta olabilirler. Çünkü yaşlıların vücut dirençleri zayıftır. Ayrıca bazı yaşlı kişiler yataktan pek çıkamamakta. Bu da onların vücudunda yaralar oluşmasına neden olur.

Temiz olmayan bir ev bu yaraların mikrop kapmasına neden olur. Ayrıca yaşlı bakımında onların kişisel temizliklerini de yapmak gerekir. Az önceki örnekten devam edersek, oluşan yaraların mikrop kapması sadece çevresel değildir. Kişinin kendi temizliği yara oluşumunun önüne geçebilir veya mikrop kapmasını önler.

Yani yaşlı bakıcılığı yapacak olan kişinin öncelikli olarak vücut bakımına ve temizliğine önem vermesi gerekmektedir. Vücudun her bölgesinin temizliği bu noktada büyük önem teşkil etmektedir. Temiz olan ve bakımına özen gösteren kişiler aslında bakıcılık konusunda da son derece hassas olan kişilerdir. Hatta bir yakınının bakımını yaptırmak isteyen kişiler bakımlı ve özenli kişilere yakınlarını rahatlıkla emanet edebilmektedir.

2 - Düzenli Olması

Evet dikkat edilmesi gereken bir başka özellik de bakıcının düzenli olması gelmektedir. Yaşlınız ancak ve ancak temiz ve düzenli ortamlarda sağlıklı yaşayabilir. Bu konuda sıkıntıları olabilecek bir yaşlı refakatçisi ile kesinlikle çalışmamalısınız. Bir bakıcının düzenli olup olmadığını ise ancak işe aldığınızda görebilirsiniz. Hatta yakınınıza düzenli ve temiz bakmayan kişilerin kesinlikle çalışmamanız gereken kişiler olduğunu da bilmelisiniz.

3 - Dürüst Olması

Yukarıda saymış olduğumuz iki maddenin bir öneminin olabilmesi için, yaşlı bakıcısı aynı zamanda dürüstlük özelliğini de taşımalıdır. Bu önem arz eden bir konudur. Çünkü güvenilir yaşlı bakıcısı yaşlınıza iyi bakması gerektiğinin farkında ve bilincinde olur. Bu da doğal olarak yaşlınızın yaşam kalitesinde belirgin bir olumlu artış sağlar.

Ayrıca bakıcılık yapacak kişinin evinize ve ya yakınınızın evine gideceğini, o evde bir şeyler hazırlayacağını unutmamak gerekir. Dürüst ve güvenilir olmayan birinin evinize girip çıkması sağlıksız bir durum olacağından kişinin güvenilir olmadığını anladığınız anda işine son vermelisiniz. Peki, yaşlı bakıcısı olarak işe aldığımız kişinin güvenilmez olduğunu nasıl anlayacağız.

Öncelikle yakınımızla hiçbir şeyden korkmadan dürüstçe ona nasıl davrandığını sormalısınız. Bir yerlere bilerek konduğu belli olmayan paralar bırakmak da bir yöntemdir. Kamera taktırmak da bir yöntem olmakla birlikte hissettiğiniz en küçük tedirginlikte kişinin işine son vermeli ya da bu konuda önlemler almalısınız.

4 - Sabırlı Olması

Bu işin eğitimini almış birisi ise yaşlı bakımında sabırlı olmanın ne demek olduğunu her daim bilir. Bilindiği gibi yaşlılar gün geçtikçe çocuksu hareketler gösterebilmekte ve istenmeyen hareketleri bilinçsizce yapabilmektedirler. Bu noktada eğer sabırsız bir yaşlı bakıcısı  ile çalışılıyorsa, işler çığırından çıkabilir ve olumsuz sonuçların ortaya çıkması ile sonuçlanabilir.

 Gün geçmiyor ki haberlerde kötü haberler duymayalım. Sabırlı olup olmadığını anlamak için ilk görüşmede bakıcı adayına stres mülakatı uygulamak sağlıklı bir hareket olacaktır. Ayrıca tırnak yeme özelliği var mı, sürekli tedirgin görünüyor mu, gözlerini kaçırıyor mu, ağzını kapatmak gibi tavırlar sergiliyor mu dikkatle incelenmelidir. Bunlar kişinin yalan söylediğini, tedirgin ve sabırsız olduğunu gösteren bedensel bir konuşmadır. Bu yüzden bakıcı olacak kişiyi seçerken tecrübeli olmasına özen gösterilmelidir. Çünkü tecrübeli yaşlı bakıcısı yaşlınıza bakım hizmetleri veriyor ise yaşlınızın sağlık durumunda ve psikolojisinde olumlu iyileşmeler görebilmeniz kaçınılmaz olacaktır.

5 - Aile Yaşantısının Düzenli Olması

Güvenilir bakıcıda olmazsa olmaz özellikler arasında aile yaşantısının düzenli olması gelmektedir. Aile yaşantısı düzenli bir bakıcı ise hiçbir zaman işlerini aksatmayacak ve yaşlınıza zamanında ve güvenilir bakım hizmeti sağlayacaktır. Düzensiz aile hayatı yanında bozuk ve sıkıntılı bir psikolojiyi de getirir. Ve sorunlu bir psikoloji düzensiz ve özensiz bir bakıma neden olur. Hiç kimse yakınının kötü koşullarla bakılmasını istemeyeceğinden dolayı bu hususa dikkat edilmelidir. Ayrıca düzensiz aile hayatı düzensiz saatlere neden olur. Yakınınızın yanından ayrıldığı süre zarfında bazı sorunların oluşma olasılığı vardır. Ve bu sorunlar yanında bakıcısı olmadığından çözülemeyecek ve daha büyük sorunlara yol açacaktır. Yani düzensiz bir aile yaşantısı olan bakıcılar ise ne yazık ki sizi yarıda bırakarak zor durumlara düşebilmenize neden olabilmektedir.

6 - Hızlı Olması

Hızlı olması yani elinin çabuk olması, yaşlı bakıcı özellikleri arasında olmazsa olmazdır. Çünkü yavaş bir insan istenilen kalitede bakım hizmeti sunamayacak ve buna paralel olarak yaşlınızın tüm istek ve ihtiyaçları zamanında karşılanamayacaktır. Çocuk ve yaşlı bakımı beklenmedik şeylerin olmasına çok müsaittir. Her an düşünülmeyen ve bir anda müdahale edilmesi gereken gerçekleşebilir ve eli hızlı olmayan kişi bunlarla baş edemez. Bu müdahale edilemeyen olaylar ise çok daha kötü şeylere neden olabilir.

7 - Sevecen ve Güler Yüzlü Olması

Yaşlınızın psikolojisi ile yakından ilgili olan bu tecrübeli yaşlı bakıcısı özelliği önemli noktalardan bir tanesidir. Bakıcı ne kadar sevecen ve güler yüzlü olur ise yaşlınız çekimserlik yaşamayacak ve birinci dereceden yakınıymışçasına bakıcısı ile tüm sorunlarını çekinmeden paylaşabilecektir. İnsanlar yıllar geçtikçe daha alıngan olmaktadır. Bu yüzdendir ki insan psikolojisine en iyi gelen şey güler yüzdür. Hatta bu sadece insan değil dünya üzerindeki tüm canlılara iyi gelmektedir. Yani sadece yakınınıza değil size de güzel yüzlü olması önemlidir.

8 - Gönüllü Olması

Tecrübeli yaşlı bakıcısı özellikleri arasında, gönüllü olması gerektiği de gelmektedir. Yani gönüllü olması dememizden kasıt, yaşlı bakımı hizmetini ekonomik bir kazanç uğruna yapmakla beraber bu konuda mutsuzluk hissetmemelidir. Yaptığı işten nefret etmemelidir. Zaten eğer bu şekilde kendisini koşullamış ve zorunlu olduğunu düşündüğü için, gönülsüzce bu işi yapıyorsa, daha önce bahsettiğimiz pek çok özelliğe de uymamaktadır.

Gönülsüz kişi dürüst olamaz, psikolojik baskı altında olması güler yüzünü ayrıca davranışlarını da etkiler. Yani yakınınıza şiddet dahi uygulayabilir. Belki de yaşlı yakınınız için seçeceğiniz bakıcıda aramanız gereken en önemli özellik gönüllü olup olmadığıdır. İstenmeden yapılan hiçbir işin iyi sonuç vermeyeceği herkesçe kabul görmüş bir durumdur. İstekle yapılan iş ise diğer saydığımız tüm özellikleri yanında getirecektir.

Yani seçeceğimiz kişinin sektörde uzman bir yaşlı bakıcısı olması gerekir.  Zaten bu kişiler işini severek ve isteyerek yapmaları halinde ekonomik olarak sıkıntı çekmeyeceklerini bilmektedirler.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar