Genel Bebek/Çocuk Bakım
13 Ekim 2017

Özel Çocuklar için Oyun Ablası

Zihinsel ve fiziksel engeli olan özel çocuklar için evde bakım çok daha zahmetli ve sorumluluk isteyen iştir. Anne ve babalar çocuklarının yaşam kalitesini yükseltmek için çoğunlukla ek destek almayı tercih ediyor. Devletin özel çocuklu aileler için sağladığı maddi desteği çocuklarının bakımı için kullanan aileler nispeten daha rahat bir yaşama adım atıyorlar. Çünkü engelli bireylere bakmanın hem manevi sorumluluğu var hem de maddi zorlukları var. Devlet desteği maddi yükü ailenin üzerinde bir nebze almaktadır.

Çocukların sürekli ilgi isteğine ebeveynler oyun ablası ya da çocuk bakıcısı ile birlikte karşılık verebiliyorlar. Düşünüldüğü zaman fiziksel bir engeli olan küçük hanımların ve beylerin veya sendromlu küçüklerin bakım konusunda bilinçli kişilere emanet edilmesi doğrudur. Daha önce özel çocuklara bakmamış kişilerin bu yönde hizmet vermesi pek doğru olmayabilir. Ailelerin bu bakımı profesyonel birine yaptırması uygundur. Bu konuda en iyi alternatiflerden birisi oyun ablasıdır.

Oyun ablası, çocuk bakıcısından farklıdır. Çocuk bakıcısı olmak için akademik eğitim gerekmemektedir. Çocuğu olan yani anne olan bireyler veya daha önce çocuk bakmış olanlar çocuk bakıcısı olarak iş kabul etmektedirler. Çocuk bakıcıları yarım gün veya tam gün çalışabilmektedir. Bazen yatılı çocuk bakıcısı olarak çalışanlara da rastlamak mümkündür. 

Oyun ablaları ise eğitimli insanlardır. Üniversite mezunudurlar ya da üniversite öğrencisidirler. Günde birkaçı saat çalışırlar. Çocuğun bakımından ziyade eğitimiyle ilgili kişilerdir.

Oyun ablası çocuğa nasıl katkı sağlar?

Üniversiteli, donanımlı eğitimli oyun ablası özel çocukların ilgi alanına yönelik adımlar atıyor, ön çalışma gerçekleştiriyor ve gerçekten tüm ilgisini göstererek çocuğun gelişimine yardımcı olacak bir bakım üstleniyor. Merhamet, şefkat, farkındalık ve sabır bakıcılığın en temel duygularıdır. Bilhassa bakıma gerçekten muhtaç olan, bir başka bireyin yardımı ile günlük rutinini gerçekleştiren kişiler için bakıcılarda aranması gereken ana unsurlar merhamet, şefkat, sabır ve bilinçli yaklaşımdır. Eğitimli oyun ablaları, aldıkları eğitim haricinde, çocuklar üzerindeki tecrübeleri sayesinde özel eğitim ablası haline dönüşüyorlar.

Özel Eğitim Alan Çocuklar Daha Mutlu

Down sendromlu çocukların çoğu müzik, resim, tiyatro ve benzeri sanat dallarına karşı özel bir ilgi besliyor. Rehber eşliğinde eğitim aldıklarında ise ulusal ve uluslar arası başarılara imza attıkları görülüyor. Durum böyle iken çocukların eve kapanması veya sadece doktor kontrolü, iyileştirme merkezi seansı gibi bir rutinde kalması haksızlık olur. Oyun ablası dediğimiz deneyimli gençler, çocuklara evde drama eğitimi, yabancı dil, müzik, resim alanlarında eğitim veriyor. Çocuklar zihinsel ve fiziksel anlamda becerilerini yansıtırken aynı zamanda gerçekten mutlu oldukları bir zaman dilimi geçiriyorlar. Siz aileler ise çocuğunuzun donanımlı kişilerce vakit geçirdiğini biliyor olmanın rahatlığını tadarsınız. Araştırmalar ilgi gören çocukların daha mutlu ve başarılı, hayata karışan bireyler olduğunu gösteriyor.

Oyun ablası çocuğu olduğu gibi kabul ederek çocuğa yaklaşır. Onu akranları ile yarıştırmak yerine yeteneklerini ortaya çıkartmaya çalışır. Çocukla bir arkadaş ve abla olur. Özel eğitime muhtaç bireylerin tam da ihtiyacı olan şey budur. Çünkü eğitim her bireyin hakkıdır.

Okul herkesten aynı şeyleri iyi öğrenmesini beklerken, özel eğitim her çocuğun kendi öğrenme hızına göre hareket etmesini ve öğrenebildiği kadar öğrenmesini amaç edinir.

Çocuğunuz Ablalarımıza Emanet

Oyun ablası en basit anlamı ile çocuğunuza uzmanlık alanları kapsamınca göz kulak olan, fiziksel ve zihinsel problemleri ile ilgilenen, gelişimleri için çaba harcayan, kaliteli vakit geçirmeleri için gerçekten hazırlık yapan eğitimli kişilerdir. Çocuklarınızın zihnen ve fiziken çok daha özel, farklı olduklarını biliyor buna yönelik bakıcı hizmeti sunuyoruz.

Oyun ablası kategorimizde yer alan tüm ablalar, belli uzmanlık alanlarına sahip olan deneyimli kişilerden oluşuyor. Çocukların yaşları veya durumları ne olursa olsun oyun ablaları aynı ilgi ile yaklaşım sergiler. Ailelerin haklı endişesini anlıyor ve ilk kez oyun ablası veya bakıcılık hizmetlerinden yararlanacak kişiler için güvenli bir hizmet sunuyoruz.

Oyun ablası sistemi tam olarak nedir?

Eğitimli ve uzman kişiler tarafından çocuğa eğitimin eğlenceli bir şekilde ve mümkünse oyun ile verilmesini amaçlayan bir sistemdir. Eğitimli oyun ablaları daha ziyade üniversite öğrencileri arasından çıkmaktadır.

Oyun ablalığı genellikle çocuk gelişimi veya psikoloji okuyan öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Ancak yabancı dil okuyan öğrenciler de bu alanda hizmet vermektedir.  Özellikle çocuklarının küçük yaştan itibaren bir yabancı dili öğrenmesini isteyen aileler bu konuda istek oluşturmaktadırlar.

Oyun ablalığı ilk dönemlerde küçük çocuklara oyun oynatmak ve kaliteli zaman geçirmelerini sağlamak için ortaya çıkarılmış olsa da, zamanla okul çağındaki çocuklar için de oyun ablası tutulması uygulaması ortaya çıkmıştır.

Oyun ablalığı ana fonksiyonu olan okul öncesi çocukları için uygulanmaya devam etse de, bir nevi özel ders olan uygulamaları da yaygınlaşmaktadır. Yani oyun ablaları çocukların ödevlerine yardım etmekte, onlara derslerdeki eksikleri konusunda destek olmaktadırlar.

Oyun Ablasının Çocukla Yapacağı Aktiviteler

Oyun ablaları evde birçok aktivite ile çocuklara verimli ve eğlenceli zaman getirtebilirler. Genel olarak sıralamak gerekirse;

  • Bulmacalar çözmek,
  • Koleksiyonlar yapmak,
  • İsim-şehir oyunu,
  • Kitap okumak,
  • Birlikte yemek yapmak,
  • Sessiz sinema oynamak,
  • Parmak boyasıyla resim yapmak,
  • Gölge oyunları,
  • Şarkı söyleyip hikâye yazmak,
  • Taklit yapmak gibi aktiviteler olacaktır.

Oyun Ablası Ücretleri

Oyun ablaları tam zamanlı çalışan bireyler değillerdir. Ücretleri saatlik ve peşin önenmektedir. Çoklu alımlarda yüzdelik indirimler de yapmaktadırlar. Oyun abları aynı zamanda öğrenci oldukları için tüm zamanlarını çocuğunuza hasredemezler. Bu sebeple önceden randevu alınarak her iki taraf için de uygun vakitler içerisinde çalışması sağlanmalıdır.

Saatlik ücretler ablanın tecrübesine, istenen hizmetin türüne göre değişiklik göndermektedir. Bununla beraber asgari kırk beş lira civarında olup, yüz seksen liraya kadar farklı ücretler söz konusudur. Ancak oyun ablaları bu işi ek gelir ve harçlık için yaptıklarından fiyatları yine de piyasanın altında kalmaktadır.  

Oyun Ablası Hizmeti Nasıl İşler?

Eğitimli oyun ablası hizmeti sağlayan çeşitli şirketler vardır. Bunlardan birisi olan evdekibakıcım.com’da hizmet şu şekilde yürütülmektedir:

EvdekiBakıcım oyun ablası sayfasından istediğiniz kriterleri girerek arama yaparsınız. Bu sayfada ablanın saatlik ücretini, uzmanlık alanını ve diğer ayırıcı özelliklerini görerek bir abla seçersiniz. Özellikler arasında çok farklı aktiviteler vardır. Dil eğitimi, resim, perküsyon, yüzme, doğa gezileri, zihinsel aktiviteler bunlar arasında sayabileceğimiz birkaç örnektir. Özellikleri girerek sonuçta çıkan oyun ablaları arasından birini seçer ve kısa süreli bakıcı hizmetini onaylayarak çocuğunuzu oyun ablasına teslim edersiniz.

Bu sistemin güvencesi, site yönetiminin bu seçim işini ciddiye alması ve gerekli görüşmeler ve uzmanlık testi sonrası ablaların listeye dahil edilmesidir.

Oyun ablası sizin iletişim kurabileceğiniz birisidir. Onu izleyebilirsiniz. Kafanıza takılan konuları sorabilirsiniz. Bu işin eğitimini aldığı için size danışmanlık hizmeti de verebilir. Çocuğunuz ile iyi iletişim kuran bir abla ile daha sonra da çalışabilirsiniz. 

Daha önce çocuğunuzu yabancı birine emanet etmediyseniz ve bu konuda endişeleriniz var ise sizi; “İlk Defa Oyun Ablası Hizmeti Almak İstiyorsunuz Ama Kararsız mısınız?” başlıklı makalemizi okumaya davet ediyoruz. Böylece daha ayrıntılı bilgi toplayabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar