Genel Bebek/Çocuk Bakım
09 Ağustos 2017

Oyun Ablasının Etkisi ve Oyun Ablası Ücretleri

Yeni nesil bakıcılıklardan kabul edilen oyun ablalılığı; çocuklara eğlenceden eğitime kadar her alanda aktif bir şekilde yardımcı oluyor, ablalık yapıyor. Genellikle üniversite öğrencileri tarafından yapılan oyun ablalığı, çocukların yaşlarından çok uzak olmaması nedeniyle bakıcıdan ziyade gerçekten abla anlayışıyla çocuğun gelişimini sağlıyor. Eğitimli oyun ablası, çocuk için bakıcı değil bir abla, bir yardımcı, bir arkadaştır çoğu zaman. Ebeveynler çocuklarının yabancı dil eğitimi ve okul başarısıyla ilgili bir adım atıp kurslara göndermeye kalktığında çok yüksek ücretlerle karşı karşıya kalabiliyor. Üstelik yol, zaman gibi etkenler her anlamda ebeveynler için maddi ve manevi yükümlülükler getiriyor.

Oyun ablası, yabancı dil eğitimi, derslere yardımcı olma, çocukla eğitici oyunlar oynama ve benzeri tüm aktivitelerde yardımcı oluyor. Oyun ablasının birebir ilgilendiği çocuk daha çabuk öğreniyor, ödevlerini eğlenerek yapıyor, en önemlisi yanında ona arkadaşlık edecek, ilgilenecek biri olduğu için özgüvenle adım atıyor. Oyun ablalarının sunduğu tüm bu hizmetler analiz edildiğinde kurs, dershane, özel eğitim merkezleri ve benzeri kuruluşlara oranla çok daha cüzi rakamlarla yapılabiliyor. Oyun ablasının en büyük avantajı ise çocukla birebir ilgileniyor olması. Çocuğunuza iyi bir eğitim, sosyal bir yaşam, özgüvenli bir kişilik sağlamak için oyun ablası tercih etmek en pratik ve güvenli yollardan biridir.

Oyun ablası ücretleri son derece ekonomik olup, her ablanın farklı saat ücretlerinin olması sebebiyle her bütçeye hitap etmektedir. Bu yönüyle her aile çocuğuyla ilgilenecek bir ablaya kolayca ulaşabiliyor.

Oyun Ablası Ücretleri Hakkında

Oyun ablası ücretleri, abladan beklenilen veya ablanın verdiği hizmete ve hizmet verdiği süreye, yıla göre değişkenlik gösterir. Örneğin oyun ablası ücretleri 2017 yılında verilen hizmetlerin artış göstermesi, enflasyon ve benzeri etkenler ile aşağı ve yukarı seviyelerde oynama göstermiştir.

Her oyun ablasının kendi uzmanlık alanları bulunur. Ablalar; çocuklarla vakit geçirmeden önce ailenin isteklerini baz alır, gerektiğinde çocukla geçireceği zamanı programlar ve çalışmaya başlar. Oyun ablalarının çoğu yabancı dil eğitiminde uzman olduğundan çocuklarla dil öğrenmeye yönelik vakit geçiriyorlar. Oyun ablaları saat üzerinden ücret alıyor. Bu durum aileler için pratik hizmeti beraberinde getiriyor. Zira kısa süreli işi olan ve çocuğa bakması için birine ihtiyaç duyan aileler oyun ablalarını belli bir süre ile tutarak gönül rahatlığıyla dışarı çıkabiliyorlar. Evde İngilizce eğitimi, derslere yardımcı olma, çocukla oyun oynama, sanalsal etkinliklerde çocuğa eşlik etme ve çocuğa ailesinin işi olduğu sürece bakma işi gibi komplike bakım işlerinin hepsini ele alan oyun ablaları klasik bakıcılara oranla çok daha ekonomik, pratik ve verimlidir.

Oyun ablası saatlik ücret ile çalışır; verdiği hizmetin içeriğiyle değişkenlik gösterir. Çocuk gelişimi hakkında bilgi sahibi olan üniversiteli oyun ablaları, disleksi, tuvalet eğitimi, asosyallik, içine kapanıklık gibi sorunları olan çocuklara bilinçli bir şekilde yaklaşarak çözüme yönelik olumlu sonuçlar elde etmek için çaba gösteriyor.

Oyun Ablasının Faydaları

Oyun ablaları bakıcılardan son derece farklı bir şekilde hizmet vermektedir. Çocukların derslerine katkıda bulunmasının yanı sıra aynı zamanda motor becerilerin gelişmesine de olanak sağlamaktadır. Oyun ablaları belli oyunlar sayesinde çocukların el becerilerine ve zeka gelişimlerine katkıda bulunmaktadır. Üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olan ya da çocuk gelişimi bölümünde eğitim gören kişiler oyun ablalığı yapmaktadır. Bu nedenle de oyun ablası adı verilen kişiler son derece tecrübeli ve yetkin kişilerden oluşmaktadır. Oyun ablası, çocuklara ablalık yapmanın yanı sıra, arkadaşlık da etmektedir. Bu sebeple de aralarında son derece kuvvetli bir bağ bulunmaktadır.

Oyun ablası olarak yetişen kişiler don derece donanımlı ve yetkin kişiler olduklarından dolayı çocuklara katkıları da oldukça büyüktür. Farklı alanlarda bilgi sahibi olan kişiler aynı zamanda üniversitelerin belli bölümlerinden de mezun olmaktadır. Çocuk gelişimi bölümü mezunları ise en çok tercih edilen kişiler arasında yer almaktadır.

Oyun Ablası Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Oyun ablası olmak için kişilerin belli kriterlere sahip olması gerekmektedir. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak ya da hala bu bölümlerde okuyor olmak oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra bu işi yapacak olan kişilerin belli alanlarda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Örneğin çocuk psikolojisi hakkında bilgi sahibi olmak ve çocuklarda farklı bir durum gözlendiğinde bunun rahatlıkla tespit edilebiliyor olması büyük önem arz etmektedir. Bir diğer faktör ise kişilerin satranç, spor, enstrüman ya da daha başka alanlarda da çeşitli bilgilerinin olmasıdır. Çünkü ebeveynler çocuklarının son derece aktif ve çok yönlü olabilmeleri için bu kişileri tercih etmektedir. Aslında oyun ablası olarak nitelendirilen bu kişilerin cinsiyeti ille de kız olacak diye bir kaide bulunmamaktadır. Oyun abisi olarak erkek çocuklar için destek sunan kişiler de bulunmaktadır.

Oyun ablası olarak görev yapmak isteyen kişilerin internette yer alan ilanlara göz gezdirmeleri yeterli olmaktadır. Belli ücretler karşılığı saatlik olarak çalışan bu kişiler, aynı zamanda ebeveynlerin uygun gördüğü şekilde çalışma saatlerini uzatabilmektedir.

Oyun Ablası Bakıcı Mıdır?

Pek çok kişi oyun ablası olan kişileri bakıcı olarak görmektedir. Fakat oyun ablalarının görevleri bakıcılardan farklıdır. Bakıcılar, çocukların her türlü temel ihtiyacını karşılamakta, onları okula götürmekte ya da okuldan almakta, yemeklerini pişirmekte ve uyku düzenlerini ayarlamaktadır. Yani bir çocuk bakıcısı aslında annenin tüm görevlerini üstlenmektedir. Oyun ablaları ise adından da anlaşılabileceği gibi, çocukların gelişimini sağlamak için destek sunmaktadır. Örneğin birlikte oyun oynamak, ders yapmak ya da çeşitli aktivitelerde çocuklara eşlik etmek oyun ablalarının görevleri arasında yer almaktadır.

Çocuklar oyun ablalarını arkadaşları olarak seçmektedir. Bu nedenle bir çocuk oyun ablasını sevdiyse ve iyi anlaşıyorsa kesinlikle bu kişi ile devamlılık sağlanmalıdır. Özellikle psikolojik açıdan da bu durum çocuk için oldukça önemlidir. Bu sayede çocuklar çok daha keyifli vakit geçirmekte  ve gelişimlerini de sağlıklı bir şekilde tamamlamaktadır. Oyun ablası için ise belli bir şart bulunmamaktadır. Aslında üniversitelerin çocuk gelişimi bölümü dışında eğitim alan kişiler de oyun ablalığı yapabilmektedir.

Mesela psikoloji bölümünde okuyan ya da bu bölümden mezun olmuş olan kişiler de oyun ablası ya da abisi olabilmektedir. Bu sayede çocuklar için tüm destek abla ya da bir olarak bilinen bu kişiler tarafından sağlanmış olmaktadır.

Bu alanda  çalışmak isteyen kişilerin kendi illerinde bulunan iş ilanları sayfalarına başvuru yapmaları gerekmektedir. Hatta büyük illerde oyun ablası ihtiyacı çok daha fazladır. Bu nedenle büyük illerde yaşayan kişiler çok daha fazla iş imkanına sahip olabilmektedir.

Oyun ablası olarak görev yapmak isteyen kişiler bu koşulları değerlendirebilmekte ve oyun ablası arayışı içinde olan kişilerle iletişime geçebilmektedir. Elbette ebeveynler tecrübeli olan adayları tercih etmektedir. Bu sebeple görüşmeye giden kişilerin kendilerinde olan ekstraları sunmaları da büyük avantaj sağlayacaktır. İş ilanlarına internet aracılığı ile ulaşım sağlanabileceği gibi yerel gazetelere de göz gezdirilebilmektedir. Uygun olan işlerde ise hemen çalışmaya başlanabilmekte ve çocuklara da destek verilebilmektedir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar