Genel Bebek/Çocuk Bakım
29 Aralık 2017

Özel Ders Almanın Faydaları

Özel ders; öğrencilerin okul saatleri dışında ihtiyaç duydukları derslerle ilgili ek bir eğitim desteği almasını ifade eder. Ülkemizde her yaş grubundan öğrenciler için ek ders desteği vardır. EvdekiBakıcım’da üniversiteli, donanımlı, alanında uzman özel ders eğitmenlerince verilen destek, çocukların hayatını kolaylaştırıyor. İşte özel dersin öğrencilere sağlayacağı faydalar;

Birebir ders almak eğitim kalitesini yükseltir

Özel ders bilindiği üzere öğrenci ve hoca arasında yapılan birebir derslerden oluşur. Özel öğretmen veya oyun ablası ile derse oturan öğrenci, her sorusuna cevap bulur. Sınıf ortamında tek bir hocanın tüm çocuklarla özel olarak ilgilenmesi, anlamasını sağlaması çok zordur. Özel dersler bu aşamada çocukların eğitim kalitesini yükseltir.

Odaklanma problemi aşılır

Kalabalık sınıf ortamı her çocuk için ideal bir eğitim alanı değildir. Çocuklar çekingenlik gösterebilir, algılama sorunu yaşayabilir, dikkat dağınıklığı ile karşı karşıya gelebilir. Anlatılan konuya odaklanamamak, bir türlü istenilen dikkat yoğunluğunu sağlayamamak çok sık karşılaşılan bir durumdur. Birebir ders alan çocuklar bu anlamda şanslı çünkü odaklanma problemini zamanla yenmeyi öğrenirler.

Özel ders programı isteğe bağlı programlanır

Özel ders alan çocuklar okul gibi sıkı kurallar çerçevesinde eğitim desteği almaz. Aksine okul yorgunluğunun atıldığı, zihnin çalışmaya hazır olduğu saatler düşünülerek ders programı hazırlanır. Ders içeriği ise okula ve hazırlanılan sınava göre düzenlenir.

İlgi çekici içeriklerle ders canlı tutulur

Tek düze bir ders saati çocuklar ve gençler için sıkıcı bir rutinden ibarettir. Oyun ablası ve oyun abisi çocuğun dersten sıkıldığını veya dikkatinin dağıldığını anladığı an ses tonuyla, anlatma biçimiyle, soru – cevap etkileşimi ile dersin yönünü değiştirir, canlandırır. Özellikle ilkokul çağındaki çocuklar için oyunlaştırılarak ders anlatılır.

Farklı bakış açısı geliştirir

Farklı bakış açısı sayısal derslerde genellikle işler. Çünkü bir problemi hep aynı şekilde çözmeyi öğrenmek çocuk için uzun vadede faydadan çok zarar verir. Çocuğun problemlere yaklaşımı çok yönlü olmalıdır. Sorunun çözümünü klasik yollardan değil de farklı bir açıdan çözen çocuk yargılanmamalı, dersten soğutulmamalıdır. Çok yönlü soru çözümleri çocuğa akademik ve sosyal hayatta başarı getirir, özgüven aşılar.

İhtiyaç duyulan derse yönelik alınır

Oyun ablası ve abisi; çocuğun aldığı ders için baştan sona bir program hazırlar. Bu programın içeriği çocuğun eksik olduğu konular üzerine yoğunlaştırılır. Zaten bildiği şeyleri yeniden dinlemek şüphesiz dersi sıkıcı hale getirecektir. Özel dersin en etkili faydası eksik konuları öğrenmek, pekiştirmektir.

Ezberi değil öğrenmeyi sağlar

Eğitim sistemimizde yapılan tüm değişikliklere karşın öğreten değil ezberleten bir sistemin olduğu aşikâr. Özellikle lise döneminde ezber rol oynuyor. Özel ders bu kalıpları yıkmak, öğrencilerin konuyu derinlemesine öğrenmesi için ideal bir yoldur. Konuyu öğrenmek, temel oluşturmak tüm eğitim hayatında başarı getirir. İlkokulda öğrenilen bir matematik bilgisi lisede, sınavlarda yeniden karşımıza çıkacağı için öğrenmek temel amaçtır.

Verimli sonuçlar elde edilir

Düzenli özel ders eğitimi alan çocukların uzun vadede başarılı, sağlam temele sahip öğrenciler olduğu gözlenmiştir. Bu nedenle ebeveynler bilhassa sınava hazırlık yapılan yıllarda çocuğun yükünü hafifletmek, işini kolaylaştırmak için özel ders desteği alıyor. Birebir ders almak akademik başarıyla birlikte aynı zamanda öğrenciye birebir rehberlik hizmetini getirir. Üniversiteli oyun ablası, abisi çocuklara sınavlar, meslekler hakkında bilgi verir; motivasyonlarını arttırır.

Özel Dersin Eğitimdeki Önemi başlıklı yazımızı okuyarak bu konunun öğrencilerin hayatındaki yerini, ailelere sağladığı avantajı bizatihi öğrenebilirsiniz. EvdekiBakıcım sayesinde özel ders alan çocuklar, okula daha özgüvenli gidiyor; sınavlardan korkmuyor.  

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar