Genel Bebek/Çocuk Bakım
05 Ekim 2018

Sakarya İlinde Çocuk Bakıcısı Arayanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Günümüzde çocuk bakıcısı arayan insanların sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Sakarya şehri çocuk bakıcısı arayan ve bakıcılık işini meslek olarak yapan çok sayıda insanın yaşadığı bir kent olarak karşımıza çıkmaktadır.

Her geçen gün gelişen ve dönüşen modern dünya içerisinde, insan yaşamına dair detaylar da farklılıklar kazanmaktadır. Bu farklılıklar dolayısıyla eskiye dair tüm alışkanlıklar, yerini yeni olana devretmekte ve ortaya çıkan toplumsal düzene uygun halde ilerleyiş kazanmaktadır.

Geçmiş dönemler incelendiğinde, ülkenin Sakarya gibi pek çok kentinde baskın olan aile düzeni evde çocuk bakıcısı konumunda anne figürünün yer aldığı, erkeğin ise çalışarak evin giderlerini karşıladığı bir yapı içerisinde şekillenmekteydi.

Süreç ilerledikçe bu yapıda bir takım değişimler yaşadığı ve bu değişimler neticesinde yeni anlayışların doğduğu gözlemlenmiştir.

 

Yakın geçmişte çalışmayan, evi ve çocuklarıyla ilgilenmek konusunda bir nevi yükümlü olarak görülen anneler ve anne adayları, günümüz şartları içerisinde tamamen olmasa da bir takım başka alanlara yönelme ve hayatlarını farklı kurgulama imkanı bulmaktadır.

Her geçen gün çalışan kadın sayısı artış göstermektedir. Bu durum kadının ev içerisinde eskisine oranla çok daha az vakit geçirmesi sonucunu beraberinde getirmektedir. Çocuklu aileler içerisinde bulunan kadın ve erkek bireylerin her ikisinin de çalışması, günümüz modern dünyasında oldukça normal karşılanan ve kabul gören durumlar içerisinde yer almaktadır.

Ortaya çıkan bu yeni durum beraberinde yeni iş kollarının da doğmasını sağlamıştır. Artık iki taraflı olarak çalışan ebeveyn anlayışı doğrultusunda, çocuk bakımı için yeni oluşumlara ihtiyaç vardır.

Çalışan anne ve babalar, onlar evde yokken çocuklarının güvenli bir ortamda bulunmalarını sağlamak için birkaç yola başvururlar. Bunlardan ilki yaşanılan yerin büyüklüğüne göre, neredeyse her semtte birden fazla bulunan anaokulu ve kreşlerdir.

Çocuğun gelişimine uygun metotlara göre bir işleyiş gösteren anaokulu ve kreşlerin birbirinden tek farkı, içerisinde yer alan çocukların yaş gruplardır. Kreşler daha küçük yaşta çocuklar için uygunken, ana okullarında okul öncesi olarak tabir edilen yaş gruplarındaki çocuklar bulunur.

Çocuklu Aileler İçin Bu Tarzdaki Kurumlar Tercih Edilebilir Yerler Arasındadır, Çünkü:

- Anaokulu ve kreşlerde alanında uzman, çocuk gelişimine dair eğitim almış öğretmenler bulunur ve bu öğretmenler çocukların okul içerisindeki her anında onlarla ilgilenir.

- Çocuk, kendi yaş grubundan diğer çocuklarla bir arada vakit geçirerek, sosyal yönlerini geliştirir ve insan ilişkileri konusunda bilgi edinir.

- Hayata dair renk ve şekil gibi temel bilgiler de bu alanlar içerisinde çocuklara öğretilir.

- Zamanlarının büyük bir çoğunluğunu resim çizmek ve oyun oynamak gibi eğlenceli aktiviteler ile geçiren çocukların, sanatsal ve sportif anlamda gelişimleri de yine burada sağlanır.

- Kimi anaokulu ve kreşler yabancı dil üzerine de eğitimler vererek, çocuğun erken yaşta dil yetisi kazanmasına yardımcı olur.

Bunlar gibi pek çok nedenden dolayı, anne ve babaların birçoğu çocuklarını anaokulu ve kreşlere göndermektedir.

Ancak bu iki seçeneğin yanında bir de çocuk için bakıcı tutma anlayışı da tercih edilme anlamında popülaritesini sürekli olarak artırmaktadır.

Genel olarak çalışan ebeveynlerin çocuklarını emanet edecekleri birini düşündüklerinde, akıllarına gelen ilk seçenek yakın akrabalar olmaktadır. Bu tercihin en temel sebebi ise güvenilirlik durumudur.

Bir anne ve baba için hayattaki en önemli şey çocuklarıdır. Tüm hayatlarını çocuklarının sağlıklı, güvenli ve mutlu bir şekilde geçirmeleri için kurgulayan aileler, özellikle küçük yaşta bir çocuğu bir bakıcıya emanet ederken, oldukça ciddi araştırmalar yaparlar.

Eğer şartlar çocuğu yakın akrabalara ya da güvendikleri başka insanlara bırakmak için uygun değilse veya daha profesyonel bir yardım tercih ediliyorsa, bebek bakıcısı seçeneği devreye girer.

Bu noktada dikkat edilmesi ve iyice düşünülmesi gereken pek çok adım söz konusudur. Bir örnek üzerinden konuyu irdelemeye ne dersiniz?

Örneğin; Sakarya ilinde yaşayan ve çocuğunuz için bebek bakıcısı arayan bir anne ve babasınız ve bakıcıyı ararken nelere dikkat etmeniz gerektiğini araştırıyorsunuz. İzlenmesi gereken yolları belirleyen bir liste oluşturmak istediğinizde, öncelikli olarak karşınıza çıkacak olan maddeler şu şekilde sıralanabilir:

- Bakıcının hangi özelliklere, ne derece sahip olması istendiğine karar verilir,

- Eğitim durumu, yabancı dil bilgisi gibi donanımlara sahip olması gerekip, gerekmediği üzerine bir fikre varılır,

- Olası kişisel alışkanlıklarından hangilerinin çocuk için sakıncalı, hangilerinin olumlu etki yaratabileceği saptanmaya çalışılır,

- Referans bilgilerinin hangi düzeyde olması gerektiğine karar verilir,

- Bakıcının hangi platform üzerinden bulunabileceği saptanır,

- Bakıcı ile görüşmenin nasıl ve nerede olacağı belirlenir,

- Görüşme esnasında bakıcıya sorulacak olan sorular titizlikle hazırlanır,

- Son olarak da görüşme sonrası bakıcıyla ilgili doğru karar verebilmek için bir süre sakince düşünülür. Bu noktada ebeveynlere önerilen, birkaç bakıcı adayı ile görüşmeleridir. Böylelikle gözlem ve eleme yapmak daha kolay olacaktır.

Yalova’da Bebek Bakıcısı Arayanlar Nerelere Bakıyor?

Yalova’da bebek bakıcısı arayanlar, ülkenin diğer kentlerinde uygulanan arama yöntemlerinden pek çoğunu kullanmaktadırlar. Bu noktada değişiklik gösteren durum, her ailenin çocukları için uygun görebilecekleri bir bakıcının sahip olmasını istedikleri özelliklerdir.

Yalova’da yaşayan insanların aradıkları bebek bakıcısında baktıkları başlıca unsurlar; ailenin çalışma durumu, bebeklerini yetiştirme şekilleri, bakıcının çalışma gün ve saatinin aileye uygun olup olmaması gibi etmenler etrafında ilerlemektedir.

Yalova, ülkenin Marmara Bölgesi’nde konumlanan küçük ve sakin bir şehirdir. Çevresinde bulunan illere göre daha küçük bir yapısının olması dolayısıyla mesafe konusunda farklı anlayışları bulunmaktadır. Bu nedenle aradıkları bebek bakıcısının evlerine olan mesafesi konusunda daha esnek davranabilmektedirler.

Çekmeköy’de Bebek Bakıcısı Arayanlar Tercihlerini Nasıl Yapıyorlar?

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda konumlanan Çekmeköy’de bebek bakıcısı arayanlar için başvurulacak mecraların sayısı oldukça fazladır. Pek çok online ve basılı platform üzerinden, ayrıca bakıcı yönlendiren ajanslarla iş birliği içerisinde olarak bebeklerini emanet edebilecekleri bakıcı adayları ile görüşme sağlamaları son derece kolaydır.

İnternet üzerinden bakıcı aramak isteyen bir Çekmeköy sakini için, hangi platformlara ilan verebileceği ya da bakıcı bilgilerine nereden ulaşabileceğini bulmak, ülkenin diğer her bölgesinde yaşayan insanlar için nasılsa burada da aynı şekilde işlemektedir. İlgili mecralar bulunup, gerekli bilgiler girildikten sonra, bakıcı adayları ile mutlaka ama mutlaka yüz yüze görüşmeler yapılmalıdır.

Sanal platformlar haricinde çok sayıda bakıcı yönlendiren profesyonel ajans sayesinde de istenilen niteliklere uygun bakıcı adaylarına ulaşmak mümkündür.

Anadolu Yakası Bebek Bakıcısı Arayanlar İçin En Önemli Nokta: Güven!

Ülkenin en kalabalık şehri olan ve bu özelliği dolayısıyla da pek çok farklı insanı sınırları içerisinde barındıran İstanbul, Avrupa ve Anadolu olmak üzere iki kıtanın birleşmesinden oluşmaktadır.

Anadolu Yakası üzerinde yaşayan ve bebek bacısı arayanlar incelendiğinde, sayının hiç de azımsanamayacak kadar fazla olduğu görülür.

Burada yaşayan insanlar nüfusun fazlalığı ve oldukça farklı yapılardaki insan çeşitliliği nedeniyle, bakıcı bulmak konusunda diğer şehirlere göre genellikle daha çok görüşme yapmak durumunda kalmaktadır.

Bebeğin güvenliği hususunda çok dikkatli davranılması gerektiğinin bilincinde olan İstanbullular, güvenebileceklerini bir bakıcı bulana kadar uzun süren araştırmalarda bulunmaktadır.

Bursa İçerisinde Çocuk Bakıcısı Bulmak Çok Kolay!

Türkiye’nin en fazla nüfusa sahip dördüncü kenti olan Bursa, çocuk bakıcısı arayan insanların sayısının son derece yüksek olduğu şehirler arasında yer almaktadır.

On yedi adet ilçesi bulunan Bursa, bünyesinde barındırdığı ajanslar ve internet platformları dolayısıyla ailelere, çocukları için bakıcı bulma imkanı tanımaktadır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar