Genel Bebek/Çocuk Bakım
17 Mayıs 2018

Seçtiğiniz Bakıcının Ailesiyle Tanışmak Neden Önemlidir ?

Çocuk bakıcıları annelerin çocuklarını yetiştirmelerinde ve büyütmelerinde en büyük yardımcılarıdır. Bu nedenle çocuk bakıcısı seçiminde son derece dikkatli olunmalıdır. Çocuk bakıcısını nasıl seçeceğinizi, hangi evrakları isteyeceğinizi ve bakıcının ailesiyle neden tanışmanız gerektiğini anlatacağımız konumuza başlayalım.

Çocuk Bakıcısı Nasıl Seçilir?

Çocuk bakıcısı öncelikle yakın çevrede aranır ve arkadaşların, akrabaların referansına başvurulur. Daha önceden tanıdığınız birinin yanında çalışan bir bakıcı ilk tercihleriniz arasında olacaktır. Birçok aile uzun bir araştırmadan sonra istedikleri gibi bir bakıcı bulabilir. Ailelerin bu konuda dikkat etmeleri gereken hususlara gelecek olursak:

Tecrübe:

 Daha önceden çalışmış ve tecrübe edinmiş bakıcılar ile çalışmak daha iyi olur. Özellikle çocuğunuzun yaş aralığına uygun bakıcı bakabilirsiniz. Örneğin 1 yaşında bir bebeğiniz varsa daha önce 1 yaşında bir bebeğe bakmış bir bakıcı ile çalışabilirsiniz. 

Pozitif Olmalı:

 Çocukla ilgilenmek ve bakımını üstlenmek oldukça zor ve uzun saatler gerektiren bir iştir. Hatta çalışma saatleri bile zaman zaman esneyebilir. Bu nedenle olaylara pozitif bakan, çocuğunuz için fedakârlık yapmaya hazır bir bakıcı aramalısınız.

Sabırlı Olmalı: 

Bir bakıcı çocuğa karşı her zaman sabırlı olmalıdır. Gün boyunca birçok aksilik ve sinirleri geren olay yaşanabilir. Fakat bakıcı her zaman sakinliğini ve sabrını muhafaza etmelidir. Bu nedenle çabuk sinirlenen ve sinirlerine hâkim olamayan bakıcılar ile çalışmanız tavsiye edilmez. 

Dürüst Olmalı: 

Her insan hata yapabilir, önemli olan hatasını kabullenmek ve bunu dürüstçe söyleyebilmektir. Yaptığı hataların üstünü örtmek yerine size dürüstçe anlatan bir bakıcı tercih etmelisiniz. 

Türkçeye Hâkim Olmalı: 

Çalışacağınız bakıcı yabancı bile olsa Türkçeye hâkim olmalıdır. Hem çocuğun ana dilinin gelişimi açısından hem de sizin bakıcıyla iletişiminiz bakımından iyi bir Türkçe vazgeçilmezdir. Yerli bakıcılarımızda da diksiyon sorunuyla karşılaşılabilmekte olup, çocuğunuzda herhangi bir yörenin şivesinin oluşmasını istemiyorsanız, Türkçeye hâkim bir bakıcı tercih etmeniz önerilir.

Bakıcınızla anlaşmadan önce yapacağınız ön görüşme de ilk izlenim açısından önemlidir. 

Elbette 15-20 dakikalık bir görüşme bakıcının sabırlı, dürüst ya da güvenilir olup olmadığını ortaya çıkarmayacaktır, fakat kişinin deneyimini, enerjisini ve ifade şeklini anlayabilirsiniz. Karar verirken referanslara göz atarak işinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz. Bakıcı adayıyla yapılan görüşmelerde bu işi ne kadar süreyle yapmak istediği, kendi çocuklarıyla ve ailesiyle ilişkileri sorulabilir ve bilgi edinilmeye çalışılabilir. Görüşmelerde bakıcı adayının vücut diline dikkat etmenizde birçok ipucu verecektir.

Dört Dörtlük Bakıcı Bulmak Çok Zordur.

 Dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri de her şeyiyle dört dörtlük bir bakıcı bulmanın oldukça zor olduğudur. Bu nedenle ailenizin önceliklerini belirler ve bunlara göre araştırma yaparsanız daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Bakıcı adayını internetten araştırıyorsanız sosyal medyadaki paylaşımlarına ve altına gelen yorumlara göz atabilirsiniz. Az da olsa bir fikir sahibi olmanızı sağlayabilirler. 

Teknoloji Bakıcı Arama İhtiyaçları İçin de Artık İnternet Var.

Günümüzde birçok işlem gibi bakıcı aramakta artık internetten yapılabilmekte ve bu konuda yardımcı olabilecek birçok danışmanlık şirketi de bulunmaktadır. Güvenilir yerlerle iletişime geçip, bakıcı konusunda yardım talep edebilirsiniz. Fakat unutmayın komisyonla çalışan bu tarz şirketler çoğu zaman sözlerinde durmazlar. Bu nedenle güvenilir ve sektörde yer edinmiş firmalarla çalışmanız tavsiye edilir.

Çocuk Bakıcısından İstenilecek Evraklar

 1. Bakıcınızın iletişim bilgilerini alın ve doğruluğunu teyit edin.

 2. Bakıcınızdan özgeçmişini isteyin ve gerekirse eski işleri ile ilgili bilgi alın.

 3. Nüfuz cüzdanı fotokopisini isteyin.
 4. Emniyetten alınmış sicil dosyasını isteyebilirsiniz.
 5. Sağlık raporu isteyin. Özellik hepatit B ve C ile HİV virüsü testi isteyebilirsiniz.
 6. Bakıcınızın ev adresini öğrenin ve evinde ziyaret edin. İkametgâh belgesi ile resmi olarak da teyit edebilirsiniz.

Tüm bu belgeleri istemenizin asıl amacı bakıcınızın güvenilir biri olduğundan emin olmaktır. Geçmişte çalıştığı yerlerle bir sıkıntı yaşamış mı ya da daha önce tecrübesi var mı? Bunların hepsi bakıcı seçiminde oldukça önemlidir. Ayrıca tüm gün çocuğunuzu emanet ettiğiniz birinin herhangi bir bulaşıcı hastalık taşımasını da istemezsiniz. Bu nedenle sağlık raporuna da özen göstermeniz tavsiye edilir. 

Çocuk Bakıcı Sağlık Raporu Nasıl Olmalıdır?

Çocuk bakıcısı seçiminde istenilen evraklardan en çok zorlanılanı sağlık raporudur. Öyle sanıldığı gibi rastgele bir rapor işinizi görmeyecektir. Bakıcınızın depresif bir karakterde olup olmadığını, alkol ve uyuşturucu kullanıp kullanmadığını ya da bulaşıcı bir hastalığı olup olmadığını merak etmez miydiniz? Tüm bunlar çok aşırı görünse de araştırılması ve öğrenilmesi gereken durumlardır. 

Her İhtimali Düşünerek Hareket Etmeliyiz.

Her ihtimali düşünerek hareket etmeli ve sağlık sorunları olmayan bir bakıcı bulmaya çalışmalısınız. Bunu öğrenmenin en iyi yolu da bakıcı adayını bir Check-up’dan geçirerek sağlık raporu istemektir. Bakıcının hareket kısıtlılığı yani aşırı kilosu ya da eklem sorunları olmaması da çocuğunuzla daha iyi ilgilenebilmesi açısından önemlidir. Bakıcı için yaptırılan test sonuçları hem bakıcı ile hem de işveren ile paylaşılmalıdır. Bakıcı açısından da erken teşhis edilebilecek bir hastalık, hayati önem taşıyabilir. Bakıcı tarama testinde olması gerekenler;

 • Kan şeker testi,

 • AIDS (HIV) testi,
 • Parazit testi,
 • Hepatit B ve C testi,
 • Boğaz kültürü,
 • Akciğer grafisi,
 • EKG, grafiği,
 • Hemogram tahlili,
 • Tam idrar tahlili,
 • Tiroit ve hormon testi.

Bebek Bakıcısının Güvenilir Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Öncelikle bakıcınızın referansları sağlamsa, tanıdıklarınızın ya da akrabalarınızın yanında çalıştıysa güvenme ihtimaliniz daha yüksek olacaktır. Bakıcınızın güvenilir olduğunu anlamak için ilk birkaç hafta birlikte zaman geçirebilir ve çocuğunuza karşı olan tavırlarını gözlemleyebilirsiniz. Zaten çocuğunuzu yabancı biriyle hemen yalnız bırakmak da doğru olmayacaktır. 

Bakıcınızın söylediklerinizi eksiksiz uygulaması, kişisel hijyenine her zaman dikkat etmesi önemlidir

Bakıcı ne kadar yorgun olursa olsun sabırlı davranması önemlidir. Bildiğiniz üzere çocuklar yorgunluktan anlamaz ve bir şeyi tutturduklarında yaptırana kadar da durmazlar. Bu tür durumlarda bakıcısı çocuğa olumlu yaklaşmalı, istediği uygun bir şeyse yerine getirmeli, uygun değilse de güzel bir dille anlatmalıdır. 

Bakıcınız hakkında çocuğunuz da ipuçları verecektir. 

Bakıcınız hakkında anlattıklarına ve söylediklerine kulak verin. Çoğu zaman bakıcısını sevip sevmediğini kendisi de belirtecektir. Çocuğunuz henüz konuşamıyorsa hal ve hareketlerini gözlemeyerek bakıcınızın davranışları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bir anne her zaman iyi bir gözlemci olmalıdır. Bebekler sevdikleri, kendilerine iyi davranan ve ilgilenen insanları gördüklerinde gülümser ve hatta kahkaha atarlar. Bu durum bile size büyük bir ipucu verecektir. 

Bakıcınızla anlaştıktan sonra ilk zamanlar gözlemlerinizi yaptınız ve bir sorun olmadığını düşünüyorsanız artık bakıcıyı rahatsız edecek durumlardan kaçınmanız gerekir. Kendisini sürekli göz hapsinde gören ve ani baskınlarla karşılaşarak kontrol edilen bir bakıcı yeterince verimli olamaz. 

Bakıcının Ailesiyle Tanışmak Neden Önemlidir?

Bakıcınız ailesiyle tanışmak, yaşadığı ortamı ve aile ilişkilerini görmek güveninizi arttıracaktır. Bakıcınızın evine gittiğinizde ev düzenini görebilir, düzenli ve temiz olup olmadığını anlayabilirsiniz. Evinde düzenli ve temiz olmayan birisi sizin evinizde değişmeyecektir. Bakıcı seçiminizde daha önceden annelik duygusunu tatmış birini tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. 

Bakıcının ailesi ile tanıştığınızda da çocuklarına nasıl davrandığını, çocukların kişisel ve duygusal gelişimini görebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

Elbette her çocuğun ayrı bir fıtratı vardır. Lakin fıtratın gelişiminde yetiştiği ortam da büyük önem taşımaktadır. Bakıcınızın ailesi ile tanışarak düzenli bir aile hayatı olup olmadığını da öğrenebilirsiniz. Düzenli bir aile hayatı olan bakıcılarla daha iyi anlaşabilir ve sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Aksi durumlar kişinin geçimsiz ve zor iletişim kurabilen biri olduğunu gösterebilir. Ayrıca bakıcının ailesiyle tanışmanız yaşadığı yeri görmeniz güveninizi arttıracak ve iletişim bilgilerine kâğıttaki bilgilerden de öte sahip olacaksınız. Günümüzde yaşanan bakıcı vakaları düşünüldüğünde bakıcının evinin görülmesi, yerinin bilinmesi oldukça önemlidir. Tüm bunlar bakıcıyla çalışıp çalışmayacağınıza ya da ne kadar süreyle çalışacağınıza karar vermenize yardımcı olur. 

Bebek Bakıcısının Çalışma Süresi

Bir bebek bakıcısıyla çalışmaya karar vermeden önce mutlaka ne kadar süreyle çalışabileceğini sorun. Sürekli bakıcı değiştirmek sizin açınızdan da çocuğunuzun açısında da olumsuz olacaktır. Bakıcı uzun süreli çalışabileceğini söylese de ilerleyen zamanlarda bakıcı ve aile arasındaki ilişki çalışma zamanını etkileyebilir. Siz bakıcıdan memnun kalmayabilirsiniz ya da bakıcı sizden memnun kalmayabilir. Siz bakıcının her şeyinden memnunsunuz, fakat bakıcı sizin çok fazla karıştığınızı ve huzurlu bir ortamda iş yapamadığını düşünüyor olabilir.

İyi bir bakıcı bulmanın ne kadar zor olduğu düşünüldüğünde sizin de bakıcıya yardımcı olmanız ve huzurlu bir çalışma ortamı oluşturmanız gerekir. Bakıcıyla her zaman bir takım gibi çalışmalı ve yanında olduğunuzu hissettirmelisiniz.

Bakıcınıza bir yabancı gibi değil ev halkından biri gibi davranmalısınız. 

Hayatınızın en değerli varlığını emanet ettiğinize göre olması gerekende budur. Ayrıca bakıcınız evdeki diğer işlerle de uğraşıyorsa küçük değişiklikleri sıkıntı yapmamalı, eşyaların küçük yer değişimlerini büyütmemelisiniz. Bu durumlardan çok fazla rahatsız olan biriyseniz, yapıcı bir dille konuşarak, bu sorunu çözebilirsiniz. En önemlisi de bakıcının özlük haklarına riayet etmelisiniz. Bakıcınızın ücretini zamanında ödemeli, sosyal güvencesini oluşturmalı ve izin zamanlarını ayarlamalısınız. 

Bebeğinizi Sorunlu Bakıcılardan Nasıl Koruyabilirsiniz?

Bebeklik ve çocukluk dönemleri kişinin gelişimini tamamladığı ve kişiliğinin şekillendiği önemli bir dönemdir. Çocuğun gelişimini tamamlayabilmesi ve sağlıklı büyümesi için yeterli miktarda sevgi ve ilgi görmesi gerekmektedir. Yeterince sevgi ve ilgi görmeyen çocukların psikolojileri ve ruh sağlıkları olumsuz etkilenir. 

Çocuğunuzu bir bakıcıya emanet ediyorsanız bu dönemde gelişiminden sorumlu olan en önemli kişi de bakıcısıdır. 

Çocuğunuzun bakımından sorumlu olan bu kişinin kuracağı bağ oldukça önemlidir. Çocuğunuzu tüm tehlikelerden korumalı, sağlıklı ve mutlu büyümesine yardımcı olmalıdır. Bakıcınızı referanslar ile bulmuş olsanız bile hayatta yaşadıkları ve ruhsal durumu değişken olabileceğinden ailesiyle tanışmalı ve evini ziyaret etmelisiniz. Bu ziyaret ve tanışma bir nebze de olsa bakıcının hayatı ve ruhsal durumu hakkında bilgi verebilir. Depresif bir dönemdeki kişiyi hal ve hareketlerinden de anlayabilirsiniz.

Anneler çocuklarının bakımı ve gelişimi söz konusu olduğunda her zaman şüpheci yaklaşabilirler. Hayatta en değerli varlıkları olan çocukları için her zaman en iyiyi istemeleri yadırganacak bir durum da değildir. Çocuklarını bakıcıya emanet etmeden önce bakıcı hakkında her şeyi öğrenmek, çocuğuna iyi bakıp bakamayacağını anlamak isterler. Bu süreçte birçok evrak istenebilir, referanslarla ve eski işverenlerle görüşülebilir. Fakat en önemlisi bakıcının ailesiyle tanışılmalı ve aile ortamı gözlemlenmelidir. 

Kendi çocuklarına iyi davranan, düzenli bir aile yaşantısı olan, temizliğe ve evin düzenine dikkat eden biri çocuğunuza da iyi bakabileceğinin ipuçlarını verir. Seçtiğiniz bakıcının ailesiyle neden tanışmanız gerektiğini anlatmaya çalıştığımız bu yazının sonuna geldik. Umarım sizleri bir nebze de olsa bilgilendirebilmişizdir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar