Genel
25 Aralık 2017

Özel Dersin Eğitimdeki Önemi

Özel ders; ilkokuldan üniversite hatta memurluk, akademisyenlik gibi alanlara kadar uzanan çok geniş bir alandır. Sadece belli bir yaş grubuna hitap eden bir şey değil. Eğitim sisteminin zayıf kalması, öğrencinin odaklanma problemi yaşaması, algılama kapasitesinin yetersizliği, özgüven problemi gibi envai çeşit nedenden ötürü özel ders olayı ortaya çıkmıştır. Derslere yetişemeyen, ders başarısı düşüşe geçen öğrenciler okuldaki eğitim saatleri haricinde özel bir öğretmen yardımı ile birebir derslere hazırlanır. Önceden sadece üniversite ve memurluk sınavları döneminde tercih edilen özel dersler şimdilerde ilkokul çağından başlıyor. Sağlam bir eğitim temeli oturtmak isteyen aileler, çocuklarına özel ders aldırtmayı ebeveyn sorumluluğunda kabul ediyor. Oyun ablası, şimdiye kadar hep çocuk bakıcısı olarak algılanmıştır.  Oysaki donanımlı bir oyun ablası; çocuğun hem oyun arkadaşı, hem de özel öğretmenidir. Çünkü üniversiteli öğrenciler ve üniversite mezunu eğitimli kişilerce verilen oyun ablalığı hizmetinde sorumlu oldukları çocuğa derslerinde yardımcı olmak, çocuğun anlama yeteneğine uyum sağlayarak basitleştirerek anlatmak ablalar için oldukça kolaydır. Çocuklarla fazlasıyla haşır neşir olan ve dillerinden anlayan ablalar, çocukların anlayamadıkları ve başarısız oldukları için özgüven kaybına uğradıkları derslerinde ikincil bir beyin gücü sağlıyor. Okulda öğrenemediği dersi oyun abisi, ablası sayesinde öğrenen çocuk diğer arkadaşlarından geride kalmıyor, sınıf içerisinde kendisini yetersiz hissedip dersten ve okuldan soğumuyor. İstatistikler, araştırmalar okul başarısının çocuğun sosyal yaşamını, kişisel gelişimini doğrudan etkilediğini gösteriyor. Başarısız olan çocuk öğretmenden, okuldan uzaklaşıyor, gitmeyi reddediyor veya öğrenmeyi reddederek okula gidiyor. Böyle bir durumun yaşanması çocuğun sadece o dersteki başarısını gölgelemez tüm akademik kariyerini engeller. Çocuğun okul başarısını takip etmek, gerekli hallerde özel ders desteği vermek ailenin çocuğu için yapacağı en önemli şeylerden biridir.

Oyun Ablası Çocuklara Akademik Destek Veriyor

Oyun ablası tarafından verilen eğitim kategorileri; bilim, sanat ve dil şeklinde üç ana gruba ayrılır. Dil kategorisinde İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, İspanyolca ve İtalyanca gibi dünyada en çok konuşulan önemli diller yer alıyor. Sanat kategorisinde resim, güzel sanatlar, dans, müzik, yaratıcı drama, piyano, tiyatro, modern dans, çocuk oyuncu koçluğu, gitar, müzik öğretmenliği gibi dallar bulunuyor. Bilim kategorisinde ise çocuğun eğitim hayatı boyunca göreceği önemli dersler vardır; matematik, Türkçe, geometri, fizik, kimya ve biyoloji gibi sayısal – sözel dersler. Bilimsel derslerin çocuğun akademik kariyerinde rol oynadığını, gireceği tüm sınavlarda göreceği dersler olması özel dersi ekstra önemli hale getiriyor. Özel dersten 2 – 5 yaş arası çocuklar, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite hazırlık öğrencileri aktif şekilde yararlanabiliyor. Küçük yaşta dil öğrenmesini istediğiniz çocuklarınız için özellikle dil eğitiminden özel ders saatleri satın almak uzun vadede çocuğun dil problemini çözüme kavuşturur.

Eğitimli Oyun Ablasının Çocuklara Faydası başlıklı blog yazımızda oyun ablasının çocuğun akademik hayatındaki etkisini bizatihi okuyabilirsiniz. EvdekiBakıcım “Özel Ders” kategorisinden ise eğitim verecek olan eğitmenlerimizin profillerini inceleyebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar