Bebek/Çocuk Bakım
17 Ağustos 2016

Tecrübeli Bebek Bakıcılarının Oynattıkları Oyunların Önemi

 

Bebek bakımında ihtiyaçların karşılanması kadar bebeğin hoş vakit geçirmesi de önem taşımaktadır.

En iyi vakit geçirme aktivitesi ise oyundur. Bunu duyunca bebekler oyun oynar mı diye aklınıza sorular gelmiş olabilir. Bu çok normal, çünkü bebekler elbette ki çocuklar gibi aktif şekilde oynayamasalar da kendilerine göre onların da oyun şekilleri bulunmaktadır. Gün boyunca bebekle birlikte vakit geçiren onların her türlü ihtiyaçlarını karşılayan bakıcıların bilmesi gereken oyunlar da olmalıdır. Çünkü bebeğin mutlu olmasını sağlamak ya da çok ağlıyorsa ağlamasını durduracak bazı aktiviteler sık sık bakıcının ihtiyacı olacak, en zor zamanlarında da imdadına yetişecektir.

Öncelikle tecrübeli bakıcı tarafından tercih edilecek oyunlar bebeğin gelişim dönemiyle farklılık gösterecektir. Bu da çok normaldir. Çünkü ilk dönemlerde kafasını dahi dik tutamayan bebeğe yaptıracağınız hareketler de normal olarak sonraki dönemlerle aynı olmayacaktır. Ayrıca, profesyonel bir bebek bakıcısı bu gelişim dönemlerini geliştirici oyunlar dahi oluşturabilmektedir. Bunu yapabilmesi içinde mutlaka çocuk gelişimi eğitimi almış olması gerekmektedir. Hatta son dönemlerde çocuklara oyun oynatan bakıcılara oyun ablaları denilmektedir. Çocuklar için geçerli bu kavramın benzeri zaman zaman bebeklerin bakımı için de kullanılmaktadır.

İlk iki ayda oynanabilecek oyunlar

 

Bebekler doğduklarında ilk ay fazla bir şeyin farkında olmadan yaşamlarını sürdürmektedir. Ancak renkleri görsel olarak ayırt edebildiği söylenen bebeklere gelişimini tamamlayıcı etkisi olan renkli kâğıtlar gösterilerek teşvik edici oyunlar oynanabilir. İlk ayın bitmesinin ardından gelişimsel olarak belli bir evreyi atlatan bebeğin artık oynaması için ses yapan çıngıraklar ve renkli oyuncaklar oyunlarda kullanılır hale gelmektedir. Bu sayede eğitilen bebek duyu organlarının gelişimi için teşvik edilebilmektedir. Zaten çocuk gelişimi eğitimi alan güvenilir bakıcı bu oyuncaklarla nasıl oyunlar oynatabileceğini de bilecektir.

Üçüncü aydan itibaren oynanabilecek oyunlar

 

Üçüncü aydan itibaren bebekler artık daha aktif bir döneme girmektedir. Bu nedenle zekâ gelişimini destekleyici oyunlar oynayabilecekleri gibi, bu oyunlarda kullanılacak oyuncaklarla da daha aktif bir şekilde ilgilenir hale gelmektedir. İleri dönemlerde bebekle zekâ dolu oyunlar oynamak ve onları eğitirken eğlenmek sizin de meslek hayatınızda gelişmenizi sağlayacak güzel bir aktivitedir. Görüldüğü gibi bir bebeğin bakımının yanında onunla oyun oynamak da bir hayli önemli olmaktadır.

Oyunlar bebeğin hem gelişimini teşvik etmekte hem de duygusal zekâsının oluşumuna katkıda bulunmaktadır. Ancak, oyunlar sadece uzman bakıcılar tarafından uygulandığında amacına ulaşır. Bu nedenle de bakıcının eğitimli olması çok önemlidir. Bakıcı seçerken oyunu da bir kıstas olarak değerlendiren ebeveynlerin olması çocuk eğitiminin geldiği noktayı ve oyunun önemini topluma bir kez daha kanıtlamaktadır. Siz de bakıcının sadece bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamaktan ziyade eğitimi ve oyunlarını da üstlenmesini istiyorsanız kriterlerinizi bir kez daha gözden geçirmenizde fayda görüyoruz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar