Genel Bebek/Çocuk Bakım
12 Eylül 2018

Sabırlı Anne Baba Olmanın 9 Yolu!

Sabırlı anne baba olmak dünyanın en zor işlerinden bir tanesidir. Çocukların geniş ve büyük bir hayal dünyası vardır ve oldukça enerjiktirler. Bu enerjiye hayat koşuşturması içinde anne ve babanın bazı zamanlar yetişemediğini söyleyebiliriz. İşte bu noktadan sonra anne ve babanın sabrı taşar bir anlık öfke ile çocuklarının kalbini kırabilirler. Bu yüzden yazımızda sizlere, sabırlı anne baba olmanın 9 yolu ve nasıl sabırlı olunur anlatmaya çalışacağız.

1. Anne ve Baba Olarak Kurallarınızı Belirleyin!

Birçok anne ve baba çocuklarına düşkün oldukları ve kıyamadıkları için birçok yaramazlıklarına göz yumarlar. Daha sonra iş çığırından çıkar ve çocuklarına söz geçiremez hale gelirler. Öncelikle çocuğun, anne ve baba kavramını öğrenmesi gerekir. Bu yüzden anne ve babaların disiplinli ve otoriter olması gerekir. Tabi ki bunu şiddete başvurmadan yapmaları gerekir.

Birçoğumuzun kızınca söylediği gibi ona patronun kim olduğunu göstermek gerekir. Kendinize kurallar belirleyin ve bu kurallara, çocuğunuzun uymasını sağlayın. Tabi ki bu kurallara sizin de sıkı sıkıya uymanız gerekir. Mesela eğer çocuğunuza şekerleme yemeyi ya da belirli sürelerde yemeyi söylemişseniz, bu kuralı kendiniz bozmayın. Kuralı bir kere bozduğunuz zaman, çocuk haklı olarak bu duruma tepki verecektir.

2. Beklentilerinizi Yüksek Tutmayın!

Birçok anne ve baba, çocuklarının en iyisi olmasını ister. Bu yüzden çocuklarına gereğinden fazla yüklenirler ve gücü yetmeyen taleplerde bulunurlar. Çocuğunuzu iyi tanımalısınız ve ondan ne istediğinizi iyi bilmelisiniz.

Bu durum en çok çocuğun yetişme boyutunda meydana gelir. Çocuğun yeteneğinin tam olarak tespit edilmesi, ondan beklenilen durumların da belirlenmesinde etkili olacaktır. Mesela resme yetenekli olan çocuğunuz varsa, ondan mühendis olmasını isteyemezsiniz.

Zaten ülkemizde en çok yapılan hatalardan birisi de budur. Çocukların uygun mesleklere yönlendirmeleri ve yeteneklerinin tam olarak tespit edilmesi durumu, hala bir sorun olarak karşımızda durmaktadır.

Sonuçta herkes doktor ya da mühendis olmak zorunda değil!

Çocuğunuzun yeteneği olduğu küçük başarılarından dolayı tebrik eder ve ödüllendirirseniz, bu onu motive edici bir davranış olacaktır. Yaptığı işi en iyi şekilde yapabilmesi için de ona güç vermiş olursunuz.

3. Profesyonel Bir Anne ve Baba Olun!

Anne ve babaların çocuklarına karşı duygusal davranması normaldir. Ancak çocuk yetiştirirken çok hassas ya da çok duygusal olmak iyi bir şey değildir. Mesela çocuğunuzun size söylememesi gereken bir kelimeyi abartıp, ona küsmeyin ya da cezalandırmayın. Unutmayın ki çocuklar belli yaşlarda, söylediklerine dikkat etmezler ve anlamını da bilmezler.

Zamanla söylediklerinin yanlış olduğunu anlayabilirler. Bu durum da ona verilen bilgiler sonucunda oluşur.

Bu yüzden sakin ve sabırlı bir şekilde söylediği kötü sözün iyi bir şey olmadığını ve bir daha yapmaması gerektiğini telkin edebilirsiniz. Böyle yaparak, çocuğunuzun size olan saygısını ve sevgisini arttırabilirsiniz.

4. Kendinize Bir Rutin Belirleyin!

Biz burada rutin kelimesini, istikrar anlamında kullanıyoruz. Yetişkinler için de istikrar önemli bir kavramdır. Özellikle iş dünyasında istikrar, başarının ve çok kazanmanın anahtarıdır.

Çocuk yetiştirmede de, belirli bir rutin belirlemelisiniz. Yani yemek yeme saati, oyun saati, ders çalışma saati hep aynı olmalıdır. Belirli bir rutine bağlı olarak yetişen çocukların daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Belirli bir düzene alışan çocuk, bu düzenin dışına çıkmayacak ve her şeyi düzenli olacaktır. Unutmayın ki düzen, beraberinde başarıyı getirir.

5. Aynı Söylemleri Tekrarlamayın!

Birçok anne ve baba, çocuklarının anlamayacağını düşünerek, uyarılarını birden fazla tekrar etme ihtiyacı hisseder. Ancak emin olabilirsiniz ki çocuklar, bir seferde söylediklerinizi anlarlar. Fakat çocukluğun vermiş olduğu bir duygu ile söylenenin tersini yapma eğilimi gösterirler.

Özellikle yemek ve giyinme konularında bu sorun sıklıkla yaşanır diyebiliriz. Çocuğunuzun sevmediği bir yemeği yememesi ve sizin de ona birkaç defa yemeği yemesini söylemeniz, birçok durumda bir işe yaramayacaktır.

Ancak bunu tek seferde ve etkili bir dille belirtirseniz, çocuğunuz isteğinizi yerine getirecektir. Bir defa da “Yemeğini yemezsen oyun oynayamazsın” cümlesini sakin ve kararlı bir şekilde dile getirirseniz, çocuğunuz bunu bir emir olarak algılayacak ve istediğinizi yapacaktır. Ancak yine de yemeğini yemezse, gerçekten de oyun oynamasına izin vermemelisiniz. İşte bu bir disiplin uygulamasıdır.

İkinci defada, çocuk aynı hatayı tekrarlamayacaktır.

6. Sabırlı Anne Nasıl Olunur, Sabırlı Anne Olma Tüyoları

Ekonomik şartlar göz önünde bulundurulduğunda, babalar çoğunlukla yoğun bir şekilde çalışır ve çocukları ile kısıtlı bir zaman aralığında ilgilenebilirler. İşte çocuk yetiştirme görevini en çok üstüne alan, bu nedenlerden dolayı annedir.

Ancak anne disiplini, çoğu zaman baba disiplini gibi yeterli olmayabilir. Bu yüzden babanın disiplin yönünden fonksiyonu önemlidir. Tamamlayıcı bir görevi vardır diyebiliriz.

Genelde çocuklar ile ilgili problem; yemek yeme, ders çalışma, kirli çamaşırlarını ortalıkta bırakma gibi problemlerdir.

Tüm bu saydıklarımızı sakin ve otoriter bir söylemle düzene sokmak mümkündür. Bu yüzden anneler sabırla ve babaların da yardımı ile çocukların düzene girmesini sağlayabilir.

Cezalandırma ve ödüllendirme sistemi de tüm bu saydıklarımızın yapılmasında etkilidir. Gereksiz yere yapılan ödüllendirme ve cezalandırma, çocukların daha hırçın olmasına ve söz dinlememesine neden olur.

Sabırlı anne nasıl olunur sorusunun daha başka cevapları olsa da, genel olarak bu yöntemleri uygulamak yeterli olabilir.

7. Sabırlı Baba Nasıl Olunur, Otoriter Baba Figürü

Babaların görevi, annelerin görevine göre biraz daha kolaydır diyebiliriz. Genelde çocuklar babalarından, annelerinden daha fazla çekinirler. Çünkü baba güç ve otorite sembolüdür. İnsanların benliklerinde güce karşı saygı duyma ve boyun eğme gibi özellikler bulunur.

Ölçülü bir korku disiplini, çocukların babalarının ya da annelerinin isteklerine saygı duyma ve boyun eğme davranışında bulunmalarına neden olur.

Sabırlı baba nasıl olunur sorusunun cevabını bu şekilde verebiliriz.

8. Sabırlı Olmanın Yolları Nelerdir, Ölçülü Sabır Özellikleri

Çoğu kişi sabırlı olmayı, yalnızca belirli bir zaman beklemek olarak algılar. Oysaki bu algı son derece yanlıştır. Sabırlı olmak demek, elinden gelen her şeyi yapmak ve gerisini zamana bırakmak demektir. Yani insanlar sabrederken boş durmazlar ve bir yanda da ellerinden geleni yapmaya devam ederler.

İşte çocuk yetiştirmede de sabırlı olmayı bu anlamda kullanabiliriz. Anne ve baba olarak gereken görevleri yerine getirip, işler yolunda gitmediği zaman da yerine göre affedici olmayı ve yerine geldikçe ceza vermeyi bilmek demektir. Tabi ki çocuğun yaptığı olumlu davranışları da ödüllendirmek gereklidir.

İşte sabırlı olmanın yolları nelerdir sorusunun cevabını bir bütün olarak bu anlattıklarımızı değerlendirerek vermek mümkündür.

9. Çocuğa Sabretmenin Yolları, Yaramaz Çocuklar Nasıl Sakinleştirilir?

Burada önemli olan zamanlamadır. Çocukların ne yapacaklarını kestirmek bazı zamanları gerçekten de zordur. Zaten sabır bu zamanlarda devreye girer. Sabretmeyi biz gerektiğinde çocuğu ödüllendirmek, gerektiğinde de ceza vermek olarak tanımlıyoruz.

Zaten psikologların birçoğu da bu yöntemi tavsiye etmektedirler. Tutarlı olduğunuz sürece, çocuklarınız sizin otoritenizi kabul edecektir. Zaten çocuklarımızın iyiliğini istediğimiz için çocuklarımızı kötü bir duruma düşürecek davranışlardan kaçınırız. Ancak ne yaptığımızı da bilmemiz, çocuk yetiştirmede önem kazanan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sabırlı anne baba olmanın 9 yolu ve bunların nasıl uygulanması gerektiğinden bahsettik. Umarız yazımız sizler için yararlı olmuştur.

Çocuklarınızla iletişiminizi daha kaliteli bir hale getirmek için Ailelerin Hayatını Kolaylaştıracak Sekiz İpucu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar