Sağlık Bebek/Çocuk Bakım
18 Ağustos 2017

Oyun Ablası Olmak İstiyorum Diyenler Buraya

 Oyun ablası, son yılların bakıcılık şekillerinden biri olarak aktif bir şekilde hizmet sağlıyor. Ailelerin çocuk bakıcısı talebine daha fonksiyonel daha ekonomik ve daha bilinçli bir yaklaşım getiren oyun ablaları, üniversitede aldıkları eğitim ve kişisel yetkinlikler sayesinde çocuklara çok yönlü bir bakıcılık hizmeti veriyor. Aileler bakıcı yerine kısa veya uzun süreli oyun ablası tutarak çocuklarının bakıcıyla geçireceği zamanı kaliteli hale getiriyor. Acil işi çıkan, çocuklarının eğitimine yeterince vakit ayıramayan, günübirlik bakıcı ihtiyacı duyan veya çocuğunun çeşitli alanlarda birebir eğitim almasını isteyen ebeveynler uzmanlık alanına göre oyun ablası tercih ediyor. Genellikle çocuk gelişimi hakkında bilgi sahibi olan ve bu yönde destek sağlayacak eğitimli oyun ablaları daha fazla aranıyor.  

Oyun ablası olmak istiyorum diyen gençler işe öncelikle hangi alanlarda çocuklara eğitim verebileceklerini saptayarak başlamalıdır. Akabinde eğitim bilgileri, eğitim verebilecekleri alanları belirten oyun ablası ilanı oluşturmaları gerekiyor. Zira ebeveynler ilanlar yoluyla seçim yapıyor. İlan oluştururken saatlik ücret detayı unutulmamalıdır. Üniversiteli oyun ablaları saat başı ücretle çalışır ve vereceği hizmet içeriğine göre fiyat belirler. İnternet sitemizde verilen bakıcılık hizmetine dâhil olmak, oyun ablası iş ilanı oluşturarak daha fazla kişiye ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Oyun Ablası İlanları

Oyun ablası olmak isteyen kişiler internette ilan oluşturarak ebeveynlerden talep görüyor. EvdekiBakıcım sisteminde bu alanda çalışma için özel ilan açabilir, uzmanlık alanlarınızı yazarak ailelerin sizi yakından tanımasını sağlayabilirsiniz. Oyun ablası iş ilanları İstanbul Avrupa ve Anadolu Yakası kapsamında sınıflandırıldığından her iki yaka için ayrı eğitimli oyun ablası ilanları bulunur. İlan detayında abla ve ağabeylerin çocuklara neler öğretebileceği, ebeveynler için hangi konularda yardım desteği sunabileceği, saatlik ücret, eğitim bilgileri gibi önemli bazı bilgiler yer alır. Ebeveynler bu bilgiler doğrultusunda İstanbul genelinde ve bölgesel bazlı oyun ablalarının ilanlarına ulaşabiliyor.

Oyun ablalığını yapabileceğinizi düşünüyor; çocuk gelişimi hakkında bilgi sahibi iseniz ve çocuklarla iyi bir iletişim kurabilecek yetkinlikteyseniz sizler de sistemimize kayıt yapabilir, kendi ilanınızı oluşturarak oyun ablalarımız arasında yer edinebilirsiniz. Eğitimli gençler için çocuklara ablalık yapmak yeni ve gittikçe yaygınlaşan özel bir sistem. Oyun ablalığı hakkında daha geniş bilgiler edinmek ve iş ilanları hakkında bilgi edinmek için Part Time Oyun Ablası İş İlanları isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Oyun Ablası Olmak İçin Ne Yapmalı?

Türkiye’de son dönemlerde pek çok ebeveyn, çocukları için bir oyun ablası istihdam etmekte ve çocuklarının gelişimine de katkıda bulunmaktadır. Bunu yaparken ise elbette yetenekli ve donanımlı kişiler tercih edilmektedir. Oyun ablası olmak için ne yapmalı?  sorusu ise bu işte çalışmak isteyen pek çok kişi tarafından merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Kişiler bu alanda çalışabilmek için elbette belli şartları da yerine getirmek durumundadır. Oyun ablası olmak için kişiler üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmalı ya da halen bu alanlarda eğitimlerine devam ediyor olmalıdır. Özellikle çocuk gelişimi bölümünde okuyan kişiler, çocuklar ile alakalı detaylı bir eğitim aldıklarından dolayı ebeveynler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Hatta psikoloji bölümü mezunları ya da öğrencileri de bu alanda çalışma sağlayabilmektedir.

Kişilerin yapması gereken tek şey ise oyun ablası olmak için iş ilanlarını araştırmak ve bu ilanlara başvurmaktır. Bu sayede pek çok ilandan yararlanmak ve imkanlar doğrultusunda iş bulabilmek de kolaylaşmaktadır.

Pek çok ebeveyn, oturmuş oldukları illere göre iş ilanı vermekte, çalışmak isteyen kişiler ise bu ilanlara başvuru yapmaktadır. Bu sayede pek çok aile görüşme sağlamak ve uygun olan aileler ile birlikte çalışma sağlamak da mümkün olmaktadır.

Oyun Ablası Olmak İçin Hangi Özellikler Gerekir?

Oyun ablası olmak için kişilerin belli kriterlere sahip olmaları gerekmektedir. Hatta pek çok ebeveyn bu kriterleri gözetmekte ve bu doğrultuda seçim gerçekleştirmektedir. Kısacası oyun ablası olmak için hem çocuğa hem de aileye uyum sağlamak oldukça önemlidir.

Oyun ablalığı için aranan özellikler ve çalışma saatleri, çocuk bakıcılarından oldukça farklıdır. Belli saatler doğrultusunda çocuklara eşlik eden bu kişiler, çocukların derslerine yardımcı olmakta, onları farklı alanlara yönlendirmekte ve pek çok alanda becerilerinin edinilmesine de olanak sağlamaktadır. Bu sebeple de bu kişilerin diğer kişilere nazaran ayırt edici özelliklerinin bulunması gerekmektedir. Bu özellikler ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

  • Bu alanda görev yapmak isteyen kişinin kendinden çok küçük yaşlardaki çocuklar ile arkadaşlık yapabilmesi önemlidir. Aslında bu kişiler tüm zamanlarını çocuklar ile birlikte geçirecekleri için onların seviyesine inebilmelidir.
  • Bu işi yapacak kişilerin üniversite öğrencisi ya da üniversite mezunu olmaları gerekmektedir. Özellikle çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünde okuyan ya da bu bölümden mezun olan kişiler daha çok tercih edilmektedir.
  • Oyun ablalığı yapacak kişilerde kesinlikle farklı becerilerin de olması gerekmektedir. Mesela satranç bilen, herhangi bir enstrüman çalan ya da kitap okuma alışkanlığı bulunan kişiler, çocuklara çok daha farklı ekstralar sunabilmektedir.
  • Son olarak oyun ablalığı yapacak olan kişinin çocuklara karşı sevgi dolu olması gerekmektedir. Hatta oyun ablalığı konusunda en çok önem arz eden madde de budur.

Oyun Ablası ile Bakıcı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Oyun ablalığı, çocuk ya da bebek bakıcılığından oldukça farklıdır. Çocuk bakıcıları, çocuklar ile alakalı tüm işler ile uğraşmaktadır. Onların yemeklerini yapmak, düzenli beslenmelerini sağlamak, uyku düzenlerini oturtmak, temizlikleri ile ilgilenmek gibi pek çok faktör bu kişilerin hizmet alanlarına girmektedir. Ebeveynlerin çalıştıkları saatler boyunca çocukların bakımını üstlenen bu kişiler aynı zamanda oyun ablalarından çok daha fazla detay ile ilgilenmektedir.

Oyun ablaları ise günün birkaç saatini çocuklar ile birlikte geçirmektedir. Hatta bu kişiler çocukların yemekleri ya da uyku düzenleri ile ilgilenmemektedir. Evinde hem bakıcı hem de oyun ablası istihdam eden pek çok ebeveyn de bulunmaktadır. Bakıcının çocuk ile ilgilenmekte olduğu saat aralığında oyun ablası gelmekte ve çocuğun ödevlerinin yanı sıra daha pek çok şeyle de ilgilenmektedir. Oyun oynamak, ödev yapmak, çocuklara farklı alanlarda beceriler kazandırmak ya da çocukların yeteneklerinin ortaya çıkmasına yardımcı olmak ise oyun ablalarının görevleri arasında yer almaktadır.

Oyun ablaları aynı zamanda çocuklar ile ilgili hem bakıcılara hem de ebeveynlere rapor vermektedir. Örneğin çocukların pek çoğunun yetenekleri çok küçük yaşlarda iken ortaya çıkmaktadır. Bu yetenekleri fark eden oyun ablaları ise ebeveynlere durumu iletmekte ve onların çok farklı alanlara yönlenmelerine de olanak sağlamaktadır. Böylece zamanını iş yerinde geçiren ebeveynler çocuklarının gelişimi konusunda herhangi bir olumsuzluk ile de karşı karşıya kalmamaktadır.

Oyun ablası olmak isteyenler ise iş ilanlarına göz atabilmekte ve kendi yeteneklerini de aşılayabilecekleri çocuklar ile çalışmaya başlayabilmektedir. Unutulmamalıdır ki oyun ablaları arasında bir seçim yaparken de mutlaka seçilen kişiden emin olunmalı ve çocuğa bir şeyler katabilecek olan seçilmelidir. Özellikle uzun yıllar boyunca farklı konularda destek almak isteyen çocuklar için bu seçim çok önemlidir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar