Genel Bebek/Çocuk Bakım
12 Eylül 2018

Oyun Ablası Nedir, Çocuğunuza Neler Öğretebilir?

Çocuklar, kendilerinden büyük kişileri örnek alır ve onların davranışlarını sergileme eğilimindedir. Küçük yaşlardan itibaren başlayan merak, gözlemleme ve uygulama gibi pratiklerin doğru kanalize edilmesi önemlidir. Böylece çocuğun gelişiminde pozitif bir fayda sağlanılabilir. Bunu anne ve babanın her zaman yapabilmesi mümkün değildir. Çalışan annelere yardımcı olmak ve çocuğun gelişimine pozitif katkı sunmak için oyun ablası mesleği popüler hale gelmeye başlamıştır.

Oyun Ablalığı

Oyun ablalığı, üniversite mezunu veya henüz öğrenci olan kişiler tarafından yapılıyor. Kendisini geliştirmiş ve geliştirmeye devam eden kişilerin çocuklar üzerindeki etkisi, oldukça fazladır. Oyun ablaları, hem arkadaş hem de bir eğitmendir. İngilizce, müzik, resim veya oyun ablasının kendisini geliştirdiği bir alanda çocuğa eğitim verebilir. Çocuğun sosyalleşmesi ve yabancılarla doğru şekilde iletişim kurabilmesi gibi yeteneklerin kazanılması da, oyun ablaları sayesinde mümkün oluyor.

Oyun Ablalarının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Öncelikle şunu ifade edelim. Oyun ablası, bebek veya çocuk bakıcısı değildir. Bakıcı, çocuğun temel ihtiyaçlarıyla ilgilenir. Oyun ablası ise, onunla oyun oynar, farklı deneyimler yaşamasını sağlar, sosyalleşmesinde yardımcı olur, dil öğretir veya herhangi bir sanatla ilgilenmesini sağlayabilir. Bu bakımdan bakıcı ve oyun ablalığının birbirine karıştırılmaması lazımdır. İşte oyun ablalarının bazı avantajları…

 1. Oyun ablası, bakıcı gibi çok yüksek ücretlerden çalışmıyor. Bazı oyun ablaları, öğrencidir. Bu tip kişilerin talep ettikleri ücretler daha makuldür. Günün bazı zamanlarında çocuklarıyla ilgilenecek oyun ablası arayan kişiler part time çalışan öğrenci oyun ablaları bulabilir.
 2. Oyun ablası, yeri geldiğinde öğretmen, yeri geldiğinde de oyun için bir partner olabiliyor. Kendilerini geliştiren öğrenci ve üniversite mezunlarından oluşan oyun ablaları, çocukların ders başarısını yükseltebiliyor. Çocukların eksik oldukları dersleri anlatıyor, çalıştırıyor ve başarılı olmalarını sağlıyor.
 3. Çocuklar için okuldaki sınavlara hazırlanmak oldukça zordur. Ancak oyun ablaları tarafından sınava çalışma süreci eğlenceli bir hale getirilebilir. Böylece çocukların okuldaki ders başarılarının artması sağlanılabilir.
 4. Bazen çocuklar için bazı derslere çalışmak oldukça zordur. Genellikle sayısal dersler, çekici gelmez ve dinlenilmez. Bu nedenle de, ders anlaşılmaz ve sınavda başarısız olunabilir. Oyun ablaları, sıkıcı dersleri birebir anlattıklarından ve eğlenceli hale getirdiklerinden daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir.
 5. Bazı ailelerin sosyal yaşantıları yoğundur. Bazı yerlere ise, çocuklarını götürme imkanları olmayabilir. Böyle bir durumda yapılması gereken şey, çocukların oyun ablasına emanet edilmesidir. Onlarla hem oynayan, hem de birtakım sosyal aktiviteler yapacak oyun ablaları sayesinde yeni şeyler keşfetmeleri sağlanabilir.
 6. Oyun ablası, çocukların yeteneklerine ve ilgilerine göre aktiviteler hazırlar. Etkinliklere katılırlar ve çocukların zihin dünyasının gelişmesine yardımcı olurlar. Çocuğun yeteneklerinin geliştirilmesi, oyunlar oynanması ve dil becerisinin kazandırılması gibi artılar, oyun ablalarının avantajları arasındadır.
 7. Okula yeni başlayan çocuklarda okula karşı fobi gelişebilir. Bu fobinin aşılması için oyun ablasından yardım alınması gerekebilir. Çocukla yakından ilgilenecek oyun ablası, okulun korkulacak bir yer olmadığını anlatabilir. Ona öğretmenlik yaparak, kaygılarını azaltabilir. Okul fobisinin yenilmesinde olumlu etki gösterebilir.

Oyun ablası, çocukla bir bakıcı gibi ilgilenmeyebilir. Ancak bu konuda esnek bir davranış gösterebilir. Önemli olan çocuğun oyun ablasıyla geçirdiği vakitlerde kendisini iyi hissetmesidir. Bu bakımdan herhangi bir ihtiyacı olduğunda oyun ablasının çocuğa yardımcı olması elbette ki muhtemeldir. Bazı oyun ablaları, ev işlerine de yardımcı olma konusunda esnektir. Çalışkan, maharetli ve becerikli oyun ablaları her konuda aileye yardımcı olabilir. Ama asıl vazifeleri, çocukla ilgilenmek ve onun gelişimine katkı sağlamaktır.

Oyun ablalarının bir dezavantajı vardır. Günün her saati çocukla ilgilenebilmeleri mümkün değildir. Özellikle okulu olan oyun ablalarının çok uzun saatler çocukla birlikte olmaları söz konusu olamaz. Ancak mezun olan ve oyun ablalığını meslek edinen kişilerin gün içerisinde çocukla ilgilenme süreleri daha fazla olabilir. Yine de, bu tür kişilerin bakıcı gibi yatılı hizmet vermesi zordur. Çocukla her zaman ilgilenebilecek birini arıyorsanız yatılı bakıcı tutmak gerekebilir.

Bakıcı ve oyun ablası arasındaki farkların da unutulmaması lazımdır. Bakıcı, oyun ablası gibi çocuğun derslerine yardımcı olamayabilir. En azından üniversite mezunu olmayan bir bebek bakıcısının çocuğun derslerine yardımcı olması zordur. Bunun yanında farklı aktivite ve çocuğun yeteneklerinin geliştirilmesi gibi hususlarda da zayıf kalabilir. Çocuk için iyi bir oyun partneri de olamayabilir. Ancak bazı bakıcılar, çocuk gelişimi bölümlerinden mezundur. Çocukla ilgili her konuda deneyim sahibidir. Çocuğun gelişiminde de etkili rol oynayabilir.

Son zamanlarda yabancı bakıcılar oldukça popüler oldu. Bunun nedeni, dil becerisi için avantajlı olmalarıdır. Ancak oyun ablalığı konularında yardımcı olmaları zordur. Yatılı olarak çalışmaya meyilli olmaları, bazı aileler için avantaj sağlıyor. Farklı kültür gibi nitelikleri de çocuk için değişiklik demektir. Hem oyun ablası hem de yatılı bakıcının çocuklar üzerindeki etkisi daha pozitif olabilir.

Oyun Ablası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oyun ablasının sağladığı birden fazla avantaj vardır. Ancak bu avantajların elde edilebilmesi açısından doğru oyun ablasına erişilmesi lazımdır. Bu işin yapan kişiler, çocuk gelişimi okuyan veya farklı bölümlerdeki öğrenci veya mezunlardır. Ancak bu işle ilgili deneyimleri, çocuklarla iletişim kurma becerileri ve oyun oynama yetenekleri gibi artıları etkili olmalarını sağlıyor. Bu kişilere ulaşmadan ve erişmeden önce bilinmesi gereken şöyle…

 1. Her üniversite mezunu veya eğitimine devam eden kişilerin oyun ablası olarak istihdam edilmesi doğru değildir. Bazı kişiler, kötü alışkanlık sahibi olabilirler. Psikolojik sorunlar yaşayabilirler. Bunların çocuklara pozitif katkı sağlamaları oldukça zordur.
 2. Sigara ve benzeri alışkanlıkları olanların oyun ablası olarak seçilmesi doğru değildir. Çocuklar, oyun ablasıyla sıkı bir ilişki kurar ve bu nedenle her alışkanlığını örnek alabilir. Bu nedenle kişinin sigara içmemesi önemlidir.
 3. Oyun ablası tutacak ailelerin bu işe talip olanı yakından tanıması lazımdır. Ailesiyle ilgili sorunları olan, gündelik hayatında sıkıntıları olan kişilerin sağlıklı bir oyun ablası olabilmeleri mümkün değildir. Dolayısıyla, güler yüzlü, eğlenceli ve bilgili kişilerin seçilmesi gerekiyor.
 4. Oyun ablasının İngilizce bilgisinden faydalanmak gerekebilir. En azından çocuk için temel İngilizce bilgisini verebilecek seviyede olması lazımdır. Bunun yanında, matematik ve Türkçe gibi dersler için de yardımcı olabilecek bilgisi olmalıdır.
 5. Oyun ablasının ailenin çocukla ilgilenmesini istediği saatlerde çalışabilmelidir. Bu nedenle oyun ablasının çalışacağı yere olan ulaşımı önemlidir. Çok uzak yerden gelen birisinin çalışma saatlerine riayet edebilmesi mümkün değildir.

Bu hususlara dikkat ederek çocuğunuz gelişimine katkı sağlayacak oyun ablası seçimini buradan yapabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar